sabit led tabela

Başlatan blackpeace, 12 Mayıs 2016, 19:51:48

blackpeace

sabit ışıklı  led tabela yaptım toplam 718 beyaz led kullandım, bilgisayar powersupply 3.3v  ile besledim direnç vs hiç bişey bağlamadım  ,çok parlak değilsede ideal bir parlaklık verdi, bu şekilde kullanmamda ledlere herhangi zarar verirmi , yada psuya zararı olurmu

Adnancoskun

Kaç amper akım çekiyor?
(718×30)/1000=21 amper eder
Bence her bir lede seri 10 ohm direnç bağlayın en azindan
Yada 3 lü grup yapip seri 100 ohm kullanin ve aynı psu nun 12 volt ucuyla besleyin
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

blackpeace

1amp çekiyor 2 farklı psu denedim , psu 3.3v 16a olarak gösteriyor,bir yanlışlık var gibi ama ölçü aletini yüksek akımlı bir parçaya bağlayınca normal gösteriyor,led paketinde 3.2-3.4v 20ma yazıyor 14amp çekmesi gerekmezmi, yada psu bayılıyor :D  herbir lede direnç yerine girişe yüksek wattlı direnç taksak illa direnç olacaksa çünki 718 direnç  herledi kesip direnç bağlamak çok uğraştırır :)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: blackpeace - 13 Mayıs 2016, 16:25:381amp çekiyor 2 farklı psu denedim , psu 3.3v 16a olarak gösteriyor,bir yanlışlık var gibi ama ölçü aletini yüksek akımlı bir parçaya bağlayınca normal gösteriyor,led paketinde 3.2-3.4v 20ma yazıyor 14amp çekmesi gerekmezmi, yada psu bayılıyor :D  herbir lede direnç yerine girişe yüksek wattlı direnç taksak illa direnç olacaksa çünki 718 direnç  herledi kesip direnç bağlamak çok uğraştırır :)
Evet normal şartlarda led 20 mA çeker
Ancak o ledlere 2.7volt verdiğinizde
Siz ledlere 3.3 volt veriyorsunuz, bu da demek oluyor ki ledler 20 mA den daha fazla akım çekecek ve hatta
Ledler ısınacak. Ve gittikçe çektiği akım daha da artacaktır...
Haklısınız her bir lede bir direnç hem maliyeti artırır, hem işi zorlaştırır, bu nedenle 3 lü grup oluşturup 1 direnç bağlayıp ve 12 volt ile beslemenizi önermiştim
:)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mcan

sarı kırmızı led 5li seri 180 ohm direnç ile 12v
yeşil beyaz mavi led 3lü seri 220 ohm direnç ile 12 v

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın