dc motorlar çalışınca uzaktan kumanda neden devre dışı kalıyor??????

Başlatan msgalantus, 17 Mayıs 2016, 09:58:29

msgalantus

12v 9ah aküyle beslediğim iki adet 10.000 rpm dc motor ve 1 adet 5 rpm dc motor, 1 adet 2 Kanal 433 MHz Kablosuz RF Alıcılı Röle Kartı bağlı. 1. butonda 2 adet 10.000 rpm dc motorlar çalışmaya başlıyor. 2. butonda ise 1 adet 5 rpm motor çalışmaya başlıyor.

2.butona bastığım zaman uzaktan(40m) kumanda edebiliyorum.
ancak 1. butona basıp 10.000 rpm 2 motoru çalıştırınca uzaktan kumanda işlevini kaybediyor. (2 metreye yaklaşmadan devreyi kontrol edemiyorum)

yüksek hızda motor çalışınca RF alıcısı sinyal almıyor. bu problemi nasıl giderebilirim.

i3uz

motorların gürültüsü rf sinyallerini etkiler. dolasıyla motor uclarındaki gürültüyü şaşeye verip bloke etmelisin. motorların uclarına 100n kondansatörler takmalısın.

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=DRNO[/img]
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

msgalantus

"motor uclarındaki gürültüyü şaşeye verip bloke etmelisin" bu işlem ayrı bir işlem midir? yoksa kondansatör takmam yeterli midir?
bir de 100nF de aynı mıdır?

msgalantus

motorun + - uçlarından araya 100n kondansatör koyup ana gövdeye lehimleyeceğim. doğru mudur?

i3uz

ewett motorun her ucunu kondansatörle gövdesine lehimle.. Aslında fırçasız motorlar kullanırsan sorun ortadan kalkar.. hangi işlem için yapıyorsun bilmiyorum ama devren motorlardan yukarıda olsun..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

msgalantus

proje : Tenis Topu Fırlatma Makinesi

bağlamam gereken kondansatör şu mudur?

i3uz

104 yazacak üzerinde .. rf devresinin artı eksisinede koyarsan güzel olur.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

msgalantus

5 rpm lik motor çalışınca sıkıntı olmuyor. sadece yüksek hızda dönen motorlar çalışınca kafa gidiyor cihazın.  temin edip deneme yapınca yazarım buraya. ilginize ve bilginize teşekkürler.

msgalantus

Bu şekilde bağladım, çözüm elde edemedim.  Motorlar yarı güçte çalışınca problem olmuyor. tam güçte çalışınca sinyal kesiliyor.

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=QLOY[/img]

i3uz

kumanda devresini nereye koydun ? devrenin üzerindeki telimi anten olarak kullanıyorsun?
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

msgalantus

kumanda devresini kapağı kapalı orijinal kablo anteni ile 20cm yukarı koydum. yalnız kondansatörlerden emin değilim bir devreden söktüm. yenilerini bugün takıcam.

i3uz

yok sağlamdır taktıkların.. çok fazla ses yapan parçayı bul bence.. normalde dışlı sistemler paraziti artırır. sen lastikli yapmışsın okadar parazit olmamalı.. dediğim gibi kumanda devresinin arti eksinede bir 100n takarsan daha sağlıklı olur.. artı olarak kumanda devresi motora çok yakın..resimde gösterdiğim yerden parazit oluşturur. yada dişli sürtmelerinden gelir. yada motorun sürücü kablolarıyla devreyi rahatsız eder  motorların artı eksi ucunada tak. sıkıntı olmaz.. devre filtrelemeliyiz parazitten. eğer parazit kablolamadan devreyi bozmuyorsa havadan bozuyorsa motor başlıklarına dondurma kabı geçir deneme yap.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

msgalantus

bu kumanda devresinin neresine kondansatör bağlıyacağım? kırmızı siyah  + - kutupları ama diğer ucunu nereye lehimleyeceğim?
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=X1KC[/img]

bir de alıcının yeri burada iyimidir?
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=4T7G[/img]

i3uz

devre evet orda dursun.

motorun bacaklarınada yapalım

bunları yaptıktan sonra hala sıkıntı yapıyorsa havadan parazit geliyordur. onuda dediğim gibi yalıtma yöntemleri uygula ilkten bunduğun kablarla parazitin çıkış noktalarının üzerine birşeyler kaba.. yada plastik salata kaplarının içini alimunyum bantla kapla motor üzerilerine ört bakalım engel olucakmı? bence sırayla uygula

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Bu gibi yüksek darbe içeren devrelerde basit yöntemler ile sorun çözülemez.
Sorunun kaynağının öncelikle tespit edilebilmesi gereklidir. Bunun için ise ciddi ölçüm aletleri ve kuralları gereklidir.
Ancak her kullanıcının elinde bu gibi pahalı aletlerin olması beklenemeyeceğinden en basit bir öneri ile konuya öneri getirmek istiyorum.
Motorlara giden kabloları 50 ohm BLENDAJLI kablo ile yapınız ve motor uçlarına takribi 220nF SERAMİK veya stroflex tipi kondansatör bağlayınız.
Bu deneme sonucunda elde edilen sonuca göre, sorunun çözümü için gerekli öneriler, devrenin genel GROUNDING uygulamaları doğrultusunda adım adım verilecektir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın