150w inverter hakkında.

Başlatan mcan, 30 Mayıs 2016, 14:11:45

mcan

https://320volt.com/sg3524-dc-ac-inverter-projesi-250w-5000w/
linkindeki inverterleden 150w olanı yapacam. ama elimde 500wlık devrenin mosfeti var.
elimde 6 tane ırfp064n var (500w inv).  150w devrede ise birer tane ırfz44 var. 
150w inv icin  birer tane ırfp064 kullanılabilir mi

mcan

500w lık devreyi yaptım. 150w 12V orta uçlu trafo sürüyorum. inverter çalışma sesi duyuluyor. trafo yerine led bağladım yanıyor. fan bağladım kare dalga sesi frekansa göre duyuluyor.
Şuan tek sorunum 220 cıkışında ölçü aleti  123 250 310 400 500 700 gibi küsürlü rakamalar görüyorum. 3 sn den fazla çalıştırmıyorum.
mosfetlere zarar vermeden nasıl ayar yapabilirim... (ölçü aleti herkeste olan 5 liralık lisede aldığım )

asma

Merhaba
Trafo yerine led , fan bağlamak ne demek? Neyi test ettiniz.
İki trafo bağlı değilse devreye çalışıyor denemez. Geri besleme ve yük olmadan çıkış voltajını sağlıklı elde edemezsiniz.
Trafo çıkışına flamanlı küçük bir ampulü yük olarak bağlayabilirsiniz. Edisonun bulduğundan. 40 mumluk olabilir.
Küçük trafonun çıkışını veya köprü diyotun çıkışını sürekli gözlemleyin. Geri besleme potundan ışığın parlaklığını ayarlayabilmeniz gerekir. Bundan sonra çıkış voltajını 220V olarak ayarlayabilirsiniz. Tavsiyem , kullanacağınız yüke göre ayar yapmanızdır.
Devrenizin frekensını ölçebiliyorsanız mutlaka önce onu ölçün. Bu iş için yüke veya trafoya ihtiyaç yok. Yani led bağladığınız durumda bile ölçüm yapabilirsiniz.
Son olarak akü voltajımızın 14,4V a kadar çıkabildiği (araç içi) uygulamalarda orta uçlu saç trafo 2x10V olmalı. Ev ortamında şarj devresiyle 13,6V civarında tuttuğumuz akü gerilimiyle çalışacaksa 2x9V luk sargı kullanılmalı.
Yoksa yükte 220V elde etmek için çok uğraşırsınız.  ;)

Kolay gelsin.

mcan

orta uca sigorta bağladım. iş yerinde aletler var trafo çıkışını ölçtüm. 208 volt ac var fakat frekans 330 hz di. pot ile en az 290 a indi. ?
Kafamda deli sorular ?  devre soft start yapıyor birde. lamba ışık verdi 6A sigorta attı.   Led ve fanı inv. ederken göz kırpması felan olacak mı diye baktım

asma

Alıntı yapılan: mcan - 04 Haziran 2016, 14:47:11orta uca sigorta bağladım. iş yerinde aletler var trafo çıkışını ölçtüm. 208 volt ac var fakat frekans 330 hz di. pot ile en az 290 a indi. ?
Kafamda deli sorular ?  devre soft start yapıyor birde. lamba ışık verdi 6A sigorta attı.  Led ve fanı inv. ederken göz kırpması felan olacak mı diye baktım

Orta uca sigorta bağlamanız iyi olmuş.
208v iyi bir değer. Acaba ayarlanabiliyor mu? Yani geri besleme çalışıyor mu?
Frekans 300Hz değerlerinde olması normal değil. Ölçüm noktanız , kullandığınız cihaz nedir bilemiyoruz. Yorumlamak güç.
Frekansmetre ile entegrenin 3 nolu pininde 100 Hz ölçmelisiniz. Bu arada sigorta takmadan , yüksüz çalışabilirsiniz.
Kaynak belli değil , yük belli değil , 6A sigorta neden atmasın? 60W ve fazlası için soft start olsun olmasın , sigorta atar.
LED bazen ölçü aletiyle göremediğimiz salınımları yakalamamızı sağlar , şebeke frekansı ise bu iş için üst sınırdır. Tek alternansta yanan led gözle fark edilebilir. Göz saniyede 25 değişiklikten fazlasını algılayamadığı için (ancak bir titreşim görüyoruz) şebeke frekansı dünyada 50/60Hz kullanılır.
Kolay gelsin.

mcan

208 v 300 hz i  RMS ölçü aleti ile ölçtüm. trafonun çıkısından.  trafosuz devrenin, ledin alternanslarda yanıp söndüğünü kamera ile az da olsa fark ediliyor..  devre zaten göstermelik olacak 50w halojen lamba bağlayıp çalışıyor diyecez yeter.  Ama ileride 48 volt ile 2kW yapıp eve takmayı planlıyorum.  baktım maliyet fazla akıllı solar inverter alırım ...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın