HT-728DT AMPLI YARDIM

Başlatan toyer, 30 Mayıs 2016, 20:23:22

toyer

Ekli dosyada elime geçen bir 5+1 ses sistemi var. (Sanırım yani) HT-
Çalışıp çalışmayacagını bilmiyorum. Şimdilik sadece trafoyu kontrol ettim. Trafoda sıkıntı yok gözüküyor.
Bu sadece ses için midir yoksa? yoksa boyle ev sinema sistemi gibi falanda kullanabilirmiyim?
Bozuk parçaları varsa tamir için ugraşmaya değer mi?

Resimlerde aklımca isimlendirmeler yaptım , apli katlari için doğrumudur?

RESİM EKLEME DOSYA EKLEME NASIL YAPILIR BOYUT BUYUK DIYOR EKLEYEMIYORUM. NE KADARA IZIN VAR?

toyer

ekli iki resimde 1 numara ile gösterdiğim connektore bişey bağlı değil. Bu konnektorun bir ayagı groundda diğeri entegrenin out tunda.
Bu sanırım sw cıkısı.  SW nedir ? neyin kısaltmasıdır?

2 numaralı olan konnektorde boşta. o konnektor acaba bu vumetre falan oluyo ya oyle bişey için ve uzaktan kontrol için falan mı?
s

gevv

""""Çalışıp çalışmayacagını bilmiyorum."""     """Bozuk parçaları varsa tamir için ugraşmaya değer mi"""

@toyer   cihaz arızalımı değilmi     bilmiyorsanız  dağıtmadan önce test etmeniz gerekliydi   googlede  "HT-728DT "  veya "vestel HT-728DT "  diye arama yaptığınızda  5.1 ev sinema ses sistemi olduğu görünüyor zaten

kumandası yoksa  pek işe yaramaz

2el fiyatı 150....200tl 

toyer

bir iki şişen kapasitör var gözle gözüken. o yuzden dağıttım, bide rahat resimleyebilmek için. artı çalışıp çalışmadıgına nasıl bakacagım bilmiyorum. girişlerine ne bağlayacagım? çıkışlarına ne bağlayacağım. ses olayıyla ilgili hiçbir bilgim yok.
ev ses sinema sistemi diyor evet de o sistemler nasıl çalışır , 5+1 ses için 5+1 ses girişi nereden gelir bu  bu alete mesela. bir sürü giriş yeri var . oralara girişi ne sağlayacak?
kumandası iptal edilemez mi? kumandası sesi acıp kapatmak için midir? harici giriş yerleri var bu durumda kumanda sadece ses için sanırım cünkü kumanda bağlantısı olabilecek kartta pre ampli kartı sanırım o, oyle kumanda edilecek pek bişey yok gibi. büyük bi entegre var sadece.
2. gönderimim hakkında bir fikriniz var mı?

seron

Benim elimde benzer bir cihaz var 125TLye almıştım birkaç yıl evvel.
Kumanda, cihaz panelinde bulunmayan fonksiyonlar içeriyor. örneğin: iki çıkışı 4 çıkışa dağıtma, giriş türünü değiştirme vb.
işte o yüzden testlerin sağlıklı yürümesi için kumanda şart.
girişi şimdilik AUX girişinden yapın. Bu giriş stereodur. bir ucu stereo diğer ucu lale jak dediğimiz yapıya sahip kablo bağlayarak;
stereo uç bilgisayar ya da benzer bir cihaza, lale jaklar AUX girişine bağlanır ve cihazda ses çıkışı var mı diye bakılır. ses çıkışının olması için kumandadan AUX modunu açmalısınız.

5+1 modun denenmesi için diğer girişlere yukarıdaki kabloda bağlayıp, yine kumandadan ilgili moda geçmelisiniz.
muhtemelen sadece ön çıkışlar çalışacaktır. diğer çıkışları denemek için, ön hoparlörü idare eden jakı çıkarıp arka giriş jaklarını bağlayarak deneyebilir, veyahut Pro-Logic veya sanal çıkış düğmesini temsil eden moda geçmelisiniz.

cihazınızın arka panelinde zaten belirtilmiştir:
FL: sol ön
FR:sağ ön
SL: sol arka
SR: sağ arka
C: center (merkez; ön-ortaya tekabül eden sesler.)
SB: subwoofer
AUX: stereo normal giriş
Yukarıdaki her lale konnektör, bir adet stereo jacklı kabloya bağlıdır çift çift. yani FL ile FR nin ucunda iki adet lale jak, kablosunun diğer ucunda bir adet stereo erkek jak olur.
ses çıkışları ise şu an aklıma gelmiyor mandala benzeyen çıplak kablo uçlarını ısırtma tekniğine dayanan bağlantı noktalarından temin edilir. buralara hoparlör bağlayacaksınız.

yani:
kablolara
kumandaya
bir adet ses kaynağına
ihtiyacınız var her halükarda.

Benden bu kadar. İç arızaya karışamam, bilgim yeterli değil.

toyer

yani girişlere bişeyler bağlasamda , çıkış almak için kumanda şart yani ?

sadece streo girişe L ve R ye bişey bağlasam 5+1 çıkış olur mu? yoksa beş artı bir çıkış için fr fl sr sl cen ve sw yi bağlamam mı gerekir? yada sadece aux bağlasam beş artı bir olur mu çıkışta?

alttaki resimler pcim ses ayar zımbırtısı. 
on board ses karti. anakart   intel D945 gtp.    3 tane bağlantı yeri var pc anakart üzerinde. bu durumda bana 5+1, 7+1 gibi seçme seçeneği neden sunuyor bu ses ayar zımbırtısı acaba :)

seron

Hayır hayır.
AUX, sadece iki (stereo) çıkışı olan disman, walkman, mp3 çalar gibi cihazlar içindir. Eğer ses sisteminde öyle bir özellik varsa kumandadan beş kanala sanal olarak dağıtırsın (yamyam hocamdan öğrendiğim kadarıyla virtual surround deniyor) yoksa sadece ön iki hoparlörden alırsın.
kumanda olmaması durumunda da tüm çıkışlar çalışır aslında. nasıl? bu cihazın default ayarıdır. ilk açıldığında 5+1 ıkışın tümünü aktif çalıştırır(yanılmıyorsam, benimkinde böyle). tek mesele, 5+1 ses çıkışı olan bir müzik kaynağı bulabilmen. yani orjinal müzik albümü veya DTS destekli film olacak elinde. değilse bir mp3 müziği winamptan çalarken(stereo olur) çıkışları test edersin.

bilgisayarda müzik çalarken:
amplinin ön sağ-solunu çıkışa bağlar bakarsın. çalışıyor mu?
şimdi bilgisayarın aynı çıkışına bu defa arka hoparlörleri bağlarsın. çalışıyor mu?
şimd de merkez ve pes sesleri kontrol eden jakı bilgisayarın aynı çıkışına bağlarsın. ses geliyor mu? geliyor.
tamamdır, cihazın çalışıyor demektir.

peki bilgisayarın diğer çıkışlarını neden kullanmadık?
şayet çaldığın müzik sadece iki çıkışlı ise, beşartı birin sadece ön hoparlörlerinden ses gelir. diğerlerinden gelmez. yani ses kartının diğer jaklarından sinyal gelmesi için 6 kanallı ses dosyasına ihtiyacın var. şayet ses kartının ayarlarında stereo genişletme ya da virtual surround gibi bir kutucuk varsa, doldurduğun takdirde diğer çıkışlardan da sinyal alırsın.

Buraya kadar anlattıklarım esasen benim tecrübemi aşıyor; ben sadece elimdeki cihaza göre konuşuyorum. Muhtemelen o cihaz da aynı şeyi yapıyor. yani 6 adet MONO ampli düşün. her biri bir hoparlörü besliyor. tabi girişlere sinyal verirsen. bir başka devre de stereo genişletme ya da virtual sörraund ( :D ) dan sorumlu ki, bu özellik çoğu cihazda kumanda ile aktif hale getiriliyor.

şayet niyetin cihazı kullanmak ise, servisten o kumandayı paşa paşa alacaksın demektir. :)

Diyelim yukarıda anlattıklarım olmadı. devrede cazırtı cuzurtu patırtı kütürtü var. ya da hiç ses gelmiyor ya da başka sorunlar var. o halde ben ukalalık etmeyip aradan çekilirim. çünkü elektronik asıl mesleğim değil. ama cihazın kurulum ve kontrolleri aynen anlattığım şekilde.

son olarak;
eğer bilgisayarının ses kartını değil de onboard ses çipini kullanırsan, ve realtek ise, saatin oralarda bir yerde realtek arayüzü vardır. oradan test edersen bir ses "dudaa duaa" diye şarkı söyleyerek tüm hoparlörleri tek tek dolaşır; sana test etmen için olanak sağlar.

Düzenleme:
1- patlak çatlak kondansatörleri mutlaka aynısı ile değiştirmelisin.
2- iyi bakmamışım: cihazın baya güzel aslında. bir adet stereo giriş ayrıca iki adet AUX girişin var. yukarıda anlattığım şekilde hoparlör bağlayaraktan bir mp3 çalar ile tek tek kontrol edersen kolayca testleri yapabilirsin. hepsinden ses geliyorsa sıkıntı yok, topla kullan cihazını.

toyer

eyw, bakalım, zaman bulursam deneyeceğim.
Mr Yamyam yukarıda sordugum 2 soru var . 2. gönderimimde.
bilginiz varsa paylaşırmısınız?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: toyer - 31 Mayıs 2016, 18:21:41eyw, bakalım, zaman bulursam deneyeceğim.
Mr Yamyam yukarıda sordugum 2 soru var . 2. gönderimimde.
bilginiz varsa paylaşırmısınız?
Sorular anlaşılamadığı için yanıt veremeyeceğim.
Anlaşılabilmesi için şu bilgiler gereklidir.
1 PC nin tipi. Masaüstü dizüstü vbg.
2 DSP adı. Yani ses işlemcisinin adı. Örnek Realtec HD audio. AD1885 (DSP adı) Veya HD AUDIO OXYGENE AD 1885 gibi.
3 Çıkış konnektörleri. (PC de varmıdır bilinmiyor) Hangi tip konnektörler bulunmaktadır. 3.5mm JACK, OPTIK ÇIKIŞ veya COAKSIYEL çıkış gibi.
4 5.1 için ilgili kod çözücüler yüklenmiş mi. (Ses kartı DOLBY DIGITAL veya DTS destekliyor mu.)
Bu bilgiler ışığında yönlendirme yapılarak ses sisteminin doğru kullanılıp kullanılamayacağını belirtebilirim.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Mayıs 2016, 18:41:10Sorular anlaşılamadığı için yanıt veremeyeceğim.
Anlaşılabilmesi için şu bilgiler gereklidir.
1 PC nin tipi. Masaüstü dizüstü vbg.
2 DSP adı. Yani ses işlemcisinin adı. Örnek Realtec HD audio. AD1885 (DSP adı) Veya HD AUDIO OXYGENE AD 1885 gibi.
3 Çıkış konnektörleri. (PC de varmıdır bilinmiyor) Hangi tip konnektörler bulunmaktadır. 3.5mm JACK, OPTIK ÇIKIŞ veya COAKSIYEL çıkış gibi.
4 5.1 için ilgili kod çözücüler yüklenmiş mi. (Ses kartı DOLBY DIGITAL veya DTS destekliyor mu.)
Bu bilgiler ışığında yönlendirme yapılarak ses sisteminin doğru kullanılıp kullanılamayacağını belirtebilirim.

o değil abi:
kart üzerine ne olduğunu çözemediği bazı simgeler ve kısaltmalar var.
Vu metre vb işaretler var. cihazı doğru toplayabilmesi için bu bilgilere ihtiyaç duyuyor.

toyer

pc masaüstü pc . anakarti yukarıda yazmıştım. ses kartı yok anakart üzerinde on board kart var. anakart özelliklerinden sordugunuz soruların cevabı çıkar diye düşünmüştüm.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: toyer - 31 Mayıs 2016, 21:25:03pc masaüstü pc . anakarti yukarıda yazmıştım. ses kartı yok anakart üzerinde on board kart var. anakart özelliklerinden sordugunuz soruların cevabı çıkar diye düşünmüştüm.
Oralardan çıkmıyor. Onboard ses kartı da olsa model marka önemlidir. Realtec olabilir. başka bir marka model olabilir HD olabilir.
Zaten şimdilik sorun bu değil. Bu kısmı ilerde hallederiz.
Öncelikli olarak elindeki ses sistemini tamir edip çalışır vaziyete getirmelisin.
Bunun için koşul şudur.
Tüm hoparlörler bağlı iken 6 adet girişten ayrı ayrı sinyal verdiğinde her bir hoparlörden ses duyabilmelisin. Bu sesi ana kontrol ile kontrol edebilmelisin. Yani ses seviyesi.
Bunu yapabiliyorsan PC yapılandırılmasını yönlendiririm.

seron

http://downloadmirror.intel.com/15174/eng/d945gnt_d945gtp_productguide03_english.pdf
intel HD audio
sigma tel codec denmiş.

ben onu anlamam ama eğer dağınık geldiyse önce bir cihazı toplamaya çalışalım. ben ne demek istediğini anladım. jak-soket uyumundan ayırdedemiyor musun?
------
toyer şimdi aklıma geldi şimdi bu cihaz ana parça parça mı geldi? öyleyse arada eksik parça-kablo mablo olabilir.
vumetre mi falan diye sormandan anladım. kodek modek bilgisayardan önce o soketleri çözmek lazım ama işte... :-[  O:)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın