Neden Linux: Şahsi sunum

Başlatan seron, 17 Mayıs 2016, 01:13:15

seron

Neden mi Linux?

Bakın arkadaşlar, ben bir linux sever değilim. Ama bir bilgisayar severim. Bilgisayarla vakit geçirmek, en fazla haz veren şeydir benim için. Bu durum, psikolojik yardım almak derecesinde şu an. gerçekten...

Neyse fazla uzatmayalım. Bu yazıyı okuyorsanız, zaten bir şekilde bilgisayar edinmişsiniz demektir. Şimdi yeni bir bilgisayar edinmenin maliyetine bakalım beraber:

Yeni bir bilgisayar:
(Fiyatlar, bu yazının hazırlandığı tarihler için geçerlidir.)

Windows İşletim sistemi:
Home 430TL, Pro 730TL
http://www.microsoftstore.com/store/msmea/tr_TR/list/Windows-10/categoryID.70220000/mktp.TR/Currency.TRY?icid=hp_tr_spotlight_2_Windows10list_140815

Antivirüs:
Eset: Ucuzu 118TL pahalısı 242TL.
(markaya göre değişir)
https://renew.stratus.com.tr/esetshop/newproducts.aspx?md=0

Ofis yazılımı:
Yine MS amcaya muhtaçsınız(parasını verdikten sonra en iyisi mantığı).
365 bireysel: 180TL - 365Ev sürümü: 1.600TL(kusura bakmayın ama OOOOHAAAAAAAAAA!) - Ev ve öğrenci 2016: 400TL
https://products.office.com/tr-tr/buy/office

Disk yazdırma yazılımı:
Nero: 110 USD (330TL'den fazla!)

Sıkıştırma yazılımı:
Winrar: 29 USD (90TL'den fazla!)
http://www.winrar-tr.com/winrar.buy.licence.html

Görsel Düzenleme yazılımı:
Adobe Photoshop: 1.290TL!
http://shop.adobe.com/DRHM/store

Corel Graphic Suite: 2.630TL!(Yuuuuh!)
http://eti.esproit.com.tr/coreldraw-graphics-suite-x7/

Ses düzenleme yazılımı:
Adobe Audition: 1.313TL
http://shop.adobe.com/store/adbeheu/tr_TR/pd/ThemeID.25226000/productID.247436000

En ucuz-uygunları seçerek satın alalım:
Windows:                                             430TL
Eset:                                                    118TL
Ofis 365 bireysel:                                180TL
Nero:                                                   330TL
Winrar:                                                100TL
Fotoşop:                                             1.300TL
Adobe Audition:                                  1.320TL
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Yaklaşık                                              3.800TL (doların durumuna göre 3500-4000TL arası oynar.)
Bir de bilgisayar aldık, ortalama-iyi bir bilgisayar 2000TL.
---------------------------------------------------------------------------------------
Etti               TOPLAM              5800TL!  6000 de şuna...

Bu parayı taksitle dahi ödemeye kalksanız, aile bütçenizi ciddi şekilde sarsar. (Yurdum insanı asgari ücretle yaşıyor)

Türkiye'de genellikle gelir durumu düşüktür. Bu nedenle kullanıcıların çoğu lisanslı yazılımları öteki türlü(!) kullanmaktalar. Öteki türlü(!) kullanıldığında resmen HIRSIZ olursunuz! Yok maddi imkanlarım elvermediğimden kullanıyorum da, bilmem ney de... Karakolda hırsız da aynı şeyi söylüyor.

Linux, bana "iyi adam" olmayı öğretti!

Şimdi burada "sırf bedava olduğu için kullanıyormuşum" gibi bir algı yarattım ama gerçek şu ki, ben zengin değilim. Ve bana göre "yeter" seviyedeki yazılımları kullanmayı pekala tercih edebilirim.

Not: Amaç firmaları kötülemek değildir; bu söylediğim yazılımlar alanlarında başarılı ve kaliteli yazılımlardır. Ama ne var ki sadece birisi bile çok pahalıdır. Kaldı ki uğraştığınız şeye göre birkaç tane yüklemek, neredeyse servet gerektirir.

Not-2: Windowslu bilgisayarlar için de ücretsiz-alternatif yazılımlar mevcut; burada vurgulanmak istenen şey, %100 HELAL kullanmak ve bağımlı olmamayı öğrenmektir.

Birçok windows kullanıcısı, ileridüzey kullanıcıların neden olduğu kötü algıdan dolayı, linux'u sadece ileridüzey-hekır-sıyırmış kişilerin kullandığı işletim sistemleri sanıyor. Oysa linux işletim sistemleri gönüllüler ordusu sayesinde görsel arayüz (GUI) destekli bir sürü yazılımı depolarında barındırıyor. Bu yazılımlar, her ne kadar profesyonel windows ve MAC yazılımlarının yerini tutmasalar da, standart bir ev kullanıcısı için son derece ideal ve mükemmeldirler.

Şimdi soruyorum: ben linux kullanmayayım da kim kullansın?

Elektronik (EDA) yazılımları:
Arkadaşlar, üzülerek söylüyorum ama Linxu ortamında proteusu unutun. onun yerine Eagle var, GEDA var. Geda'nın pek tadı yok ama Eagle gayet güzel bir yazılım. Programlama yazılımları, simülasyon yazılımları, pic, arduino, arm yazılımları var. hem siz de tek bir programa bağımlı olmayın canım, başka programları da kullanmayı öğrenin! bir bellemişsiniz Proteus, windows tarafında olmasına rağmen diptrace'nin eagle'nin yüzüne bakan yok. Hayır satın alarak kullansanız neyse. Çoğu kişi kaçak kullanıyor. Diptrace mükemmel bir yazılım. 300pine kadar ücretsiz. Eeee?

Budur.

brooqs

Küçük bir ekleme,

Öteki türlü kullandığınız windows ve windows üzerindeki tüm yazılımların içerilerinde arka kapı dediğimiz normal programın içinde olmayan yazılımlar bulunur ki size kimse öteki türlüde olsa bedava vermez cebinizdeki parayı size hissettirmeden alır. Örnek şu zamanlarda torrent sitelerinden indirdiğiniz herhangi bir yazılımı bilgisayarınıza kurun kotanızın hızlıca tükendiğini göreceksiniz. Antivirüsler bu tip durumlarda maalesef etkili olamazlar neden çünkü bu tip yazılımları tasarlayanlar bunu sistem dosyasına enjekte eder ve hiçbir program bu dosyalarla oynayamaz. Oynarsa sistem çöker. O nedenle linux kullanın. Bu konu çok geniş bir konu sorularınız olursa yanıtlarım.

seron

Teşekkür ederiz.
Konu dışı olabilir ama bu mesle bu kadar değil.
Kısa bir süre önce, aslında Linux için yapılmış açıkkaynak bir  "resim yapma" programı olan "mypaint" adlı yazılımı,
dur deneyeyim diyerek,
kendi resmi sitesinden,
windows sürümünü indirdim.
İnen setup dosyasını antivirüs ile tarattım, birşey yok.
iyi dedim, kurayım.
setupa basmamla beraber antivirüsüm bağırmaya başladı.
program içerisinden birçok dll dosyasında tehlikeli bir virüsün bulunduğunu, kurulumu durduracağını söyledi.
şaşırdım. açıkkaynak bir yazılım, içinde virüs var. antivirüsümü tamamiyle kaldırdım. bu defa başka bir antivirüs kurdum.
(her iki antivirüs de free sürüm; birisi avira birisi avast)
avast da bağırmaya başladı.
enfekte olmuş dll'leri aradan çekince kurulum başarısız oldu.
-------
mypaintin anasayfasına gittim. şikayetleri inceledim. benden başka bu sorunla karşılaşan ve forum sitesinde bildirenler olmuş.
herifi afedersin, köpek gibi azarlamışlar: "başka yerden indirirsen, çıkar tabii bizim siteden indireydin" demişler. adam da zaten burdan indirdim diyor.
kendi sitesindeki "indir" butonuna tıklayınca, github deposuna yönlendiriyor; kendi sayfası diye birşey yok.
---
sadede gel.
linux depolarındaki programlar ne kadar güvenli peki?
depoya ekleyen işletim sistemi yapımcıları bu programları gerçekten kontrol ediyorlar mı?
bu işletim sistemi ve program yapımcıları benim babamın çocuğu mu?
kime ne kadar güvenebiliriz?
bilmiyoruz.

yani diyeceğim, sorunlar bitmez. ben bugün linuxu severek kullanıyorum.
ama windowstan da pek bir şikayetim yok. hemen her ihtiyacımı görüyor. ihtiyaç duyduğum programların ücretsiz, açıkkaynak, reklamlı(adware) türlerini kullanarak her işimi görüyorum(krekli asla kullanmıyorum).
aslında boş vereceksin. hayat sadece bilgisayar denen şeyden ibaret değil. ama bakma işte bizimkisi bağımlılık bir anlamda.

cokomoko

@seron sana katılmıyorum o programı nerden indirdin bilemiyorum ama esas indirme sayfası şurası https://github.com/mypaint/mypaint/releases
Zaten ana siteden oraya yönlendiriyor.
Virüs konusuna gelirsek evet açık kaynak yazılımlara az da olsa kötü niyetli kişiler tarafından zararlı enjekte edilebilir. Ancak bu mypaintte böyle bir durum göremedim istersen sen de indirme sayfasından .exe dosyasını indirip virüstotalde tarat. Üstelik bu kadar geri bildirim yapılmış adama kodlar incelenmiş hatalar bildirilmiş https://github.com/mypaint/mypaint/issues
175 çözülmemiş hata/bug var ve 509 kapanmış hata kaydı var, topla hepsini neredeyse 700 küsur kişi hataları yazmış, kodlara bakmış bir de yazmayanları hesaba kat. Demem o ki bir virüs olsa veya hata olsa bu kayıtlarda görürdük. Github denen site de dünyadaki küçük büyük tüm geliştiricilerin en büyük veri tabanıdır. tüm dosyalar orada açık hatta kernel bile orası üzerinden geliştiriliyor.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................

seron

İster virüstotal, ister lisanslı bir antivirüs ile,
setup.exe'sini taratırsan GÜVENLİ diyor.
Sen de buna aldanıp kur dediğin anda, kurulum devam ederken, antivirüs zararlıyı tesbit ediyor ve kurulumu durdurup engellediği .dll'leri karantinaya kopyalıyor. Başıma gelmese anlatmam. indirdiğim yer senin verdiğin adresin aynısı. Aradan zaman geçti belki düzeltmişlerdir.
Aynı sorun VLCde de vardı. Bir başlık açmıştım ayrıntıları yazdım:

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7150.0.html

NOT: benim yaptığım kötülemek değil; fanatizme karşı çıkmak. Linux şöyle açıkkaynak böyle... Yok öyle birşey! Onlarıda yazanlar insan.

kifvet

@seron hangi linux sürümlerini kullandığını söyleyebilir misin bana?!

seron

Ubuntu
Ubuntu studio
Kubuntu
Xubuntu
Lubuntu
Zorin
Linux mint cinnamon (Şu an aktif olarak)
Elementary OS
Peppermint
Pear OS (şimdi durduruldu[geliştiricisi bir şirkete sattığını iddia etti])
Pardus
Android (şu an aktif olarak telefonumda)
Deepin
Puppy
PC Linux OS
Slax

neden sordunuz @kifvet ?
Soru işaretinin yanında ünlem var, korktum. :)

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 14 Şubat 2017, 21:10:58Ubuntu
Ubuntu studio
Kubuntu
Xubuntu
Lubuntu
Zorin
Linux mint cinnamon (Şu an aktif olarak)
Elementary OS
Peppermint
Pear OS (şimdi durduruldu[geliştiricisi bir şirkete sattığını iddia etti])
Pardus
Android (şu an aktif olarak telefonumda)
Deepin
Puppy
PC Linux OS
Slax

neden sordunuz @kifvet ?
Soru işaretinin yanında ünlem var, korktum. :)

öncelikle senden bir tanım yapmanı istiyorum :D
özgür yazılım nedir?!
Özgür yazılımın 4 temel özelliği vardır bunlar nelerdir sana ev ödevi olsun.
Diğer yandan kullandığın dağıtımların hiç biri 100de yüz özgür yazılım değildir.
Bu kadar araştırma yapmana rağmen bunları niye görmedin şaşırdım doğrusu :D
O çok sevdiğiniz linux dağıtımları tamamen özgür değiller aslında.
Hep diyoruz işte lisanslı yazılımı kırıp kullanmak etik değil.Elbette değil.
Lakin işin içinde bir durum var.açık kaynaklı yazılan yazılımların çoğu bize şu an süslenerek kapalı kaynak olarak sunulup bizden para alınmakta.farkında isen bir sürü şirket arasında patent davası var bir sürü.Neyin etik neyin etik olmadığı şu an bir muamma.çoğu işletim sistemi kullanıcının istatistiki verilerini toplayıp bunlar üzerinden para kazanmakta.Üstelik sana bunu kabul ettirdikleri lisans sözleşmesi ile yasal olarak bile yapabilmekteler.para verip lisanslı kullanıyorum.lakin o işletim sistemi verdiğim lisans parasının baya baya katlı değerini istatistiki verilerden toplamakta.
Işte bütün bu sorun karmaşasının içinde yardımımıza koşan bir vakıf var.
Belki başka vakıflar da var ama şimdilik benim yeterli gördüğüm bir tanesi var.
O vakfı bulmayı da yine sana ödev veriyorum:D

seron

Pekala. :)
Tekrar döneceğim.
(Şu an why Linux sucs? konusuna bakıyordum şimdi bildiğimi sandığım ama eksik bildiğimin farkında olduğum, yukarıdaki meselelere geçiyorum)

seron

Flood için özür.
kifvet,
Dediğin konuları açtım şu an okuyorum.
Cevaben yazacağım şeyler çok uzun. O nedenle eğer benim için bekliyorsan bugün yazamam. Yarın müsait olursan evde biraz metin oluşturup yarın döneceğim. Zira bu özgür yazılım konusunda benim karşı çıktığım, saçma bulduğum ya da kötü niyetli olarak tanımladığım durumlar da var. Bu konu başlığı bu durumla alakalı olmadığı ve "bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" durumu oluşmaması için gerekirse bir tartışma başlığı açacağım.

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 14 Şubat 2017, 21:53:03Flood için özür.
kifvet,
Dediğin konuları açtım şu an okuyorum.
Cevaben yazacağım şeyler çok uzun. O nedenle eğer benim için bekliyorsan bugün yazamam. Yarın müsait olursan evde biraz metin oluşturup yarın döneceğim. Zira bu özgür yazılım konusunda benim karşı çıktığım, saçma bulduğum ya da kötü niyetli olarak tanımladığım durumlar da var. Bu konu başlığı bu durumla alakalı olmadığı ve "bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" durumu oluşmaması için gerekirse bir tartışma başlığı açacağım.

Özgür yazılımın ne olduğunu gerçekte kavrarsan olayı çözersin.Tartışmalara elbette açığım.Senin hatan gerçek özgür yazılım ile tanışmamış olman bununla tanıştığında ve o söylediğim vakfın kurucusunun konuşmalarını dinlediğinde olayı gerçek boyutları ile göreceksin :D Buralarda olursam muhabbete elbette katılırım.Aslında bazı sebeplerden ötürü foruma yazmamaya kara vermiştim ama bazı yanlış anlaşılmaları çözmek üzere yazma gereği hissettim.

cokomoko

@seron vlc'nin bahsettiğin hiçbir virüslü kurulum dosyasına rastlamadım. Neyse konu uzadı, aslında yazmaya da çok müsait değilim. Haklı olduğun taraflar var, yok demiyorum ama bu konuda ve özgür yazılım konusunda bilmediğin çok şey var. Özgür yazılım konusuna ve Richard Stallman konusuna girersek çok şeyden mahrum olmamız gerek en başta mp3 dinlemen bile yanlış duruma geliyor. Bu Open Source denen hareket köklü bir hareket ve aslına girersek tüm siber dünyaya geçmişten gelen bir manifesto, bir felsefesi var ki beni Gnu/Linux'a yönelten bu oldu. Bu adamı severim hareketi de; nasıl sevmeyeyim ki? Linux bir çekirdekti ve o bile GNU'dan yararlandı, GNU olmadan hiçbir şey olmazdı. Neyse adamımız ve özgür yazılım hareketi diyor ki, kapalı kaynak kodlu hiçbir donanım ve yazılım kullanılmaz, bu konuda da oldukça katılar, hatta Linux çekirdeği bile onlara göre özgür değil. Keza bugün bir çok donanım üreticisinin ürettikleri bilgisayar ve laptop özgür değil, onun için onlar bile kullanılmamalı. Kendisi de çoook eski model bir laptop kullanıyor, bir ara dağıtım olarak gnewsense kullandığını duydum şimdi ne kullanıyor bilmiyorum. Ha bir de Linux çekirdeği yerine Hurd geliştiriliyordu ama stabil bir çekirdek olamadı Allah bilir adamımız bunu kullanıyor.
Diyeceksiniz adam manyak, evet öyle ama unutmayın bu dünyayı manyaklar değiştirdi. Bu insanlardan normal olmalarını beklemeyin. Stallman son derece haklı ama gel gör ki etki alanı az. Bu durumda ben ona uymaya kalksam bir çok şeyden mahrum kalacağım. Böyle böyle durumlar işte. Mevzu derin yani. Okumak araştırmak gerek, bir anlamda bu iş anormal ya da biraz entel insan işi.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................

seron

Cokomoko,
Anlattıklarını biliyorum.
Benim demek istediğim şey ayrıııı, sizin anlattıklarınız ayrı.
"özgür yazılım konusunda bilmediğin çok şey var."
ben de bilmiyorum zannıyla dün biraz bakındım, biliyormuşum aslında. sadece bakmayalı zaman geçmiş.
Ben konuyu uzatmayayım; demek istediğim şu:
"standart ev kullanıcısı iseniz, windowsa ve pro yazılımlara çok ihtiyacınız yok, linux da kullanabilirsiniz"
açıkkaynak, özgür, şu bu önemli değil. (niyesini daha sonra ekleyeceğim metinde açıkladım)
aslından dün bu konuda uzun bir yazı yazdım ama evde unuttum, @kifvet e ayıp oldu söz vermiştim. unutmazsam yarın ekleyeceğim.
Bu konuda saçma sapan çok fazla şey var ve bunları ben konuşmazsam olmaz.
Hoşçakalın.

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 15 Şubat 2017, 19:16:35Cokomoko,
Anlattıklarını biliyorum.
Benim demek istediğim şey ayrıııı, sizin anlattıklarınız ayrı.
"özgür yazılım konusunda bilmediğin çok şey var."
ben de bilmiyorum zannıyla dün biraz bakındım, biliyormuşum aslında. sadece bakmayalı zaman geçmiş.
Ben konuyu uzatmayayım; demek istediğim şu:
"standart ev kullanıcısı iseniz, windowsa ve pro yazılımlara çok ihtiyacınız yok, linux da kullanabilirsiniz"
açıkkaynak, özgür, şu bu önemli değil. (niyesini daha sonra ekleyeceğim metinde açıkladım)
aslından dün bu konuda uzun bir yazı yazdım ama evde unuttum, @kifvet e ayıp oldu söz vermiştim. unutmazsam yarın ekleyeceğim.
Bu konuda saçma sapan çok fazla şey var ve bunları ben konuşmazsam olmaz.
Hoşçakalın.
@seron
Senin bahsettiğin şeyleri bende anlıyorum.Konuyu ucundan kıyından bildiğini bende biliyorum.Kısa bir örnek vermek gerekirse
Linuxta kullanılan çoğu driver özgür değil.Yani ne demek bu lisans sözleşmesinin dışında şeyler var yani senin dediğin gibi yasal değil olan driverler kullanıyor.Bu driverlerin bizden neler topladığını da bilmiyoruz açıkçası.Güzel birşey peşindesin lakin bende yapacaksan tam olarak yap diye yardıma geldim.Diğer türlü bu konuda benim konuşmamın çok da anlamı yok zaten. Hoşçakalın.

seron

Merhaba @kifvet
yardımın için teşekkür ederim.
Ben yine de sözümü tutup hazırladığım materyali ekliyorum.

DİKKAT: üslup biraz serttir; hedef sen değilsin ya da diğer arkadaşlar... Yalnızca düşüncelerimi paylaştım. Olay yanlışlara karşı sizleri uyandırmaya çalışmaktır.

(Ekli dosya giriş yapmadan görülemez)

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 16 Şubat 2017, 20:44:39Merhaba @kifvet
yardımın için teşekkür ederim.
Ben yine de sözümü tutup hazırladığım materyali ekliyorum.

DİKKAT: üslup biraz serttir; hedef sen değilsin ya da diğer arkadaşlar... Yalnızca düşüncelerimi paylaştım. Olay yanlışlara karşı sizleri uyandırmaya çalışmaktır.

(Ekli dosya giriş yapmadan görülemez)

Yazını ucundan kıyından biraz okuma imkanı buldum.Bazı şeyleri eksik bildiğin için biraz sert yaklaşmışsın.Dünyayı şekillendirecek olan tüketicilerdir.Bugün özgür yazılımın karşı çıktığı şeyler senin dediklerinden çok farklı ve olması da gerekli.Eğer findows benden lisans parasını aldıysa benden başka hak talep etmemeli.E korsan kullanınca etik değil ama o benim bilgilerimi alıp başka şahıslara satarken çok etik.Yapmayın Allah aşkına yok böyle tek taraflı bir dünya.Eğer bugün fintel bana donanımı satarken parasını alıyorsa donanımın içine her daim müdahale edebileceği bir backdoor yerleştirmemeli.Kapalı kaynak yazılımlar açık kaynaklı yazılan yazılımlardan lisans hakları ihlal edilerek elde edilmemeli.Yoksa geri kalan kısımda özgür yazılımın çok bir derdi yoktur.
Misal ben ilkokul yıllarımda bilgisayarın nasıl çalıştığını çok merak ederdim.Bir işletim sistemi nasıl çalışır bunu merak ederdim.Lakin firmada tekel olan kapalı kaynak yazılım findows nedeni ile bişey öğrenemedim.Stallman eğitim sistemindede özgür yazılım olması gerektiğini savunuyor.Haklı da.Eminim ben özgür yazılım ile tanışmış olsaydım bugün iyi seviyede bir programcı olabilirdim.Ben GNU kullanmak istiyorum ama üretici firma elinde iken ürettiği herhangi bir driveri GNU için yayınlamıyor.Sadece findows için üretiyor.Sebep???
-İşte tüketicinin istekleri bunu şekillendiriyor.
-Findows istese bugün oynanmış herhangi bir versiyonunu anında kapatabilir lisansı olmadığı için.Lakin yapmıyor niye??Lisans ücreti seni izlerken alacağı paranın yanında hiç kalır da o yüzden.
-Yazılımlar bugün bizim için vazgeçilmezdir.Lakin asla bir sömürü aracı değildir.Olmamalıdır.
-Yazılımı sömürü amaçlı yazan her kimse bu kullanılmamalıdır.
-Aslında findowsun fintelin sigara veya alkolden bir farkı yoktur.
-Bağımlısı olduktan sonra bu işin geri dönüşü zor olur.
-Onun haricinde isteyen herkes yazılımını koruyabilir.Kapalı yazabilir veya telif hakkını alabilir.Bana zarar vermedikçe bir mahsuru yok.
-Sonuç olarak tüketici ne isterse o olur.Bu düzeni değiştirmek ise bizim elimizde.
-Diğer yandan 10-15 kişi ile yazılan bir yazılım ile kaynak kodlarını her zaman geliştiren bir topluluğun bulunduğu özgür yazılım arasında dağlar kadar fark vardır bunu da bilmelisin.Bugün basit seviyede programlama bilen herkes bir yazılımın ne amaçlı çalıştığını kaynak kodundan bilebilir.GNU'nun gelişmemesinin tek sebebi kullanıcısının az olmasıdır.Bugün gnewsense dağıtımını dünya genelinin %10u kullansın bakalım işler nasıl değişiyor.
-Ben GNU'yu bu sömürü sisteminin bir parçası olmamak için kullanırım.Öncelikle niyetim bu olur.Yoksa zaten windows içinde açık kaynaklı ücretsiz yazılım çok.O yüzden Linux veya GNU kullanmanın çok bir anlamı yok.
-İkon olayına gelince de bir ikonun al benisi değil sana ne vaat ettiği önemlidir.Diğer yandan Libre office ile yazdığın döküman diğer programla açtığındada karman çorman olacaktır.Bu şekilde tek taraflı bir yaklaşım kabul edilebilir değildir.

seron

Sen yine de, yazdığım metnin tamamını ve ekli dosyaları anlayarak oku. :)
anlattıklarının ben farkındayım. itiraz edeceğim tek noktalar metnin sonlarında:
"Diğer yandan 10-15 kişi ile yazılan bir yazılım ile kaynak kodlarını her zaman geliştiren bir topluluğun bulunduğu özgür yazılım arasında dağlar kadar fark vardır bunu da bilmelisin."
evet, o 15 kişi, kaynak kodlarını devamlı geliştir(diğini zanned)en topluluktan daha kaliteli iş çıkarıyor. 8)
"GNU'nun gelişmemesinin tek sebebi kullanıcısının az olmasıdır.Bugün gnewsense dağıtımını dünya genelinin %10u kullansın bakalım işler nasıl değişiyor."
Neden hiçkimse kullanmıyor? :D veya sence %10 kullanıcı olsa, ne değişecek?
Ben söyleyeyim, hiçbirşey.
Çünkü kafa yanlış bir defa. Ve yetenekli adam yok.(ekli metinlere dikkat ediniz).
Bu güne kadar ne yapamadılarsa gnewsense ( o dağıtımı biliyorum) yüzde 10 kullanılırsa o yapılamayacaktır. sebep: yapamıyorlar da o yüzden. ikinci sebep gnewsense tamamiyle özgür ve açıkkaynak olmaya çalışıyor >>> kullanıcının kapalı kaynak veya sahipli ürünlere ihtiyacı varken ve sen de bunlar üzerinde çalışmazken >>> gelişemezsin/geliştiremezsin.
 :D Bu tartışma bitmez. :D

(bitmedi...) :D

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 16 Şubat 2017, 21:57:18Sen yine de, yazdığım metnin tamamını ve ekli dosyaları anlayarak oku. :)
anlattıklarının ben farkındayım. itiraz edeceğim tek noktalar metnin sonlarında:
"Diğer yandan 10-15 kişi ile yazılan bir yazılım ile kaynak kodlarını her zaman geliştiren bir topluluğun bulunduğu özgür yazılım arasında dağlar kadar fark vardır bunu da bilmelisin."
evet, o 15 kişi, kaynak kodlarını devamlı geliştir(diğini zanned)en topluluktan daha kaliteli iş çıkarıyor. 8)
"GNU'nun gelişmemesinin tek sebebi kullanıcısının az olmasıdır.Bugün gnewsense dağıtımını dünya genelinin %10u kullansın bakalım işler nasıl değişiyor."
Neden hiçkimse kullanmıyor? :D veya sence %10 kullanıcı olsa, ne değişecek?
Ben söyleyeyim, hiçbirşey.
Çünkü kafa yanlış bir defa. Ve yetenekli adam yok.(ekli metinlere dikkat ediniz).
Bu güne kadar ne yapamadılarsa gnewsense ( o dağıtımı biliyorum) yüzde 10 kullanılırsa o yapılamayacaktır. sebep: yapamıyorlar da o yüzden. ikinci sebep gnewsense tamamiyle özgür ve açıkkaynak olmaya çalışıyor >>> kullanıcının kapalı kaynak veya sahipli ürünlere ihtiyacı varken ve sen de bunlar üzerinde çalışmazken >>> gelişemezsin/geliştiremezsin.
 :D Bu tartışma bitmez. :D

(bitmedi...) :D

Neden kimse gnewsense kullanmıyor??
-Kullanmayı öğrenmek zor geliyor da ondan.Ki öyle bir yazılım nimet sayılır.
-Diğer bir sebep donanım geliştiricilerinin lisans sözleşmelerinden dolayı özgür donanım driveri yazamıyorlar.
-Bugün bütün driverlerin desteği olsa o zaman daha farklı olur.Daha kullanılabilir hale gelir.Ama bu olmadığı için kullanımı zorlaşıyor.
-%10 kullanıldıktan sonra donanım üreticileri bu pazarı boş geçemezler ve o donanımı yazmak zorunda kalırlar.
  Burda sana bir örnek vereyim.Gnewsense için benim kullandığım wifi kartı uyumsuz.Onun için gidip uyumlu bir kart alıp laptopa taktım o       
  da ne taktığım kartı bios tanımıyor.Sırf donanımı değiştirmesinler diye BIOSu kilitlemişler.Wireless bozulunca bilmeyen biri olsam gidip     
  yine aynı kartı almak zorunda kalacağım.Bu ne biçim bir sömürü sistemidir.
-Ben senin fikirlerini değiştiremem seron.Sözde korsan kullanmamaya hak yememeye çalışıyorsun ama bilmeden bu sömürü sistemine destek veriyorsun.
-Bugün para verdiğin her yerde sana on numara hizmet ederler.
-Ama sıcaklık gönül sohbeti ile olan arkadaşça hizmetlerde bulunur.Kimsenin bir çıkarı olmadığı durumda yani.Öyle bir yerde olsam da keşke yerde hasırda yatsam.
-Ha unutmadan bugün KiCAD diye bir yazılım var arkasında kim var bil bakalım.FSF
Bu program o uçuk fiyatlara satılan bir çok programdan daha kaliteli.Ve de ücretsiz, açık kaynak.özgür yazılımcılar tarafından yazıldı.
Seron bakış açını değiştirmen benim senden ricam.Ha sen istediğine inanırsın o senin bileceğin iş.

seron

Teşekkürler.
Neden teşekkürler? Bir başka kişi ile bu tartışma "atışmaya" dönüşürdü. İyi niyetin için.
Tavsiyen üzerinde düşüneceğim.
Özürler.
Nedem özürler?
Kocaaa tohtur( ;)  :D ) adamsın, cahillerle uğraşacağım diye vakit harcadın.
Ben yine buralarda olacağım. İşin varsa çıkabilir ya da burada kalabilisin. Bir diyeceğin varsa yarım saat daha buralardayım.

kifvet

Aslında ben burda boşa konuşuyorum.Bu tür forumlarda tartışmamak gerek.Bak geçende @Mr_YAMYAM a bir konuda haklı geldim.Beni ne arar ne sorar oldu.Eleştiriye pek açık değiliz genel olarak.Neyse çok konuştum ben forumdan ayrılıyorum artık.Size forumda iyi eğlenceler.

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 16 Şubat 2017, 22:27:43Teşekkürler.
Neden teşekkürler? Bir başka kişi ile bu tartışma "atışmaya" dönüşürdü. İyi niyetin için.
Tavsiyen üzerinde düşüneceğim.
Özürler.
Nedem özürler?
Kocaaa tohtur( ;)  :D ) adamsın, cahillerle uğraşacağım diye vakit harcadın.
Ben yine buralarda olacağım. İşin varsa çıkabilir ya da burada kalabilisin. Bir diyeceğin varsa yarım saat daha buralardayım.
Ben doğrularımı sana dikta etmeye çalışan biri olsaydım eğer kesinlikle atışma olurdu.Ama herkez istediğine inanmakta özgür.
Ben zorluklar olsa da iyi niyetin yanında kalmaktan mutluluk duyarım her zaman.Önemli olan huzurdur seron.İsterse bütün dünya senin olsun huzurun yoksa hiç bir anlamı yok.Ama yerde hasırda yat huzurun varsa hiç sorun olmaz.
Burda insanları bilinçlendirmek adına bişeyler yapabildimse ne mutlu.Doktorluk benim için sadece bir araç seron, benim amacım iyilik yapmak doktor olmak değil. :D

seron

Tekrar iyi niyetin için teşekkürler.
Ben şahsi düşüncelerimle son derece huzurluyum 8)  ;)
Hasırda yatmayı değil, hasırı rahat yere sermeyi tercih ediyorum. ;)
--WİNDOWS - MAC - LİNUX-- > kaliteli yazılımlardır. Biribirlerine kıyas edilmemelidir. Her birinin avantaj ve dezavantajları vardır.
Tartışmayı takip edenler versa olayın özeti bu.
"Şu taraftakiler daha iyi oluyor" tabiri ise ben ve benim gibi düşünenlerin şahsi görüşü.
-----------------------------
NOT: Açıkkaynak yazılımlardan da virüs çıkabiliyor ve bunun ispatını yapma gereği duymuyorum. Yine de ısrar edenler olusa antivirüsün verdiği uyarı ve içerik görüntüleri şahsi bilgisayarımdadır. getiririm.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 16 Şubat 2017, 22:28:26Aslında ben burda boşa konuşuyorum.Bu tür forumlarda tartışmamak gerek.Bak geçende @Mr_YAMYAM a bir konuda haklı geldim.Beni ne arar ne sorar oldu.Eleştiriye pek açık değiliz genel olarak.Neyse çok konuştum ben forumdan ayrılıyorum artık.Size forumda iyi eğlenceler.
Hastaneden eve geldim.
Gelir gelmez de PC yi açtım. Bu mesaj gözümden kulağımdan kaçmış.
ET'li ve de kıym'ETli @kifvet‍ 
Öncelikle belirteyim benim burada haklı haksız kavgam yoktur. Bir tartışmada senin fikirlerin doğru olduğu belli ise ben yanılmışsam bunun için sana yazmamak değil, sana teşekkür bile ederim. Ancak o konu hangi mevzuu idi şu an hiç aklımda değil.
Ben de diğer insanlar gibi bilgi peşindeyim. Bilmediğim bir konuda birisi beni bilgilendirmişse o kişiden kaçmaktan öte o kişi ile sohbeti ilerletmek isterim ki daimi bir bilgi paylaşımı olsun.

Alıntı yapılan: kifvet - 16 Şubat 2017, 21:38:55Yazını ucundan kıyından biraz okuma imkanı buldum.Bazı şeyleri eksik bildiğin için biraz sert yaklaşmışsın.Dünyayı şekillendirecek olan tüketicilerdir.Bugün özgür yazılımın karşı çıktığı şeyler senin dediklerinden çok farklı ve olması da gerekli.
Eğer findows benden lisans parasını aldıysa benden başka hak talep etmemeli.E korsan kullanınca etik değil ama o benim bilgilerimi alıp başka şahıslara satarken çok etik.Yapmayın Allah aşkına yok böyle tek taraflı bir dünya.

Eğer bugün fintel bana donanımı satarken parasını alıyorsa donanımın içine her daim müdahale edebileceği bir backdoor yerleştirmemeli.Kapalı kaynak yazılımlar açık kaynaklı yazılan yazılımlardan lisans hakları ihlal edilerek elde edilmemeli.
Yoksa geri kalan kısımda özgür yazılımın çok bir derdi yoktur.

-Findows istese bugün oynanmış herhangi bir versiyonunu anında kapatabilir lisansı olmadığı için.Lakin yapmıyor niye??Lisans ücreti seni izlerken alacağı paranın yanında hiç kalır da o yüzden.
-Yazılımlar bugün bizim için vazgeçilmezdir.Lakin asla bir sömürü aracı değildir.Olmamalıdır.
-Yazılımı sömürü amaçlı yazan her kimse bu kullanılmamalıdır.
-Aslında findowsun fintelin sigara veya alkolden bir farkı yoktur.
-Bağımlısı olduktan sonra bu işin geri dönüşü zor olur.
-Onun haricinde isteyen herkes yazılımını koruyabilir.Kapalı yazabilir veya telif hakkını alabilir.Bana zarar vermedikçe bir mahsuru yok.
-Sonuç olarak tüketici ne isterse o olur.Bu düzeni değiştirmek ise bizim elimizde.

Ben de bu yazıları ucundan köşesinden okudum.
Oldukça doğru yaklaşımlar.
Kapitalist bir ülkede yaratılmış bir olgu, para kazanma amacındaysa herşeyi kendilerine hak görmektedir.
Yani kapitalizmin özü budur. Lisans ücretlerinden almış olduğun paralarla geçinemiyorsan lisans hakkı ile başka maddi kaynaklar bile sağlayabilirsin.
Aynı şekilde donanım üreticileri de kendi menfaatlerini herşeyin üzerinde görebilirler.
Ne yazık ki üreten kesimlere bağımlılık biz kullanıcıların elini kolunu bağlamaktadır. Hele bu kesimler aralarında belli anlaşmalar dahilinde hareket ediyorsa.
Konuya katkı sağlaması açısından bazı kelimelerin anlamlarını tam anlamıyla bilmeliyiz. Ne yazık ki bu konuda ben de sizlerden fazla bilgiye sahip değilim.

Alıntı YapÖzgür Yazılım Vakfı (FSF) tarafından kaleme alınan GNU Genel Kamu Lisansı, dört temel özgürlüğü güvence altına almayı amaçlar. Bu dört temel özgürlük sırasıyla şunlardır:

• Özgürlük 0: Programı sınırsız kullanma özgürlüğü.
  • Özgürlük 1: Programın nasıl çalıştığını inceleme ve amaçlara uygun değiştirme özgürlüğü.
  • Özgürlük 2: Programın kopyalarını sınırsız dağıtma özgürlüğü.
  • Özgürlük 3: Programın değiştirilmiş halini dağıtma özgürlüğü.
KAYNAKÇA
https://tr.wikipedia.org/wiki/GNU_Genel_Kamu_Lisans%C4%B1
Linkteki GPL açıklamalarına dikkat!
Bu konuyu bu şekilde bilimsel açıklamalarla ilerlettiğimiz takdirde daha sağlıklı sonuçlara ulaşacağımız gerçektir.

Mr_YAMYAM

@seron  için özel bilgilendirme.
https://www.microsoft.com/turkiye/Licensing/OEM.aspx
OEM lisansı ve koşulları linkte resmi olarak bildirilmiştir.
Herhangi bir işletme, bir PC üretimi yaptığında toplu olarak OEM lisansı alabilmektedir. Bu lisansın anahtarını ise üretimi içerisindeki donanım içerisinde saklayabilir. Hal böyle olunca da tek bir kurulum meteryali ile (CD/DVD) tüm PC ler içerisinde ihtiva ettikleri lisans anahtarları ile lisanslanmış olur.
Göndermiş olduğum Windows7 DVD si TOPLU LİSANS için üretilmiş bir sürüm olup tamamen yasaldır. Ancak lisansın etkinleştirilmesi PC anakartı içerisinden yapıldığı için (Üretilmiş olan o PC lisanslı bir üründür) kurulumdan sonra direk OEM olarak aktif edilecektir.
Lisans etkinleştirildikten sonra yapılacak donanım değişikliği, belli yasal çerçevelerde olduğu için lisans içerisinde yer almayan donanım değişikliği, lisans anahtarını geçersiz kılabilmektedir.
1 HDD değişimi.
2 BIOS güncellemesi.
3 İşlemci değişimi.
Ekran kartı ve RAM gibi bileşenler UPGRADABLE bileşenler oldukları için kurulumu tamamlanmış bir PC deki değişiklikleri lisans anahtarını değiştirmeyecektir.

seron

Abi ben esasen kifvetin neye gücendiğini anlamadım. Sana gücendiyse yanlış anlaşılma var demektir.

Anlattıklarınız sizi haksız kılmıyor; benim anlatmak istediklerim bellidir; yine de yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için açıklama gereği duyuyorum. O yüzden konu nereden nereye geldi.

Donanım üretemiyorsunuz. (size demiyorum)
Program üretemiyorsunuz(sürücü vb de dahil)

Kapitalist dediğiniz adamlar yapıyor ve "seve seve"(!) kullanıyorsunuz. Bu adamların etik olmayan davranışları [blackdoor bilmemne meseleleri] doğru olmasa da, kendiniz yerini tutacak birşey yapamadığınız sürece bir başkasını eleştirmeye hakkınız yoktur. Bu benim demek istediğim şey. Günlerdir bu olayın etkisiyle daha fazla araştırma yaptım.(hala yapıyorum). PDFde anlattıklarımı destekler şekilde öylesine saçma sapan şeyler uyduruluyor ki, akıllara zarar. Biz kullanıcılara, küfür etmedikleri kalmış yani. Makaleler, yazılar şunlar bunlar... (neden kendilerini desteklemiyoruz, neden kapalıkaynak kullanıyoruz diye)

Yani boşa konuşuyoruz. Kifvetin dediği gibi "herkes istediğine inanmakta özgür". Olayın temeli bu.

Mr_YAMYAM

Doğru tam olarak bilinirse, herkesler aynı noktada birleşirler.
Dolayısı ile herkesler istediği şeye inanır kelimesi burada pek etik olmaz.
Ben @kifvet‍  in söylediklerini genel olarak anlıyorum.
Senin bahsetmiş olduğun gibi bu mesele korsan crack yazılım meselesi de değildir. (Sanırım Kifvet bunu diyor)
Sen windows tabanında çalışan bir yazılım üretebilirsin. Bunu dilersen belli lisans ile lisanslayıp satabilirsin de.
Bizler arkadaşların olarak memnun bile oluruz. Burada tartışılması gereken tek nokta üretmiş olduğun yazılım için ödediğimiz parayı haketmişmisin?
Ben Win98 den beri yasal yazılım alıp kullanıyorum. İlk almış olduğum Win98 yanlış hatırlamıyorsam 85$ idi. Aldım ve birkaç sene kullandım. Helali hoş olsun.
Sonra evde server kurmak gibi aptalca bir düşünce ile WinNT aldım. 600$ sadece birkaç kere kullanabildim. Yazılım kötü olduğu için değil. PC uygun olmadığı içindi.
XP çıkınca hah dedim NT tabanında yapılmış bir işletim sistemi. Her PC ile çalışır. 135$ verdim. Hala kullandığım halde diyorum ki haram zıkkım olsun.
Vista 85$
Daha da mikrosoft yazılımlarına para vermedim.
Bugün parayı bastırıp Win 10 alsam ne değişecek?
Ama Adobe audition u alalı 15 yıldan fazla oldu. Hala kullanıyorum. 100$ ı acıyarak vermiştim helal olsun.
AYRICA:
Elimdeki tüm oyunlar orijinaldir. SETTLERS IV ve NFS PORSCHE hariç tüm oyunlara vermiş olduğum o paralara yazık. NFS PORSCHE2000 oyunu hackerler tarafından kırılmış olduğu için zaten pek hayrını da göremedim. Ama baara çııra zabahlara gadar da oynadık. En son 4TL ye bir oyun almıştım. O oyunu yapana da satana da bastım kalayı >:(
BU SEBEPLE:
Bir yazılımın ücretli ya da ücretsiz, açık kaynak veya kapalı kaynak olması kullanıcıları ilgilendirmez. Bir kullanıcı bir oyuna 100TL verse bile o oyunu layıkı ile oynayabiliyorsa 100TL için sahteciliğe başvurmaz. (İstisnalar hariç)

seron

Doğru konuşmuşsun ama konuya çözüm getirmemiş, yani birazcık alakasız olmuş.
Ücretli - kapalıkaynak yazılımların içinde ücretini haketmeyenler olabilir; bu, normaldir. Kalite üretmek istemeyen kişilerce yapılmıştır. Aynı şekilde windowsun bazı versiyonlarının kötü bazılarının iyi olması da her ne kadar bizleri çok rahatsız etse de, yine normaldir. Haram zıkkım etmek de maalesef soruna çözüm getirmiyor. sen de, kaliteli olanları ayırır ve kullanırsın, olay biter.

Son paragrafında anlatmaya çalıştığın, eğer kullanıcı memnunsa sahteciliğe başvurmaz kısmına katılmıyorum. İyi niyetli oluşundan ötürü insanları yargılamıyorsun. Memleketimizde bir yazılım memnun etsin ya da etmesin, o  program kırılır ve kaçak kullanılır. Bunun bir sürü nedeni var:
-satış kanallarının sorunlu olması nedeniyle üşengeçlik:
benim oturduğum mahallede, kullanacağım programları satan bir dükkan olsaydı, gider gider alırdım. ama kullandığım yazılımın yapımcıları benden "internet ortamına!" kredi kartı no'mu yazmamı, veya paypal'la para aktarmamı istiyor.

-maddiyat:
her ne kadar evet, kullanıcıların maddiyatı uygun olmasa da, olan da olmayan da kırıyor. biraz hırsızız galiba...
.... bunun gibi birçok neden.

sen kendince kaliteyi arıyor, buluyor ya da bulamıyorsun.
ben kendimce kaliteyi arıyor, buluyor ya da bulamıyorum.
Bunlar mesele değil.
Asıl mesele şu: (kifvet ve cokomoko diyor ki)
o kullandığın dağıtımlar ve programlar aslında tam olarak açıkkaynak değil; saf açıkkaynak kullan ki, özgür ol!

ben de onlara, eğer özgür yazılım derneğinin istediği gibi davranırsam,

Ofis yazılımı kullanamam (KULLANMAM ŞART! - var olan ofis yazılımlarının birçok bileşeni [doc formatı vb] sahiplidir)
Resim yazılımı kullanamam (KULLANMAM ŞART!- var olan resim düzenleme yazılımları ve göstericiler hep sahipli bileşenler içermek zorundadır)
Video yazılımı kullanamam(KULLANMAM ŞART! - var olan video programları hep sahipli bileşenler ve çeşitli kütüphaneler kullanıyor)
Müzik dinleyemem (DİNLEMEM ŞART! - eserlerin hep sahibi vardır ve kapalıkaynaktır. üstelik wav mp3... gibi formatlar hep microsoft, apple, motorola vb firmaların sahipliğindedir.)
Film İzleyemem (İZLEMEM ŞART! - Eserlerin hep sahipleri var ayrıca mov Applenin, Avi microsoftun, x264 bildiğim kadar motorolanın, mp4 bilmiyorum.... hep sahipli kodekler, onlarsız olmuyor)
Bilgisayarımın power tuşuna basamam (BASMAM ŞART! - parçaların sahipleri ve telif hakları var. tersine mühendislik uygulayamaz, çoğaltıp satamazsın. ama kullanmayacak mıyım? stallman "kullanmayın" diyor/kendisi de eski bir PC kullanıyormuş çok da fifi!...)
Bilgisayar, bilgisayar olmaktan çıkıp, tost makinesi kadar bile değere sahip olmayacak!..

Eee? işlerimi nasıl yürüteceğim? Onu yapma bunu yapma?... Hayır daha iyisini yapıyor da, niye desteklemiyoruz gibi bir durum oluşuyor gibi lanse ediliyor.
O yüzden bunlara takılmak gereksizdir, işimize bakalım.

senin anlattığın durum konuyu biraz daha farklı bir noktaya getiriyor. anlattıkların doğru da, tartışmanın dışında.

HAA: EK DÜZELTİ İLAVESİ:
"Bugün parayı bastırıp Win 10 alsam ne değişecek?"
Hayatın değişecek.
Microsofta bol bol "hayır dua" edeceksin(!) :D yani "hayr dua" değil; "hayır-dua" olumsuzluk anlamında ;)  :D
Özellikle win10 ile beraber microsoftun özel hayatı kayıt altına alma meselesi tavan yapmış, b...u çıkmıştır. sürekli takip ediyorum. sırf bu iş için yazılımlar hazırlanmış; microsoftun loglama eklentilerini durdurmak için. programın da ne olduğu belli değil, başkabir hekır tarafından yapılmış(  ;) ) yani kötü niyetli de olabilir.
Win10 alarak donanımını yükseltmek zorunda kalacaksın. Eski donanımlara uyumu minimumdur ve yeni donanımlar da bile sıkça sorun oluşmaktadır. donanım üreticilerinin ürettiği sürücüler win10 destekli çıkmamaktadır.

win10 alarak hayatının en yavaş(MS tam tersini iddia ediyor) PCsini edinmiş olacaksın. Bu yavaşlığı Linux sistemlerden örnek almışlar. eleştirmek amacıyla yazmıyorum; Linux tabanlı sistemler nispeten daha yavaş idi. MS, bu konuda Linuxa yetişti.

Gereksiz uygulamalar, nasıl çözüleceği bilinmeyen sorunlar, nerede olduğu belli olmayan ayarlar seçenekler, itici, çirkin bir tema, eski yazılımlara tam uyumsuzluk, çalışan yazılımlarda sıkıntılar...

Çok mutlu olacaksın. Sevinçten kırk takla atacaksın.

Ben mi? ben bekliyorum. Eğer ki sorunları zamalna çözerlerse, belki bir düşünürüm. Şimdilik Win+Linux ile gayet mutluyum.

Mr_YAMYAM

Bak yukarda ne yazmışım.
BENİM İÇİN BİR YAZILIMIN TAM ANLAMIYLA, ÖZGÜR, AÇIKKAYNAK veya ÜCRETSİZ olmasının önemi yoktur.
Örnek vermiştim. Sen bir program yazabilirsin. Bunu kendine lisanslayıp satabilirsin. Kimseler darılmaz.
Çünkü bir program yazılımı gerçekten işgücü gerektirir ve çok emek harcanır.
Ancak tartışmamızın özünü oluşturan meselenin özü yıllar önce mikrosoft firmasının Windows üretimleri ile köşeyi dönme olayından başlamaktadır.
O yıllarda gerçek işi yapan şeyin donanım mı yazılımlar mı olduğu uzun süre tartışılmıştı. Hatta bu konuda mikrosoft firması bir davaya maaruz kalmış idi.
DAVA KONUSU:
Bir işlemcinin (donanım işleçleri) barındırmış olduğu kodları satılamaz, değiştirilemez veya upgrade edilip sahiplenemez. Dolayısı ile işletim sistemlerinin satılması da bu kurala aykırıdır.
Mikrosoft firması bu davayı kazanmıştı. NEDEN?
Savunmalarında, windows işletim sistemlerindeki kaynak kodlarının satılmadığı, ancak özel komut ve uygulama yönergeleri yazılımları satılmaktadır.
Eğer yanlış hatırlamıyorsam bu konu içeriğindeki İNTERNET EXPLORER ve OUTLOOK yazılımı da senin bahsetmiş olduğun kurallar çerçevesinde ele alınmış, ama bu yazılımlar için ücret alınmadığı da belirtilmişti. Bundan sonra mozilla gibi şirketlerin ücretsiz yazılımları alternatif olarak piyasaya sürülmüştü.
Bu davadan sonra bazı lisans anlaşmaları yürürlüğe girmiş ve son şeklini almaya başlamıştı.
Daha windows işletim sistemi (Win95) piyasaya çıkmadan MS-DOS sistemleri içerisinde kullanılan ve oldukça fazla ücretlerle satılan muhasebe programları bile görmüştüm.
Anlattığın diğer meseleler ise.
Bir yazılımı nereden temin edersen et son kullanıcı hakları genellikle ülkemiz gibi ülkelerde sıfırdır.
Benim 100$ gibi ücretle almış olduğum yazılımda sorun çıkıyorsa, aynı yazılımı korsan kullanan vatandaş benden daha sağlıklı kullanabiliyorsa ben öyle bir yazılıma ödemiş olduğum parayı helal etmem. Onlar da korsanlara helal etmesin.
Gelişmiş ülkelerde bir yazılımı internetten de indirsen orijinal CD ile bile alsan aksaklık yaşıyorsan ilk müracaat yerin teknik servislik olur. Teknik servis o program için hatalı raporu verirse ne olacaktır.?
O vatandaş parasını geri alabilir, düzgün çalışan haliyle programı yeniden isteyebilir. Ama bunun için zarar görmüşse menfii  tazmin davası bile açabilir.
Türkiyede ise bir kural vardır. SATILAN MAL GERİ ALINMAZ ve DEĞİŞTİRİLMEZ ::) 
Yani burada programın crack kullanılma sebeplerinden birisi de, açıkça o ülkenin sorunlarındandır.  Kullanıcıların çalma aşırma isteğinden değil.

Alıntı YapAsıl mesele şu: (kifvet ve cokomoko diyor ki)

o kullandığın dağıtımlar ve programlar aslında tam olarak açıkkaynak değil; saf açıkkaynak kullan ki, özgür ol!
Basic ile bir adres defteri programı yazmıştım. Commodore 64 yıllarında. Yazılımımı şifreleyip makina diline çevirdiğimde toplamda 120 sayfa civarı 1 ler ve 0 lar vardı.
O yıllarda ihtiyaç gibi görünmese de birçok öğrenci satın almış ve memnunlukla kullanmıştı. Ben o programı basic dilinde olduğu gibi kaydetmiş olsaydım 40 sayfa kadar yer tutacaktı. Ama birisi bu programı RUN-STOP tuşuna basarak listeleyip kendi adıyla bile satışa çıkartabilirdi. (Buradaki suçlu, kullanıcılar değil kopyalayıp satan kişilerdir)
Kapalı kaynak açık kaynak söylemiş olduğum gibi bence önem arzetmiyor.
ÖZEL NOT:
Özel yazılımlar haricindeki yazılımlar yıllardan günümüze açık kaynak ve tam anlamıyla özgür olarak sürülmüş olsaydı, günümüzde gelinen nokta ne olurdu.

Mr_YAMYAM

Konuya bilimsel yaklaşım için...
Yıllar önce mikrosoft firması windows işletim sistemlerini genel kullanıcılar için 100$ gibi değil de 10-20$ gibi ücret ile satışa sunmuş olsalardı günümüzde neler olurdu.?

seron

Ağzına sağlık. Güzel anlatmışsın.
Son soru cümlenin yanıtı, benim açımdan "bilmiyorum" olacaktır.
ama tahmin yürütürsem:
-Herkes programımı emeğimi karşılıksız kullanıyorsa bundan benim kazancım nedir? diyerek kimse yazılım geliştirmeyecekti. Geliştiren sayısı da az olacak, bugün daha berbat durumda olacaktık. Ücretsiz kapalıkaynak bir yazılım bile, içerisinde yazan kişiye yarayacak şeyler (reklam meklam bilinçli arka kapı vb) barındırır; bu da eninde sonunda yapımcıya fayda (util: ekonomi biliminde bir kavram ve tartışma konusudur) olarak geri döner.

Yani: Ivan Pavlov köpeğine yiyecek göstermezse, o da salya salgılamaz.

Kötü olurdu tahminimce.

sonradan eklediğin metin için:
herkes windows kullanırdı ve bir başka alternatif arayan sayısı hemen hiç yok gibi olabilirdi.(yine tahmin)

kifvet

Benim kimseye gücendiğim yok.Haklı haklı olmamak mevzusu da değil.Ya da ne bileyim teşekkür istediğimden de değil.
O günkü konunun da önemi yok ben sadece bu tür birşey olduğunda kişi veya kişilerin açıkçası biraz dışlandığını veya uzakta tutulduğunu gördüm.Bayadır foruma yazmıyorum da zaten o yüzden.Bunu bir kaç kişi ile de yaşadım da.Benim sorun yaşadığım nokta burasıdır.
Gelelim seronun dediğine;
1.Seron biraz Stallmanı yanlış anlamış.Stallman şirketlerin değil kullanıcının özgürlüğünü savunmuştur.Ana tema budur.Stallmanın sayfasını hiç dolaştın mı bilmiyorum.
2.si seron diyor ki linux kullanın para vermeyin hakka girmeyin.Bende diyorum ki linux dağıtımlarının bir çoğu da yasal değil.Özgür olmaması da bundan kaynaklı.Yani içindeki çoğu bileşen bazı lisans anlaşmalarını ihlal ediyor.Bende bu nedenle kendisine diyorum ki hak yemek istemiyorsan tamamen özgür olan yazılımları kullanmalısın.Konunun özü budur.Hem bu bahane ile de biraz bilgi paylaşımı yapmış olduk.

seron

Alıntı yapılan: kifvet - 20 Şubat 2017, 22:30:00Benim kimseye gücendiğim yok.Haklı haklı olmamak mevzusu da değil.Ya da ne bileyim teşekkür istediğimden de değil.
O günkü konunun da önemi yok ben sadece bu tür birşey olduğunda kişi veya kişilerin açıkçası biraz dışlandığını veya uzakta tutulduğunu gördüm.Bayadır foruma yazmıyorum da zaten o yüzden.Bunu bir kaç kişi ile de yaşadım da.Benim sorun yaşadığım nokta burasıdır.
Gelelim seronun dediğine;
1.Seron biraz Stallmanı yanlış anlamış.Stallman şirketlerin değil kullanıcının özgürlüğünü savunmuştur.Ana tema budur.Stallmanın sayfasını hiç dolaştın mı bilmiyorum.
2.si seron diyor ki linux kullanın para vermeyin hakka girmeyin.Bende diyorum ki linux dağıtımlarının bir çoğu da yasal değil.Özgür olmaması da bundan kaynaklı.Yani içindeki çoğu bileşen bazı lisans anlaşmalarını ihlal ediyor.Bende bu nedenle kendisine diyorum ki hak yemek istemiyorsan tamamen özgür olan yazılımları kullanmalısın.Konunun özü budur.Hem bu bahane ile de biraz bilgi paylaşımı yapmış olduk.
1. evet dolaştım. çoğu sayfasını dikkatle inceledim: firefox eklentisiyle pdfye dönüştürüp evde tekrar tekrar baktım. zaten mesle o değil; ben kapalıkaynaksız olmaz; çünkü yap(a)mıyorsunuz diyorum onlara.
2.şimdi oldu tamam. böyle demek istemişsen buna hiç itirazım yok.
dışlanma olayında tahmin ettiğim gibi yanlış anlamışsın. yazdığın yazı veya iddia, bazen ilgi çekmezse veya itiraz eden yoksa, yanıtlanmaz. askıda kalmış gibi olur. Yamyam hocayla konuştuğumuz mesele sanırım bir HDD çalışma mantığı konusuydu ve o ara bana kızmıştı sana değil. bu nedenle konuya ilgisi farklı oldu.

tamam mı? :)  ;)

Mr_YAMYAM

Özel ilave eki:
Commodore 64 ve AMIGA dönemlerinde her bilgisayarın işletim sistemleri birlikte verilmekte idi.
Ayrıca ücret talep edilmez, alınan bilgisayarların içerisinde diskler ile verilirdi. C64 te ise zaten ROM içerisinde idi.
Aynı şekilde üretilmiş olan bir diğer marka ise örnekteki commodore prensibini hiç bozmamıştır. Adı da ELMA.
ELMA PC lerin yazılımları ücretli değildir. Ama donanım son derece kalitelidir. İnsanlar o PC için yazılıma değil çoğunlukla donanıma para verdiklerini düşünürler. Bir oyun temin etmek isteseler bile oldukça yüklü ücretler sözkonusudur.

Son soru hala muallaktadır.
Alıntı yapılan: kifvet - 20 Şubat 2017, 22:30:00Benim kimseye gücendiğim yok.Haklı haklı olmamak mevzusu da değil.Ya da ne bileyim teşekkür istediğimden de değil.

Burada tek bir sözüm var.
Yanlış anlaşılmalar olabilir. Ben bunun için elimden geldiğince arkadaşları dövmekteyim (Seron çok dayak yedi)
Bu gibi durumda küsmeyip dile getirirsek sorun olmaz diye düşünüyorum.
ÖZEL NOT:
Ben bilgili kişileri kaybetmek istemem. Küsecek olsam önce seron'u sepetlerdim :))

BİR İLAVE DAHA:
Alıntı yapılan: kifvet - 20 Şubat 2017, 22:30:002.si seron diyor ki linux kullanın para vermeyin hakka girmeyin.Bende diyorum ki linux dağıtımlarının bir çoğu da yasal değil.Özgür olmaması da bundan kaynaklı.Yani içindeki çoğu bileşen bazı lisans anlaşmalarını ihlal ediyor.Bende bu nedenle kendisine diyorum ki hak yemek istemiyorsan tamamen özgür olan yazılımları kullanmalısın.Konunun özü budur.Hem bu bahane ile de biraz bilgi paylaşımı yapmış olduk.
Bu konuda tartışmak iyi olur sanırım.
Kullandıklarım ve test ettiğim sürümlerde bu gibi ihlal göremedim.
Tek bir örnek verebilirim.
MP3 eklentisi ve telif hakları.
Ubuntu studio sürümünde zaten bu yazılımı ücretsiz kullanıyoruz ancak yazılım sahiplidir.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Şubat 2017, 22:41:27BİR İLAVE DAHA:Bu konuda tartışmak iyi olur sanırım.
Ubuntu studio sürümünde zaten bu yazılımı ücretsiz kullanıyoruz ancak yazılım sahiplidir.
örnekleri arttıralım.
-mp4, avi, mov, m4v, hep sahipli uzantılardır. izin alırsan kullanman serbesttir.
-h264(x264), divx, xvid, AAC hep sahipli sıkıştırma kodekleridir (başkaları tarafından bulunmuş anlamında/izin alırsan kullanırsın)
-doc, docx... gibi ofis belgesi uzantıları sahiplidir(geçmişte MS libreoffice ile bu konuda karşı karşıya gelmişti)
-bmp, png, jpeg, gif... sahiplidirler. MS bnlara izin veriyor mu vermiyor mu bilmiyorum.
-times new roman, arial,... gibi birçok font, sahiplidir; ticari kullanımları kısıtlı/kullanım sözleşmesine bağlıdır. MS bunlara izin veriyor mu bilmiyorum.
-Harddisk formatları( FAT, FAT32, NTFS...) sahiplidir. MS bunlara izin veriyor mu bilmiyorum.
-kullanılan yazılımlar içerisindeki çoğu paket, eklenti, programın başvurduğu kütüphaneler sahiplidir.
-Ubuntu studio dahil olmak üzere linux dağıtımlarının çoğu, donanım sürücülerini kurallara aykırı şekilde "tersine mühendislik" yoluyla açıp, benzerinin yazılması sonucunda elde edilmiş yeni ve açıkkaynak donanım sürücüleri ile çalışır. isteyen kullanıcı eğer varsa, donanım sitesine başvurup kapalı kaynak-linux uyumlu sürücüyü indirip -kullanım oşullarına riayet etmek şartıyla- kullanır. meselenin ayrıntısını bilmiyorum.

Bilmiyorum oğlu bilmiyorum.
Bu örnekleri çoğaltmamın nedeni tartışma içerisinde daha fazla bilgi olması amacıdır.

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 20 Şubat 2017, 22:34:371. evet dolaştım. çoğu sayfasını dikkatle inceledim: firefox eklentisiyle pdfye dönüştürüp evde tekrar tekrar baktım. zaten mesle o değil; ben kapalıkaynaksız olmaz; çünkü yap(a)mıyorsunuz diyorum onlara.
2.şimdi oldu tamam. böyle demek istemişsen buna hiç itirazım yok.
dışlanma olayında tahmin ettiğim gibi yanlış anlamışsın. yazdığın yazı veya iddia, bazen ilgi çekmezse veya itiraz eden yoksa, yanıtlanmaz. askıda kalmış gibi olur. Yamyam hocayla konuştuğumuz mesele sanırım bir HDD çalışma mantığı konusuydu ve o ara bana kızmıştı sana değil. bu nedenle konuya ilgisi farklı oldu.

tamam mı? :)  ;)
1.Yaparlar ama zaman lazım çok büyük ilerlemeler var.
2.Aynen öyle demek istedim :D
HDD çalışma ile değil başka bir konu.konuyu orda konuştuk zaten sonrasında bir kopukluk oldu.

Mr_YAMYAM

Sahipli yazılımlar ile lisanslı yazılımlar ayrıdır.
Sahipli bir yazılım lisanslı değilse al kullan kardeşim denilmiştir.
Sahipli yazılım lisanslı ise anlaşmayı imzalarsan kullanabilirsin denmiştir.
Sahipli yazılım hem lisanslı hem ücretli ise ücretini ödemeden zaten yükleyip kuramazsın.
[attach]7742[/attach]
[attach]7744[/attach]
Sizce ben burada yasal olmayan bir program mı kullanıyorum.

Alıntı yapılan: kifvet - 20 Şubat 2017, 23:19:10HDD çalışma ile değil başka bir konu.konuyu orda konuştuk zaten sonrasında bir kopukluk oldu.
Konuyu bir ara yamyamlar sohbet bölgesinde tartışıp tatlıya bağlayalım.
Bilmeden hata mı yaptım acaba?

seron

özür dilerim, ben çıkıyorum arkadaşlar.
yazdığınız sürece ben de devam edebilirim; ama şimdi değil.
hoşçakalın.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 20 Şubat 2017, 23:26:04özür dilerim, ben çıkıyorum arkadaşlar.
yazdığınız sürece ben de devam edebilirim; ama şimdi değil.
hoşçakalın.
Korktu kaçıyor ;D

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Şubat 2017, 22:41:27Son soru hala muallaktadır.Burada tek bir sözüm var.
Yanlış anlaşılmalar olabilir. Ben bunun için elimden geldiğince arkadaşları dövmekteyim (Seron çok dayak yedi)
Bu gibi durumda küsmeyip dile getirirsek sorun olmaz diye düşünüyorum.
ÖZEL NOT:
Ben bilgili kişileri kaybetmek istemem. Küsecek olsam önce seron'u sepetlerdim :))
Ben kişi veya kişileri kırmaktan pek hoşlanmam.Konuştuğumuz konu trafolar ile ilgiliydi.Orda benim açıklamalarımın sizi yerdiğini mi düşündünüz başka birşey mi anladınız bilmiyorum konunun sonuna doğru ortam biraz soğudu.Sonrasında bende öyle olunca samimi olmadığını düşündüğüm bir ortamda konuşmak istemedim.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Şubat 2017, 22:41:27BİR İLAVE DAHA:Bu konuda tartışmak iyi olur sanırım.
Benim burda bahsettiğim daha çok donanım sürücüleridir.Yazılımlar değil.Sürücülerin çoğu driver lisans sözleşmelerini ihlal etmekte.Driver sorunu zaten bugün linux dağıtımlarını sıkıntıya sokmakta.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 20 Şubat 2017, 23:34:59Ben kişi veya kişileri kırmaktan pek hoşlanmam.Konuştuğumuz konu trafolar ile ilgiliydi.Orda benim açıklamalarımın sizi yerdiğini mi düşündünüz başka birşey mi anladınız bilmiyorum konunun sonuna doğru ortam biraz soğudu.Sonrasında bende öyle olunca samimi olmadığını düşündüğüm bir ortamda konuşmak istemedim.Benim burda bahsettiğim daha çok donanım sürücüleridir.Yazılımlar değil.Sürücülerin çoğu driver lisans sözleşmelerini ihlal etmekte.Driver sorunu zaten bugün linux dağıtımlarını sıkıntıya sokmakta.
Trafoları severim. Öyle birşey düşünmüş olsaydım ben sana küsmüş gibi olurdum.
Belki de konu içeriğini bölmemek için konuya dönmüş böylece senin sözlerini kabul etmiş olurdum.
Donanım topiğini oldukça gezdim ama tek bir yerde mesajını görebildim.

Alıntı YapSAMSUNG 80GB harddisklerden elimde iki tane patladı benim BAD SECTOR yüzünden:)
O yüzden pek sevmem o harddiski:))))

Ama şu an laptopda bi HITACHI 160GB var 7 senedir bana mısın demiyor eleman:)))
Donanım sürücüleri konusunda ise:
Linux tarafında çoğunlukla generic sürücüleri kullanılır. Bu sürücüler o işleç'in anladığı komutların bütünüdür.
ÖRNEK:

-Loaded Modules-
vesafb
tpm_infineon : Driver for Infineon TPM SLD 9630 TT 1.1 / SLB 9635 TT 1.2
fglrx : ATI Fire GL
snd_hda_codec_hdmi : HDMI HD-audio codec
snd_hda_codec_analog : Analog Devices HD-audio codec
r8712u : rtl871x wireless lan driver
hp_wmi : HP laptop WMI hotkeys driver
sparse_keymap : Generic support for sparse keymaps
snd_hda_intel : Intel HDA driver
snd_hda_codec : HDA codec core
snd_hwdep : Hardware dependent layer
snd_pcm : Midlevel PCM code for ALSA.
bnep : Bluetooth BNEP ver 1.3
parport_pc : PC-style parallel port driver
snd_seq_midi : Advanced Linux Sound Architecture sequencer MIDI synth.
ppdev
snd_rawmidi : Midlevel RawMidi code for ALSA.
rfcomm : Bluetooth RFCOMM ver 1.11
tpm_tis : TPM Driver
bluetooth : Bluetooth Core ver 2.16
snd_seq_midi_event : MIDI byte <-> sequencer event coder
snd_seq : Advanced Linux Sound Architecture sequencer.
binfmt_misc
snd_timer : ALSA timer interface
snd_seq_device : ALSA sequencer device management
psmouse : PS/2 mouse driver
serio_raw : Raw serio driver
wmi : ACPI-WMI Mapping Driver
mac_hid
snd : Advanced Linux Sound Architecture driver for soundcards.
soundcore : Core sound module
snd_page_alloc : Memory allocator for ALSA system.
shpchp : Standard Hot Plug PCI Controller Driver
mei : Intel(R) Management Engine Interface
lp
parport
floppy
e1000e : Intel(R) PRO/1000 Network Driver
İnfineon adlı bu sürücü bir çeşit özel bağdaştırıcıdır. (Özel bir işlemci) Aynı bağdaştırıcıyı windows tabanında da kullanan üreticiler o işlecin windows sürücü modelini de yayınlarlar. Bu sürücü anakart sürücü paketi ile birlikte verilmektedir.
Anlaşılması açısından diğer sürücülere göz atabilirsin.
Sahipli sürücülere örneği ise yukarda resimlerle anlatmaya çalışmıştım.

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Şubat 2017, 23:21:35Sahipli yazılımlar ile lisanslı yazılımlar ayrıdır.
Sahipli bir yazılım lisanslı değilse al kullan kardeşim denilmiştir.
Sahipli yazılım lisanslı ise anlaşmayı imzalarsan kullanabilirsin denmiştir.
Sahipli yazılım hem lisanslı hem ücretli ise ücretini ödemeden zaten yükleyip kuramazsın.
[attach]7742[/attach]
[attach]7744[/attach]
Sizce ben burada yasal olmayan bir program mı kullanıyorum.
Konuyu bir ara yamyamlar sohbet bölgesinde tartışıp tatlıya bağlayalım.
Bilmeden hata mı yaptım acaba?
Sizin kullanığınız sürüm ati tarafından yazılmış.Yani yasal.Lakin üretici tarafından linux için yazılmamış olan sürücüler var.Örneğin benim wireless kartının linux sürücüsü yok.Var ama yazılanlar reverse engineering tekniği kullanılarak (lisans koşulları bunu ihlal olarak saymasına rağmen) yazılmış.Dolayısı
Konuyu taşıyabiliriz elbette.Ben sadece bu tür forumlarda samimi ve sıcaklık olan tartışmaları severim.Onun kaybolduğunu hissetiğimde ise uzaklaşma gereği duyuyorum.Konunun temeli budur.Yani fazlalık gibi hissedilmek pek de hoş değil.Karşıdaki kişinin böyle bir düşüncesi olmayabilir.Ama burası bir forum ve yazıyla anlaşıyoruz.Yüz mimikleri jestler burda ne yazıkki yok bu nedenle yanlış anlaşılmaya çok müsait bir ortam.

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Şubat 2017, 23:48:22Trafoları severim. Öyle birşey düşünmüş olsaydım ben sana küsmüş gibi olurdum.
Belki de konu içeriğini bölmemek için konuya dönmüş böylece senin sözlerini kabul etmiş olurdum.
Donanım topiğini oldukça gezdim ama tek bir yerde mesajını görebildim.

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7403.msg61079.html#msg61079
Konunun linki yukarıdadır.Bende sizin küstüğünüzü düşündüğüm için böyle bir tavır aldım.Yani bir konuda sizin tabirinizle dayak yiyince küsüp aradaki iletişimi kesintiye uğrattığınızı düşündüm.Bu tür bir davranışın kırıcı birşey söylemediğimi göz önüne alarak uygun bulmadım ve foruma uzak kaldım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 21 Şubat 2017, 00:03:05https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7403.msg61079.html#msg61079
Konunun linki yukarıdadır.Bende sizin küstüğünüzü düşündüğüm için böyle bir tavır aldım.Yani bir konuda sizin tabirinizle dayak yiyince küsüp aradaki iletişimi kesintiye uğrattığınızı düşündüm.Bu tür bir davranışın kırıcı birşey söylemediğimi göz önüne alarak uygun bulmadım ve foruma uzak kaldım.
Ayıbettin :D
Yahu ben orada senin söylediklerine zaten destek vermişim. Doğruya doğru.
Burada önemli olan vatandaşa doğru bilgiler vermektir. Senin önerilerin de doğru olduğuna göre ben ne diyebilirim.
Tek olay şöyle olabilirdi.
O vatandaş hem senin hem de benim önerilerimi test ederdi. Sonra gelir derdi ki.
Yahu YAMYAM senin dediğini yaptım olmadı. Ben mi hatalıyım sen mi?
Ben de yanlış birşey demişsem elbette düzeltirdim.
Ben de orada bilgili bir arkadaşla sohbet başladığı için sevinmişim. (Muhalefet olsa da bilgi doğru ise kıymetlidir)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 20 Şubat 2017, 23:56:19Sizin kullanığınız sürüm ati tarafından yazılmış.Yani yasal.Lakin üretici tarafından linux için yazılmamış olan sürücüler var.Örneğin benim wireless kartının linux sürücüsü yok.Var ama yazılanlar reverse engineering tekniği kullanılarak (lisans koşulları bunu ihlal olarak saymasına rağmen) yazılmış.Dolayısı
Konuyu taşıyabiliriz elbette.Ben sadece bu tür forumlarda samimi ve sıcaklık olan tartışmaları severim.Onun kaybolduğunu hissetiğimde ise uzaklaşma gereği duyuyorum.Konunun temeli budur.Yani fazlalık gibi hissedilmek pek de hoş değil.Karşıdaki kişinin böyle bir düşüncesi olmayabilir.Ama burası bir forum ve yazıyla anlaşıyoruz.Yüz mimikleri jestler burda ne yazıkki yok bu nedenle yanlış anlaşılmaya çok müsait bir ortam.
Bu konuda uygun bir zaman tartışma açıp kıyasıya kavga edebiliriz dostum.
Bilirsin ben bu gibi kavgaları severim.
Çünkü bu gibi kavgalardan bilgi doğacaktır.
ÖZEL İLAVE:
Reverse engineering konusu sürücüler ile bağdaştıramadığım için şu an yorum yapamıyorum.
Ancak bahsi geçen mevzuu donanım içerisindeki komutları generic olarak elde etmek ise bu tamamen yasaldır. Sadece bu sürücü bana aittir denilemez. Yani linux geliştiricileri bu sürücüyü ben yazdım diyemez. Sadece test ettim ve onayladım diyebilir.
Yukardaki vermiş olduğum kod satırlarında örnek teşkil edebilecek sürücüler görebilirsin.

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Şubat 2017, 00:10:24Ayıbettin :D
Yahu ben orada senin söylediklerine zaten destek vermişim. Doğruya doğru.
Burada önemli olan vatandaşa doğru bilgiler vermektir. Senin önerilerin de doğru olduğuna göre ben ne diyebilirim.
Tek olay şöyle olabilirdi.
O vatandaş hem senin hem de benim önerilerimi test ederdi. Sonra gelir derdi ki.
Yahu YAMYAM senin dediğini yaptım olmadı. Ben mi hatalıyım sen mi?
Ben de yanlış birşey demişsem elbette düzeltirdim.
Ben de orada bilgili bir arkadaşla sohbet başladığı için sevinmişim. (Muhalefet olsa da bilgi doğru ise kıymetlidir)

Ben ince fikirli bir yamyamım :D
Konuyu desteklemek elbette önemli.Ben doğru olduğu için desteklediğinizi ama doğru muhalefet olduğum için biraz canınızın sıkıldığını samimiyetin kaybolduğunu hissettim.Ortada açık seçik bir kavga mevzusu yok yani :D
Bende tartışmaktan zevk alırım zaten öyle kolay gücenmem.Gücendirdiğimi düşünüyorsam giderim yani :D

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Şubat 2017, 00:17:52Bu konuda uygun bir zaman tartışma açıp kıyasıya kavga edebiliriz dostum.
Bilirsin ben bu gibi kavgaları severim.
Çünkü bu gibi kavgalardan bilgi doğacaktır.
ÖZEL İLAVE:
Reverse engineering konusu sürücüler ile bağdaştıramadığım için şu an yorum yapamıyorum.
Ancak bahsi geçen mevzuu donanım içerisindeki komutları generic olarak elde etmek ise bu tamamen yasaldır. Sadece bu sürücü bana aittir denilemez. Yani linux geliştiricileri bu sürücüyü ben yazdım diyemez. Sadece test ettim ve onayladım diyebilir.
Yukardaki vermiş olduğum kod satırlarında örnek teşkil edebilecek sürücüler görebilirsin.
Driverler işletim sistemlerine has üretilirler.GNU veya linuxa tanıtmak için yeni baştan driver yazılmalı.Şimdi findows için yazılan sürücü kapalı kaynak linuxta çalışmaz.Çalışması için kodun reverse engineering tekniği ile çözüp komutları linuxa göre yazmak gerek.ama üretici diyor ki sen driveri reverse engineering ile çözemezsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 21 Şubat 2017, 00:47:44Driverler işletim sistemlerine has üretilirler.GNU veya linuxa tanıtmak için yeni baştan driver yazılmalı.Şimdi findows için yazılan sürücü kapalı kaynak linuxta çalışmaz.Çalışması için kodun reverse engineering tekniği ile çözüp komutları linuxa göre yazmak gerek.
Evet.
Yeniden yazılması gereken bu komutları nasıl anlayabileceğiz. Ne ile bağdaştırabileceğiz?
Windows için yazılmış bir sürücü mantığı bir işlecin ne gibi işlemleri yapması gerektiğini (işletim sistemi yönergeleri) belirtmektedir. Yani makina dili assembler ve yazılım dili. sonuç direk olarak makina koduna gelmektedir.
Resimle anlatmaya çalışayım.
[attach]7746[/attach]
Bir PC de bir iş yaptırılmasının esası makina kodudur. Makina kodları ise bir işlemcinin anladığı yegane dildir. Yani bir işlemci, basic, fortran, dos veya linux gibi yazılım kodlamalarından hiçbirşey anlamazlar. Onların anladıkları tek dil vardır makina kodu denilen dizgeler.
O halde bu dizgeleri işlemcilere nasıl iletebileceğiz.?
İşlemcilerin çalışabilmeleri için önbellek üzerinde LATCH edilmiş ön bilgilere gerek vardır. Bu bilgiler hangi dille yazılmış olurlarsa olsunlar resimde anlatılmaya çalışılmış olan makina dili komutlarının ön hafızaya alınmasını ve adreslenmesini sağlamaktadır. Bu adresleme mantığı bir uygulamanın veya yönergenin hangi adres ve mantık doğrultusunda işleneceğini belirtir.
Resimdeki atmasyon komutları ele alalım.
İlk satırda makina dili ile CLS komutu verilmiştir. CLS komutunun (ASSEMBLER) karşılığı basicte clear screen anlamı taşımaktadır. Yani ekranı temizle.
Sonraki komut RTN yani return geri dön komutudur. Bu komut basicte aynı yazılsa bile başa dön veya uygulamayı içeri al anlamına da gelmektedir. Ben sembolik olarak takipçinin (CURSOR) ekranın başına dönmesi komutunu ifade ettim.
Sonraki komut olan LDA (Load akkumulator) hazır bekleyen depodan bir değer yükle anlamındadır. Yani verilen bir adrese belli bir değer yükleyerek bir sonraki komutumuz ile bunu ekrana print edebiliriz. (Ekranda göstermek)
Örneğin ekranda bir sprıte (Önceden yaratılmış belli matrix alanındaki şekiller. Bu şekiller bir harf olabilir, bir ASCII kodu olabilir veya kalp şeklinde bir şekil de olabilir. Anlaşılması açısından, eğer bu kod bir ASCII ise ve 41 değerine sahipse bu bir A harfidir.
A harfinin ekrana yazılabilmesi için basite indirgenmiş bu atmasyon komutlar yine atmasyon olarak şu şekilde interrupt edilebilir.
PRINT SCREEN ''A'' Bir basic anlatımı.
Anlatımlarımı mümkün olduğunca basite indirgediğimden ve bilgilerim çok eskiye dayandığından yanlışklarım varsa belirtebilirsiniz.
İşte buradaki ana tema bir işlemcinin anlamış olduğu dilin esasen makina dili olduğu, bu dilin içeriği işlemcinin içerisinde olduğundan değiştirilemeyeceği, sadece bu komutların verilebilmesi için mevcut yazılım dillerinin kullanılması gerekliliği anlatılmaya çalışılmıştır. Yani bir donanım üreticisi bir işlec üretirken bunu belli işleri yapacak şekilde üretirler ve makina kodlarını belirtirler. Bunların belli şekillerde yorumlanarak uygulanması esası ise işletim sistemi komutlarına aittir.
Basic bir işletim sistemidir.
DOS bir işletim sistemidir.
BIOS bir işletim sistemidir.
Findows, Mac-OS veya Linux türevleri de birer işletim sistemleridir.
Bu durumda bahsetmiş olduğun tersine mühendislik olayını inceledim.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Tersine_m%C3%BChendislik
[attach]7748[/attach]
Edinebildiğim tek bilgi ise yukardaki resimde işaretlenmiştir.
Yani tersine mühendislik sürücü yazılımında sadece interrupt çözümüne yarayabilmektedir. Dolayısı ile bahsi geçen şu cümle doğrudur.

Alıntı Yapama üretici diyor ki sen driveri reverse engineering ile çözemezsin.
Konuya anlaşılırlık açısından ve tarafsızlık ilkesi ile iki link daha ilave edeyim.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Amiga
Commodore seriisi PC ler incelenip işletim sistemleri ele alınırsa SÜRÜCÜ kavramı için yeni bir anlayış oluşacaktır.
Keza daha eski PC lerden olan şu üründeki sürücü kavramları bizlere fikir verecektir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Macintosh
Bu iki ürün incelendiğinde ben tek bir ortak yön görmekteyim :D
Her iki PC de de MOTOROLA 68000 işlemcileri kullanıldığı görülmektedir. Gerek AMIGA PC ler gerekse MACHINTOSH'lar aynı işlemcileri kullandıkları halde farklı işletim sistemleri kullanmaktaydılar. Aynı işlemcileri (Veya donanımlar) kullansalar da o sürücü benimdi, bu sürücüyü benden çaldın kavgaları yoktu.

Mr_YAMYAM

Tersine mühendislik kavramını araştırmak için ubuntu veritabanından boktan.. PARDON... BOKKEN yazılımını indirdim.
Tam anlamıyla gelişmiş bir yazılım olmadığı için belli formatlarda desteği bulunmakta imiş.
[attach]7750[/attach]

Bazı dosyaları incelemek ve disassemler için yükledim.
[attach]7752[/attach]
[attach]7754[/attach]
Bir EXE (çalıştırılabilir windows dosyası) desteği olmadığı için başka arayışlara girdim.
BLESS HEX editör bana yakın gelse de bilgi birikimim ne yazık ki 30 sene önceden kalma olduğu için pek birşey anlayamadım :D
[attach]7756[/attach]
Bulabildiğim ve yukarda bahsetmiş olduklarım doğrultusunda sadece bir A harfi olmuştur.
Ancak işin temeline indiğimizde şunları anlayabiliriz.
Bir HEX editör yazılımı ile makina dilleri satırlarına ulaşabilmekteyiz. Ancak bu dilin yorumlanması ve assembler ile yazılım haline getirilmesi bizlere sadece komutun makina dilini gösterebilmektedir. Bunun assembler ile diğer dillerdeki komutlara çevrim işleminin hiç anlamı olmamaktadır. Çünkü windows tabanında bir yazılım dili kullanılırken linux tabanında mutlaka ki başka dil kullanılmaktadır.
Gıcıklık olsun diye MCU 8051 IDE interrupter ile YAMYAM yazdım. Ancak interrupt edemiyorum. :(
[attach]7758[/attach]

seron

Geldim.
Yazdıklarınızı inceledim.
Kifvet, bahsi geçmiş konuda (gücenmene demeyeyim) olumsuz düşünmene neden olacak hiçbir durum oluşmamış. Yani kuruntuya kapılmışsın. Onur abi sana darılmamış veya dışlamamış. Güzel güzel fikir/bilgi/deneyim paylaşmışsınız. Sen sıkıntı görmemişsin. Sırf benim dediğimi niye reddediyorsunuz diye küsüp giden üyeler oldu. Hemi de okumuş etmiş kişiydi bunlar. Kötü kişi değillerdi ama aşırı tepki gösterdiler.

Ve Yamyam abi,
Anladığım kadarıyla oldukça bilgi birikimin var.
Yalnız,
her ne kadar bir donanıma kumanda etmek için, temel olan şey "makine kodu" olsa da,
Donanımı üreten şahıs,
-gerek donanımı,
-gerekse yazılımını(sürücü)
"kapalı kaynak" olarak üretmiş ve "makine kodunu çözmeni" lisans anlaşması ile yasaklamıştır.

Netice olarak, Linux dağıtımlarını yapan veya bunlar için donanım sürücüsü yapanların, linux driveri yapması her halükarda yasaktır.
Yani şunu demek istiyorum:
Bu Linuxcular, sistemin(OS) donanım üzerinde düzgün çalışması için neticede donanımı çözmek zorundalar >> YASAK!

Zaten bu iş delicesine zor olduğundan, firmanın ürettiği sürücüyü inceleyip, söküp(tersine mühendislik) bu sürücüden linuxda çalışabilenini yapmayı tercih ediyorlar >>> O DA YASAK!

Yani,
Bir yazılımı ister "bokken" ile ister başka yazılımlarla evet açıp incelersin.
Ama mesele şu ki, (en azından benim gördüğüm donanım sürücülerinde) donanım üretici firmalar izin vermiyor.

DİKKAT:
Haaa.. bir şey de demiyorlar sanırım; zira dava mava açan da yok. Linuxcuları bir şekilde idare ediyorlar; ne de olsa onlar da üretilen bu donanımları satın alacak potansiyel müşteriler ;)  :)
Netice itibariyle ben bunları kafaya takmaktan ziyade:
-Korsan kullanmak istemediğim için
-Yığınla para ödeyecek gücüm olmadığı için
-Yığınla işi yapcak çeşitli programlara mecburi olarak ihtiyaç duyduğum için,
Genellikle Linux dağıtımları + Açıkkaynak programları tercih etmeye çalışıyorum. "Çalışıyorum"un altını çizdim: Daha evvel de dediğim gibi, bazı/birçok açıkkaynak yazılım, kapalıkaynak ücretsiz yazılıma kıyasla daha başarısız(daha doğru ifadeyle başarımı düşük) olabiliyor.

-Tamamiyle özgür olan yazılımlar ise sayıca az.
-İhtiyacı karşılamaktan çok uzak.
-Geliştirilmeleri çok yavaş; kullanılır hale gelmeleri için ömrüm yetmez.

Bir örnek:(uzattım afedersiniz)
Libreoffice.
Bu yazılımda bazı sorunlar vardır:

-Bu sorunlardan bazıları tarafımca tesbit edilerek LO foruma başlık açılmıştır.
-Forum yönetiminin tavsiyeleri işe yaramamıştır.
-Forum yönetimi ricam üzerine geliştirici ekibe geribildirim göndermiştir.
-Geliştirici ekip tamam bakarız diye yanıt vermiş, "eskiden beri bilinen bir soruna değinmişsiniz" demiştir.
-Bu olaydan sonra 3 veya 4 yeni sürüm çıkarılmıştır.
-Bu çıkarılan sürümler tarafımca indirilip bizzat test edilmiştir.
-Testler sonucunda bırakınız geribildirdiğimiz sorunun giderilmesini, bilinen diğer HİÇBİR sorun giderilmemiş; sadece programın düğmeleri daha cafcaflı yapılmış, açılırken gözüken açılış ekranı yenilenmiştir. Boyut da her nasılsa önceki sürümlere göre giderek arttırılmıştır.
-Neyi yeniledikleri, tarafımca anlaşılamamıştır.
Yukarıdaki örnek, çok geniş bir kullanıcı kitlesince ihtiyaç duyulan bir yazılımdır. Önemli bir yazılımdır. Ama ne kadar zordur ki, yapımcı ekip bu sorunları çözememektedir. (program geliştirmek zordur malumunuz. hata gidermek ise programı baştan yazmaktan daha zor olabilir bazen)

İşte durum bu...

Mr_YAMYAM

ET'siz @seron 
Makina dilini ne linux ne windows ne de başka bir işletim sistemi ile karıştırma.
Bir makina sadace bu dilden anlar. Bu dilden yazılım ile çalıştırılan bir PC ne findows ne linux ne de amiga'dır.

Alıntı Yap"kapalı kaynak" olarak üretmiş ve "makine kodunu çözmeni" lisans anlaşması ile yasaklamıştır.

Netice olarak, Linux dağıtımlarını yapan veya bunlar için donanım sürücüsü yapanların, linux driveri yapması her halükarda yasaktır.
Makina kodu kapalı kaynak değildir. Assembler dili kapalı kaynak değildir. Bunların çözülmesi gibi bir unsur da sözkonusu değildir. Makina dili makinanın içerisinde mevcut olan kendi yönergeleridir. Sen bir işlemcinin bilmem şu bitini bitleyip diğer bitini böcükleyip kalan bitini de bipbipleyebilirsin. Bu yaptıklarından o makina anlıyorsa işleyecektir. Anlamıyorsa işlemez.
Makina kodunun çözülmesi öncelikle assembler geçişi ile yapılır. Assemblerden sonra yazılım dilleri gelir. Esasen assembler de bir yazılım dilidir. İşte bu dilden sonraki diller bizlere mevzu bahis olan işletim sistemlerinin kendi anladığı dilleri ifade etmektedir.
Bir linux sürümü kurulum esnasında makina dilini GENERIC çözümlemesiyle anlıyor ve ilgili linux sürücü komutlarını sisteme kuruyorsa DÜNYADA HİÇBİR YASA bana HÖT diyemez.
Yukarda yazmıştım. Bu mevzuuda mikrosoft firmasına dava açılmıştır ve firmanın BEN MAKİNA KODLARI SATMIYORUM UYGULAMA KOMUTLARINI SATIYORUM ifadesinden sonra mahkemeden beraat etmiştir.
Makina kodları satılamaz, değiştirilemez, bir başka makinaya adapte edilemez. Z8088 işlemcilerinin anladığı makina dili komutları ile MOTOROLA 78000 işlemcilerinin barındırmış olduğu makina kodları aynı değildir. Bu iki makina birbirlerinin dilinden dişinden anlamazlar.
Ancak sözkonusu IBM uyumu ise iki makina birbirlerinin dilinden dişinden anlarlar. Ki bu durumda gerek intel tabanlı olsun gerekse AMD tabanlı olsun IBM uyumu var ise birbirlerinin dilinden dişinden anladklarını söyleyebiliriz.
Linux dağıtımlarının sürücü yapmalarının yasak olduğunu kimden duyduysan ona benden SALAM SÖYLE göözlerinden ISIR.
Adam linux dağıtımı kullanacaksa kendi donanımlarını linux sürücüleri doğrultusunda çalıştıracaktır. Ne yani donanımları findows sürüleri ile mi yoksa sürücüsüz mü çalıştıracaklar ;D GIDIKLAMA YAMYAMI :)

Şuradaki adam benden daha iyi yazmış.
http://bilgisayarkavramlari.sadievrenseker.com/2009/10/12/makine-dilleri-machine-langauge/
Git oku.
Şunlar da benim nostaljim
http://nightnetwork.org/writings_tr/6502_makine_dili/html/6502_makine_dili.html
Uygun bir an okurum :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın