Neden Linux: Şahsi sunum

Başlatan seron, 17 Mayıs 2016, 01:13:15

seron

Donanımı yapan(çipleri sıfırdan üreten) örnek AMD firması, benim çiplerimin assembly veya makine kodlarını açıp bakamazsın, bana özgüdür, teliflidir, ottur, köktür diyemez mi?
Yani, Tamam Linux programlayıcısı, bunları değiştirmiyor ama onu çalıştıracak kodları bilmediğinden windows sürücülerini açıp bakıp kopya çekip bunları Linuxa uygun şekilde yeniden yazıyor ya da Linux'un anlayacağı programlama diline convert ediyorsa, donanımı yapan firma "hooop dur bakalım benim donanımı kumanda edecek kodları açamazsın, inceleyemezsin, değiştiremezsin" diyemez mi?

"Linux dağıtımlarının sürücü yapmalarının yasak olduğunu kimden duyduysan ona benden SALAM SÖYLE göözlerinden ISIR."
Hemen tanıştırayım seni :D
bilgisayarına yüklediğin ekran kartının içerisinde gerek kurulumda gerekse windows versiyonunun kurulum klasörlerinin içinde bir yerlerde bir EULA PDF(veya doc veya txt) belgesi vardır. Selam söylediğin şahıs bizzat odur. :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 21 Şubat 2017, 23:02:35Donanımı yapan(çipleri sıfırdan üreten) örnek AMD firması, benim çiplerimin assembly veya makine kodlarını açıp bakamazsın, bana özgüdür, teliflidir, ottur, köktür diyemez mi?
Yani, Tamam Linux programlayıcısı, bunları değiştirmiyor ama onu çalıştıracak kodları bilmediğinden windows sürücülerini açıp bakıp kopya çekip bunları Linuxa uygun şekilde yeniden yazıyor ya da Linux'un anlayacağı programlama diline convert ediyorsa, donanımı yapan firma "hooop dur bakalım benim donanımı kumanda edecek kodları açamazsın, inceleyemezsin, değiştiremezsin" diyemez mi?

"Linux dağıtımlarının sürücü yapmalarının yasak olduğunu kimden duyduysan ona benden SALAM SÖYLE göözlerinden ISIR."
Hemen tanıştırayım seni :D
bilgisayarına yüklediğin ekran kartının içerisinde gerek kurulumda gerekse windows versiyonunun kurulum klasörlerinin içinde bir yerlerde bir EULA PDF(veya doc veya txt) belgesi vardır. Selam söylediğin şahıs bizzat odur. :D
Yahu bu adam beni akıllı edecek.
Donanımı yapan donanımın kodlamalarını bana nasıl ve ne şekilde verecek?
Yok kardeş ben bu kodları vermem sen biliyorsan çalıştır mı diyecek?
Sen şunu anlamıyorsun. Sonradan vermiş olduğum ilk linki iyi oku.
Makina dili=Assembler=Yazılım dilleri. En yukarda vermiş olduğum beyaz sayfaya bak.
Yazılım dillerinde içeriği yasalarca koruma altına alınmış olabilir, ancak makina kodu ya da assembler için hiçbir yasa işlemez. Ben o donanımı alıyorsam işleteceğim demektir.
PDF MDF gibi yazılımlar ise belli tabanda yazılmış uygulama yazılımlarıdır. Bunlar armut bile değildir.
Bizim konumuz neden linux ise linux yazılımlarının içerdiği kodlardan ya da sürücülerden bahsetmekten kimseler bizleri alıkoyamaz. Ama linux yazılımların da sonunda çevrildiği tek dil makina dilidir.

kifvet

Valla ben yokken burada iyi çalışmalar olmuş :D
1.Olayın aslı tamamen anlaşmalar ile alakalı.Bütün sürücüler böyle kapalı kaynak değil ve kısıtlı lisans sözleşmeleri yok.Firmalar diğer firmalar ile anlaşarak tüketiciye yaptırım uygulamak adına bu saçmalıkları yapıyorlar.Yoksa zaten sen donanım üreticisisin donanımdan para kazanacaksın yazılımından değil.Senin donanımı fazla satabilmen için desteğini her türlü işletim sistemine vermen lazım ki bu zor bişey değil.Ama diğer işletim sistemlerinin gelişmesini istemiyorsan (herhangi bir anlaşman varsa) kapatırsın desteğini olur biter.
2.Reverse engineering dili sadece bilgisayar ortamında değil donanım datasheetleri üzerinde yer alan anlatımlar ile ram üzerinde o anki driveri çalıştırıken ki komutların toplanması çözümlenmesi ile de alakalıdır.Sadece sürücü dosyası yeterli değildir.Misal ben PIC programlarken PIC mimarisindeki opcodeleri kullanarak önceki yazılımın ne yapmaya çalıştığını assembly dili ile az buçuk başarmıştım.
3.Ben kimse ile kırıp gücenmek kavga etmek niyetinde değilim.Benim aradığım şey samimiyet sevgi saygı.Bunları bulduğum yerde konuşur katkı sağlar elimden geleni yaparım.Bunun zedelendiğini düşündüğümde ortamdan ayrılırım.(Olay çözülene kadar sadece).Ben daha sonralar pek ortalıkta dolaşmadım :D merak edende olmadı beni yamyamlar mı götürdü diye ? :D bu nasıl yamyam kardeşliği yahu :))

seron

Bak anlatımın yanlış değil.
Fakat benim anlamadığım şu:
O zaman ben de microsoftun Windowsunu alırım, itiraz ederse, kardeşim, burada aslolan makine kodlarıdır, ben senin windowsunu senin gibi C+ ile değil de java ile convert edip/derleyip kullanıyorum. sanane? diyebilirim. Ne de olsa windows dahi temelde makine dilidir/makineye kumanda eden bir programlar bütünüdür. Tüm programlar da öyle. Yani, o zaman, kaçak-korsan diye birşey de yoktur. Zira her program aslen donanıma kumanda ettiğine ve aslen zaten bilinen kodları kullandığına göre, hiçkimse benden hak talep edemez.
??? ::)  ???  :P
tamam ben olayı saptırıyor olabilirim. ancak, kendin diyorsun, bir donanımın kodları başka bir donanıma uymaz; hepsi kendine özgüdür. örnek: ben bir çip yaptım, ama bu çipin nasıl çalıştığını sır gibi saklıyorum ve bunu çalıştıran kodları da şifrelemişim, kitlemişim. açamazsın kardeşim sadece sana verdiğim görsel arayüz(GUI - hani windowsun görsel arayüzü pencereler sitiller) ile kullanın demişim. sen yok hayır, böyle bir yasak koyamazsın, çünkü kodlar(makine dili: 010111010111111000010) zaten ortak bir dildir, diyebilir misin?

ya da ben daha fazla mı saçmaladım acep?...
DÜZELTME:
bu yazı yamyama verilmiş bir yanıt. araya kifvet karışmış :)

Mr_YAMYAM

ET'siz @seron .
Bir zamanlar commodore 64 ile basic çalışırken şunları yapmıştık.
Normalde çalıştır anlamına gelen RUN komutunu değiştirip RANULAN yapmıştık.
Yani o yazılımda işleyişi başlatmak için RANULAN yazmalıydık. RUN yazılınca anlamıyordu.
Şimdi biz o komutu çaldık mı yoka yeniden mi yarattık?

ET'li ve kıym'ETli @kifvet‍ 
Sen geldiğinden beri kavgalar bana yararlı olmaya başladı. Eskilere geri döndüm. Eski bilgilerimi tazeledim.
Ama gördüm ki eskileri bile unutmuşum :D
Bir zamanlar C64 te virüs böcüğü yazmış olan ben, şimdilerde komutları bile hatırlayamaz olmuşum. Eee ne de olsa 35 sene gibi uzun bir zaman.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Şubat 2017, 23:33:01ET'siz @seron .
Bir zamanlar commodore 64 ile basic çalışırken şunları yapmıştık.
Normalde çalıştır anlamına gelen RUN komutunu değiştirip RANULAN yapmıştık.
Yani o yazılımda işleyişi başlatmak için RANULAN yazmalıydık. RUN yazılınca anlamıyordu.
Şimdi biz o komutu çaldık mı yoka yeniden mi yarattık?
O run komutunun neyin run komutu olduğunu bilmiyorum. ama o işletim sistemi kapalı kaynak kodlu ise ve OS'un temel komutlarından biri ise,
Kurallara aykırı davranmışsınız. Tabi yaptığınız etik değil anlamında söylemiyorum bak yukarıda ne dedim:
"Firmalar,
açmanı,
görmeni,
değiştirmeni,
her şekilde gurcalamanı
istemiyor"
Yapamazsın demiyorum, izin vermiyorlar diyorum.

Çipin 16 nolu bacağına verilecek 1 saniyelik 10khz sinyal için "01000100101011" temel kodu gerekiyorsa, bunu o firma belirlemiştir ve
devrenin nasıl çalıştığını bilmeni istemediği gibi
bu kodu görmeni ve bu "01000100101011" kodunu çalıştıracak kodu "run" değil de "runulan" diye değiştirmeni de istemiyor (gibi geldi/ben bunu düşündüğümden bunu aktarmaya çalışıyorum). Çünkü mesele sadece ""01000100101011" kodunu görmen veya değiştirmen değil; o kodu kullanacak programlama dilini kullanman. Çünkü programlama diline o "01000100101011"i adapte edebilmen için o "01000100101011"i görmek ve ne işe yaradığını anlamak zorundasın. adamı ticari sırrını ele geçirmiş oluyorsun. ;)  :) 
kafe kapanmak üzere.
yine git/tüymek zorundayım. :D
herkese selam eder, umarım yarın devam ederiz. :D
hoşçakalın tekrar.

Mr_YAMYAM

http://nightnetwork.org/writings_tr/6502_makine_dili/html/6502_makine_dili.html#d4e25
Linki iyicene oku. Anlayamazsan bana gel.
[attach]7760[/attach]
[attach]7762[/attach]

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Şubat 2017, 23:33:01ET'li ve kıym'ETli @kifvet‍ 
Sen geldiğinden beri kavgalar bana yararlı olmaya başladı. Eskilere geri döndüm. Eski bilgilerimi tazeledim.
Ama gördüm ki eskileri bile unutmuşum :D
Bir zamanlar C64 te virüs böcüğü yazmış olan ben, şimdilerde komutları bile hatırlayamaz olmuşum. Eee ne de olsa 35 sene gibi uzun bir zaman.
Valla faydam dokundu ise ne mutlu :))
Sen benden iyisin o zaman ben şu aralar adımı bile unuttum unutacam :D
Hiç böcük yazmaya merakım olmadı ya da ne bileyim vaktim mi olmadı bilmiyorum.Turbo pascal ile başlayan yazılım hayatımın sonrasında delphide biraz debelendim sonra C öğrendim filan falan ama şimdi çoğu komutu unuttum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 21 Şubat 2017, 23:49:24Valla faydam dokundu ise ne mutlu :))
Sen benden iyisin o zaman ben şu aralar adımı bile unuttum unutacam :D
Hiç böcük yazmaya merakım olmadı ya da ne bileyim vaktim mi olmadı bilmiyorum.Turbo pascal ile başlayan yazılım hayatımın sonrasında delphide biraz debelendim sonra C öğrendim filan falan ama şimdi çoğu komutu unuttum.
Yoh sen benden daha iyi imişsin.
Ben C64 te PET BASIC iği mıncıkladım. Sonra da makina koduna giriştim.
Amiga 500 Amiga 600 1200 derken PC ye takılınca başka bir dil de öğrenemedim. Sadece adlarını duydum o kadar.
Zaten virüs böcüğü yazmanın temeli makina dilinden anlamaktı. Kod satırları içerisine ancak makina kodu vasıtasıyla girebiliyordun.

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Şubat 2017, 23:54:19Yoh sen benden daha iyi imişsin.
Ben C64 te PET BASIC iği mıncıkladım. Sonra da makina koduna giriştim.
Amiga 500 Amiga 600 1200 derken PC ye takılınca başka bir dil de öğrenemedim. Sadece adlarını duydum o kadar.
Zaten virüs böcüğü yazmanın temeli makina dilinden anlamaktı. Kod satırları içerisine ancak makina kodu vasıtasıyla girebiliyordun.
Makina diline bende o zaman baya merak sarmıştım ama şu mimari tipleri ve opcodelerden bi haber olduğumdan dedim bu mühendislere ilham mı geliyorda yazıyorlar bu komutlar da nerden çıktı demiştim ama sonrasında anladım kine onları zaten baştan tanımlamışlar ben cahal olduğumdan dolayı ilk başta anlayamamıştım :D

Mr_YAMYAM

Ben de bir PC de A harfine basınca içerde neler olduğunu düşününce başlamıştı.
Bir mühendis arkadaştan yardım talep ettim ve bana şu soruyu sormuştu.
Bir bir daha kaç eder?
Ben zart diye ikiii diyince, yoh dedi sen önce boole çalışmalısın. Tabiiki mor olmuştum.
İşte bu 1,1 in 3 ettiğini öğrenmeye başladığımda mikrobu almış oldum.

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Şubat 2017, 00:18:26Ben de bir PC de A harfine basınca içerde neler olduğunu düşününce başlamıştı.
Bir mühendis arkadaştan yardım talep ettim ve bana şu soruyu sormuştu.
Bir bir daha kaç eder?
Ben zart diye ikiii diyince, yoh dedi sen önce boole çalışmalısın. Tabiiki mor olmuştum.
İşte bu 1,1 in 3 ettiğini öğrenmeye başladığımda mikrobu almış oldum.
Bende soracak mühendis yoktu ben lisede matematikçi bu sayı tabanlarını anlatırken olayı az buçuk anladım.Tabi ipin ucunu bulunca gerisini getirmek zor olmadı :D
Ben de bir işletim sistemi nasıl çalışır diye düşündüm tabi donanımın tam olarak nasıl çalıştığını içerde neler döndüğünü göremediğimden yarım kaldı.

Mr_YAMYAM

Yarın seron'u da ecik dövsen de ben ecik dinlensem :D
Herif hala makina dilinin windows ile ilgili olduğunu sanıyor.

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Şubat 2017, 01:21:40Yarın seron'u da ecik dövsen de ben ecik dinlensem :D
Herif hala makina dilinin windows ile ilgili olduğunu sanıyor.
Ya dövmek sorun değilde sorun anlaşmakta :)
Ben ona dedim ki madem helal yazılım kullanacaksın git bunu kullan onda hiç bi tene lisans sorunu yok.Demez olaydım yaf seviyor mu dövüyor mu anlamadım :)
O benim dediğimi anlamadığı için sıkıntı yaşadık.
Şimdi de anlaması gereken şu.Yan sanayi denen bir kavram var aynı şey bilgisayar için de geçerli orjinal bulamıyorsan yan sanayi driver kullanacaksın.
Bir donanım için yazılan yazılım lisans dahilindedir.Ama sen donanımın makine dilindeki dilini anlar da driver yazarsan bu lisans dahilinde olmaz :)
Yan sanayi ile ne alaka diyecen şimdi e şöyle bağlantısı var.
1.Yan sanayi ürünün birebir aynısını üretebilir.
2.Yan sanayi ürünün aynısı değil ama işlev olarak aynı özelliği gösterebilecek bir ürün üretebilir.
Bu iki kavramı anlarsan @seron olayı çözersin  O:)

Mr_YAMYAM

Seron bazı şeyleri bilmediği için anlamaya çalışıyor. Anlamaya çalıştıkça da bol bol site geziyor. Sonunda bocalıyor.
Ben o'na 3 sene önce demiştim ki bende bir Win7 DVD'si var. Toplu lisans için üretilmiş bir üründür. PC ye entegre edilmiş orijinallik lisansı varsa kendi kendisine aktif olur ve tamamen yasaldır diye.
Herif önce anlamadı. Daha geçenlerde kazara benim DVD ile format atmış bir de görmüş ki lisans tamam ;D
Sürücü meselesine gelirsek.
Satılan bir malın kullanımında hiçbir kısıtlılık getirilemez. Ben bir araba alıyorsam bana sadece Ankarada kullanacaksın denilemez. (Ama Ankara plakalıdır)
Sürücüler de böyledir. Ben sürücülere para vermiyorum. (Aslında toplam bedel içerisinde yazılım ücretleri de dahildir) O donanıma para veriyorum. Sadece Windows tabanında kullanacağım koşulu da getirilemez. İster DOS isterse FinDOS istersem de linux altında kullanabilirim.
Bu sebeple bir sürücünün sahtesi, yan sanayiisi, çakması veya GOLD sertifikalısı olmaz. Uyumlu ya da uyumsuz modeli olur o kadar. Hatta öyle çok sürücü versiyonları vardır ki çoğumuz hangi versiyonun doğru olduğunu ile bilmez.

seron

Yahu beni dövmeyi bırakın >:(  :D
nedir bu canım vura vura canıma okudunuz :)

Arkadaşlar, kifvet, Yamyam usta,

Makine kodu, windowsla alakalı değildir. Donanımı, yani çipleri ve çiplerden oluşan elektronik devreyi kumanda eden on-off sinyalleridir(1-0 olayı.) Bu makine kodlarıyla donanıma neler yaptırılabileceği bellidir:
-Video oynat
-Ekrana şu renk sinyalini ver
-şu belgeyi yazıcıya gönder
-ses kartına söyle, biz burada çalışırken yatmasın, o da winampın okuduğu ses dosyasından gelen sinyalleri örneklesin.
-Kullanıcı video editliyor hayde bakem, çalışalım!
-kullanıcının sırtı kaşınacak kaşı...
donanım neler yapmaya elverişli ise onu yapmaya elverişlilik içerir ve bu, kodlarla yapılacaktır.

İşletim sistemi ise, bu işlevleri yerine getirecek komutlara başka komutlar ile müdahale eder; kullanıcının işini daha kolay komutlar veya fare tıkları gibi işlevlerle kolaylaştırır.

Windowsun temelindeki şey de aslında temel bilgisayar dilidir (1-0) var olan tüm verilerin temelde 1-0 olduğu gözönünde bulundurulursa, evet, bu doğrudur.

Eğer işletim sistemi diye birşey olmasaydı, bir işi yapmak için saatlerce bazı telleri birbirine dokundur-çek yaparak, milyonlarca anahtarı on-off yaparak iş yapmaya çalışacaktık.

Yani aslında filmi bana Windows izletmiyor; izlemem için bana kolaylık sağlıyor. Müzik, resim, elektronik tasarım, vb birçok uygulamayı donanım yaparken işletim sistemi hoş tasarlanmış tıklanabilir düğme resimleri ile işimi hızlandırıyor.

Kifvet,
Yan sanayi "kopya edilmiş ikame(alternatif) mal" demektir. Sahibi kendisinden izin alınmadan üretilmiş benzer ürünleri için yan sanayi firmasına dava açma hakkına sahiptir; kazanır kazanmaz o ayrı. Endüstri piyasasında üretilen kopya ürünler, bir şekilde izin alınmıştır.

Ben bir süre oto sanayiinde yedek parçacıda çalıştım. Oradan biliyorum. İstersen orjinalini istersen yan sanayini alabilirsin.

Alıntı yapmaya üşendim(aralardaki yazıları sil şunu yap bunu yap...)
"Şimdi de anlaması gereken şu.Yan sanayi denen bir kavram var aynı şey bilgisayar için de geçerli orjinal bulamıyorsan yan sanayi driver kullanacaksın."
Üretici firmaların itiraz etmemesinin nedeni de bu. Linux için üretmeye üşeniyor; maliyet demek. O nedenle sana ses etmiyor. Bu durumda haram-helal konusu muğlak kalıyor.

"Demez olaydım yaf seviyor mu dövüyor mu anlamadım :)
O benim dediğimi anlamadığı için sıkıntı yaşadık."

Helal yazılım kullananları,
Açıkkaynak (özgür-değil farketmez) program yapanları seviyorum; (bana faydaları dokunuyor, fedakarlık yapıyorlar.)

Linux işletim sistemlerini fanatik şekilde savunanları,
Kapalı kaynak üretenleri lanetleyenleri (nalet mi, lanet mi?  ::) ) ve haksızlıkla suçlayan gaspçı, yalancı abartıcı, sahtekarları,
Özgür yazılım özgür yazılım deyip de hiçbirşey yap(a)mayanları ve buna rağmen destek bekleyip, desteklemeyenlere gücenenleri
DÖVÜYORUM.

Linux ve açıkkaynak programları kullanmayı seviyor...
Windowssuz ve windows yazılımlar'sız yapamıyorum.

sona bıraktım ama şu yamyam hocanın dediği "şunu incele anlamazsan gel" dediği şeye bir bakayım neymiş o?...
----------
Baktım. Anlamamak değilde konuyla alakasını anlamadım. Ben ne diyorum sen ne diyorsun.
Yahu tamam, her işlemcinin kendine has anladığı kodlar var. Bunu zaten yıllardır (sayende) biliyordum.
Neyi anlatmaya çalışıyorsun anlamıyorum.

Arkadaşlar,
bilgisi eksik, bilmiyor ya da anlamadı diyorsunuz ama,
neyi anlamadığımı veya bilmediğimi anlamıyorum siz önce bana onu bir anlatmaya çalışın lütfen.
sayfalarca konuşup duruyoruz, hep aynı şeyleri dönüp dolaşıp anlatıyoruz, ama yanlışım nerede onu demiyorsunuz.
GNU meselesi ise anlayacağımı anladım. Şartlarını kabul etmedim. SAÇMA!
Doanım-yazılım durumu: kapalı kaynağı açamaz, tabiri caizse yan sanayisini yapamazsın. (kullanım sözleşmeleri öyle diyor bitti)
Her işlemci veya işlemci parçacığının kendine has anladığı "temel dil" vardır; OS, buna sadece kumanda eder. iş yaptırmak için gerek sürücü yazılımına gerek temel(gömülü) yazılımlara başvurur.
Neyi anlamıyorum?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 22 Şubat 2017, 18:16:36Yahu beni dövmeyi bırakın >:(  :D
nedir bu canım vura vura canıma okudunuz :)

Arkadaşlar, kifvet, Yamyam usta,

Makine kodu, windowsla alakalı değildir. Donanımı, yani çipleri ve çiplerden oluşan elektronik devreyi kumanda eden on-off sinyalleridir(1-0 olayı.) Bu makine kodlarıyla donanıma neler yaptırılabileceği bellidir:
-Video oynat
-Ekrana şu renk sinyalini ver
-ses kartına söyle, biz burada çalışırken yatmasın, o da winampın okuduğu ses dosyasından gelen sinyalleri örneklesin.
-Kullanıcı video editliyor hayde bakem, çalışalım!
-kullanıcının sırtı kaşınacak kaşı...
donanım neler yapmaya elverişli ise onu yapmaya elverişlilik içerir ve bu, kodlarla yapılacaktır.
Hah işte Seron burada makina dilinden direk sürücü yapmış ve bu yaptığı tamamen yasaldır.
Yukarda yazmış olduğum cümle şaka değildir. Takılma değildir. Asla ve asla espri değildir.
Gerçekte yazdıklarının ne anlama geldiğini açabilirsek işin temelini çözmüş olacağız.
NOT: Yukardaki RANULAN komutu örneğini anlamaya çalışınız.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Şubat 2017, 18:51:19Hah işte Seron burada makina dilinden direk sürücü yapmış ve bu yaptığı tamamen yasaldır.
Yukarda yazmış olduğum cümle şaka değildir. Takılma değildir. Asla ve asla espri değildir.
şuna cevaben yazmışsın,
"Makine kodu, windowsla alakalı değildir. Donanımı, yani çipleri ve çiplerden oluşan elektronik devreyi kumanda eden on-off sinyalleridir(1-0 olayı.) Bu makine kodlarıyla donanıma neler yaptırılabileceği bellidir... hedede hödödö..."

Evet, bunların yapılmasını sağlayan şeylere "sürücü" deniyor. İşletim sistemi de sürücüye> sürücü donanıma kumanda ediyor, ve ortaya "İŞ(lem)" çıkıyor.

Evet? Neden yasal ya da yasal değil? İstersen kifvet de gelsin öyle de anlatabilirsin.

Mr_YAMYAM

Daha önce belirtmiş olduğum üzere...
Makina kodları işletim sistemleri ile ilgili değildir. Bunda hemfikiriz. Makinanın gerçek anlamış olduğu dil olduğuna göre bizler ya direk bu dili yazıp makinaya komutları vereceğiz ya da şurada anlatıldığı üzere.

Alıntı Yap-Ekrana şu renk sinyalini ver
-ses kartına söyle, biz burada çalışırken yatmasın
Ben daha önce RUN (Çalıştır) komutu yerine RANULAN diyerek çalıştırma işlemini yaptığıma göre sen de yukarda yazmış olduğun komutları makina diline çevirebilirsen (İnterrupt) oldu sana basit anlamıyla bir komut dizesi.
ANLAŞILMASI AÇISINDAN.
Windows tabanlarında bu komutların da bazı kelimelerle ifade ettiğini duymuşuzdur. Ancak tam anlaşılması açısından şu örneği vereyim.
Windows tabanında bir EXE dosyasının RUN edilmesi (Çalıştırılması) genellikle çift tıklama ile yapılmaktadır.
Linux tabanında ise belli bir direktöry içerisindeki programın adı yazılmakla çalıştırılır. (Benzerlik açısından belirteyim) DOS altında da benzerdir.
İşte senin yukarda yazmış olduğun komut dizeleri o yazıldığı şekilde yazılarak...
-Ekrana şu renk sinyalini ver Karşılığında ilgili işlemci(ler)e makina dilindeki 010101010101010 komutunu gönderiyorsa bu komutun windowsla linuxla veya başka bir işletim sistemi ile ilgisi yoktur.
Tamamen sana özel bir komuttur ve kendi sistemind çalışacaktır.

seron

Baştan sona doğru.

Ben şunu demek istemiştim:
O işletim sistemi Kapalı kaynak ise, donanıma kumanda eden "run" komutunu değiştirmeye "yasa" açısından hakkın yok idi;...
FAKAT:
ben donanıma şuraya sarı renk ver komutunu ister kapalı kaynak paint.exe programı ile veririm, ister GIMP ile şuraya "şırı" renk (run ulan) komutu vererek veririm, ona kimse karışamaz. O yüzden sen, o sahipli sistemin temel özelliğini değiştirmişsen, yapamazsın onu demek istiyorum. ama GIMP'ı açar içindeki "kovadan dolum aracı" fopnksiyonunun adını " "renkle doldur aracı" diye değiltirebilirsin(örnek); çünkü yazılım açıkkaynak.

Konuyu takip eden arkadaşlar varsa, şu çizimi eklemek isterim:
(resim giriş yapmadan görülemez)

İLAVE:
Donanıma "şuraya sarı renk ver" demek kullanıcının sonuna kadar hakkıdır ve telifli değildir; o işlevi donanıma yaptıran komutları bilmeni firmalar istemiyor. Asıl anlatmaya çalıştığım budur. Yani bir sistemle kes- kopyala -yapıştır yapmak zaten eskiden beri bilinen işlevlerdir; bu işlevin donanım tarafından nasıl yaptırıldığını bilmek yasaklanmıştır(ticari sır). Windows kes-kpyala-yapıştır yapmaz; yapması için donanıma emreder, bunu kolayca yapması için -renkli arayüz, tıklama cıtlama imkanları vererek- kullanıcıdan para alır.

Mr_YAMYAM

O şekil olmamış.
Donanım sadece 1010101 anlar ve kimseler karışamaz.
Bu 1010101 leri yazılımla (Herhangi bir dil) sen yaparsın ve işletim sistemine anlatırsın.
BİTTİ.
Kullanmakta olduğun yazılım dili dahil olmak üzere içerisinde kullanmış olduğun komut dizeleri RANULAN gibi win ya da başka bir işletim sistemlerinde kullanılıyorsa sahiplidir.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Şubat 2017, 21:36:39O şekil olmamış.
Donanım sadece 1010101 anlar ve kimseler karışamaz.
Bu 1010101 leri yazılımla (Herhangi bir dil) sen yaparsın ve işletim sistemine anlatırsın.
resmin altındaki notu okudun mu? ;)
resim tamamiyle doğru değil; eksiktir.

Bir de şu resmi paylaşmazsam sıkıntıya gireceğim:

Mr_YAMYAM

İyice anlaşılması için.
Tüm bilindik işletim sistemlerini sözkonusu etmiyoruz.
Sadece ve sadece DOS veya linuxtaki TERMINAL uygulaması kullanıyoruz.
Windows mindows yok. Sadece bunlar var.
DOS altında bir PC de çalışırken ekran kartı sürücüleri varmıdır yokmudur?
Keza donanımların diğer sürücüleri varmıdır yokmudur.
Araştırın öyle gelin yoksa PATA KÜTE >:(

seron

Nereden araştı..... Araştırmaya üşeniyorum :D  :D  :D
Dos altında çalışıyorken de sürücüler vardır.
GENERİC DRİVERS (Donanımın İşletim sistemi yokken bile temel fonksiyonlarını çalıştırmak için gömülmüş temel sürücüler.)
Terminal veya DOS, adı her ne olursa olsun, metin tabanlı işletim sistemlerinde de donanım sürücüleri kullanılır. Bu sürücüler yukarıda açıklanan sürücülerdir.
YALNIZ.
Windows, MAC ve GUI destekli Linuxlarda,
Donanımın özellikleri tabiri caizse "dibine kadar" kullanılmak zorunda olduğundan bu sistemlere göre yazılmış kapalı-açık ek/kurulabilir sürücüler kullanılır.

"Dibine kadar kullanmak"
MSDOS ve Terminal gibi arayüzlerin renk değerleri düşük, efekt yok, kasıntı küsüntü yok. Bu nedenle ekran kartı çiplerinin tüm özelliklerini kullanmaya -genellikle-gerek yok.
...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 22 Şubat 2017, 23:35:18Nereden araştı..... Araştırmaya üşeniyorum :D  :D  :D
Dos altında çalışıyorken de sürücüler vardır.
GENERİC DRİVERS (Donanımın İşletim sistemi yokken bile temel fonksiyonlarını çalıştırmak için gömülmüş temel sürücüler.)
Araştırmazsan işte böyle çuvallarsın.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Şubat 2017, 23:56:46Araştırmazsan işte böyle çuvallarsın.

İnternet gerçek ve güvenilir bir araştırma yeri değildir. En iyi araştırma merkezi esasen kitaplardır.

Şöyle bir gerçek de var: seron niye araştırmaz ya da üşenir?
seron aslında çok araştırma yapar ama, bazen zaman gelir, aradığı şeyin ne olduğunu tam olarak bilmediği için
neyi nasıl bir başlıkla arayacağını da bilemez.
İşte klasik bir seron araması taktiği(kızmamak lazım çünkü bilgi nasıl aranır? google sana ne verir?):

Sonuç: seron çuvallamamıştır; hazırı sevmez ama bazen hazır beklemek zorunda kalır ;)  :D

Mr_YAMYAM

Ne arayacağını bile bilmek belli bir bilgi birikimi gerektirir.
Sadece sürücü yazsan birçok anlama gelen bu kelimeyi analiz bile edemezsin.
Senin yazmış olduğun gibi ukalaca bu işi ben biliyorum gibi yazarsan bu sefer de karşına komplex deyimler çıkacaktır :D
Ama ben yazınca her nedense daha ilk satırda doğru cevaba ulaşabilmekteyim.
[attach]7778[/attach]
Bundan sonra tek yapılması gereken güvenilir kaynaklara bakmaktır.
İlk olarak elbette wiki ansiklopedisi gelir.

seron

Baktım onlara baktım >:(  senin benden öğrenmeye çalıştığın bilgiler yok. vikide de yok.

Yalnız kafama takıldı:
1-
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Şubat 2017, 13:52:53Senin yazmış olduğun gibi ukalaca bu işi ben biliyorum gibi yazarsan bu sefer de karşına komplex deyimler çıkacaktır :D
:-[  :o bu ne? >:(
2-
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Şubat 2017, 13:52:53İlk olarak elbette wiki ansiklopedisi gelir.
viki ideal bir ansiklopedi değildir. BİLGİ:
"Ansiklopedi", adının başında "Dr." "Doç.Dr." "Prof.Dr." gibi ünvanlara sahip kişilerce hazırlanan, tamamiyle bilimsel araştırmalar sonucunda, "sade" ve "tarafsız" bir anlatım dili ile yazılan bilgi kaynaklarıdır. Vikipedi, gönüllü kişilerce yazılmakta olan, açıkkaynak ve "herkese açık" bir "dijital veri yığını"dır.

Bu bağlamda vikipedi bir ansiklopedi değildir ve bu ansiklopedideki bilgileri(in bir kısmı) güvenilir değildir.
>:(  8) 
Sanırım bunu ukalalık olarak değerlendirmen daha iyi olacaktır.

yahu söyler misin neden benim yazdıklarımı ukalalık olarak değerlendiriyorsun? Ben ne biliyorsam, sohbet ortamı yakaladım muhabbet ediyorum.

Mr_YAMYAM

Yine ukalalık yapıyorsun.  >:(
Wiki güvenilir bir platformdur. Her kişi senin gibi oraya üye olup ta PDF dosyası ile bilgi yazamaz.
Yazılan her bilgi kaynak gösterilmek suretiyle ispata dayanmaktadır. Eğer kaynak belirtilmemiş veya ispatı yapılmamışsa BU MADDE BİR TASLAKTIR ibaresi yer alır.
Neden ukalaca dedim.
Bilimsel disiplin bazı şeylerin sade anlatımını gerektirir. Kısa ve öz olarak öncelikle orijinal dil olmak üzere YAZIM KURALLARI doğrultusunda en temel şey ifade edilmelidir.
Sen yazmışsın.
DONAIM SÜRÜCÜSÜ NEDİR JENERİK SÜRÜCÜSÜ NEDİR SÜRÜCÜ ÇEŞİTLERİ >:(  
ULA BU NE.
Sürücü çeşitleri diye bir kavram bile yoktur. Sadece her işletim sisteminin kendisine has sürücüleri vardır o kadar.
Sen burada bile farkında olmadan çeşitlilikten bahsediyorsun. Sürücü kavramı ŞÖFOR anlamına gelse bile çeşitlerini sorduğun anda olay çıkmaza girecektir.
Zaten bana da benzer şekillerde bazen sorduğun için açıklamalarım komplike hale geliyor diye defalarca sana kızmıştım.
HALBUKİ.
DONANIM SÜRÜCÜLERİ yazmış olsaydın bir başlangıç noktası olacaktı. Bu başlangıç noktasının açıklamasından gittiğinde elbette birçok açıklama ve detay oluşacaktı.
Ben kendi yazmış olduğum kriterlerden yola çıkarak biryerlere vardım.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Uygulama_programlama_aray%C3%BCz%C3%BC
Sonra DX e baktım.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Direct3D
Windows tabanında DX olarak bilinen bu uygulamanın diğer platformalardaki uygulamalarına geçtim. Bu da zaten bilindik OPEN GL.
https://tr.wikipedia.org/wiki/OpenGL_Easy_Extension
Elbette ki bir unsur diğer bir unsuru tetiklemektedir. Bilgisayar bilimi tek bir sayfa ile açıklanabilecek bir ilim değildir.
Sadece sürücü kavramını açıklayabilmek için bile birçok platformun incelenmesi gereklidir.

Mr_YAMYAM

İLAVE MESAJ:
Senin JENERİK SÜRÜCÜSÜ olarak adlandırmış olduğun ifade ne denli yanlıştır?
İLK KURAL İMLA DOĞRULUĞU.
Yazıldı. GENERIC DRIVER (Türkçesi Generic sürücüleri.)
Sonuçlar.
https://www.google.com.tr/search?client=ubuntu&channel=fs&q=donan%C4%B1m+s%C3%BCr%C3%BCc%C3%BCs%C3%BC&ie=utf-8&oe=utf-8&gfe_rd=cr&ei=jr2uWKXAJI3d8AexmYKwAg#channel=fs&q=generic+s%C3%BCr%C3%BCc%C3%BCs%C3%BC
Bulunan linklerden en mantıklı olan seçildi.
https://www.design-reuse.com/articles/18584/generic-driver-model.html
Dil orijinal olduğu için google çevirisi ile de araştırıldı.
https://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=en&u=https://www.design-reuse.com/articles/18584/generic-driver-model.html&prev=search
Böylece GENERIC DRIVER (Generic sürücü) konusunda mantıklı ve açıklayıcı bilgilere ulaşılmış oldu.

seron

Yav onu bunu bırak şimdi. :D yukarıda,
benim yazdıklarımda ne ukalalık var?
Bilmiyorsam öyle değil desene  :)  :'(
yav vallahi billahi yoruldum.
bir kerede tartışırken haşlama.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 23 Şubat 2017, 15:03:37Yav onu bunu bırak şimdi. :D yukarıda,
benim yazdıklarımda ne ukalalık var?
Bilmiyorsam öyle değil desene  :)  :'(
yav vallahi billahi yoruldum.
bir kerede tartışırken haşlama.
Ben hem haşlarım hem de taşlarım ;D
Ama bunları yaparken de doğruları anlatmaya çalışırım.
ÖRNEK GİDİŞAT:
Seron= Aabi bu jenerik sürücüleri nelerdir anlatabilirmisin. Ben google da kaynak bulamadım.
YAMYAM= Şavalak şaban jenerik sürücüleri değil GENERIC sürücüleri. Jenerik sürücüleri anlamsız bir sorudur.
Seron= Haa abi pardon ben karıştırmışım. (İnsanlık hali olabilir)
Aradı ve anlayamadığı birçok unsur ve açıklama ile karşılaştı.
[attach]7780[/attach]
Elbetteki bir kelimenin anlamını açıklamak bile oldukça bilgi birikimi gerektirmektedir.
Ben tecrübe ve bilgilerim dahilinde açıklamaya çalışsam bile bilmediğim yüzlerce unsur olabilir. İşte burada bilgi paylaşımı önem arzeder.
Şekildeki generic sürücü modelinin bir blok şeması görülmektedir. Bu şekli incelemeye kalktığımızda ise yığınlarca kitap karıştırmamız gereklidir.

seron

Şimdi bi'dakka bi'dakka...
yukarıda verdiğin grafik, yani verdiğin linkteki,
generic driver'in iç yapısı mı oluyor? ::)  :o
Ben anlamadım.
MS-DOS veya, başka bir dos kullanıldığında,
Sürücü var mı yok mu?
Ben yukarılarda msdos'tayken generic sürücüler kullanılır derken hani böyle mi, doğru mu anlamında yazdım.
peki öyle diyelim.
Peki, BIOS'u görüntülerken çalışan sürücü ile MS-DOS'taykenki sürücü generic mi?
Çünkü bir zamanlar NUKE-DUKEM (ismi yanlış hatırlıyor olabilirim) diye bir oyun çıkmıştı ve ilk 3D oyunlardan birisi idi. Bu oyun 3D grafiklere sahip olmasına rağmen, düşük grafikli ekran kartlarında ve driver-mıriver olmadan oynanıyordu.
Olay nedir burada?
Hayır, sadece ben okumuyorum, google'da denk gelen de öğrensin.

Mr_YAMYAM

Yukardaki şekil generic sürücü modelinin basit bir blok şemasıdır. Daha ileri seviyelerde vardır. (Oralara girmeyelim.)
MS-DOS. (Mikrosoft Diskette Operating System)
Ne imiş?
Bir işletim sistemi.
Ne demiştik. Bir donanım ile iletişime geçebilmek için bazı sürücüler kullanılmalıdır. (Aksi takdirde 1001100 yazmak zorundayız.)
İşletim sistemleri neleri ifade eder. Bir yazılım dilidir ve yukarlarda belirtmiş olduğum üzere...
BASIC bir işletim sistemidir.
C+ bir işletim sistemidir.
DOS bir işletim sistemidir.
Terminal bir işletim sistemidir.
Ve benzeri gibi dil yazılımları temelde birer işletim sistemidir.
BASIC ve bir ÖRNEK.
LOAD ''yükle'' komutu vardır. Bu komutun karşılığı olan assembler ve makina dili bileşenleri ise makinaya iş yaptıran gerçek 1 ler ve 0 lardır. İşte bizler bu 1 ler ve 0 ları BASIC dilinde tanımlayarak programın yüklenilebilmesi için LOAD yazıyoruz.
Elbette ki sadece LOAD komutu çoğunlukla yazılım dilinde bir anlam ifade etmeyebilir.
Ama LOAD HDD DIR gibi basit anlatımı açıklamaya çalışırsak.
LOAD, 01,00 gibi bir basic komutu çıkabilmektedir. Buradaki parametreler aynen DOS ya da terminal tabanında olduğu gibi bir aygıtı ve devamında neyin yükleneceğini ifade eder.
Halbuki aynı komutu DOS altında şu şekilde yapabiliyoruz.
C/dir Yani HDD içeriğini yükle gardaşım.
Bu yukarda yazmış olduğum komutlar esasen aygıt ile iletişim protokollerini anlatmaktadır. Aygıtın ayrıca ne şekilde çalışıp ne şekilde duracağı ise sistem içerisindeki özel komutlarla belirlenmiştir. (DOS içerisindeki SYS komutları gibi) Bunların temeli ise INTERRUPT kesme anlamına gelen yazılımın adresleme bilgileridir.
İşte bu bilgilere kabaca sürücü diyebiliriz.
Yani DOS altında da sürücüler vardır. Ama bunlar çoğunlukla GENERIC tabanlıdır. Mikrosofta ait özel kodlamalar da bulunmaktadır elbette.

seron

Haa şimdi mesele daha rahat anlaşılabilir hale geldi.

O halde, Windows gibi GUI içeren bir OS, MS-DOS'tan farklı şekilde, kendine has iletişim dili kullanarak ama yine 1-0 lara hükmediyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 23 Şubat 2017, 16:03:34Haa şimdi mesele daha rahat anlaşılabilir hale geldi.

O halde, Windows gibi GUI içeren bir OS, MS-DOS'tan farklı şekilde, kendine has iletişim dili kullanarak ama yine 1-0 lara hükmediyor.
Tam olarak anlayabilmen için bir başlangıç noktasından başlayarak emin adımlarla ilerlemelisin.
Ne yazık ki taa oralardan başlayıp günümüze gelebilmen yıllar alacaktır.
Takdir edersin ki yıllardır süregelen gelişimi sen birkaç saat içerisinde çözüp te haa bu böyleymiş diyemezsin.
Ben kendimi örnek vereyim.
30 yıl kadar önce Commodore döneminde edinmiş olduğum temel bilgiler ile şimdilerde basit anlatımlarla konuya açıklık getirmeye çalışıyorum.
Halbuki ben kıyıdan sadece 100 metre kadar açığa yüzmüşüm. Günümüzdeki komplike sistemlere geldiğimizde ise kilometrelerce yüzmek gerektiğini takdir edersiniz.
TEK YAPMIŞ OLDUĞUM İSE:
Sohbet esnasında sorulan küçük soruların mantığını araştırırım. Bu beni eski tarihlere götürse bile oralarda unuttuğum atladığım veya yanlış öğrendiğim bir bilgiyi pekiştirme imkanı sağlar.
ET'li @kifvet‍  in basitçe değinmiş olduğu tersine mühendislik kavramı gibi.

seron

Eğer zahmet olmazsa, :D
Bana kaynak sunabilir misin? Şimdi olmazsa başka zaman da olur.
Çünkü benim arama taktiğim rezalet. Şimdi aramaya başlasam sonuç çıkmayacak.
(Araman uzun zaman alacaksa boşver)
Ben bu kaynakları pdf'ye çevirir evde bakarım.
Ya da elinde kitap varsa ödünç alabilirim,
diyelim ve sohbeti burada noktalayalım.
kifvete de gelene kadar fazla konu birikmemiş olur.

Mr_YAMYAM

HAH.
İşte bu gibi yaklaşımlar ile geldiğinde bir ortaklık oluşabilir ve karşılıklı bilgi paylaşımı doğabilir.
Çünkü ben de öyle uzman veya azman değilim. Hatta PC konusunda hiçbirşey değilim diyebilirim. Sadece basit temellerim var o kadar.
Konuyu tam anlamıyla inceleyebilmek için ise mantıklı ve sade bir konu üzerinden yola çıkarak her bir konuyu ayrı başlıkta toplamak son derece yararlı olacaktır.
Konu içerisinde işlemiş olduğumuz GENERIC DRIVER konusu bile başlı başına bir topik altında incelenebilir.
Aklımıza takılan ve tali bir konu oluşursa bir başka başlık açılmasına sanırım @gevv‍  kızmayacaktır.
OLMASI GEREKEN GİDİŞAT.
Mantıklı ve temel bir konu belirlenir ve başlık açılır.
Temel sorular ve açıklamalar konu içerisinde tartışılıp görüşülmeye başlanır.
Konunun başka unsurlara kayma olayı oluyorsa yazılan iddialar sohbet bölgesinde dile getirilebilir. Orada geçerli kaynaklara ulaşılabilirse gerçek konuya ilave edilerek devam edilir.

seron

Kabul.(Bakalım sağlıklı sürdürebilecek miyiz? ::) )
Ben şimdi çıkmak üzereyim.
Mesele sadece Generic Driver değil.
Yani olayın temel mantığı nedir.
Generic Sürücü nereden itibaren devreye giriyor ve önemi nedir.
Ya da ben başlık oluşturmayı bilmiyorum. Sen de ayarlayabilirsin.
Ben hiçbirşey bilmiyorum>Dolayısıyla nereden başlanacağını/hangi konuyu da bilemem.
Sen bu konuda başı çek. Biz de yiyelim.
Çıktım.

Mr_YAMYAM

Tamam. Ben buralardayım.
Generic sürücüleri işin temel mantığını oluştururlar. (GENEL SÜRÜCÜ) Bu mantığı tam anlamıyla çözebilirseniz sonraki adım işletim sistemleri sürücüleridir. Yani bir yukarı seviye.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın