Bu ses tonun üreten devre lazım

Başlatan 07 Osman, 19 Mayıs 2016, 23:10:38

07 Osman

Merhabalar  öncelikle. Bu forumda ilk sorduğum  soruma   sayın  üyeler  fazlasıyla  yardımcı  olmuşlar  ve  sorunum çok kısa bir sürede çözülmüştü. Bu yüzden  foruma ve yardımcı olan ustalara çok teşekkür ederim. Bu sefer,  araçların bazılarında kapı açık iken, bazılarında ise emniyet kemeri takılı değilken çıkan uyarı sesi varya hani dın.....dın.....dın. Bu sesi üreten basit bir elektronik devre şemasına ihtiyacım var. Ebayda falan bulamadım, Orjinal araç parçası olmayan  hazır basit bir modül de olabilir, nerelerde bulunabilir yardımcı olursanız  sevinirim. Eğer benim gibi amatör birinin yapabileceği şekilde basit bir  devre  olursa çok makbule  geçer.  Ses şu;

https://www.youtube.com/watch?v=eNXJMGI5Itk

mustafayilmaz

en kolay yolu mcu kullanmak.

sesin bir bölümünü kesip, wav dosyasına dönüştüreceksiniz.
wav dosyasından ör. 8 bit sayılar elde edeceksiniz.
yaklaşık 20kHz frekansının üzerinde pwm  (48kHz gibi) sinyaline, 8 bitlik datalar duty cycle olarak bindirelecek.
daha sonra alçak geçiren filtre ile ses sinyaline dönüşecek.

i3uz

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

07 Osman

Evet arabada kullanılacak, araç çalışır durumda iken kapılar açıldığı anda çalışacak. İşin o kısmı bende.  Devrenin sesi birebir aynı olmalı.

Bakınız bu da aynısı:
https://www.youtube.com/watch?v=Qigd3GDvmJU

07 Osman

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 20 Mayıs 2016, 00:41:48en kolay yolu mcu kullanmak.

sesin bir bölümünü kesip, wav dosyasına dönüştüreceksiniz.
wav dosyasından ör. 8 bit sayılar elde edeceksiniz.
yaklaşık 20kHz frekansının üzerinde pwm  (48kHz gibi) sinyaline, 8 bitlik datalar duty cycle olarak bindirelecek.
daha sonra alçak geçiren filtre ile ses sinyaline dönüşecek.

Bilen birisi için dedikleriniz çok aydınlatıcı bir bilgi olabilir, ama benim için değil.  Teşekkür ederim.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: 07 Osman - 20 Mayıs 2016, 12:19:08Bilen birisi için dedikleriniz çok aydınlatıcı bir bilgi olabilir, ama benim için değil.  Teşekkür ederim.
Bir adet ses kayıt devresi satın alın ucuzundan. bu sesi kaydedin ve kullanın. çok ucuz ve basit. uğraşmak da yok...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

07 Osman

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 20 Mayıs 2016, 12:35:26Bir adet ses kayıt devresi satın alın ucuzundan. bu sesi kaydedin ve kullanın. çok ucuz ve basit. uğraşmak da yok...

Onu yaptım  Sayın @Yusuf Usta, ancak diyelimki, ses kayıt devresinin kayıt süresi 5 saniye,  her beş saniyenin bitiminde duraksayıp sesi tekrarlıyor. Bu şekilde devam ediyor, o aradaki duraksama  hoş bir şey olmuyor.  Ayrıca ses dışardan kaydedildiği için  mat, donuk ve sanki boğuk bir  ses  çıkıyor, normal direk devreden çıkan herhangi bir ses gibi net olmuyor. Hatta mikrofonu devre dışı bırakıp  direk bile kaydettim sesi ama verim alamadım.

Kullandığım devrem bu:

http://www.ebay.com/itm/ISD1820-voice-board-sound-recording-recorder-Playback-module-on-board-microphone-/311586789788?
hash=item488c05199c:g:uYwAAMXQkN1RynZ7

Burada da çok değişik devreler var ama, benim istediğim sesi üreten varmı onu nasıl bileceğiz bilemedim.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xalarm+sound+module.TRS0&_nkw=alarm+sound+module&_sacat=0

i3uz

arkadaşım bu sesler kare dalga sesidir. aynı pulse vuruşlarına sahip kısacası 555 entegresinin sesidir. bu sesi dediğim entegrenin devreleri ile dogru olanı bulabilirsin. ama işte şudur diyemiyecem.. kare dalgada oynama yaparak doğru sesi oluştumak lazım. bunun içinde oturup denemeler yapmalı. internette 555 ile yapılan uyarı tonları kapı zili tonları devreleri var. onlar üzerinde denemeler yapabilirsin.... yada videodaki ses dosyasını mini  mp3 playerin içine atarak, play butonuna her basmada sesi aktif edebilirsin.fiyatı 7tl
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

07 Osman

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın