yeni harddisk almak

Başlatan mustafayilmaz, 17 Mayıs 2016, 23:22:51

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: seron - 23 Mayıs 2016, 02:27:36"en hızlı veri aktarımı gerçekleşen yer diskin çevreye en yakın yeri. en hızlı hangi sistemin çalışmasını istiyorsan oraya kur ve mümkün mertebe dar bir alana hapset." senin anlatımında sonra sistemlerimi 40 GB alanlara kurmaya başladım sağolasın :D

sistemi oraya nasıl kuracağız?

seron

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 23 Mayıs 2016, 02:32:18sistemi oraya nasıl kuracağız?
;D
sen şu disk tstlerini düzgünce yaparsan ona da yardımcı oluruz.
kopya: basitçe ilk partisyon var ya, C hani, işte orası diskin çevreye yakın kısmına tekabül ediyor.
disk sabit bir hızda döner ve merkezdeki açısal hız ile çevredek iaçısal hız farklı.
böyle olunca birim zamanda çevresel izlerden daha hızlı (fazla) veri akışı sağlanıyor, merkezden daha yavaş(az)
zaten herkesin yaptığı da yıllarca bu ama bilinmeyen birşey var:
diski tam ortadan bölüp c, d diye ayırıyorlar yanlış.
40-50-60GB den fazlasında belirgin bir performans farkı oluşabiliyor. çünkü gigabayt değeri arttıkça merkezi izlere yaklaşıyorsun yani  boy olarak daha kısa izlere.
dolayısıyla, sistem (C) diskini minimum tut. ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 23 Mayıs 2016, 02:27:36Arkadaşlar bir sorun nedeniyle çıkış yapıştım geldim.
Evet haklısınız:
1- LLFde MFT olmaz yamyam abi bu hataya nasıl düştü anlamadım.
2- evet uygun anlatım tekniği seçiyorum. yamyam abi dövüyor ;D  eğitimde dayağa hayır

Kifvet vallahi hayran kaldım.
yahu yıllardır yamyam'la dövüşürüz, böyle net ve teknik anlatımla karşılaşmadım. haa, ben azbuçuk birşeyler biliyorum ama, bilmediğim bazı noktalar var onların kafamda doğru şekillenmesi için doğru anlatım lazım.. şimdi yukarıda resimli anlattığın şeyi ben internetten yıllarca aradım bulamadım. şimdi sen anlatınca çölde su bulmuşa döndüm. o ikinci resimdeki voltaja göre pals meselesini yabancı bir sitede bellek türlerinde görmüştüm ama harddisk kafasının mikroskobik yapısını teorik olarak da olsa daha iyi anladım.

yanlış hatırlamıyorsam diskteki doğru bölüntüleme olayını da senden öğrenmiştim. "en hızlı veri aktarımı gerçekleşen yer diskin çevreye en yakın yeri. en hızlı hangi sistemin çalışmasını istiyorsan oraya kur ve mümkün mertebe dar bir alana hapset." senin anlatımında sonra sistemlerimi 40 GB alanlara kurmaya başladım sağolasın :D

şimdi çıkmam gerek. konu dallanıp budaklandı. isterseniz sohbet bölgesinden devam edelim ben yarın akşamüzeri yine giriş yaparım. makale gerekiyorsa makale anlatım gerekiyorsa anlatım...
iyi geceler.
O kadar da imla kurallarına dikkat etmeye çalışıyorum yine de yanlış anlaşılıyorum  :-[
Alıntı YapLLF işlemi bad sectörleri düzeltmez. Sadece o sektör boş olarak MFT tablosuna yeniden yazılmaktadır.
Demişim ki.
LLF işlemi bad sectörleri düzeltmez. Sadece bozuk olan o sektör MFT tablosuna yeniden yazılmaktadır.
Yani O sektörün boş olduğu bildirilir.

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 23 Mayıs 2016, 02:32:18sistemi oraya nasıl kuracağız?
HDD te ilk açılan bölüm (C) genellikle kafa park yerine yakın olan bölümdür. Bundan sonraki bölümler genişledikçe HDD nin SEEK time'ı (Arama zamanı) ve erişim süresi kadar daha uzayacaktır.

seron

Yav abicim,
LLF işlemi,
MFTyi (de) silen bir işlem.
Olmayan MFTye ne yazmasını bekliyorsun?
ne mft ne mbr hiçbirşey kalmıyor disk baştan sona sıfır dolduruluyor ayırma birimleri yok oluyor.
hasarlı bölümleri ayırsa bile bu bölümleri hangi olmayan yere bildirsin/kaydetsin?
yok olmuş zaten MFT.
Ayrıca bahsettiğin bad sector olayı hafif türden bir bad sector olup, LLF ile sıfır yazdırılarak düzeliyor.
ama fiziksel bir bad sector varsa yani yüzeyde ciddi hasar, bu durumda bırak LLFyi, istediğin fdisc onu düzeltemez,
ne yapılır, orayı ayırır raw olarak bırakırsın harddiske burayı fazla elleme burayı atla dersin.
kifvet allasen birşey de bu yamyama yahu...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 23 Mayıs 2016, 02:55:49Yav abicim,
LLF işlemi,
MFTyi (de) silen bir işlem.
Olmayan MFTye ne yazmasını bekliyorsun?
ne mft ne mbr hiçbirşey kalmıyor disk baştan sona sıfır dolduruluyor ayırma birimleri yok oluyor.
hasarlı bölümleri ayırsa bile bu bölümleri hangi olmayan yere bildirsin/kaydetsin?
yok olmuş zaten MFT.
Ayrıca bahsettiğin bad sector olayı hafif türden bir bad sector olup, LLF ile sıfır yazdırılarak düzeliyor.
ama fiziksel bir bad sector varsa yani yüzeyde ciddi hasar, bu durumda bırak LLFyi, istediğin fdisc onu düzeltemez,
ne yapılır, orayı ayırır raw olarak bırakırsın harddiske burayı fazla elleme burayı atla dersin.
kifvet allasen birşey de bu yamyama yahu...
LLF işlemini sadece zero fill olarak düşündüğün için bu şekilde yanıt vermen normaldir.
Önce disk sıfırlarla doldurulur.
Disk sıfırlarla doldurulduğunda aslında bir disk değildir. Bir band şeriti gibi düşünülebilir. Diskin disk olabilmesi için başının ve gıçının bilinmesi gereklidir.
Uzun bir şerit halinde üzerine sıfır doldurulmuş bir disk sana ne anlatabilir ?

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Mayıs 2016, 15:00:34LLF işlemini sadece zero fill olarak düşündüğün için bu şekilde yanıt vermen normaldir.
Önce disk sıfırlarla doldurulur.
Disk sıfırlarla doldurulduğunda aslında bir disk değildir. Bir band şeriti gibi düşünülebilir. Diskin disk olabilmesi için başının ve gıçının bilinmesi gereklidir.
Uzun bir şerit halinde üzerine sıfır doldurulmuş bir disk sana ne anlatabilir ?

Hiçbirşey anlatamaz. Biçimlendirilmeden kullanılmaz. Bu haliyle bilindik bütün sistemler o diske veri yazmayı reddeder; "formatlayacaksın kardeşim" der.
MBRsi ve MFT si de yoktur. Dolayısıyla bozuk sekötrler belirlenmemiş, üzerine yazdırılmaya çalışılmıştır.
Ancak bir WinXP CDsi ile normal(uzun süren format) veya daha iyisi windowslu bir bilgisayara haricen bağlayıp,
Scandisc + Biçimlendirme yapılırsa o dediğin "bozuk sektörler bir yerlere kaydedilir" olayı doğrudur.
LLF işlemi, Bozuk sektörleri ayırma işlemi barındırmaz. Çünkü not alacak yer yok.
Yukarıda demişsin ki LLF atılırken bozuk sektörler tesbit edilip MFTye kaydedilir.
Ben de "bence olmaz" diyorum, yani, doktor adayı kifvet arkadaşımıza katılıyorum.
bence sen bizi sınıyorsun ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 23 Mayıs 2016, 20:37:59Hiçbirşey anlatamaz. Biçimlendirilmeden kullanılmaz. Bu haliyle bilindik bütün sistemler o diske veri yazmayı reddeder; "formatlayacaksın kardeşim" der.
MBRsi ve MFT si de yoktur. Dolayısıyla bozuk sekötrler belirlenmemiş, üzerine yazdırılmaya çalışılmıştır.
Ancak bir WinXP CDsi ile normal(uzun süren format) veya daha iyisi windowslu bir bilgisayara haricen bağlayıp,
Scandisc + Biçimlendirme yapılırsa o dediğin "bozuk sektörler bir yerlere kaydedilir" olayı doğrudur.
LLF işlemi, Bozuk sektörleri ayırma işlemi barındırmaz. Çünkü not alacak yer yok.
Yukarıda demişsin ki LLF atılırken bozuk sektörler tesbit edilip MFTye kaydedilir.
Ben de "bence olmaz" diyorum, yani, doktor adayı kifvet arkadaşımıza katılıyorum.
bence sen bizi sınıyorsun ;)
Hala anlamışsın :D
LLF işleminde sıfır doldurulamayan sektörler vardır. (BAD SECTOR)
Bu işlem gerçekleştirildiğinde disk komple sıfırlarla doldurulmaktadır. Ama ayırma birim boyutunun belirlenmesi ve diskin disk olarak tanımlanabilmesi için FORMAT (DOS) işlemi gereklidir.
Bu yapılan son format neye göre yapılacaktır :D
Diskin üzerinde yazılıp okunamayan sektörleri nasıl tahayyül edeceğiz. LLF işleminde buralara sıfır yazılamadı. O halde oralarda iz yok demektir :D Çaktın mı manzarayı.
ET'siz @okinkurt 'un kötü diskine yaptıklarımı hatırla :D
Senden çalıntı
Alıntı YapMBRsi ve MFT si de yoktur. Dolayısıyla bozuk sekötrler belirlenmemiş, üzerine yazdırılmaya çalışılmıştır.
Kendi kendimin çalıntısı.
Alıntı YapDemişim ki.
LLF işlemi bad sectörleri düzeltmez. Sadece bozuk olan o sektör MFT tablosuna yeniden yazılmaktadır.
Yani O sektörün boş olduğu bildirilir.
MFT tablosu oluşturulmadan disk, disk olamayacağına göre, elimizde olan bir ton SIFIRLARI bir mantık çerçevesinde bir araya getirip işin adını koymamız gerekmez mi :D
İLAVE:
Bad sektör barındıran bir diske istediğin kadar normal format at bad sektörler gitmez. Daima orada kalır ve üzerine bilgi yazılıp okunmaya çalışılır.
Ama bad sektörlü bir diske önce LLF atar da arkasından DOS formatı atarsan o disk normal görünür.
Birkaç data kaybı elbette vardır.

seron

;D
Ben hala anlamadım ;D  ;D  ;D
Olay şu:
ikimiz de aynı şeyi anlatıyoruz, ama mr yamyam, ufak bir fark yaratarak üste çıkmaya çalışıyor hey Allahım yaa!...
"haayıııır! siz bilemezsiniiiiiiz! sadece ben biliceeeeem!"

tamam tamam.
arkadaş testleri yapıp burada yayınlasın.
ben esasen sizlere bırakıyorum ama bence elindeki diski kullanabilir gibi geliyor. hiç olmadı kutulu bir disk alıp kullanır...

kifvet

Sayın Mr_YAMYAM
MFT bölümü diski biçimlendirdikten sonra işin içine giriyor seron orada haklı.
Ayrıca bazı sektörler bozulduğunda da bunun değişim bilgisi harddiskin kartında saklanır.Boot sektörü reserve sektörleri bu şekilde korunmaya çalışılır.Ayrıca MFT bozuk sektörleri yoksaymaz yine de veri yazmaya çalışır.Yani yoksayma işi tamamen HDDnin kendi özelliği.LLF atmış olmama ve üzerinde DOSYA sistemi bulunmamasına rağmen diskin HEALTH bölümünden bu sektölerin kaç kez değiştiğini görebiliyorum çünkü.

MFT bozuk ta olsa o sektöre veri yazacam diye uğraşır.Sen olur da o bölmeyi saklarsan anca öyle (oda tam fayda etmez çünkü hdd genede o sektörü okumaya çalışır.neden dersen hdd herhangi bi dosyayı gökten zembille inmiş gibi bulmuyor.Sektörleri sıra sıra sayıp öyle konum hesaplıyor.) belki kurtulursun.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 24 Mayıs 2016, 00:43:56;D
Ben hala anlamadım ;D  ;D  ;D
Olay şu:
ikimiz de aynı şeyi anlatıyoruz, ama mr yamyam, ufak bir fark yaratarak üste çıkmaya çalışıyor hey Allahım yaa!...
"haayıııır! siz bilemezsiniiiiiiz! sadece ben biliceeeeem!"
Öyle bişii yok.
Bak yukarda yazmıştım. Sen hala ANLAMIŞSIN diye.
Ama anlam kargaşalığı olmasın diye duruma açıklık getirmeye çalışıyorum siz haklı haksız kavgasına döndürüyorsunuz.

Alıntı yapılan: kifvet - 24 Mayıs 2016, 01:11:44Sayın Mr_YAMYAM
MFT bölümü diski biçimlendirdikten sonra işin içine giriyor seron orada haklı.
Ayrıca bazı sektörler bozulduğunda da bunun değişim bilgisi harddiskin kartında saklanır.Boot sektörü reserve sektörleri bu şekilde korunmaya çalışılır.Ayrıca MFT bozuk sektörleri yoksaymaz yine de veri yazmaya çalışır.Yani yoksayma işi tamamen HDDnin kendi özelliği.LLF atmış olmama ve üzerinde DOSYA sistemi bulunmamasına rağmen diskin HEALTH bölümünden bu sektölerin kaç kez değiştiğini görebiliyorum çünkü.

MFT bozuk ta olsa o sektöre veri yazacam diye uğraşır.Sen olur da o bölmeyi saklarsan anca öyle (oda tam fayda etmez çünkü hdd genede o sektörü okumaya çalışır.neden dersen hdd herhangi bi dosyayı gökten zembille inmiş gibi bulmuyor.Sektörleri sıra sıra sayıp öyle konum hesaplıyor.) belki kurtulursun.
Ben zaten MFT bölümünün hemen oluşturulacağını söylemedim ki.
LLF artı DOS formatı= MFT o da eşittir DISK.
Sizin anlamadığınız ya da benim anlatmak istediğim şey şudur.
LLF işleminde tüm sektörlere sıfır doldurulur. Disk bu haliyle disk değildir. Yani RAW halindedir.
Bad sektörlerin oluşması halinde diske normal format atarsak ne olur.
LLF işlemi bad sectörler için atılmışsa ne olur.
Bir LLF atılıp ta arkasından DOS formatı atılırsa ne olacaktır.
Temel olarak LLF işlemi sıfırları doldurur. Ama verilen komuta göre (3PASS ya da 7PASS) filling işlemi yapılmazsa bad sektörler üzerinden sadece bir kere geçecektir. Data kaybı (BAD SECTOR) varsa burayı boş kabul edecektir. Peki burasının boş kabul edilmiş olduğunu MFT nasıl bilecektir :) Çünkü ortada MFT diye birşey yoktur.
Konunun ince nüansı buradadır.
Eee
O halde LLF atmayalım direk normal format işlemi ile yapalım. Neden o zaman bad sektörler hala orada görülecektir ?
Şurayı iyi anlatmışsın
Alıntı YapAyrıca bazı sektörler bozulduğunda da bunun değişim bilgisi harddiskin kartında saklanır.Boot sektörü reserve sektörleri bu şekilde korunmaya çalışılır.Ayrıca MFT bozuk sektörleri yoksaymaz yine de veri yazmaya çalışır.Yani yoksayma işi tamamen HDDnin kendi özelliği.LLF atmış olmama ve üzerinde DOSYA sistemi bulunmamasına rağmen diskin HEALTH bölümünden bu sektölerin kaç kez değiştiğini görebiliyorum çünkü.
Biraz daha açıklayabilirsen ET'siz @seron iyice pişer.

seron

Abi yukarılarda "doğru anlatım" demiştim.
Bak şu son mesajında ne anlattığını anlayamıyorum.
yani bizim söylediklerimizi destekliyor musun, yoksa karşı mısın belli değil :o  ::)  ;D
kendinle mi çelişiyorsun yoksa nedir, onu anlamıyorum işte.
kifvetin anlatım tekniği doğru. çünkü anlaşılır ve öz. Mantığa da uygun.
şu elektronik kartın gıcık sektörleri kaydetmesi olayı hah işte anlaşılabilir.
Biz şu konuda mütabıkız değil mi:
LLF ile hatalı sektör kaydı/belirlenmesi/ayrılması yapılamaz.
LLF basit, onarılabilir düzeydeki hataların üzerine sıfır verisi yazarak diski dümdüz eder. ileride buraya veri yazıdırlabilir hale getirir.
getiremezse bundan haberi bile olmaz;
bu hata ta ki diskte bir biçimlendirme ve scandisc işlemi yapana kadar (ki kifvetin dediğine göre burada gömülü yazılım devreye giriyor) bu Bad sektörler ayrılmaz.
buraya kadar tamam.
yani, LLF sektör mektör iz ayırmaz, yazmaya çalışır.
hata ayırma meselesi ise, bahsettiğin dos aşamasında gerçekleşiyor, tabii yaparsan.
yapmazsan disk kullanım dışı.

Günümüz işletim sistemleri olan Windows7, Windows8 ve 8.1 ile Windows10 da normal biçimlendirme(kurulumda)yok maalesef.
O yüzden bu biçimlendirme ve scandisc olayını çalışan bir windowsta, bilgisayarım menüsünden girerek;
biçimlendirmede: hızlı biçimlendiri devre dışı bırakarak
hata taramasında: hatalı yerleri şeyettir, üzerine yazmaya çalış kutucuklarını doldurarak(yeni windowslarda yok ya da sınırlı)
yapabiliyoruz.
oysa XP öyle mi? :) ben XP diyorum da kifvet beni beğenmiyor.
konuyu yanlış yerde tartışıyoruz gibi geliyor. gevvden dayak yiyebiliriz. gerçi konu hakkında konuşuyoruz ama iyice yayıldık...

Mr_YAMYAM

Aramızda bir fark var.
Ben profesyonel disiplinle yetişmiş olduğum için işin tekniğine göre tartışmayı tercih ediyorum.
Yukarda anlatılanların özü şudur.
LLF işleminde tüm sektörlere sıfır doldurulur. Ama bir nüans eksiktir.
Her harddiskin üzerinde kaç adet LBA bulunduğu yazılıdır. Bu değer aynı zamanda HDD in firmware yazılımı içerisinde de bulunmaktadır.
LLF işlemi ile bu firmware yazılımı da bazı değişikliğe uğrar.
LLF işleminde tüm LBA lar sayılır. Eksik olanlar firmware yazılımı içerisine kaydedilir. Sen DOS formatı attığında buradaki bilgiler doğrultusunda dos formatı atmış olursun.
Yani diskin şuradaki LBA'sı bozuktur orayı es geç, ya da orada böyle bir LBA yoktur oraya bilgi yazma komutları sonradan oluşturulan MFT içerisine yazılmış olacaktır.

SCSI diskleri tanıyor olsaydınız direk bu yanıtı verirdiniz.
Her SCSI diskin LBA bilgileri içerden okunup görülebilmektedir. Yani daha format atmadan önce bu bilgileri arabirimi üzerinden okuyabilirsiniz. Ama IDE disklerde böyle bir olanak yoktur. O yüzden eski üretimlerde diskin üzerinde yazılırdı. Şimdilerde pek yazılmıyor sanıyorum.

seron

Şu son anlatımın daha uygun oldu ve anlaşıldı. :)
bakalım kifvet ne diyecek... ::)

mustafayilmaz

5000LPCX + kutu
alındı.

seron

Diskin özelliklerine baktım.
Gayet iyi bir karar bence.
Güle güle kullan. Yukarıda tartışılanları da yabana atma bence. ;)

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: seron - 25 Mayıs 2016, 18:55:52Diskin özelliklerine baktım.
Gayet iyi bir karar bence.
Güle güle kullan. Yukarıda tartışılanları da yabana atma bence. ;)

teşekkürler..

harddiskin açık yüzeyleri metal kutu yüzeyine temas edebilecek durumda.
açık yüzeyi pratik birşeyle kapatmak gerek.

seron

Bir A4 kağıdını oraya göre kes, araya sokuver. veya jelatin defter kaplığı da olur; şayet o plastik kasayı ters takmıyorsan...
Öbür türlü takılmıyor değil mi? Hani tam elektronik karta denk gelecek şekilde taksan ters mi oluyor? şayet ters oluyorsa o zaman yalıtkan birşey sok araya birşey olmaz.

mustafayilmaz

kutu güzel ama tasarımı iyi düşünememişler.
başka türlü takmak için kesip biçmek lazım.
3d yazıcısı olan var mı :)

seron

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 27 Mayıs 2016, 01:46:39kutu güzel ama tasarımı iyi düşünememişler.
başka türlü takmak için kesip biçmek lazım.
3d yazıcısı olan var mı :)
Merak etme, en kaliteli diye aldığın kutuda bile tasarımsal sorunlar var. iyi fiyattan bir kutu alıyorsun, vidaları oturmuyor, kart, disk soketine denk gelmiyor, kısa geliyor, uyduracağım diye uğraşıyorsun. Sen yine dua et, araya bir röntgen filmi ile halledebilirsin :) yeni gömlek aldığında röntgen filmi gibi kalın şeffaf naylonlar çıkıyor, veya yeni mouse aldığında falan kutudan çıkan ambalajlar da işini görür. çözüm kolay. dikkatli ol.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın