Laptob ekranda desen gibi çizgiler?

Başlatan ozgurece, 16 Mayıs 2016, 22:03:19

ozgurece

Seron arkadaşım Resimlerini gördüğün Laptopta bir sorun var şimdi senin önerilerini bekliyorum. Win7 işletim sistemi kurulu ,ekran kartı ve tüm sistem sürücüleri yüklendi, derecelendirme için teste başladığım zaman yani yükte ekranda desen gibi çizgiler başlıyor ,tüm ekranı kaplıyor ,bazen donuyor bazen düzeliyor, resimde görünen işlemci sıvısı bunda farklı görünüyor süngerimsi , ben bunları temizleyip normal termalmacun kullansam sorun olurmu _? Gerçi soğutucu olarak panele temas ediyor, ben işlemci fanını temizledim, sende resimleri incelersen neler yapabiliriz ?çözüm  önerilerini bekliyorum

gevv

Alıntı YapAlıntı yapılan: seron öö Dün 22:23:21
Bilmiyorum.
Desen gibi çizgiler çıkıyorsa donanımda sorun var demektir. Muhtemelen ekran çipi.
Sorunun nedenini bulmak ve bilmek zor.
Normal kullanımda birşey lmuyorsa öyle idare et.

gevv

Alıntı YapAlıntı yapılan: Mr_YAMYAM öö Dün 22:35:07
UBUNTU STUDIO kur düzelir :D

gevv

Alıntı YapAlıntı yapılan: kifvet öö Dün 23:34:46
@ozgurece bilgisayarın marka ve modeli nedir??
Tahminimce asus F3 serisine benziyor.

gevv

Alıntı YapAlıntı yapılan: seron öö Dün 23:51:14
Ahan da doktorumuz geldi :D
Hoşgeldin kifvet.

Yusuf usta

eğer asus f3 serisi bir makina ise -ki benziyor, w7 o cihazın ekran kartını görmüyor. aygıtlara girince standart grafik yazdığını görürsün. n vidia geforce GO 7300 driver'ı nvidia sitesinden indirip yüklemen gerekiyor. yükleme bitene kadar ekran tuhaflaşır, ağır ve titrek hareketler normaldir.

fakat ekran kartın tanıtıldığı halde video veya grafik yüklenmelerde desen desen oluyorsa o zaman grafik işlemcin bga makinesinde yahut IR lambalı ısıtma tekniği ile ısıtılıp yerine oturtulacak demektir. -ki bu işlemi teknik servis bilgin yoksa yapamazsın, yapmaman gerekir.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

kifvet

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 17 Mayıs 2016, 00:55:52eğer asus f3 serisi bir makina ise -ki benziyor, w7 o cihazın ekran kartını görmüyor. aygıtlara girince standart grafik yazdığını görürsün. n vidia geforce GO 7300 driver'ı nvidia sitesinden indirip yüklemen gerekiyor. yükleme bitene kadar ekran tuhaflaşır, ağır ve titrek hareketler normaldir.

fakat ekran kartın tanıtıldığı halde video veya grafik yüklenmelerde desen desen oluyorsa o zaman grafik işlemcin bga makinesinde yahut IR lambalı ısıtma tekniği ile ısıtılıp yerine oturtulacak demektir. -ki bu işlemi teknik servis bilgin yoksa yapamazsın, yapmaman gerekir.

@Yusuf usta  benden erken davranmışsın:)))
Aynı sorun benim F3 bilgisayarımda vardı.görüntü temelli bozulmuştu benimkinde.baya bi uğraştıktan sonra en son intel grafik kartının entegresini fluxlayıp havalı havya ile 230C'de 5 dakika ısıtmıştım.Sorun düzelmişti şimdi tıkır tıkır kullanıyorum:)
Tabiki bu işlem @Yusuf usta nın da dediği gibi bu işin uygun makineleri ile bir uzman tarafından yapılmalı.Ben bilgisayarı gözden çıkardığım için deneme tahtası olarak kullanmıştım ama işe yaradı:)

seron

Burada saçma da olsa birşey sormak istiyorum. Hani olacağından değil de, saç kurutucu ile bir müddet sıcak haba üfletsek olur mu?

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 17 Mayıs 2016, 01:35:35Burada saçma da olsa birşey sormak istiyorum. Hani olacağından değil de, saç kurutucu ile bir müddet sıcak haba üfletsek olur mu?
olur olmasına da:)lakin onunla geniş bir alanı ısıtacağın için bilgisayarı sakatlama durumun var ben havyanın en ince ucunu kullanarak yapmıştım:)

seron

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 17 Mayıs 2016, 02:08:23Olur diyorsan, ucunu daraltmayı bilirim ben ;) 
İyi geceler...

Kesinlikle olmaz.
Lehimin erimesi için gereken ısıyı o alet üretmez. Üflemeli ısı aletleri 500 dereceye kadar ısı üretebilen ve bu ısıya yapı olarak dayanabilen aletlerdir. fön makinesi lehimi eritecek ısıyı üretemez. Kaldı ki, lehim de eritmeyecek, yüksek kurşun karışımlı lehim toplarını eritecek kadar çipi ısıtacak. Bunlar zaman kaybıdır. gidin madem lazım oluyor 70 Dolara Cyber üflemeli ve normal havya seti alın kullanın.

ozgurece

Arkadaşlar LAptop un modeli HP-Dv2580et , arıza konumunu resimledim, derecelendirme testine başlar başlamaz bu sorun çıkıyor ve şimdi restart yapıyor, ayrıca 862D ile chip ısıtma işlemi olurmu ? kaç derecede ve ne kadar süre ile yapılacak ? Bu cihazı daha hiç kullanmadığım için bilmiyorum. Ayrıca laptop deneme amaçlı her türlü oynama yapabilirim, elimde yeteri kadar laptop var, önemli olan tecrübe edinmek.Yardımcı olan tüm Forum arkadaşlarıma teşekkür ederim.

seron

servise götür servise. tecrüben yoksa iyice elden gider bilgisayar.

ozgurece

kifvet Arkadaşım sorunu sizde tecrübe etmişsiniz eğer nasıl yapılacağı konusunda beni yönlendirirseniz bende yapmaya çalışcağım. Teşekkürler

kifvet

Alıntı yapılan: ozgurece - 17 Mayıs 2016, 10:54:04kifvet Arkadaşım sorunu sizde tecrübe etmişsiniz eğer nasıl yapılacağı konusunda beni yönlendirirseniz bende yapmaya çalışcağım. Teşekkürler
Yapacağın şey çok zor değil.Lehim erime sıcaklığı 183C civarındadır. Biraz üstünü alıp sen bunu 200C olarak ayarlayabilirsin.Mümkün olan en ufak ucu seçeceksin.Ve orada görünen iki entegrenin de kenarlarına cam kenarına macun sürer gibi flux süreceksin.Sonra alüminyum bi soğutucu bulup entegrenin üzerine koyacaksın.Bu entegrenin ısıdan dolayı zarar görmesini engelleyecektir büyük oranda.sonrasında kenarlarından havya ile yavaş hava akımında 200Cde lehimleri ısıtacaksın.Bu işlemi 30sn süre ile uygulayıp 5dk bekledikten sonra bilgisayarı dene olmazsa 1.5dk tut.Olmazsa da artık yapacak bişey yok:)

ozgurece

Elimde flux yok önce onu temin edip (araştırıp ) sizin anlatımınız doğrultusunda yapmaya çalışacağım. Yardımlarınız için Teşekkür ederim.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: ozgurece - 17 Mayıs 2016, 10:54:04kifvet Arkadaşım sorunu sizde tecrübe etmişsiniz eğer nasıl yapılacağı konusunda beni yönlendirirseniz bende yapmaya çalışcağım. Teşekkürler

daha önce anlatmıştım diye yazmaya üşendim. ama bir de sana anlatayım.
soba borularına sarılan alüminyum bant ile çipin etrafını bantla. minik malzemeler eriyip düşmeyecek şekilde. ve işlem bitiminde tamamen soğumadan o bantı çıkarma.

bir enjektörle pc2000, pc26 benzeri elinde ne varsa flux sıvısını çipin altına doğru bas. sonra bir adet ufo soban varsa yatırıp bordu ufo soba üzerine koy. ya da temiz tost makinen varsa tost makinesine koy. ya da her zaman kullanırım diyorsan bir adet IR lamba al 100W olsun. bir duya yerleştir. ve bordu on cm yaklaşacak kadar üzerine koy.

bord üzerinden bios pili, ram ve benzeri ürünleri sök al.

sonra çip üzerinde 3-4cm mesafeden üflemeyi gezdir. bu işlem 3-5 dakika sürmelidir. ısıyı 350-400'e ayarlamalısın. çipi yarım milimetre oynatacak kadar lehimler erimeli. oynatma işlemini sol eline alacağın cımbızla yapacaksın. abanma sakın çip oynar gider. hafif dokun, erimişse o oynar zaten. çip çevresinde slikon yapıştırıcı varsa kırmızı ya da beyaz olur, hafif ısıtınca sağa sola zarar vermeden kazıtmalısın.

soğuma sonrası selülozik tiner veya yağsız sprey ile iyice temizle ve mümkünse hava tutarak kurut. takılırsan sor.

uyarı:
sellülozik tiner plastikle temas ederse eritir, dkkatli ol.
alttan ısıtmayı ufo ile yapacaksan ayarını yap, hepten yanmasın, alttak ısının amacı bordun bombe yapmasını engellemek ve bord üzerinde çip altında topların erimesine katkı saplamaktır. önerilen ısı 120 ila 170 derece arasıdır.

üstten üfleme ile yapmak yerine 250W IR kırmızı lamba alıp bu lamba ile de çipi ısıtabilirsin. lambanın çipe mesafesi 4cm olacak. plastik aksamı eritmez ve çipe zarar vermez. gözle uzun süre bakmak zararlıdır.

kolay gelsin.

ozgurece

Yardımcı olan tüm Forum Arkadaşlarıma Tekrardan çok Teşekkür ederim, dün laptop u söküp temizlemiştim soketleri Contack cleaner ile bolca sıkıp güzelce bakımını yapmıştım bugün sizin deiğiniz işlemleri yapmak için sökmeden bir daha deneyeyim dedimki Oda Ne derecelendirmeyi başarı ile yaptı ki bunu asla başaramamıştım, şu anda sorun görünmüyor ama tabiki Elektronik cihaza güven olmaz şimdilik sorun yok gibi.Bu PC eskide olsa En güzel yanı ses açma ve oynatma fonksiyonları dokunmatik olması, şimdilik Testte

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın