Pic'lerde Dahili Osilatör varken Neden harici osilatörü tercih ediyoruz?

Başlatan i3uz, 25 Mayıs 2016, 08:52:10

i3uz

Arkadaşlar merhaba,

Neden pic lerde dahili osilatör varken Harici osilatörü tercih ediyoruz? dezavantajı varmı?

Yaptığım devrelerde hep dahili osilatör kullandım. Genelde tüm uclarını kullandığım için bu şekilde kullanmayı tercih ettim. ama bazıları bir kararsızlık içine düşüyorlar. komutlar karışıyor. bazı zamanlarda zamanlayıcılar, 1 saatlık zaman süresi 15 dk. 10dk ya düşüyor.belli olmuyor. yüzdeye vuracak olursak %80 dogru çalışıyor. %20lık kısımda hatalı. sistemleri besleme gerilimlerini ve şaşeleme , faraday kafes gibi yalıtma işlemlerini yapmama rağmen arada şaçma zaman kavramları oluşuyor. Acaba Dahili osilatör ile bu işin etkisi varmıdır?
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i3uz - 25 Mayıs 2016, 08:52:10Arkadaşlar merhaba,

Neden pic lerde dahili osilatör varken Harici osilatörü tercih ediyoruz? dezavantajı varmı?

Yaptığım devrelerde hep dahili osilatör kullandım. Genelde tüm uclarını kullandığım için bu şekilde kullanmayı tercih ettim. ama bazıları bir kararsızlık içine düşüyorlar. komutlar karışıyor. bazı zamanlarda zamanlayıcılar, 1 saatlık zaman süresi 15 dk. 10dk ya düşüyor.belli olmuyor. yüzdeye vuracak olursak %80 dogru çalışıyor. %20lık kısımda hatalı. sistemleri besleme gerilimlerini ve şaşeleme , faraday kafes gibi yalıtma işlemlerini yapmama rağmen arada şaçma zaman kavramları oluşuyor. Acaba Dahili osilatör ile bu işin etkisi varmıdır?
Osilatörlerdeki sıcaklıklar oldukça önem taşır.
Bir QUARTZ rezonatör koysan bile birkaç 'C lık ısı değişimleri frekansa çok etki edebilmektedir.
Dahili osilatör kullanıldığında ana IC de ısı oluşuyorsa frekans kayacaktır.

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Mayıs 2016, 13:56:52Osilatörlerdeki sıcaklıklar oldukça önem taşır.
Bir QUARTZ rezonatör koysan bile birkaç 'C lık ısı değişimleri frekansa çok etki edebilmektedir.
Dahili osilatör kullanıldığında ana IC de ısı oluşuyorsa frekans kayacaktır.

Hmm ozaman harici kullanmak daha mantıklı olur diye bilirmiyiz.? sanırım sıcaklık olayı benim sıkıntım olabilir. çift zamanlayıcı çalıştığında bu sorunlar oluyor..hiçde ısınıyormu diye kontrol etmedim..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i3uz - 25 Mayıs 2016, 15:24:12Hmm ozaman harici kullanmak daha mantıklı olur diye bilirmiyiz.? sanırım sıcaklık olayı benim sıkıntım olabilir. çift zamanlayıcı çalıştığında bu sorunlar oluyor..hiçde ısınıyormu diye kontrol etmedim..
Sadece sıcaklık değil.
Besleme devresi de son derece önem taşır. Besleme devresndeki aşırı ripple'lar veya voltaj dalgalanmaları da osilatörler üzerinde ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir.
Bu yüzden ciddi cihazlarda osilatör devreleri ayrı yapılır ve ayrı bir bölüm olarak ekranlanırlar.
Hatta bazı üretimlerde bu devre bir çeşit fırın içerisindedir ki ısı değişimlerinden etkilenmesin.

i3uz

O zaman ilk etapda dışarıdan pic i ısıtayım gerçekten kararsızlık yaratacakmı...ondan sonrada dahili osilatörü deniyelim. bakalım  sonuç ne olucak. Teşekkürler.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Flatron

Alıntı yapılan: i3uz - 25 Mayıs 2016, 08:52:10Arkadaşlar merhaba,

Sizin programınızda bir sorun vardır .Dahili osilatör  bile olsa bir 15 dakikanın 10 dakikayı düşmesi diye birşey olamaz.
8 Mhz lik bir kristalin Microchip in datasheetinde yazan hata oranı 10-30 ppm arasındaydı.
Bu ise frekansın 80 Hz ile 240 Hz arasında değiştiği anlamına gelir .
Örneğin ete isimli usta programcının forum sitesindeki açıklamayı okuyun(2.mesaj)
http://etepic.com/index.php?topic=391.0

skara1214

eğerki haberleşme v.b. yani zaman kritik uygulaman yoksa harici kristal takmana gerek yok. Hem daha güvenli iç kristalle çalışmak.

ilyaS5

Osilatörlerde Frekans Kayması
Osilatörlerde aranan en önemli özellik frekans kararlılığıdır. Frekans kayması diğer bir
değiĢle frekansta meydana gelen istenmeyen değisimler, kontrol sistemlerinde çok ciddi
hatalara sebep olur.
Frekans kaymasının baĢlıca nedenleri Ģunlardır:
 Besleme gerilimindeki değiĢmeler
 Mekanik sarsıntılar
 Isı değiĢimi
 Yük değiĢimi
Osilatör tasarımlarında bu faktörlere karsı gerekli önlemler alınarak frekans kayması
mümkün olduğu ölçüde engellenmelidir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın