Sorunlu bir HDD'de bakım nasıl yapılmalıdır?( KAVGA ;D )

Başlatan seron, 07 Haziran 2016, 18:52:05

seron

Merhaba arkadaşlar, (başlıktaki "kavga" ifadesi mizah amacı gütmektedir, amacımız tartışmaktır)
Elimde Arızalı bir HDD var. Bu HDD de;
-7-8 Adet kırmızı nokta,
-Aşırı yavaşlık sorunu,
-Kafa vurması sorunu
bulunmaktaydı.
Harddisk HITACHI Deskstar marka 3.5inç SATA 3 özelliktedir ve sorunlu gelmesi nedeniyledir ki adam gibi kullanmak nasip olmamış, içinden zar zor veri kurtarılabilmiştir.

Bazı önerilere uyarak, diskte bazı işlemler gerçekleştirdikten sonra disk bir nebze olsun daha stabil sonuçlar gösterse de, kontrol yazılımları hala uyarı vermektedir.

Bu disk için neler yapılabilir; ya da öncelikle neler paylaşılmalıdır?

Bir diske nasıl bakım yapılır ve nasıl kullanılır?

Dikkat edilecek hususlar nelerdir? LLF at biçimlendir kullan mı, yoksa bazı şeyleri bilmeden elleme mi?

Bilgisi olan arkadaşlar katılabilirlerse memnun oluruz.

Mr_YAMYAM

Öncelikle bazı şeyleri bilmeden elleme.
LLF işleminin bazı bilgileri diskin belleğine (Firmware) kaydettiğini bilmekteyiz.
Bozuk olarak gelmiş bir harddisk rasgele bozuk şekilde LLF işleminden geçerse daha da bozulabilecektir.
Önceki uygulamanda şunu belirtmiştim.
Bilinçsizce HDD i USB HUB üzerinden kötü bir PSU ile LLF işlemine tabi tutmuştun. Sistem veriyolları tanılanmadığı için ilk LLF işleminde U-ATA bilgileri yanlış olarak algılanıp diskin hafızasına kaydedilecektir.
Bu sebeple şu uyarıyı yapmıştım.
ARABİRİMLERİN TAM TANILANMIYORSA KESİNLİKLE LLF İŞLEMİ UYGULAMA.

seron

İyi de bu açıklama şimdi mi yapılır. Bak görüyorsun. Bildiğine inanıyorum ve karşı çıkmıyorum. "Önce bana sormalıydın diyeceksin" iyi de yıllardır bunları konuşuyoruz, şu açıklamayı daha yeni yapıyorsun.
Bileydim, O USBye hiç bulaşmazdım.

Pekala,
Şimdi yapılabilecek birşey var mı?
neyi paylaşayım, ya da şimdi ne yapayım?
Hiç başlamamış olsaydım, yapmam gereken işlemler neler olmalıydı? anlatabilir misin?
Diskin çalışma mantığından sisteme nasıl bağlandığına kadar...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Haziran 2016, 19:28:45İyi de bu açıklama şimdi mi yapılır. Bak görüyorsun. Bildiğine inanıyorum ve karşı çıkmıyorum. "Önce bana sormalıydın diyeceksin" iyi de yıllardır bunları konuşuyoruz, şu açıklamayı daha yeni yapıyorsun.
Bileydim, O USBye hiç bulaşmazdım.

Pekala,
Şimdi yapılabilecek birşey var mı?
neyi paylaşayım, ya da şimdi ne yapayım?
Hiç başlamamış olsaydım, yapmam gereken işlemler neler olmalıydı? anlatabilir misin?
Diskin çalışma mantığından sisteme nasıl bağlandığına kadar...
kulağını kuyruğunu aç beni dinle.
O harddiske başka hiçbir işlem uygulama. Benim OKINGURT'un harddiskine yapmış olduğum gibi bir dosya at birkaç hafta test et.
Gerekirse dosya atıp çekme gibi işlemler yapabilirsin.
Bir süre kullanımdan sonra sorun olmuyorsa.
Yeniden bir format at. Bu sefer gıcıklığına LİNUX tabanında atacaksın haa :D
PARTED ile NTFS biçiminde :D
Formattan hemen sonra windows ortamında bozuk bölümleri tarayarak düzelt komutu verip kullanıma devam edeceksin.
Bu işlemi DOS altında ya da linux ortamında terminalde de yapabilirsin .
Eğer hiç işlem yapmamış olsaydın.
Cleaner, fdisk uygulamalarından sonra direk LLF atardın, LLF sonucunda bir DOS formatı ve son bir fdisk o kadar.
ŞU ÖZEL UYARIYI YENİDEN YAPMAM LAZIM:
LLF işleminde arabirimlerin önemi çok büyüktür. Direk dos altında tanılanan IDE arabirim dahi olsa arabirim çalışmasında sorun varsa bu sorunlar aynen diske kaydedilir. Kaydedilen bu bilgilerin de yeniden sıfırlanması pek olası değildir.
Bu sebeple kullanılan arabirim hakkında kesin bilgili olunmalıdır. Anakart kaynakları doğru kurulmamış bir sistemde format atmak doğru değildir.

seron

Pekala. ben özetle,
Arabirimlerin çok önem taşıdığına ve bunun da anakart kaynakları tarafından denetlendiğine kanaat getirdim.
Anakart üzerinde hangi sürücüleri nasıl kontrol ederiz; yani dediğin arabirim olayının doğruluğundan nasıl emin oluruz?
Arabirim nedir?

İkincisi,
Linux, disklere "hızlı format" atıyor.
Yani windowstaki "hızlı formatla" işlevini yapıyor. tam anlamıyla tüm diski taramıyor (ya da tüm diske ayırma birimi işareti koymuyor, adına ne deniyorsa işte)
Sadece ve sadece windows işletim sistemi ve Windows XP CDleri ile NORMAL FORMAT yani uzun süren, hardiskin bütünüyle taramadan geçirildiği format atılıyor. (yanılıyorsam düzelt)
Bunu Linux tabanında defalarca deneyip görmüş bulunuyorum.
Hatta, Linux, İŞletim sistemi çalışıryorken, EXT-4 formatı bile böyle atıyor; kurulum esnasında hariç.

O halde, Linux tabanından yapılacak yeni bir formatın etkisi/faydası ne olacaktır?
Neden format atılmalıdır?
Defalarca scandisc yapalım...
Hataların azaltılması gibi bir durum olur mu? Neden?
Scandisc işlemi ne yapıyor, LLF işlemi ne yapıyor, Biçimlendirme işlemi ne yapıyor? sanki ilk defa duyuyormuşuz kabul edelim.

Mr_YAMYAM

Her anakartta bazı entegreler bulunmaktadır.
Bu entegreler farklı işlevlere sahiptir. Çoğunlukla bu entegreler kullanıcılar tarafından görülmez bile.
Bir IDE bağdaştırıcısı anakart üzerinde tek bir entegre olsa bile birçok işleve sahip olabilmektedir.
-PCI Devices-
Host bridge : [b]Intel Corporation 82Q33 Express DRAM Controller (rev 02)[/b]
HOST köprüsü. HDD dahil birçok ceri akışını düzenler. Buradaki ifadesi RAM giriş ve çıkışların kontrolüdür.
PCI bridge : Intel Corporation 82Q33 Express PCI Express Root Port (rev 02) (prog-if 00 [Normal decode])
Communication controller : Intel Corporation 82Q33 Express MEI Controller (rev 02)
Ethernet controller : Intel Corporation 82566DM-2 Gigabit Network Connection (rev 02)
USB controller : Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 02) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 02) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 02) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 02) (prog-if 20 [EHCI])
Audio device : Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 02)
PCI bridge : Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 02) (prog-if 00 [Normal decode])
PCI bridge : Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 02) (prog-if 00 [Normal decode])
USB controller : Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 02) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 02) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 02) (prog-if 00 [UHCI])
USB controller : Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 02) (prog-if 20 [EHCI])
PCI bridge : Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev 92) (prog-if 01 [Subtractive decode])
ISA bridge : Intel Corporation 82801IB (ICH9) LPC Interface Controller (rev 02)
[b]IDE interface : Intel Corporation 82801IB (ICH9) 2 port SATA Controller [IDE mode] (rev 02) (prog-if 8a [Master SecP PriP])
IDE interface : Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) 2 port SATA Controller [IDE mode] (rev 02) (prog-if 85 [Master SecO PriO])[/b]
Esas HDD kontrolcü entegresi budur.
VGA compatible controller : Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Whistler LE [AMD Radeon HD 6625M Graphics] (prog-if 00 [VGA controller])
Audio device : Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Turks HDMI Audio [Radeon HD 6000 Series]
Network controller : Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8188CE 802.11b/g/n WiFi Adapter (rev 01)
Anakart kaynakları birbirlerine bağlı işlevlere sahip olduğundan anakart sürücülerinin doğru kurulup kurulmadığı önceden tecrübe ve bilgilerle edinilebilir.
Genel olarak bir anakartın veriyollarının doğru çalışması takılıp çıkartılan aygıtların davranışları veya PC nin bir görev esnasındaki davranışları ile belli olur.
Ne yazık ki bunlar basit şeyler değildir. Amatör bir kullanıcının emin olabileceği birşey değildir. Ancak tecrübe ve araştırmayla elde edilebilir.
Yegane test ise karşılaştırmalı işlemlerdir.
Windows tabanında anakart kaynakları olarak görülen bu donanımlar linux tarafında da aynen görülmelidir. Her iki işletim sistemlerinde farklı donanımlar görülüyorsa sürücü yükleme büyük olasılıkla yanlıştır.
Alıntı YapScandisc işlemi ne yapıyor, LLF işlemi ne yapıyor, Biçimlendirme işlemi ne yapıyor? sanki ilk defa duyuyormuşuz kabul edelim.
scandisk değil fdisk komutudur bahsettiğim.
Scandisk bir diskin taranması için kullanılır. fdisk komutu ise FİX DISK yani tamir etme anlamındadır. Bozuk bölümlerin taranarak düzeltilmesi komutu fdisk komutuna örnektir.
Bir diskin programsal tamiri anlaşılamadığı için bu şekilde kafan karışabilir. Bu normaldir. Ancak bir sektörün de neden okunamadığını araştırırsan bu komutun neden faydalı olduğunu anlayabilirsin.
İçerisine asla toz moz kaçmayan bir disk nasıl olurda bozulabilir. Bozulmasındaki en büyük etkenler ne olabilir?
@kifvet  güzel bir resim yüklemişti. O resmi yeniden incelersen sebepleri hakkında bilgi edinebilirsin.
Bozuk bölümlerin taranarak düzeltilmesi işlemini defalarca söylemiştim.
DOS tabanında yapılan bu işlem okunamayan diskin o sektörünü okumaya çalışır. Üzerinden defalarca geçerek ve hatta veri yazarak yeniden okumaya çalışır. Bu işlemi defalarca yapar.
Kafanın olası çok hızlı bir hareketinden dolayı o bölgedeki manyetik alanlar bozulmuşsa bu manyetik alanları yeniden düzenler. Oradaki dosya parçalanmış olsa da sektör okunabilir hale gelebilmektedir.
Linux üzerinde format atma olayı önemli değildir. Rasgele bir formatlama seçeneğinde (LLF değil fat32 bile olabilir)) disk üzerindeki o bozuk bölümler aynen davranıyorsa veya benchmark sonuçları kötüleşiyorsa genellikle disk  için fazla yapılabilecek birşey kalmamış demektir.

seron

Hocam teşekkür ederim.
Bu diske fdisk nasıl yapılır?
Bildiğimden değil de yine bir resim paylaşayım; buradan bir sıkıntı olup olmadığını görebilir miyiz?
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=FA3G[/img]

Bir de, WD yazılımının oluşturduğu geni MFT bölgesini göstermek istiyorum. Mydefrag yükleyemedim ama windows defrag, açıkça gösteriyor ki, evet genişçe bir MFT alanı oluşmuş. Ne yaparsam yapayım, o aradaki beyaz alanı doldurmayı reddediyor; demek ki orası ayrılmış alan:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=5TOY[/img]
iki mavi çizginin arasında kalan beyaz alana dikkat et. Burası, WD ile biçimlendirilmemiş disklerde "sıkıştır (defrag) " dedinmi dolar. oysa bu diskte defrag komutu orayı doldurmuyor. o iki mavi çizginin arasındaki beyaz boşluk WDnin ayırdığı geniiiiiş MFT bölgesi.

Mr_YAMYAM

Evet
O boşluk WD yazılımı tarafından tahsis edilmiş olan MFT alanı.
O alan ne kadar büyük olursa MFT ve dosya parçalanmaların o kadar az olacaktır. Ama istersen bu alanı küçültebilirsin de . Ama tavsiye etmiyorum.
fdisk için farklı yöntemler vardır. En bilindik işlem windows tarafında bozuk bölümleri tarayarak düzelt kutucuğudur. Bu kutucuğu işaretlersen zaten fdisk komutu vermiş oluyorsun.
Bilinmeyen aygıt için anakartını tanımalısın. Ama linux bu aygıtı tanılayabilir ve sürücüsünü kurabilir. Linux ile donanımlarını iyice incelemeni öneririm.

seron

Bu anakart, Linux tarafında sıkıntı çıkarmıyor. Windows sürücü CDsi olmadığı için, internetten sitesi üzerinden indirilen sürücüler kurulu. Bu sürücülerin hiçbiri o uyarıyı susturamıyor. donanımın ne donanımı olduğunu da bilmediğim için arayamıyorum ama linux tarafında evet, dikkatle bakılırsa çözülebilir.

Konumuz Harddisk olduğuna göre fazla dağıtmayalım.
Zate bu diskin ve diğer disklerin Hata taramsından bahsederken hep o kutucuğu doldururum. Fakat ne kadar fdisc yaparsam yapayım, o hatalar gitmiyor.
En son, şu an kullandığım laptop bilgisayarda yapptığım benchmark testleri de çok içaçıcı görünmüyordum. Fdisc sonrasında hataların giderilmeyip, sarı noktaların daha çok dağıldığını gördüm.

Scandisc öncesi:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=SI8J[/img]

Scandisc sonrası:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=ZND0[/img]

Mr_YAMYAM

@seron
Aşağıdaki linki oku ve iyice anlamadan kesinlikle herhangi bir işlem yapma.
http://linux.die.net/man/8/sfdisk
Tüm uyarılar ve kullanım notları tam anlamıyla anlaşılmadan herhangi bir işlem yapmak
TEHLİKELİDİR

seron

Anlayabildiğim kadar, "anlamıyorsan fdisc bile yapma" diyor.
Linux tarafındaki fdisc(sfdisc) ise belli bir alanla sınırlıymış; belli bir kapasitenin üzerini desteklemiyormuş...

seron

Şu konuyu bir toparlayalım.
Böyle taksit taksit değil de, üçük başlıklar ve altlarında kısa açıklamalar haline getirip konuyu kapatalım.

-Bir diskin sorunlu olduğu nasıl anlaşılır?
-Sorunsuzca kullanılan bir PC sorunsuz mu demektir?
-Sorunların tesbiti için hangi yazılımlar nasıl kullanılmalıdır?
-Yazılımların gösterdiği sonuçlar nasıl okunur ve ne anlama gelir?
-Sonuçlar ideal olarak nasıl olmalıdır?
-Sorun tesbit edildiğinde önce ne yapılmalıdır ve gerekli işlem basamakları nasıl olmalıdır?
-Sorun çözülemiyorsa bu ne demektir? Ne yapılmalıdır?
-Sorun çözüldüyse bu PCyi nasıl kullanmalı ve nelere dikkat etmeliyiz?

Bunlar konuyu düzgün şekilde aktarabileceğimiz düzgün ve doğru sorular. Bu sorular ideal şekilde ve başlık ata ata yanıtlanabilirse burada paylaşır hatta PDF olarak mühürleriz.
Tabi uygun buldukça.

Mr_YAMYAM

seron

gerektirsin.
ısrar eden sendin >:(
kaç gün sürerse sürsün yaz, buraya yapıştır. notepad gibi bir programda da yazabilirsin. istersen kolourpaintte çize çize anlat daha iyi olur.
Ben ciddden öğrenmek istiyorum. :D
yalnız Herkesin elinde WD disk olmayabileceğini düşünerek "WD DLG olmasaydı ne yapardık?" bunu da düşünerek yaz.
banane banane sen başlattın :D

Mr_YAMYAM

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın