Cep telefonu şarjı

Başlatan by_muryum, 03 Mayıs 2016, 17:52:22

by_muryum

Arkadaşlar bir cep telefonu şarjı yapıyoruz güneş enerji panelleriyle çalışan. Elimizde büyükten bir küçükten 2 adet var. Bu panellerden büyükden 1 küçüktende 1 adet seri bağlayıp + ucuna diyot bağladığımda güneşin yoğunluğuna göre arada bir cep tel şarj ediyor bazen duruyor dalgalanmadan bazende yüksek voltaj geldiğinden desteklemiyor diye uyarı geliyor telefona. Nokia tel şarj edeceğiz batarya üzerinde 1020mAh 3.7V 3.8Wh yazıyor. Güç kaynağıyla şarj etmek istediğimde 4.6 volt dahil 5.3 dahil olmak üzere bu aralıkta şarj oluyor batarya. Napmalıyım? Acaba bu büyükle 2 küçüğü seri bağlayıp üzerine güneş panelinden çıkan gerilimi 5 gibi bi rakama yuvarlayan bir devre elemanı bağlasak nasıl olur. ve böyle bir devre elemanı mevcut mu bu çizgi izleyende sanki vardı böyle bir devre elemanı..

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=E4U7[/img]

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=6HTN[/img]

Bu arada elimde 2 adetde şarj olan 2700mah pil var

seron

Güneş panellerinin çıkış gerilimini ölçün. Kaç volt? (Tek tek ve seri bağlıyken)
Güneş panellerinin çıkışına ampermetre bağlayarak kaç amper veya miliamper gösterdiğini görün.

Telefonun pilinin kaç volt-amper olduğundan ziyade sizin telefona vermeniz gereken güç
5.5Volt -  500mA olmalıdır.
Bu koşulu sağlarsanız telefonun içndeki devre gerekli regülasyönu ve şarj kontrolünü üstlenecektir.
Panellerin çıkışını direk telefona bağlarsanız telefonu yakarsınız.

Vediğim devre örnektir ve verimi düşüktür. Yavaş şarj modunda doldurur.
Ekstradan şarj kontol devresine ihtiyacınız yok çünkü gerek bataryada gerekse telefonun içinde şarj kontrol devresi mevcut.
Şayet uygun olmayan voltaj uyarısı verirse 2 numaralı 1N4001'i iptal edeceksiniz(7805 in orta bacağı şase)

Bir deneyin bakalım...

by_muryum

güneş panellerinin gerilimini nasıl ölçeceğim hocam? Şu an kapalı hava mesela çok güneşli ortamda mı yoksa üzerine ışık mı tutarak ölçeyim? Maksimum gerilimini nasıl bulurum?

Tel şarj olduğu görünsün yeter hocam. Hızlı yavaş önemli değil. Zaten telefon eski. Bataryasıda kötüdür muhtemelen.

seron

En kapalı hava > Minimum gerilimi verir.
En güneşli havada da Maximum geriimi alırsınız.

Bunu neden öğrenmek istiyoruz?
7805 Entegresinin maximum giriş gerilimine uygun mu? onu öğreneceğiz.

Akımı da niye soruyoruz?
Şayet uygun miktarda akım verebiliyorsa, uğraşmaya değer demektir. eğer 100mA ve aşağısı ise uğraşmayın, çok yavaş şarj eder, ya da telefonun devresi bu gücü reddeder.

resimleriniz küçük olunca, panellerin özelliklerini bilmiyoruz. içinde batarya var mı yok mu? görünenden anlaşılan kutu gibi birşey. içinde batarya olabilir. veya olmayabilir. ne olduğunu bilmeden nasıl anlayacağız? ;)

seron

Aklıma sonradan geldi.
Güneşin durumuna göre çıkış stabil olmadığında sağlıklı bir şarj gerçekleşmeyeceği varsayılarak devreye pil ekledim.
Bu piller 5 adet kullanıldığında:
5x1.25V= 6.25Volt olur yeterli sayılır.
6 adet kullanırsak:
6x1.25V= 7.5Volt daha iyi oldu.

Şayet devreyi bu şekilde kurarsak, yok güneş gitti yok yeterli gelmedi sorunu olmayıp, güneşli zamanlarda devreyi doldurur, hem güneşli hem de güneşsiz havalarda iyi-kötü telefonu şarj edebilirsiniz. Pil yerine 6Volt veya 12Volt ışıldak aküsü de kullanılabilir. ancak aküler hem pahalı hem ağır ve hantal hem de şarj için daha yüksek güç gereksinimine ihtiyaç duyarlar.

aşağıdaki devre ile daha sorunsuz ve daha profesyonel bir çözüm elde edilebilir; güneş panelinin gerilim ve akım değerlerinin pil için uygun olduğunu varsayıyoruz. Daha elimizde bilgi yok.
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=HNFA[/img]
Devredeki anahtara dikkat edin. Bu anahtar cep telefonunu şarj etmezken 7805 entegresinin pilden çalmasını engellemek içindir.

by_muryum

hocam ben denedim 1büyük bir küçük bile güneşte yeterli oldu ama bi şarj oluyo bigidiyo tekrar şarj olup gidiyordu. 1büyük 2 küçük yetiyor ama fazla bile geliyor. o zaman bu devre olur di mi? ama bende şöyle bişey olmuştu o piller tam dolduğunda piller çok ısınmaya ve pil yatağını eritmeye başladı kokuyu duymasam her taraf batacaktı. panel ve pil arasına anahtar bağlasam iyi olur . piller dolduğunu nasıl anlayacağız? ısınmayla mı?  :) bu ısınma sorununu nasıl çözeriz ve bu elimdeki 2 adet 2700mah pillere 4 adet ilave edeceğim öyle mi?

seron

Pillerin ısınması ve koku olayı,
Panel çıkışlarındaki gücün çok yüksek olduğuna alamet.
Hemen durun ve işleme devam etmeyin.

Elinizde AVOmetre veya Multimetre yok mu? İlk mesajımdaki gibi şunların bir çıkışını ölçseniz?
Nasıl yapılır:
cihazın kademe anahtarını V'ye getirin ve panele değdirin.
Şimdi de A ya getirin ve yine panele değdirin. sonuçları yazın. (kısadevre akımı, bize panelin maksimum verebileceği akımı verecek)

Ölçüm sonuçlarını vermeniz şart. gerekirse konu 1-2 gün sürsün.
Buraya min ve max güç değerlerini (Voltaj ve Akım) mutlaka yazın. Anlattıklarınıza bakılırsa tüm güneş panelleri fazla geliyor. Bir tanesi bile yetecek size.
Ve evet, 7.5Volta ulaşalım ki 7805'i düzgünce besleyelim.
Esasen 4 tane de yetiyor gibi görünüyor: 4 x 1.25Volt = 5Volt. lakin piller biraz eksiliverdi mi, sıkıntı olur.

Ben özetle şöyle söyliyeyim:
6 adet pil kullandığımızı düşünürsek (pillerin özellikleri birbirinin aynısı olmak zorunda)
7.5Volt piller için Minimum 10Volt maksimum 12 volt yeterli size.
Güneş pilleri ortalığı yakıp kavurduğuna göre elinizdeki panellerle bu devreden 2-3 tane bile yapabilirsiniz.

Pillerin sığası 2700mAh olduğuna göre( ki yalan: AA pillere 2700mA kapasite sığdırmak günümüz teknolojisince mümkün değil; yani piller kazık marka) pillere normal şarj için 270mA lazım.

ne oldu?
Şarjlı piller için bize 10Volt 200mA yeter. Bunu sağlamak için pillere seri bir direnç bağlayacağız. Onu ölçüm sonuçlarına göe değerlendiririz, daha güneş paneli değerleri belli değil.

daha sonra pillerden çıkan gücü telefon için uygun güç sağlayacak olan 7805 entegresine göndererek çıkıştaki temiz enerjiyi de telefona vereceğiz.

Olay bu. Benim yukarıdaki verdiğim çizimler daha evvel de belirttiğim gbi teorik ve yüzeysel. Tamam çok ciddi bir mühendislik bilgisi de istemiyor ama, ortalığı karıştırmamak için titiz davranmamız şart.

Bu nedenle güneş panelleri hakkında bilgimiz olsun ki, pili nasıl besleyeceğiz, telefona nasıl göndereceğiz, bilelim.
neticede çok güzel bir DIY powerbank (ev yapımı solar şarj cihazı) yapabiliriz...

by_muryum

Hocam geç oldu kusura bakma. Panelleri ampule yaklaştırdım multimetre ile diğerleriinin 2 katı kare şekilli olan 5.33v ve 16ma
küçük dikdörtgen şeklinde olanın biri 1.82v 15ma diğeri 1.72v 15ma geldi. gerilim ölçerken DCV  20 kademesinde amper ölçerken ise  DCA kademesinde 20m konumuna getirdim. Doğru mudur?

Hocam piller GP2700 series nimh AA 1.2v standart charge 16hrs 260ma yazıyor
Güneş panelleri şu şekilde ..

seron

:) ...

Benim iyice kafam karıştı...

O paneller o kadar küçük müydü yahu? Peki o zaman piller neden aşırı ısınıyor ve koku nereden geliyordu?
O zamam bir yerde kısadevre falan vardır devreyi düzgün kurmalısınız.
Alıntı yapılan: by_muryum - 04 Mayıs 2016, 17:54:04Panelleri ampule yaklaştırdım multimetre ile diğerleriinin 2 katı kare şekilli olan 5.33v ve 16ma
küçük dikdörtgen şeklinde olanın biri 1.82v 15ma diğeri 1.72v 15ma geldi.
Ampul gerçek güneş gibi olmaz ama, yine de bu bize bir fikir verir. O elinizdeki paneller solar pil şarj cihazları için zaten yani tam sizlik. Panelleri seri bağlayacaksınız. Akım ve gerilim değerleri pil şarjı için gayet ideal sayılır. Isınma sorunun nedenini ise anlayamadım. var bir şeyler...

Alıntı yapılan: by_muryum - 04 Mayıs 2016, 17:54:04gerilim ölçerken DCV  20 kademesinde amper ölçerken ise  DCA kademesinde 20m konumuna getirdim. Doğru mudur?
Doğru. Ama ne olur ne olmaz diye 1A seviyesinden başlayıp 200mA, 20mA diye gitmek lazım. Yüksek akımlı bir kaynağa 20mA kademesinde değdirirseniz cihaz bozulur.
Alıntı yapılan: by_muryum - 04 Mayıs 2016, 17:54:04Hocam piller GP2700 series nimh AA 1.2v standart charge 16hrs 260ma yazıyor
Eyvah eyvah! Bu pillerden bende de var. Kazık marka pil bunlar.
İdeal, kaliteli bir kalem pil, 1100mAh, taş çatlasın 1200mAh olur. Eğer üzerine 22xx 3xxx gibi rakamlar basılıyorsa bil ki o pil sahtekar bir firmanın ürünüdür. Kendi pillerini kendisi üreten ve bu konuda gayet iyi durumda olan Panasonic firması, 1100mAh üzerinde kalem pil üretmemekte. Mantık: kapasite, pil içerisindeki elektrot(levha) ebatı, seperatör ebatı(elektrolit emdirilmiş çamır :) ) ve bunların çapının arttırılması ile mümkün olmaktadır. bir kalem pile maksimum 1200 sığıyorsa, 2200ü 2700ü kim sığdırabilmiş? Yalan...
Haaa, üzülmeyin. Elinizdeki piller sağlam durumdaysa elbette telefon şarjı için kullanılabilir.
Forumumuzdan @ozgurece nin elinizdeki panellere benzer panellerle çalışan bir şarj cihazı var konuyu bulamadığım için link veremiyorum. gayet de şarj yapıyor.

Peki ne yapacağız?
Yapçak hiçbirşey yok. Yukarıdaki örnek çizimlere göre güzel güzel devreyi kuracağız ve işimize bakacağız.
diyot yönlerini ters bağlamayacağız. devreyi doğru kuracağız ki piller ısınıp sağı solu eritmesin.
Keşke yakın olsak bu kadar yazışmaya gerek kalmazdı. 1-2 saate yapardık beraber. sonrada çay içerdik. :)
Kısacası panelleriniz güzel, mantık doğru. yukarıdaki sistem tam size göre. siz devreyi güzelcene kurun, sonucu bildirin.
haa unutmadan, sistemin mantığı şu:
telefonunuz doğrudan güneş panelinden şarj olmuyor. Şarjlı pillerden şarj oluyor.
Şarjlı pilleri de güneş panelleri yavaştan yavaştan şarj ediyor. Bir pencere kenarına 24saat koydunuz mu, elinizde devamlı hazır bir powerbank olacak.

by_muryum

Hocam bu pillerden 4 adet daha mı almalıyım?

direnç.netten almıştım 2si 19.57tl kazıklandık demek :)

şu sitedeki bilgileri okuyarak bu piller ve panelleri almıştım.

http://www.bilimsenligi.com/fen-projesi-gunes-panelli-sarj-aleti.html

şimdi bütün güneş panelleri seri bağlanıyor ve 7805 regülatörü, 1N4001 iki adet diyot, kondansatör 1 adet mi yoksa 2 adet mi ve 1 adet ise değeri ne olacak?Yukarıda 2 devre olunca kafam karıştı biraz. Ben Bursadayım hocam siz neredesiniz?

seron

İki adet pil için 20TL normal, korkmayın :)
Eğer toplam 4Adet pil kullanırsak tam 5 Volt olur yani telefonun dişine göre ;D Ama bu defa da pil, telefonu şarj ederken eksilmeye başlayınca 5V'un altında düşecek. Tamam siz iki tane daha alın, eğer olmazsa sonuca göre biraz daha alırız. yani toplamda 4 pil kullanacağız ama yetmezse iki adet daha alacağız.
(Size bir sır vereyim ucuz bi'milyoncularda satılan çinçançun kalempiller [hani şarj edilemeyen kullan at piller] şarj edilebiliyor, vallaa bak ciddiyim ;) Hevesiniz geçene kadar 5-10Kez doldur-boşalt yapabilirsiniz. 4 Pil yeterli )
Verdiğiniz linki de boşverin onlar çoluk çocuk işi. ;D

Malzemeler:
2 adet 1N4001 diyodu
1Adet 16V 470uF kondansatör
1adet 7805 Entegresi
1Adet 4lü (duruma göre bir adet de 2li) pil yatağı.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. zaten verdiğim son şekle göre yapın. haa unutmadan anahtar... bir tane de anahtar alın iki konumlu en küçüğünden swiç anahtar diyeceksiniz.
Hadi yapın da görelim :D

by_muryum

hocam panele yakın olan diyot panele pilden geriye doğru pilden gerilim gitmesin diye peki regülatördeki neden regülatör bozulmasın diye mi? Bıu arada soğutu cu başlıklı nasıl oluyor üst tarafa soğutucu mu takmalıyım ve bu soğutucu elektronikçilerde var mı? Son sorumdu :)

seron

Alıntı yapılan: by_muryum - 04 Mayıs 2016, 19:05:47Son sorumdu :)
İstediğin kadar soru sorabilirsin bu forumun bir amacı da amacı zaten bu. Biz sıkılmayız rahat ol :)

Şimdi evet, o birinci diyot, pilin paneli geribeslememesi için.
7805 Entegresindeki diyotun da görevi şu:
7805, diyotbağlı değilken 5.0Volt verir.
Diyodu bağlarsak, diyodun geçiş(jonksiyon) gerilimi nedeniyle üzerinde 0.7 voltluk gerilim düşümü olacak ve bu da LM7805 entegresinin çıkışa tam5.0Volt değilde 5.7volt vermesini sağlayacak yani telefonun şarjı tetiklemesi için gayet de yeter seviyede bir gerilim. Tabi telefon bu gerilimi kabul etmeyecek olursa, bu defa diyotu iptal edip o ortabacağı eksiye direkt bağlayacağız.

7805 entegresi yüksek gerilimle çalışırken fazla ısınır. Bu durumda transistörlerin falan kafasına vidalanan alüminyum soğutucu tırtıklı plaka kullanılır biz burada düşük güç  ile uğraşacağımız için soğutucuya ihtiyaç kalmadı. Hatta eğer 4 adet pil kullanacaksak, 7805'e bile ihtiyacımız kalmadı sayılır; zaten pilin çıkışı 5volt, tekrar 5volta regüle etmemize gerek yok. ama 6 pil kullanırsak, gerilim 7.5volt olur, bu da telefona zarar vermesin diye.

Mantığını anladıysanız zaten devreyi nasıl kuracağınızı da anladınız demektir. Biz telefonu besleyecek ceryanı sabitlemek için pil kullanmak zorunda kaldık. böylece güneşe olan bağımlılığımızı azalttık. pil çıkışını 4 pil kullanmak şartıyla DİREKT telefona bağlayabilir miiyiz, bağlarız :D eğer 6 pil kullanırsak, 7805 şart.

çinko karbon kalem pil.

cep telefonunu adi kalem pillerle de şarj edebilirsin. hatta bu pilleri sınıtlı defalığına da olsa tekrar doldurup kullanabilirsin.
bu nedenle sana yukarıda tüyo verdim. şayet 4 adet pil kullanırsan pl çıkışı 6volt olur; cillop gibi :)

seron

Önemlidir Ek Bilgi:
Çinko karbon piller, alkalin piller > 1.5 Volttur.
Çinko kabon pilleri ilk kullanmaya başladığınızda 1.5Volt olarak gerilim vermeye başlar, kısa süre sonra gerilimi 1.2 volta düşer ve bitene kadar böyle sürer.
Alkalin piller 1.5volt ile başlar, uzunca süre 1.5 volt olarak devam eder, sonra kademeli olarak düşmeye başlar.
Nikel-MH şarjlı piller doluyken 1.25Volt tur. Şarj cihazı bu pilleri 1.35Volta kadar şarj eder. !.35e ulaştığında şarjı keser ve pil kendiliğinden yavaş yavaş 1.25e düşer.
Kullanılmaya başlandığında da bitene kadar 1.25 olarak devam eder bitene yakın hızla azalır.
Şarjlı pilin dolduğunu nasıl anlarız demiştin : 1.3-ila 1.35volta gelince şarjı kes.
şarjlı pilin bittiğini nasıl anlarız dememiştin :D  : 0.85Volta geldiğinde kullanmayı kes ve şarja ver.
Devamlı kullanıyorsan haftada bir tamamen sıfır volta kadar indir ve yeniden şarj et. bu işleme sıfırlama diyoruz. hafıza etkisine karşı iyidir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5155.msg25770.html#msg25770
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=TMM2[/img]

by_muryum

Hocam devreyi kurdum ama tele değdirdiğimde şarj olmuyor. telefona 3.2 gibi bi geliş var ama aldığım piller henüz tam şarj olmadı.aynı pilden bulamadım bende 3000 yazanlardan aldım oradaki arkadaş farketmez olur dedi hocam.markası C.F.L.

Piller tam şarj olsun sonra mı bakalım

seron

Merhaba by_muryum,

Açıkçası ben "oradaki arkadaş"ın ne dediği ile ilgilenmiyorum. Onlar "klasik Türk esnafı"dır son 10 yılda gözleri alabildiğine açılmıştır. her cuma namaza giderler, ama müşteri kazıklamayı bir "hak" olarak görürler. Biraz da bir sürü müşteri ile uğraştıklarından bıkmış/yorulmuşturlar ve gelene geçene rastgele mal satmanın derdindedirler; senin o maldan memnun kalıp kalmaman onların umrunda değildir. Ben bu gibi insanların yanında çalıştım, biliyorum.

Gelelim soruna...
Nikel-Metal hidrid piller ilk alındıklarında sıfır, ya da sıfıra yakındır; yani boş.
Böyle bir pilin elindeki zayıf akımlı güneş paneli ile dolmasına imkan yok.
Kaldı ki ilk şarjı tam ve normal şarj akımı ile yapmalısın. Bunun için, pilleri bir şarj cihazı ile şarj et. önceki piller de şarjlı olsun.
Daha sonra pilleri pilleri ölç. toplam 4 adet pil kullanıyorsan 5V civarında görünmesi lazım.
Sonra devreni kur ve çıkışı ölç.
Pil çıkışının zaten 5V olduğu bir durumda yüksek gerilimi 5Volta indiren 7805 entegresine ihtiyaç olmadığını yukarıda söylemiştim.
giriş 5V olunca, pilin bir kısmını bu LM7805 harcayacaktır. Ama olsun; ilerde pil adedini arttırırsan, daha iyi sonuç elde edersin...

Şimdi Pilleri şarj cihazı ile şarj et ve yola devam...
NOT: O pillerin 3000mA olduğunu umma. Traş o. Onu geçicen bir. De ki 3000mA, o kapasiteyi okadarcık pile sığdırmak için elektrotları zar gibi inceltmek zorundalar. Kullanıldıkça yıpranıp eriyen elektrotar, birkaç kullanımdan sonra pilin kullanım ömrünün tamamlanmasına yol açacaklar. Velhasılkelam, O piller işini görür ama uzun ömür bekleme sakın, üzülürsün.

by_muryum

Hocam devreyi böyle mi kurayım. Yoksa kondansatörüde mi kaldıralım?

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=YRJU[/img]

Bu arada yeni aldığım piller güneş enerjisi ile 1.7şerden 3.4v gibi dolmuş 4 pil.Ben bunları çıkarsam güç kaynaüı ile şarj edebilir miyim?

by_muryum

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=SY4K[/img]

Bu şekilde yaptım 6 pil bağladım 5.96v var pillerde şarj oluyor. Hocam teli şarj ederken panellerin pilleri şarj etmesinde bi problem olmaz di mi?

seron

by_muryum

Hocam bu piller 7.3 gibi 6 tanesi. Bunlara ben regülatör ekleyip deneyeyim diyorum. Ne dersin sence regülatörlü mü yoksa regülatörsüz mü olmalı? 6 pilide ekleyeyim diyorumda. Çok şey mi istiyorum? Regülatör pili çok yer mi?

seron

LM7805 de bir regülatör devresidir. hani büyük bir degülatör devresinin küçültülmiş halidir.
ister el yapımı transistörlü regülatör yap, ister 7805 kullan. zaten öyle ya da böyle bir regülasyon devresi kullanmak zorundasın,
değilse 5,5volttan fazlası telefona hasar verebilir.

Bir de kafan şuna takılmasın orada akıllı telefon çizdim ama farketmiyor. tuşlu-dokunmatik güncel her telefon 5-5,5V ile şarj oluyor.
sen minimum 500mA yı garanti et yeter. değilse akşama kadar beklersin dolacak diye.

ikinci uyarı: sen bu devreyi çok önemli değil zaten deneme amaçlı demiştin. bu nedenle o elindeki pillerin güneş panelleri ile dolması oldukça zaman alacaktır bunu unutma. yani paneller 24saat devamlı güneş altında beklemeli. tavsiyem panelleri çok güneş alan bir pencere camına bantla veya eviniz böyle gecekondu gibi müstakil bir yerse dam, çatı gibi bir yere de yerleştirebilirsin.

by_muryum

Şimdi ben ilk verdiğin 6 opilli ve 7805li devreyi mi kurayım yoksa 4 pilli 7805siz devreyi mi kurayım. Amaç Fuarda çalıştığını o 3-4 saaat göstermek. Sonuçta bunlar dolunca 7.5 colt oluyor regüle edelim 5e insin.birde diyottan 0.7v kazanç oluyor demiştin al sana 5.7 v. Kulanalım mı sizce regülatör? :S

seron

Alıntı yapılan: by_muryum - 09 Mayıs 2016, 18:00:02Şimdi ben ilk verdiğin 6 opilli ve 7805li devreyi mi kurayım yoksa 4 pilli 7805siz devreyi mi kurayım. Amaç Fuarda çalıştığını o 3-4 saaat göstermek. Sonuçta bunlar dolunca 7.5 colt oluyor regüle edelim 5e insin.birde diyottan 0.7v kazanç oluyor demiştin al sana 5.7 v. Kulanalım mı sizce regülatör? :S
Evet evet aynen doğru anlamışsın.
4pille çalıştırırsan pil zaten telefonu anca şarj edebiliyor ki o da muamma, bir de fazladan 7805i beslemesin.
çünkü 7805de güç harcayan birşey.
Ama 6 adet pil kullanırsan ve 7805e bağlarsan telefon gayet iyi şekilde dediğin süre boyunca şarj edebilir tahmin ediyorum.

sen fuarda bunu sunarak, ithal mallara bağımlı olunma zorunda olmadığını eldeki imkanlarla başarılı bir şekilde solar jarj cihazı yapılabileceğini ispatlamış olacaksın. ben icadettim diye sunarsan eleştiri alırsın.

paneli direkt olarak telefonu şarj edecek biçimde bağlayamazsın çünkü gücü (amperi) yetersiz. onun yerine araya pil koyarak, pillerin damla damla azar azar şarjda kalmasını sağlayıp cihazını her an telefon beslemeye hazır halde tutmuş oluyorsun. neden direkt telefona bağlamıyorsun diye sorarlarsa hem bunu, hem de ışık her zaman aynı şiddette olmadığından çıkış gücü aynı olmayıp sağlıklı stabil bir çıkış elde etmenin imkansız olduğu nedeniyle diye yanıt vereceksin.

oldu mu?

haa, 7805siz devre varya, ona anahtar eklemene gerek yok. oradaki anahtar, güneş yokken 7805in boşa pilleri tüketmesine engel olmak için.

hangi devreyi istersen onu sun. ama bence 7805 daha profesyonel duruyor.
-devreyi kaça malettiğini,
-7805in ne olduğu ve ne işe yaradığını,
-panellerin özelliklerini ...

hep belirtmelisin sunarken.
sorulacak sorulara hazır olmalısın. Bu devre 30-40TL ye yapılabiliyor ama ithali 70-80TL den başlıyor diye belirtmelisin. böylece devrenin neden daha ideal olduğu anlaşılır, takdir toplar.

by_muryum

Hocam 7805li canavar gibi şarj oluyor teşekkür ederim yardımınız için. :)

seron

Güle güle kullan.
Sen kendine yardım ettin asıl.
Bir yere konu açıp soru soracağın zaman aklında olsun.
Ne yapacağını düzgünce açıkla.
Yapmaya çalıştığın devrenin bredboard bile olsa resimlerini at ki nerede sorun olduğunu görsünler.
devreyi internet üzerinden bulduysan linkini de paylaş ki açıklamalarını yardım edecek olanlar da görsün.
mesela sese duyarlı beşik devrenin çözümü basit ama yeterli görsel olmadan nerede yanlış yapmış olabileceğin anlaşılmıyor. kurduğun devreyi arkalı önlü detaylı fotolarını paylaşmaya çalış.
fotoları paint ile açıp işaretlemeler yap ve mtlaka boyutlarını küçült ki fazla yer kaplamasın.
bunlar tüyolar.
haydi kolay gelsin ;)

by_muryum

Hocam bu 7805 boşaltmış pilleri. 5 kusur tele gelirsek şu an 3.4 falan geliyor. ne biçim gerilim yiyicimiş o öyle.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın