Ses sistemi bass cıkısı sorunu

Başlatan cArsl, 21 Mayıs 2016, 09:55:50

cArsl

Merhaba arkadaşlar öncelikle 5+1 ses sistemin çıkışları yanmıştı bir süre önce hepisini değiştirdim üzerindekileri hatırlamıyorum oların yerine WD 2030 takmıştım elimde fazla cpu fan vardı çıkışlarada termal macun sürüp alinmuyum e sabitilyim fanı yerleştirdim buraya kadar hersey güzel sonuc olarak ses tatmin edici geldi eskisine göre ama sonradan fark ettim hatam bass çıkışınada wd takmışım hali ile ses sistemin içindeki bass subwoofer deniyordu yalnış hatırlamıyorsam her frakansı çalmaya çalışıyor eski söktüklerimide hatırlamıyorum sizce bass çıkısına wd yerine ne takmam lağzım bass dan saf sadece bass frankanslarını yollaması için.

Yusuf usta

çıkışla bunun alakası yok. 2030 çıkışını toshiba üretir TA koyar, KIA üretir olur Kia2030. TDA2030 diye biliriz genelde.

woof sesleri için çıkışın frekans filitresi olur. bu bazı cihazlarda opamp ile, bazsında bir iki transistör ve kapasitörle yapılır. o filtre by-pass edilirse yahut arızalanırsa woofer olma özelliği gider.

montaj hatası, lehimlerde kısadevre yoksa ayağı kopuk kapasitör yahut arızalı opamp-transistör hangisi varsa onları kontrol et.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

cArsl

malesef bozuk bir bileşene raslıyamadım ölçüm aletiylede saatlerce denedim sadece bir transistör hasarlıymış onu değiştirdim bassda ses toklastı falan aynı sorunum devam etmekte sizce devre yerine bassa gıden kabloya aktıf veya pasif bass kontrol gibi birsey eklesem çözüm olabilirmi kökten ..

gevv

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4.0.html

Alıntı YapSorunun anlatılması ayrı bir konu unutmayın internet ortamındayız konuyu okuyan size yardımcı olmak isteyen kişiler yanınızda değil ne yaptığınızı ekipmanı görmüyorlar bu durumda bolca detay vermeli

@cArsl  ses sistemi markası modeli nedir ?  belki şeması elimizde vardır  sub.  katının resimlerini ekleyin  entegreleri değiştirirken başka bölümleri kısa devre yapmış olabilirsiniz

filtre katının beslemesi  kaç V geliyor kullanılan opamplar nedir 

cArsl

premier model pht-v16 Şuan evde değilim malesef dediniz gibi kısa devre ve arızalı parca elimden geldiğince testlerini yaptım malum eski baya kart gozume carpan yıpranan elemanları bile değiştirme yoluna gittim malesef hangi yolu denesem çözemedim artısı bu yaptıklarımın güçlendi amfi fark edebilcem kadar fakat bass olayına bir merhem olamadım.

i3uz

arkadaşım içinde 3 tane 2030 olmamalı biyerde yanlışlık var. 5+1 olduğu için içindekiler tda2050 olabilirmi? senin basın çıkışı 35w . devreyi resimleri ile koyarsan sıkıntıyı anlarız..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

cArsl

aynen hocam dediniz gibi tda varmıs uzerınde nette bulabildim sonunda ve hatırladıgım tda yerıne wd aynısı olur demıstı eleman bana fark etmez onun yalnısına dustuk sanırım eve donuste devrenın fotolarını ilk iş paylasıcam yardımlarınızdan tesekkur ederım arkadsalar sımdıden.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın