senkron sayıcılılar

Başlatan kadir53, 24 Mayıs 2016, 21:49:39

kadir53

bir senkron 1-3-5-7-9-12-15 saydırmak istiyorum saydırmakta saydırıyorum ama display 9 tan sonra değişik bişe gösteriyor 12 geçmiyor tek display kullanıyorum 2li kullanmayı da biliyorum çok araştırdım lütfen yardım............

Mr_YAMYAM

16 lık sistemdeki 9 dan sonraki değerler
10=A
11=B
12=C
13=D
14=D
15=E
16=F dir.
Displayde görmen gereken şekiller C ve E harfleri olmalıdır.

kadir53

isis te bana çizermisiniz lütfen

asma

Merhaba
İlk sorum , senkron sayıcınız ikili sayısısisteminde 4 bitlik bir sayıcı değil mi? (JK FF ile olabilir)
Evet ise display kodlayıcı ve sürücü olarak ne kullandınız?
İkinci sorum , sayıcı çıkışı doğru çalışıyor mu , sürücü girişine elle değer verdiğinizde istediğiniz çıkışı görebiliyormusunuz?
Yani sorun nerede?  ;)

Kolay gelsin.

kadir53

sorun display kısmında 2rakamlı yani 9 tan sonraki sayılar display de gösükmüyor

asma

Alıntı yapılan: kadir53 - 25 Mayıs 2016, 06:50:48sorun display kısmında 2rakamlı yani 9 tan sonraki sayılar display de gözükmüyor
Alıntı yapılan: asma - 25 Mayıs 2016, 00:13:50Merhaba
  ...   display kodlayıcı ve sürücü olarak ne kullandınız?
...  sürücü girişine elle değer verdiğinizde istediğiniz çıkışı görebiliyormusunuz?
Kolay gelsin.
Elde etmeniz gereken rakamlar onluk sayı sisteminde değil. Onaltılık sayı sistemi.
Saydırma yaptığınız sistem BCD değil. İkili sayı sisteminde sayıyorsunuz.
Mr_YAMYAM size ne görmeniz gerektiğini yazmış.
Onaltılık sistemde çalışan display sürücünüz varsa o karekterleri görebilirsiniz. Onluk sistemde (BCD to Decimal) çalışan kod çözücü size 9 dan büyük rakam olmadığı için kargadan başka kuş tanımam der.

Problemin nerede olduğunu görebiliyorsunuz , keşke bu iş için hangi entegreyi kullandığınızı yazsaydınız biz de bilseydik.

Kolay gelsin.

kadir53

devrem bu ben bunu 15 kadar çift display li yapmak istiyorum buraya kadar geldim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın