Linux'da ISO Yazdırma (Linux-Windows/Optikdisk-USB)

Başlatan seron, 13 Mayıs 2016, 02:31:52

seron

Sitede çok takipçisi olmamasına rağmen ara sıra bu tip konulara değinmek gerekiyor.

İnternette en çok sorulan sorulardan birisi "ISO kalıplarını nasıl Disklere ve flaş belleklere yazdıracağım?" Windows tarafında da aynı sorun mevcut. ISO dosyalarıyla çoğu kişi uğraşmayınca bu soru sık sık soruluyor.

Şimdi sizlere Linux işletim sistemi üzerinde gerek DVDlere, gerekse USB flaş belleklere nasıl ISO yazdırılır, onu anlatacağım.

ISO yazdırma işlemi üç aşamadan oluşur:
-ISOyu göstermek (kaynak dosyayı belirtmek)
-Gerekli ayarları yapmak (yazdırma hızı vb)
-Yazdırılacak sürücüyü göstermek (hedef ortamın seçilmesi)

Bu üç aşama geçildikten sonra yazdırma işlemi başlatılır.

Linux ortamında Linux ISO'larının yazdırılması için,
-Brasero,
-K3b,
-Unetbootin,
-Sistemin öntanımlı kalıp yazdırıcısı, ...
gibi yazılımlar kullanılabilmektedir. Bu tip yazılımlar, yalnız linux isosu yazdırabilirler. USB flaş belleklere  Windows yazdırabilen yazılımları, bu belgenin sonunda öğreneceğiz.

Önce basitçe optik disklere nasıl kalıp yazdıracağımızı öğrenelim.

Brasero ile ISO yazdırmak:

-Optik sürücünüze ISO'nun boyutuna göre boş bir CD veya DVD takın.
-Brasero'yu çalıştırın.
-Açılan yazılım arayüzünde en alttaki "kalıp yazdır" düğmesine basın.
-Açılan yeni arayüzde;
"bir kalıp seçmek için buraya tıklayın" düğmesine basın.
-Açılan pencereden; soldaki paneldeki ağaç diyagramını kullanarak ISO'nun bulunduğu yere gelin ve ISO'yu seçerek koyulaştırın, ardından sağ-aşağıdaki "aç"a basın.
-Az önceki arayüze döndünüz, kalıp oluştur düğmesine basın.
-yazdırma süreci başladı; bitene kadar bekleyin.

K3B ile ISO yazdırmak:

-Optik sürücünüze ISO'nun boyutuna göre boş bir CD veya DVD takın.
-K3byi çalıştırın.
-Açılan arayüzde aşağıdaki "more actions" düğmesine, oradan, "burn image" seçeneğine basın.
-Açılan arayüzde, image to burn bölgesinden, klasör simgesine basarak ISO'yu seçin ve "OK" düğmesine basın.
-Ardından, aşağıdaki burn medium bölgesine geçerek boş DVD (hedef disk) ibaresinin sağından, yazdırma hızını belirleyin.
-Aşağıya geçerek, kopya adedini belirtin ve "start" tuşuna basın.
-Bitene kadar bekleyin.

Linux işletim sistemlerinde optik disklere kalıp yazdırmak bu kadar basit.

Şimdi, flaş belleklere nasıl kalıp yazdıracağımızı öğrenelim.
NOT: Linux ortamlarındaki USB-ISO yazdırma yazılımlarının birçoğu sadece linux ISO'larını flaşbelleklere  yazdırmaktadır. Anlatımın en sonunda, windows isolarının nasıl usb belleğe yazdırılacağından bahsedeceğim.

USB kalıp yazıcısı ile USB belleklere ISO yazdırmak:

Eğer Ubuntu veya Ubuntu'dan geliştirilmiş bir Linux işletim sistemi kullanılıyorsa, muhtemelen sistem üzerinde gelen basit ve sade bir yazılım olan "USB kalıp yazıcısı" bulunmaktadır. Şayet sisteminiz güncel bir kurulum ise muhtemelen kuruludur.

-Sisteminize müsait bir USB flaşbellek takınız.
-USB kalıp yazdırıcısı programını çalıştırınız.
-karşınıza çıkan yazılım arayüzünden, kalıp yazdır düğmesine basarak, linux isonuzu gösteriniz, ve "aç" deyiniz.
-ardından sağ kısımdaki hedef aygıtı belirleyin. Bunu yaparken dikkatli olun! Doğru aygıtı seçtiğinizden emin olun.
-Arayüzün sağ-alt kısmındaki "yaz" düğmesine basın.
-Yazdırma bitene kadar bekleyin.

Unetbootin ile kalıp yazdırmak:

Bu yazılım, her nekadar çok duyulmuş bir yazılım olsa da, birçok sorunları nedeniyle ideal bir yazılım değildir. Bu nedenle önerilmez.

-Sisteminize müsait bir USB flaşbellek takınız.
-Unetbootin yazılımını çalıştırın.
-Karşınıza çıkan arayüzden, "Diskimage" kutucuğunu boşaltın; böylece "Distribution" kutucuğu boşalsın. Distribution seçeneği, isoyu internetten indirip kurmaya yarar. Oysa biz, bilgisayarımızda bulunan bir ISO kalıbını kullanacağız.
-Diskimage kutucuğunun en sağındaki "..." düğmesine basarak açılan arayüzden ISO dosyanızı seçin ve "open" deyin.
- "Type" ibaresinin sağından flaş sürücüyü seçin.
-Bitince "ok" diyerek yazdırmayı başlatın.

WinUSB ile Windows ISOlarını Flaşbelleğe yazdırmak:

Linux işletim sistemlerinde Windows ISOlarını flaş belleklere yazdırmak işlemi maalesef sınırlıdır.
Bu nedenle en bilindik ve kolay yöntem olan WinUSB yazılımı ile USB flaş belleğe nasıl Windows ISO'su yazdıracağımızı anlatalım.

WinUSB yazılımı linux yazılım merkezlerinde bulunmayabilir. Bu nedenle bu yazılımı harici bir yazılım merkezinden, yani depodan kuracağız. Bunu yapabilmemiz için önce o depoyu sistemimize güvenilir olarak eklememiz gerekiyor. Daha sonra da kur komutu vererek kuracağız.

-Terminal'i çalıştırınız.
-Aşağıdaki komutu giriniz ve enter yapınız (sizden root şifrenizi soracaktır):

sudo add-apt-repository ppa:colingille/freshlight
Bu komut, winusb yazılımının yapımcılarının deposunu sistemimize ekledi.

-Aşağıdaki komutu giriniz ve enter yapınız:

sudo apt-get update
Bu komut da sistemi depo eklenmiş yeni haline günceller. Yani depo ekleme durumunu aktif hale getirir.

-Aşağıdaki komutu da giriniz ve enter yapınız:

sudo apt-get install winusb
Bu komut, winusb yazılımını depodan çağırarak sisteminize kuracaktır.

-Kurulum bittikten sonra, terminali kapatın.
-Bilgisayarınıza müsait bir flaşbellek takın.
-Winusb yazılımını çalıştırın.
- "From a disk image (Bir iso kalıp dosyasından)" seçeneği aktifken, "hiçbiri" düğmesine basın ve açılan pencereden Windows ISO'nuzu gösterin.
-En altta yer alan "target device" alanının içinden;

/dev/sdb/ - flaşbelleğin markası- şeklindeki satırı bir kez tıklayın.

-Şimdi install butonu aktif oldu, basın.
-yazdırma bitene kadar bekleyin.
NOT: Bu yazılımda bilgisayardaki ISO'dan değil de, doğrudan CD-DVD'den flaşa yazdırma özelliği de bulunmaktadır. Boşu boşuna masaüstüne iso almak için vakit kaybetmemek için bu özellik de kullanılabilmektedir. Bunun için yukarıdaki aşamalardan "from a disk image" seçebeği değil, "from a cd-dvd" drive seçeneği kullanılır.

Linux ortamında nasıl ISO kalıbı yazdırılır yazımız şimdilik bu kadar. Elbette konuyu PDF ekleyerek zenginleştireceğim.

Konuya ilişkin bazı kaynaklar aşağıdadır. Buradan faydalanmak istemeyip yabancı ve daha güvenilir kaynak arayan arkadaşlar için vereyim:

Başka "bir nasıl yapılır" makalesi:
http://www.webupd8.org/2012/01/tool-to-create-windows-usb-install.html

winusb'nin sitesi (terminalsiz kurulabilen program da içeriyor):
http://en.congelli.eu/prog_info_winusb.html

Resimli PDF yakında eklenecektir, üzerinde çalışıyorum.

Mr_YAMYAM

Ben terminal üzerinde alışkın olmadığım için sistem arayüzünden depoyu ekledim.
Naapim sudu mudo yazmaya gıcık oluyom :D
Programı yükledim ve test için bir USB belleği taktım.
Bakalım olacak mı ?

seron

Haa, elle komut girmesi zor madem, yukarıda yazılı komutu seçersin,
terminale gel > sağtıkla > yapıştır - enter
yapa yapa gidersin.
Ama öyle de oluyorsa sorun yok.
Çalışır çalışır millet denemiş teşekkür ediyor.
DİKKAT:
Yapılan bilgilendirmeye göre sadece belli windowslara uyumu varmış. Vista da uyumlular listesinde yeralıyor.
bugün içinde PDF yükleyeceğim.

seron

Güncel:
Metin sonuna PDF eklenmiştir.
Metinde bulunan bazı yanlışlıklar PDF belgesinde düzeltilmiştir.
Anlama kolaylığı açısından bir-iki resim eklenmiştir.

Bir kenarda dursun, lazım olur.

Mr_YAMYAM

Şu an için USB belleğim hazır. Win7 yükledim.
Ancak USB ile sistemi boot edip test yapmadım. (Muhtemelen çalışır)
Diğer arkadaşlara da öneriyorum.
@ozgurece  vista için test yapmak isterse faydalı olacaktır.

ozgurece

Malesef USB bellekten yapamadım hata verip duruyor, bende vista CD si buldum lisanslı product keyi girince kuruluma başladı bu pc de win7 sorunlar çıkartıyor ,durup duruken ekranda garip şekiller çıkıyor öyle kalıyor, en iyisi orjinal vista yazılımını kurup vista sürücülerini yüklemek

seron

Eğer ISO'da bir arıza yoksa yüzde yüz on çalışır.
Bu tip programlar basitçe şunu yapar:
ISO, bir nevi rar, zip gibi arşiv dosyasına benzer bir pakettir. içine virüs sızamaz, değişiklik yapılamaz(özel yazılımlarla açılmadıkları sürece)
Program önce flaşbelleği bootable bayrağı ile formatlar, içindekiler gider.
daha sonra bootable haldeki belleğin içinde bu ISO'yu tekniğine uygun şekilde açarak yerleştirir.
Bootable (önyüklenebilir) özellikteki ISO dosyası, zaten Diskin nasıl başlatılacağı, hangi dosya ile kuruluma başlayacağı bilgilerini içeriyordur, program ISO'yu hiç ellemeden içini flaşbelleğe yerleştirir, ve doanımın bu flaşbellekle başlayabilmesi için gereken düzen otomatik oluşmuş olunur.
Yani nerodaki gibi MSdos başlangıç dosyası vb yerleştirmeye gerek yoktur, hepsi genellikle ISO'nun içindedir...

Mr_YAMYAM

Son yapılan testler.
Windows 7 yüklenildi = Başarılı. DVD den direk alınarak kurulmuştur.
Win XP yüklenildi. = Başarısız. BOOTMNGR dosyası kaydedilememiş. ISO direk DVD den alınmış olup, bu DVD ile defalarca kurulum yapılmıştır.
MsDOS uygulaması_ Başarısız. DOS komutları açılamıyor.
Vista ile test yapılmamıştır.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Mayıs 2016, 01:23:35Son yapılan testler.
Windows 7 yüklenildi = Başarılı. DVD den direk alınarak kurulmuştur.
Win XP yüklenildi. = Başarısız. BOOTMNGR dosyası kaydedilememiş. ISO direk DVD den alınmış olup, bu DVD ile defalarca kurulum yapılmıştır.
MsDOS uygulaması_ Başarısız. DOS komutları açılamıyor.
Vista ile test yapılmamıştır.

Mr_YAMYAM

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın