Motor sürücü devresi

Başlatan direnç, 02 Mayıs 2016, 12:41:46

direnç

merhaba ustalar elimde   böyle bir motor sürücü devre şemas var bunu proteus ta çizmek istiyorum acaba nasıl çizerim yada açık şemasını nasıl çizeriz  yardımcı olurmusunuz acaba ??

https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=VTHW

https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=E8GO

https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=22C2

Yusuf usta

Kendim çizeceğim, yardımcı olun diyorsun. bu güzel bir şey. Öğrenmek istğiyorsun. Bazıları da bana birisi çizip versin diyor. Onlara kızmıyorum ama, senin gibi öğrenip kendi çizmek istemek daha güzel bir hareket. Tebrik ederim.

ares programını açacaksın. library'den kullanacağın malzeme kılıflarını seçip yerleştireceksin. sonra yolları çizmeye başlayacaksın.
Ha, ben hiç çizim yapmadım bilmiyorum dersen, önce ares kullanma klavuzu pdf indir, nette bolca var, sonra uygulamaya başla.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

yolcu27

Sprint layout programı ile  verdiğiniz çizimin  kopyasını cizebilirsiniz. Bir bakın sprint layout devre kopyalama diye arayın çıkar muhtemelen ben  öyle yapıyorum hazır çizilmiş bir resim varsa eğer

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Mayıs 2016, 13:14:34Kendim çizeceğim, yardımcı olun diyorsun. bu güzel bir şey. Öğrenmek istğiyorsun. Bazıları da bana birisi çizip versin diyor. Onlara kızmıyorum ama, senin gibi öğrenip kendi çizmek istemek daha güzel bir hareket. Tebrik ederim.

ares programını açacaksın. library'den kullanacağın malzeme kılıflarını seçip yerleştireceksin. sonra yolları çizmeye başlayacaksın.
Ha, ben hiç çizim yapmadım bilmiyorum dersen, önce ares kullanma klavuzu pdf indir, nette bolca var, sonra uygulamaya başla.
Meseleye ben de maydanoz olmak istiyorum :)

Yusuf usta, benim en büyük sorunlarımdan birisi de bu.
Elimde illegal proteus aylarca yüklü durdu.
bolca pdf indirdim ve hatta videoları izledim.

Abi benim meselem programın nasıl kullanılacağı değil. Bilgisayar yazılımlarına merakım olduğu için, evvel Allah en geç 1 ayda o çözerim. Şöyle:

Elimde bir direnç var. Bu direncin kılıf adı, milimetresi, standardı nedir bilmiyorum. devreyi kurmasına gayet rahat kuruyorum ama, kondansatördü, şuydu buydu bunların hepsinin bir adı ve sınıfı var. Elektronik asıl mesleğim de olmayınca illaki bir yere kadar gelip tıkandım. Sonunda da kızdım, elektronik işini tamamen bıraktım. İllegal program kullanmayı da bıraktım, değilse satın alacak gücüm yoktu.

İnanolsun üşendiğimden değil ama bazı teknik sorunlarla karşılaşınca çözecek kimsem yok. Şayet bu kılıf ve ad olaylarında yardımcı olursan Eagle programı ile kendimce birşeyler yapmak istiyorum. Bununla ilgili bir resim, döküman kaynak yok mu? ben nsaıl ve nereden ne adla araştıracağımı bilmiyorum daha evvel bulamamıştım.

toyer

Alıntı yapılan: direnç - 02 Mayıs 2016, 12:41:46merhaba ustalar elimde   böyle bir motor sürücü devre şemas var bunu proteus ta çizmek istiyorum acaba nasıl çizerim yada açık şemasını nasıl çizeriz  yardımcı olurmusunuz acaba ??

https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=VTHW

https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=E8GO

https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=22C2

Öncelikle devreleri iris te çiziniz. (semalarını) sonra bu şemadaki elemanlara uygun pcb kılıflarını(baskı devre modellerini seçiniz).
şemayı arese aktarınız. bişey yapmanıza gerek yok sadece arese tıklayın o kendisi aktarır. (bütün kılıfları secmiş iseniz. seçmemiş iseniz kılıfı olmayanlara kılıf seçmenizi ister)
sonra baskı devresini çizmeye başlayın. şemayı doğru çizerseniz baskı devre çizerken size yolların nereye bağlanacagını falan gösterir ares. yanlış baskı devre çizmezsiniz.

toyer

Alıntı yapılan: seron - 02 Mayıs 2016, 15:49:34Meseleye ben de maydanoz olmak istiyorum :)

Yusuf usta, benim en büyük sorunlarımdan birisi de bu.
Elimde illegal proteus aylarca yüklü durdu.
bolca pdf indirdim ve hatta videoları izledim.

Abi benim meselem programın nasıl kullanılacağı değil. Bilgisayar yazılımlarına merakım olduğu için, evvel Allah en geç 1 ayda o çözerim. Şöyle:

Elimde bir direnç var. Bu direncin kılıf adı, milimetresi, standardı nedir bilmiyorum. devreyi kurmasına gayet rahat kuruyorum ama, kondansatördü, şuydu buydu bunların hepsinin bir adı ve sınıfı var. Elektronik asıl mesleğim de olmayınca illaki bir yere kadar gelip tıkandım. Sonunda da kızdım, elektronik işini tamamen bıraktım. İllegal program kullanmayı da bıraktım, değilse satın alacak gücüm yoktu.

İnanolsun üşendiğimden değil ama bazı teknik sorunlarla karşılaşınca çözecek kimsem yok. Şayet bu kılıf ve ad olaylarında yardımcı olursan Eagle programı ile kendimce birşeyler yapmak istiyorum. Bununla ilgili bir resim, döküman kaynak yok mu? ben nsaıl ve nereden ne adla araştıracağımı bilmiyorum daha evvel bulamamıştım.
kılıflardan vesaireden anlamıyorsanız eğer, elinizde bulunan elemanların ölçülerini areste aresin gösterdiği ölçülerle kıyaslayın. uygun olanı ölçülerdeki kılıfı secin. (adının ne olduğu önemli değil, kılıf uygun olsun elinizdeki elemana) misal kapasitor için bacaklarının arasında ki mesafe, bacaklarının kalınlığı ( çapı), kapasitorun kart üzerinde kapladıgı alan(top silk) gibi.

seron

Hayır hayır toyer, onu denedim ama bir yere kadar oluyor. Tamam ölçüleri falan programda belirtilmiş ama örneğin bir kondansatörün bir sürü tipi var. bacak genişlikleri değişiyor. Şusu değişiyor busu değişiyor. ben elimdeki cetvelle ölçerken, bu defa da başka sorula karşılaşıyorum.

Elektronikçilerde satılan elemanların tipleri belli ve sınırlıdır. İşte adları tipleri nedir. Onları bir bilsem, yapacağım bir sürü devre mevre var(dı artık yok)... Bir de bir direnci yatay olarak değil dikey olarak yerleştirmem için gereken ayarı bilmiyorum. Diyot sembolü var orda. dikey konumlandırmam gerekiyor. dikey olanı buluyorum, bu defa o diyotun çok büyük olduğunu farkediyorum. elemanı kaldırıp değiştirirken bu defa yollar değişiyor, arap saçına dönüyor. :D

İsmini cismini bilirsem, bir seferde nokta atışı yapabilirim diyorum.

Yusuf usta

ölçme biçmeye gerek yok. bir kaç çizim yapıp tecrübeyle hangi kondansatöre hangi kılıf oluyor anlamak mümkün. ben ilk zamanlar yazıcıdan çıktı alıp kondansatör bacağını deniyordum. cap 20 ufak olduysa cap25 kılıfı seçiyordum öyle öyle alıştım bitti gitti. entegreler zaten belli, resistans standart res40, gerisi bir kaç tecrübe ile çözülüyor. çok da teknik öğrenmek hemen gerekmiyor. zamanla çize çize artık alışıyorsun. ayrıca netten datasheet yoluyla zaten bacak araları kaç inch bulunur. kılıf seçimlerinde bacak aralarındaki mesafe ares'te yazıyor.

toyer de benimle aynı fikirde gözüküyor. bizi örnek al seron :)
sahi sen niye bıraktın ki elektroniği. hiç olmamış bu.

diğer arkadaşların incelemesinde fayda var:

https://320volt.com/proteus-8-turkce-kilavuz/
https://320volt.com/proteus-isisares-turkce-kullanim-kilavuzu/
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

direnç

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Mayıs 2016, 13:14:34Kendim çizeceğim, yardımcı olun diyorsun. bu güzel bir şey. Öğrenmek istğiyorsun. Bazıları da bana birisi çizip versin diyor. Onlara kızmıyorum ama, senin gibi öğrenip kendi çizmek istemek daha güzel bir hareket. Tebrik ederim.

isis  -ares de  devre çizmeyi az çok biliyorum yapıyorum bişeyler kendimce  ama burda durum biraz farklı ? 
elimde sadece  baskı devrenin üstten görünüşü var ama birisi  hayrına açık şemayı çizsde  ben aresini çizerim nasıl olur acaba hem forum olarak  herkes faydalanmış olur ... ?

toyer

areste kendinizde kılıf oluşturabilirsiniz.
3d görüntülerini falan ekleyebilirsiniz kılıfınıza. internetten 3d modellerini bulup.

mustafayilmaz

şönt dirençler ne için acaba.
benzeri bir devre yapmıştım.

çizimler için sprint layout pratiktir.
eagle karışık gelmişti bana.

direnç

Alıntı yapılan: toyer - 03 Mayıs 2016, 12:56:46areste kendinizde kılıf oluşturabilirsiniz.
3d görüntülerini falan ekleyebilirsiniz kılıfınıza. internetten 3d modellerini bulup.

kılıf bulmak mesele  değil onları yaparım ama onun baplantısını nasıl yapacam ????* 

direnç

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 03 Mayıs 2016, 16:27:50şönt dirençler ne için acaba.

çizimler için sprint layout pratiktir.
eagle karışık gelmişti bana.

birisi sevabına çizse şunu  çok randıman veren bir devre ..

Adnancoskun

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 03 Mayıs 2016, 16:27:50şönt dirençler ne için acaba.

Şöntler direnç değil, sadece switch'in çapraz bağlantılarını sağlamak için
Çapraz bağlantı da switch konum değiştirince motora giden gerilimin yönünü, dolayısı ile de motorun yönünü değiştirmek için
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

direnç

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: direnç - 03 Mayıs 2016, 19:47:33birisi sevabına çizse şunu  çok randıman veren bir devre ..

Alıntı yapılan: direnç - 04 Mayıs 2016, 22:05:58yardım decek kimse  yok mu ???

biraz uğraşsanız çizmiştiniz şimdiye kadar.. hem de öğrenmiş olurdunuz.

devre en temelde şöyle birşey, çıkışta mosfet var tabi.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın