yeni harddisk almak

Başlatan mustafayilmaz, 17 Mayıs 2016, 23:22:51

mustafayilmaz

5 yıldır kullandığım bilgisayar için  yedekleme yapmak üzere harddisk alacağım.

yedeklemeden ziyade data boyutu yüksek veriler belli bir diskte toplanacak.

1) SSD alıp sistem diski yapmak. bilgisayardaki diski yedek disk olarak kullanmak. boşa çıkan diski usb den bağlayabilir miyim? ssd lerin kullanım ömrü kısa mı?

2) bilgisayardaki diski daha iyi bir diskle değiştirmek.

3) taşınabilir harddisk alıp, yedek disk yapmak? bu durumda hangi diski önerirsiniz?

siz hangi seçeneği veya kendi ekleyeceğiniz seçeneği tercih edersiniz?

kullandığım bilgisayar

http://www.samsung.com/tr/support/model/NP300V5A-S03TR

seron

Merhaba mustafayılmaz.

Çok anladığımdan değil elbette :D ama bilgisayar muhabbeti oldu mu bayılıyorum.
Baştan uyarayım: acele edip sadece benim lafıma kulak asma, çünkü forumda bu konuda gayet bilgili arkadaşlar var. hepimizin lafını çarp, böl, ona göre kendine birşey çıkar.

Diyorsun ki yedek disk lazım. Tamam. Ama ne kadar büyük bir disk lazım?
Data boyutu yüksek veriler dediğine göre, uzunlukları da hayli yüksek veriler onlar. Video dosyaları gibi akışlı dosyalar mesela.

Şu önemli burada:
yanında kolay taşınsın mı?
farketmez mi?
Çünkü
USB ile kullanabileceğin sistem diskini, ekstradan adaptör kullanmana gerek kalmadan usb gücü ile de kullanabiliyorsun.
Ama büyük bir disk alırsan, adaptöre ihtiyacın var.(çin alı oluyorlar ve ekseri çabuk bozuluyorlar. kutularda da durum benzer)
öte yandan, dizüstü harddiskleri 5400RPM yanlış hatırlamıyorsam. Kasalı bilgisayarların harddiskleri ise genellikle 7200RPM. Bu da veri akış süresinden tut, acces yeni veriye ulaşım hızını dahi etkiliyor(muş, diye yazıyor sağda solda).

Harddiskler darbeyi düşmeyi kalkmayı sevmezler. Onu söylememe tabi ki gerek yokama yine de tedbir tedbirdir.

SSD konusu,
Bak şimdi, ben SSD kullanmadım ve internet kaynakları ve bazı arkadaşlarımın yalancısıyım, o da yalansa...
SSD lerin ömrü güya HDDye göre daha kısa imiş. Bu nedenle depolama amaçlı kulalnılmayıp sistem kurulumu için almalısın.
ideal bir sistem kurulumu için bir kullanıcıya 80-120GB disk yeter. Gidip de teeeeeey 500-600Gb SSD alıp kazıklanma derim. Parana yazık.

Sonuç:
SSD takarsan sistem hızlanır, gayet farkedersin sonucu. o çıkan HDDye de bir kutu alırsın, USB kablosuyla bağlar keyfine bakarsın. düşürmeden çarpmadan; arka cebine koyup da üstüne oturmadan ;) paşa paşa kullanırsın.

benden bu kadar. :)

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: seron - 18 Mayıs 2016, 00:07:21Sonuç:
SSD takarsan sistem hızlanır, gayet farkedersin sonucu. o çıkan HDDye de bir kutu alırsın, USB kablosuyla bağlar keyfine bakarsın. düşürmeden çarpmadan; arka cebine koyup da üstüne oturmadan ;) paşa paşa kullanırsın.

öncelikle teşekkürler.

laptoptan çıkan diske adaptör ihtiyacı olmayacak mı?

yedekleyeceğim dosyalar : *ders notlarım, program arşivi, pdf kitaplar, *elektronik-şema baskı devreler, *resimler.
*tekrar elde edemeyeceğim şeyler.

geçen sene niyetlenmiştim aynı durum için. SSD ler çabuk bozuluyor vs yazılarına rastlayınca erteledim.
ticari stratejilerden dolayı; belkide şuan piyasada tam performansta çalışmayan SSD diskler olabilir.

sistem diskinde yüksek kapasitelerde gözüm yok.

şöyle diyelim o zaman

SSD için hangi marka/model? (100Gb - 250Gb)

normal disk için hangi marka/model (500Gb - 1TB)

alacağım disk taşınabilir olsa iyi olur.

maliyet max. 250TL olsun.

serhat_186

Merhaba, ben de aynı model bir dizüstü bilgisayar kullanıyorum ve geçenlerde hdd değiştirdim. Bilgisayarın DVD rom una takılan aparatlar var istersen bilgisayarını 2 harddisk olacak şekilde kullanabilirsin ne de olsa artık DVD rom ların devri bitiyor. Benim yaptığım sistemi anlatayım belki faydası olur.

İnternet üzerinden DVD romu hdd yuvası yapan aparat ı ve çıkan DVD rom boşa gitmesin diye USB DVD kutusunu toplamda 50 tl ye aldım.
150 tl ye sandisk ssd ultra ıı 120 gb harddisk aldım.

Bilgisayarın kendi hdd yuvasına ssd harddisk i takıp işletim sistemini buna yükledim yoksa ssd özelliğini fark edemiyorsunuz.
Bilgisayarın eski hdd sini DVD rom a takılan aparat a taktım ve tüm yedeklerim bilgisayarın D sine attım.

Sonuç mu SSD sayesinde inanılmaz hızlı çalışan ve çok hızlı açılıp kapanan bir bilgisayar oldu. Eski HDD için de usb ye gerek kalmadan bilgisayarıma bağlı şekilde kullanıyorum...

Umarım faydalı olur.

seron

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 18 Mayıs 2016, 01:15:33SSD için hangi marka/model? (100Gb - 250Gb)

normal disk için hangi marka/model (500Gb - 1TB)

alacağım disk taşınabilir olsa iyi olur.

maliyet max. 250TL olsun.

Ben çok fazal malzeme alıp kullanan birisi değilim ama net bir şekilde şunu söyliyeyim:
Adını hiç duymadığınız markalar ile sandisc'den uzak durun bu bir.
Kingston, bu işte oldukça kalite bir markadır; param olsa bu markadan alırdım bu da iki.
siz saten her SSDnin aynı performansı veremeyebileceği konusunda uyanmışsınız; uyarmama gerek yok. Bu nedenle yine de alırken özelliklerine bakıp öyle almanı tavsiye ederim. ama alışveriş stelerinde belirtilmiş özelliklerden bahsetmiyorum:
bazı sitelerde forumlarda insanlar bu konuları tartışırlar: ben şunu alacağım alayım mı ne dersiniz? diye. diğerleri yanıt verir ben kullandım rezalet alma, ya da al... birden fazla yeri araştırmalısın.

Ben maalesef doğrudan bir ürün gösteremem, büyük sorumluluk. Ama çok da panik yapmadan yukarıdaki önerilere göre de alabilirsin. serhat 186nın söyledikleri de gayet uygulanabilir; hem de bilgisayarın içinde durur. istersen çıkarır gezdirirsin...

Extra güç kaynağı isteyip istemed,iği konusunda rahat bir şekilde şunu söyleyeyim:
ben çıplak (kutusuz) bir harddiski, bir usb adaptörüne bağlayınca güç kaynağı olmaksızın çalışmıştı tecrübe - 1
bir arkadaşım seagate 2TB harici harddisk aldı. harddisk boyutu notebook harddiski boyutunda ve kapalı(kutusuyla bir geldi) USB 3,0 destekli bu harddisk, sadece usb kablosu takılınca çalışıyor ve extra adaptör istemiyor bu da tecrübe - 2
ama sadece buraya bağımlı kalmayıp araştır bence.

Dün @kifvet birşeyler yazıyor görünüyordu buraya. halbuki o da sever bu konuları ama baktım yazmaktan vazgeçmiş ya da ben yanılmış da olabilirim...

kifvet

@seron dün ne güzel açıklamalı yazmıştım uzun uzun ama net gitti gönderirken yazdığım ne varsa gitti.Sinir oldum :D
Harddisk konusuna gelince.
1)SSDlerin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum uzun süreçte.Aynı PIClerde olduğu gibi belirli bir yazım sayısından sonra SSDlerde ömürlerini tamamlıyor.Sayı vermeyim ama 1.000.000 kereden fazla diye hatırlıyorum.Neden sağlıklı olmadığını düşündüğüme gelince de bilgisayar arka planda hangi bite ne kadar veri yazıp siliyor bilmiyorum.E dolayısı ile de ömrü için bişey diyemiyorum.
HDDler manyetik kurama göre,SSDler de transistörlerden yapılmış set ve reset devresi üzerine kurulu.Yani SSDlerin bozulma ihtimali elektronik aksama bağlı olması nedeni ile daha fazla.
2)Harici bir HDD almanı öneririm.Neden dersen bi kaç sebepten dolayı şöyle:
 a)En önemli nedeni ısı mağruziyeti.Bir HDD ne kadar çok ısıya mağruz kalırsa ömrünü o denli kısa sürede tamamlar.Nitekim bugün
google bile serverlerinin ömrünü uzatmak için SU ALTI odalarda HDDlerin soğutmalarını sağlamaktadır.Harici HDD devamlı bilgisayara bağlı kalmayıp her zaman ısınmayacağı ve devamlı çalışmayacağı için uzun ömürlü olur.
 b)Harici HDDler her zaman verine ulaşma imkanı sağlar.Hatta üzerine minik bir işletim sistemi kurup kendi stüdyonu cebinde bile taşıyabilirsin.
 c)Bilgisayarda kullandığın HDD nitekim ömrünü biraz harcamış yani eski sıfır hali gibi veri saklayamaz.Hele birde C birimi için ayrılan boyut 60GB üzerinde ise biraz daha fazla ömründen yemiştir o HDD.Bence bırak bilgisayarındaki HDD bilgisayarda kalsın:)Sen ona
bi Low Level Format at bi kaç kere sonra C birimin içinde max 60GB ayır tertemiz kullan gitsin.Verilerini de haricide sakla.
 d)SSDlere göre bir avantajı daha var Low Level Format ile HDDyi kurtarma şansın var ama aynı şans SSDlerde yok.

Ben dört sene önce WDnin element serisinden 1GB bir HDD almıştım.Hala tertemiz kullanırım.Önerebilirim sana bu harddiski.
Onun haricinde piyasa da var mı bilmiyorum HITACHI marka HDD de alabilirsin Benim bilgisayarda Hitachi 160GB HDD var hala canavar gibi.8 senedir tık demedi.Motorun arkasından düşürdüm 4-5 takla attı genede sağlam.Verdiğim öneriler tecrübeler üzerinedir.İnşaallah faydalı olur kardeş :D

mustafayilmaz

seron

Şunu belirtmezsem olmaz:
Adaptörden maksat güç adaptörüdür; USB çeviricisi ya da harddisk kutusu değil. Ona elbette ihtiyaç olacak. CDrom yerine takılan aparat hariç. o aparattan edinilebilirse extra donanım almaya gerek yok, içinde herşeyi hazır zaten. ama harddiski harici olarak kullanacaksanız, ya bir seyyar USB çeviricisi ya da daha iyisi bir harddisk kutusu almakta fayda var.

mustafayilmaz

şimdilik şu diski almayı planlıyorum. WD 1 Tb

1-2 sene sonra SSD teknolojisi veya yeni bir teknoloji çıkarsa sistem diskini onunla değiştiririm.
belki o zamana kadar bilgisayarı yenilemek zorunda kalabilirim.

bilgisayarın içindeki disk için ayrıca kutu almayı düşünüyorum.  yakın bir tarihte bu kutular da piyasadan kalkabilir.

mustafayilmaz

şu ürünü teknoloji mağazasında gördüm. Sony 1Tb
satıcıya aliminyum kasa mı diye sordum, yok değil dedi  ???

cihaz aliminyum kasaya sahip.
metal kasa sıcaklığı dağıttığı için uzun ömürlü olabileceği belirtiliyor.
tek kusuru ağır olması.

seron

Kutunun alüminyum olup olmamasının çok fazla bir espirisi yok bence. Çünkü harici kutu alıyorsun, 24 saat çalışır durumda kalmayacak. bir de 3,5inçlik diskler gibi 12V + 5V yüksek güçle çalışmadığı için daha az ısınır bunlar. Yani beğendiğin herhangi bir ürünü alsan yeter. (iyi bir marka olsun çakma çin mallarından alma)

Elindeki kullanılmış harddiskin de ne kadar sağlıklı olduğunun bir test et ki, eğer verilerini riske atacaksa kutusuyla beraber sıfır alırsın. tabii ben kafanı karıştırmayayım...

mustafayilmaz

acaba Sony yi söküp, gerektiğinde içini kullanabilir miyim?

seron

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 21 Mayıs 2016, 16:58:40acaba Sony yi söküp, gerektiğinde içini kullanabilir miyim?
İçini derken anlamadım. Kutuda çok çok özel bir firmware yazılımı yoksa kullanılır. yani kutu harddiski ile alındıysa ve sadece o harddiski tanıyacak şekilde gmülü yazılım barındırıyorsa olmaz. ama sadece boş kutu olarak alınırsa eski harddiske muhtemelen uyum sağlayacaktır. sıfır harddiskli alacaksan, durum değişebilir belki.

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: seron - 21 Mayıs 2016, 18:37:02İçini derken anlamadım. Kutuda çok çok özel bir firmware yazılımı yoksa kullanılır. yani kutu harddiski ile alındıysa ve sadece o harddiski tanıyacak şekilde gmülü yazılım barındırıyorsa olmaz. ama sadece boş kutu olarak alınırsa eski harddiske muhtemelen uyum sağlayacaktır. sıfır harddiskli alacaksan, durum değişebilir belki.

Sony'nin içinde (Toshibaymış galiba) diskten bahsetmiştim. anladığım kadarıyla bu iş zor.

sistem diski için wd black serisine baktım 500Gb.
black gürültülü çalışıyor, çok enerji harcıyor vs diyorlar.
7200rpm gürültülü mü çalışır acaba?

neye göre blue, neye göre black oluyor bu disk anlamadım.
sistem diski neye göre tercih edilir?

seron

Bak şimdi:
Bence senin kafan biraz karıştı.
Sen sadece bir harici kutu veya Yukarıdaki arkadaşın dediği CD-DVD yerine takılabilen bir aparat satın alıyorsun.
Diskini buna takıp kullanıyorsun:
AMA... Diskin sağlamsa tabii.
Yani ölmek üzere olan bir diske verilerini atıp sonra ağlama. yazık olur. testlerini yap, öyle al ne alacaksan.

WD Digital:
Yakın zamanda sıfır WD blue 1TB 3,5inç aldım. sessiz çalışıyor. kendi hatalarımdan dolayı sıkça hata oluşturduğum için uzun süre kullanmak nasip olmadı (ikide bir yanlış kurulumdan sistem çökerttim) ama sessiz çalışıyor. EZEX serisi bu disk.

Daha sonra ikinci el bir 1TB WD daha aldım. Bu disk güldür güldür ötüyordu. Hayır ses yapmıyordu ötüyordu resmen güldür güldür güldür, su gelir güldür güldür şeklinde. şaka yapmıyorum. Bu disk de EALX serisi. sonra buna bir LLF çektim ses yüzde 30lara düştü. şimdi kullanıyorum, canavar gibi.

Yani onun bunun demesiyle olmaz bu işler. kullanan kişilerin mutlaka bir yerlerde yaptığı yanlışlar vardır. ben sıfır harddiski almadan evvel vatan bilgisayarın yorumlar kısmına baktım. iki harddisk vardı hedefimde: seagate ve WD. ikisi arasındaki olumsuz yorumlara bakınca en az olumsuz yorumun WDye ait olduğunu, sadece bir iki ses sorunuolduğunu; seagate de ise sık sık ciddi harddisk arızalaı şikayetlerini  gördüm(yanma mı dersi, kafa arızası mı dersin, bad sector mu dersin). Bu siteden yamyam abi de onu önerince gittim aldım. Memnun muyum, memnunum.

Yani alacağın markaya karışmam ama tavsiyem: Beni bile dinleme. :D  Bismillah deyip git bir tane al kullan. Nasip neyse o. Ama illede benden tavsiye istersen >>>>>>> WD Blue. Uygun fiyat + Yüksek performans + uzun kullanım ömrü.

mustafayilmaz

seron

HDTune yazılımının ücretsiz versiyonu vardır, gezginlerden indir.
Bir de SMART yazılımı bul(adını unuttum).
HDTune yazılımı ile diskini taratıp sonuçları görsel olarak buraya yükle de bakalım.
SMART yazılımı ise diskin ısı durumunu, yaşlılık durumunu cs kontrol edip sana BAD, veya NORMAL veya GOOD diye bildiriyor.
https://sourceforge.net/projects/gsmartcontrol/files/0.8.7/gsmartcontrol-0.8.7-win32.zip/download
http://www.hdtune.com/download.html

mustafayilmaz

bad sector yok.
harddisk yaşlanmış sanırım.

başka eklemem gereken birşey varmı?

seron

Harddiskinizin durumu iyi görünüyor.
Gsmartcontrol yazılımı diskin durumuna ilişkin PASSED şeklinde bir ibare veriyor mu? ısı kaç derece? ben buradan göremiyorum ama programı çalıştırıp ilk sayfada yada diski seçince ana ekranında vermesi lazım. Bakın bende böyle gözüküyor:

SMART testinden geçti (durum iyi diyor). eğer sizde de böyleyse o harddiski korkmadan kullanabilirsiniz. Şayet WARNING gibi bir ibare görüyorsanız içindeki verileri derhal bir yere yedekleyin.

Tamamdır şimdi uygun kalite bir kutu aşıp kullanabilirsiniz.

mustafayilmaz

verdiğin bilgiler için teşekkürler Seron.

o kısımda passed yazıyor.

kifvet

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 22 Mayıs 2016, 22:33:26bad sector yok.
harddisk yaşlanmış sanırım.

başka eklemem gereken birşey varmı?
Ben de muhabbete katılayım.
O diskin durumu kötüye gidiyor. Yanlış görmemişsem bir LLF yemiş.
Acilen doktora götürülerek tedavi koşullarının araştırılması lazım sanırım.

seron

Ben yukarıda diğer testleri yaptığını varsayarak konuşmuştum ama,
evet benchmark, disk monitor, health, teslerinin sonuçlarına da bir baksak sanırım daha iyi olur. işi garantiye alalım.

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Mayıs 2016, 23:14:04Ben de muhabbete katılayım.
O diskin durumu kötüye gidiyor. Yanlış görmemişsem bir LLF yemiş.
Acilen doktora götürülerek tedavi koşullarının araştırılması lazım sanırım.

aldığımdan beri LLF atmadım.
bilgilerin uçup gitmesinden korktuğum için harici veya dahili bir disk satın almak istiyorum.

1) dahili disk + metal kutu
2) taşınabilir disk

bu iki seçenekten birini tercih etmem gerek.

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: kifvet - 22 Mayıs 2016, 23:11:00benchmark testini de yapmanı öneririm

Alıntı yapılan: seron - 22 Mayıs 2016, 23:29:43Ben yukarıda diğer testleri yaptığını varsayarak konuşmuştum ama,
evet benchmark, disk monitor, health, teslerinin sonuçlarına da bir baksak sanırım daha iyi olur. işi garantiye alalım.

bu diskin ölü olduğu varsayımı ile düşünelim en iyisi.

kifvet

Üzerine devamlı veri yazılıp silinmeyen sektörler kasisli bozuk yollara döner ve disk takır takır cızır cızır öter ama sen llf ile üstünden silindirle geçersen takırtı ve cızırtılar azalır bazen de kaybolur.Ben beş kere attığım llf sonucu sesin minimuma indiğini gördüm.Benchmark testide bu farkı anlamana yardımcı olur.

seron

Düşünmeyelim.
Sen disk sonuçlarını illaki ver.
Disk sağlamsa onu kullan. Bir harddisk nerden baksan 200TL civarında. boş boşuna masraf yapmaktansa VE EĞER DİSK GÜVENİLİR DURUMDAYSA BUNA DİKKAT ET o zaman onu kullanırsın.
ben şu benchmark testinden hiç anlamıyorum onu arkadaşlar baksın ama diskinin tamamı yeşil görünüyor bad sector yok. Gsmart "bu disk sağlıklı" diyor, bana göre iyi durumda. ama arkadaşlar benden daha tecrübeli onlar benchmark eğrisini kontrol etsinler.
görüyorsun bir karar veriyoruz bir vazgeçiyoruz ama en mantıklı sonuca ulaşalım acele etme. :D

kifvet

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 22 Mayıs 2016, 23:38:30bu diskin ölü olduğu varsayımı ile düşünelim en iyisi.
disk ölü falan değil.Umudunu kesme.seni beni cebinden çıkarır o disk :D

seron

Alıntı yapılan: kifvet - 22 Mayıs 2016, 23:42:00Üzerine devamlı veri yazılıp silinmeyen sektörler kasisli bozuk yollara döner ve disk takır takır cızır cızır öter ama sen llf ile üstünden silindirle geçersen takırtı ve cızırtılar azalır bazen de kaybolur.Ben beş kere attığım llf sonucu sesin minimuma indiğini gördüm.Benchmark testide bu farkı anlamana yardımcı olur.
Bunu ilk defa duyuyorum.
Hocam şu tıpı biyolojiyi bırak da ufak bir makale yaz okuyalım. valla bak ;D

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 22 Mayıs 2016, 23:43:34Bunu ilk defa duyuyorum.
Hocam şu tıpı biyolojiyi bırak da ufak bir makale yaz okuyalım. valla bak ;D
aslında ben mühendis olacaktım var ya  8) ne konuda bir makale istiyorsun :D

seron

Bilgisayarlar, diskler, sistemler...
ben deli oluyorum bilgisayar, veri, iletişim gibi konulara...
aslında yamyam abi de biliyor ama karışık anlatıyor iyice nevrim dönüyor. ;D
deki bir bilgisayar toplayacağım ama iki debir format atmak, kasayı kucaklayıp bakımcıya götürüp durmak istemiyorum.
ideal parçaların seçiminden tut da, kullanım esnasında dikkat edilecek hususlara kadar. bunlar önemli konular. irisi başlık açıp anlatsa hepimize yarar.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 22 Mayıs 2016, 23:54:45Bilgisayarlar, diskler, sistemler...
deki bir bilgisayar toplayacağım ama iki debir format atmak, kasayı kucaklayıp bakımcıya götürüp durmak istemiyorum.
ideal parçaların seçiminden tut da, kullanım esnasında dikkat edilecek hususlara kadar. bunlar önemli konular. irisi başlık açıp anlatsa hepimize yarar.
2 yıldır anlatıyorum.
Antalyada kafana kafana vurdum ama akıllanmadın.
Tam sistem toplamayı ve bileşen hesaplarından bahsediyorum, ''AABİ BUNLARI BİLİYOM'' ya da ''AABİ BUNLARA GEREK YOK'' diye savuşturuyorsun.

seron

anlatanın anlatım biçimi çok önemli.
ben hevesliyim emmeee,...

yav arkadaşın sorunu çözelim önce.

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 22 Mayıs 2016, 23:54:45Bilgisayarlar, diskler, sistemler...
forumda bi kaç konu açtım farklı konularda baktım rağbet yok hevesim kaçtı yazmaya.Okul da ağırlaşınca sadece forumda konu okumaya vakit bulabiliyorum :D
Bilgisayar toplamak elbette zor bir iştir ama ben bu konuda çok bilgiliyim dersem yalan söylemiş olurum.Lakin uyanık olmak gerek.
Bunun için stabil çalışan marka ve modeller ne kullanmış ona bakarım.Hem bilgisayar öyle çok ahım şahım karışık bir durum değildir temel mantıkta.Fizik konusunu sevdiğim için biraz disklerin mantığını az çok çözmüş bulunmaktayım.

Misal biraz önce dediğim durum mantık olarak basittir.HDDler manyetik alana bağlı çalıştıkları için aslında BAD SECTOR denilen olay o manyetik alandaki bozulmaya bağlı oluşan okuma sıkıntısıdır.LLF de bu manyetizmi nötre çevirmeye çalıştığı için BAD SECTORleri onarır.Yoksa hiç bir yazılım fiziksel bi hasara müdahale edemez.

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 23 Mayıs 2016, 00:02:52anlatanın anlatım biçimi çok önemli.

Arkadaşın(Hemşerim sanırım) sorunu nedir ben daha tam anlamış değilim :D
Ne istiyor onu desin bizde ona göre yol çizelim.

mustafayilmaz

aslında elektronik mühendisi sayılırım. (okul bitmek üzere..)
bilgim olmayan birşey almaya kalktığımda, eşelemeyi / araştırmayı seviyorum.

Alıntı yapılan: kifvet - 23 Mayıs 2016, 00:06:53Arkadaşın(Hemşerim sanırım) sorunu nedir ben daha tam anlamış değilim :D
Ne istiyor onu desin bizde ona göre yol çizelim.

ben en iyisi taşınabilir bir disk alayım.
sistem diskine de veriler yedeklendikten sonra low level atayım.
muhabbete devam edebiliriz.
evet bende Denizli'liliyim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 23 Mayıs 2016, 00:03:29Misal biraz önce dediğim durum mantık olarak basittir.HDDler manyetik alana bağlı çalıştıkları için aslında BAD SECTOR denilen olay o manyetik alandaki bozulmaya bağlı oluşan okuma sıkıntısıdır.LLF de bu manyetizmi nötre çevirmeye çalıştığı için BAD SECTORleri onarır.Yoksa hiç bir yazılım fiziksel bi hasara müdahale edemez.
İlave bilgi:
BAD SECTOR oluşumu kafanın manyetik bölgeye bilgi yazamamasından veya okuyamamasından kaynaklanır.
Genellikle bu tür hasarlar kafa hareketinden dolayı fiziksel hasarlardır. Çünkü kafa ile manyetik yüzey arasındaki bir kıl parçası bir DAĞ gibi engel oluşturmaktadır.
LLF işlemi bad sectörleri düzeltmez. Sadece o sektör boş olarak MFT tablosuna yeniden yazılmaktadır.
Düzeltilmeye müsait sektörler bilindik windows komutlarındaki BOZUK BÖLÜMLERİ TARAYARAK DÜZET KOMUTUDUR.
dos KARŞILIĞI fdısk İDİ SANIRIM.

Alıntı yapılan: seron - 23 Mayıs 2016, 00:02:52anlatanın anlatım biçimi çok önemli.

Bilimsel konularda ezberci anlatımı olmaz.
Yani bozuk bir HDD'e at bir LLF diyip te sorun halledilmiş olmaz. HDD tekniğinin de bilinmesi gereklidir.
Keza bir PC toplamak ta sanıldığı kadar kolay değildir. Herif almış kötü bir İ5 işlemciyi, dayanmış 16GB tek kanal RAM'ı PC nin uçacağını sanıyor.
Temel hesaplar bilinmeden de rasgele donanım alınmaz.
Günümüzde bir PC toplamak o kadar basittir ki.
Al bir ana kart. Bir ekran kartı bir RAM bir işlemci tamamdır :D

kifvet

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 23 Mayıs 2016, 00:18:16aslında elektronik mühendisi sayılırım. (okul bitmek üzere..)

Harici HDD bence de en iyi çözüm.SSDlere pek bulaşma :D
Bilgisayardaki hddnin C bölümünü max 60gbde tutmaya çalış bu bilgisayarı biraz daha hızlandıracaktır:)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 23 Mayıs 2016, 00:18:16aslında elektronik mühendisi sayılırım. (okul bitmek üzere..)

Disk konusunda uzunca bir süre önce bizim @ozgurece  'ye tavsiyem olmuştu. Sanırım hala kullanıyor.
Kendisi memnun ise aynı diskten sana da önerebilir belki.
Disk seçimleri belli mantıkla yapılmalıdır.
1 SİSTEM DİSKLERİ:
Stabilite, veri güvenliği ve hız faktörü son derece önemlidir.
2 DEPOLAMA DİSKLERİ:
Stabilite ve veri güvenliği en önemli faktördür. Depo disklerinin kullanım sıklığı diskin mekanik yapısı olarak tercihleri doğurmaktadır. Önceki mesajlarda bahsedilmiş olan WD BLACK, BLUE ya da GREEN gibi seçenekler bu unsurlardan dolayı ortaya çıkmıştır.

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Mayıs 2016, 00:23:11İlave bilgi:
BAD SECTOR oluşumu kafanın manyetik bölgeye bilgi yazamamasından veya okuyamamasından kaynaklanır.
Genellikle bu tür hasarlar kafa hareketinden dolayı fiziksel hasarlardır. Çünkü kafa ile manyet
ik yüzey arasındaki bir kıl parçası bir DAĞ gibi engel oluşturmaktadır.
LLF işlemi bad sectörleri düzeltmez. Sadece o sektör boş olarak MFT tablosuna yeniden yazılmaktadır.
Düzeltilmeye müsait sektörler bilindik windows komutlarındaki BOZUK BÖLÜMLERİ TARAYARAK DÜZET KOMUTUDUR.
dos KARŞILIĞI fdısk İDİ SANIRIM.

MFT dosya sistemi ile alakalı bir durumdur.Açılımı Master File Table.Yani dosyaların isimleri ve hangi sektörlere yazıldığı bilgisidir.
Ama LLF durumu farklıdır.Burada dosya sistemi yoktur tüm bitler sıfır yapılır.Yani MFT bölümü LLF işleminin hiç bir yerinde yer almaz.

Alıntı yaptığım resimde çalışma mantığı gösterilmektedir.
Bir bitin manyetik şekilde okunabilmesi o alandaki Tesla veya Weber/m2 değeri ile alakalıdır.
Tıpkı dijital elektronikte O ve I değerlerinin belirli voltaj değerlerinde anlaşılıp aradaki değerdeki voltajların cevapsız kalması gibi buradaki tesla değeri de O ve I değerini belirler ama arada bir değerde kalırsa o bit ne O ne de I olabilir.Bu durumda BAD SECTOR oluşturur.

Burada dijital devrelerdeki TTL mantığı gösterilmekte gördüğünüz gibi belirli voltajlar arasında net bir lojik cevap yok HDD içinde aynı şey geçerli ama burada volt yerine tesla var.
LLF ile bu manyetik değer sıfırlanmaya veya düzeltilmeye çalışır.Aslında BAD SECTOR bir yanıltmaca gibi.
Ki zaten fiziksel bir hasar varsa da o HDD çok umut verici çalışmaz.Olay BAD SECTORden çıkmıştır çünkü.

FDİSK ise o bit üzerindeki arada kalan manyetik akıyı tahmin etmeye çaılışıp doğru bite çevirme işlemini sağlar.

Mr_YAMYAM

Beğendim.
Bizim ET'siz @seron 'dan daha çok yemek var sende :D
Aslında seninle iyi bir tartışma ortamı yaratabiliriz. İyi şeyler çıkacak gibi görünüyor.
Arada yine SERON dayak yese de ecik daha bilgilenmiş olacaktır.

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Mayıs 2016, 00:53:26Beğendim.
Bizim ET'siz @seron 'dan daha çok yemek var sende :D
Aslında seninle iyi bir tartışma ortamı yaratabiliriz. İyi şeyler çıkacak gibi görünüyor.
Arada yine SERON dayak yese de ecik daha bilgilenmiş olacaktır.

Rica ederim bildiğim deryada sadece bir damladır benim.onu da anlatabilmişsem ne mutlu bana:))
Sürekli buralarda olamasamda tartışmaya açığım tabiki :D
Seron meraklı ama anlatım ögeleri sanırım onun için çok önemli :) Ha arada sopa yer ona bişey diyemem :))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 23 Mayıs 2016, 00:58:04Rica ederim bildiğim deryada sadece bir damladır benim.onu da anlatabilmişsem ne mutlu bana:))
Sürekli buralarda olamasamda tartışmaya açığım tabiki :D
Seron meraklı ama anlatım ögeleri sanırım onun için çok önemli :) Ha arada sopa yer ona bişey diyemem :))
Ben çok dövdüm.
Biraz da sen dövsen diyorum. Belki yumuşar da iyi yemeklik olur :D
TÜRKÇE MEALİ.
Benim anlatımlarımı anlamıyor olabilir. Belki senin anlatımlarından anlayabilir :D

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Mayıs 2016, 01:24:50Ben çok dövdüm.
Biraz da sen dövsen diyorum. Belki yumuşar da iyi yemeklik olur :D
TÜRKÇE MEALİ.
Benim anlatımlarımı anlamıyor olabilir. Belki senin anlatımlarından anlayabilir :D

Bir deneyelim bakalım işe yarayacak mı:) onu denk getirdikçe döverim ben 8)
Ama ne istiyor onu anlamam lazım ilk önce :D
O işin fizyolojisini merak ettiği için ona o şekilde bir anlatım şekli çizecem :D

kifvet

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 23 Mayıs 2016, 01:31:03Ama muhabbetin oratasında @seron kirişi kırdı :D
Sanırım senden korktu. :D
Ben ne yaptıysam korkutamamıştım. Bence sen de bizim yamyamlar sohbet bölgesinde takıl.
Arada bir seronu pişirir yeriz :D

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Mayıs 2016, 01:39:53Sanırım senden korktu. :D
Ben ne yaptıysam korkutamamıştım. Bence sen de bizim yamyamlar sohbet bölgesinde takıl.
Arada bir seronu pişirir yeriz :D

Buradaki yemek kokusunu alınca gelir o şimdi:)
Yamyamların bölgesinde takılırken yeriz onu :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 23 Mayıs 2016, 01:44:48Buradaki yemek kokusunu alınca gelir o şimdi:)
Yamyamların bölgesinde takılırken yeriz onu :D
Belki bugün erken uyumuştur.
Birazdan ben de uyurum belki.
Konu sahibi arkadaş için de öneri isterse verebiliriz hep birlikte.

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Mayıs 2016, 02:07:25Belki bugün erken uyumuştur.
Birazdan ben de uyurum belki.
Konu sahibi arkadaş için de öneri isterse verebiliriz hep birlikte.

bende kaçacağım birazdan:)
Arkadaş bence sorunu çözdü gibi geliyor ama bakalım sorusu olursa hallederiz burada :D

seron

Arkadaşlar bir sorun nedeniyle çıkış yapıştım geldim.
Evet haklısınız:
1- LLFde MFT olmaz yamyam abi bu hataya nasıl düştü anlamadım.
2- evet uygun anlatım tekniği seçiyorum. yamyam abi dövüyor ;D  eğitimde dayağa hayır

Kifvet vallahi hayran kaldım.
yahu yıllardır yamyam'la dövüşürüz, böyle net ve teknik anlatımla karşılaşmadım. haa, ben azbuçuk birşeyler biliyorum ama, bilmediğim bazı noktalar var onların kafamda doğru şekillenmesi için doğru anlatım lazım.. şimdi yukarıda resimli anlattığın şeyi ben internetten yıllarca aradım bulamadım. şimdi sen anlatınca çölde su bulmuşa döndüm. o ikinci resimdeki voltaja göre pals meselesini yabancı bir sitede bellek türlerinde görmüştüm ama harddisk kafasının mikroskobik yapısını teorik olarak da olsa daha iyi anladım.

yanlış hatırlamıyorsam diskteki doğru bölüntüleme olayını da senden öğrenmiştim. "en hızlı veri aktarımı gerçekleşen yer diskin çevreye en yakın yeri. en hızlı hangi sistemin çalışmasını istiyorsan oraya kur ve mümkün mertebe dar bir alana hapset." senin anlatımında sonra sistemlerimi 40 GB alanlara kurmaya başladım sağolasın :D

şimdi çıkmam gerek. konu dallanıp budaklandı. isterseniz sohbet bölgesinden devam edelim ben yarın akşamüzeri yine giriş yaparım. makale gerekiyorsa makale anlatım gerekiyorsa anlatım...
iyi geceler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın