AR-391 Arzum çay makinesi arızası

Başlatan ozgurece, 01 Mayıs 2016, 22:14:40

ozgurece

Değerli Forum Arkadaşlarım AR-391 Arzum çay makinesi açılma esnasında tüm sigortaları attırmış, ben kartı söktüm patlamış bir devre elemanı nı yerinden çıkarttım ne olduğunu bilmiyorum. Devre üzerinde başka neler aızalanmış olabilir ? Devre bu durumda iken ben elektrik verdim dijital panel çalışıyor saat program ayarları yapılıyor ama su ısıtıcı rezistanslara kumanda etmiyor, (Rezistanslar sağlam)

gevv

Mr_YAMYAM

Öncelikle rölelerin kontrolü gereklidir.
Sarı eleman devreye parelel ise olmasa da sistem çalışır. Ama sarı elemanın adını hatırlayamadım. VDR diyesim geliyor.

seron

VARİSTÖR ;D

Devrede varistör elemanı patlamış.
Rölelerde de bir sorun oluşmuş olabilir.

Varistör, bir dervrede belli bir voltajın üzerine çıkıldığında kısadevre olarak;
devre gerilimini sabit tutmaya çalışırken tesisin sigortasını attırmaya çalışır.
Böylece cihaz yüksek güçten korunmuş olur.
Şayet sigorta atamazsa varistör patlayarak devreden çıkar, çıkmasıyla beraber takip eden elemanların yanmasına neden olunabilir. orada röleleri möleleri hep kontrol etmek gerekiyor...
O üç ayaklı elemanın da kontrolü gerekebilir.
Şu anda özgürece ve yamyam ustayla zellodan konuşuyoruz. oradan da çözmeye çalışacağız...

Mr_YAMYAM

@ozgurece
Röleyi devreden sök ve bobin uçlarına 12V verip test et.
Çalışıyorsa sağlamdır. Ama kontaklarını da ölçmelisin. Kontakları yapışık kalmışsa bu gibi arızalara sebebiyet verebilir.

seron

Gerilimi uygulayınca çıt yapar ama kontak değişmeyebilir. mutlaka ölçü aletiyle bakmalısın...

olc technics

i3uz

gördüğüm kadarıyla varistörü bağlana gerek yok. siyah ve mavi röleyi kontrol et. siyah röle genelde arızalanır. röle diyotlarına bak. 3 bacaklı olan triak galiba kaynatma konumuna ile  sıcak bekleme konumunu yanı güçü kısmayı yapıyor.. bunlar haricinde bakacagın bişey yok.. istersen sigorta dirençleride kontrol et üzerinde "0" yazar

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

ozgurece

Triak ın data sheet ine baktım (T1235T-6İ) arızalı, Elektronik pasajdan Varistör ve Triak satın aldım ,Ayrıca röle ve diyotlar sağlam uygun bir zamanda arızalı elemanları değiştirip test yapıp sonucu paylaşırım.Yardımcı olan tüm Forum Arkadaşlarıma (Mr_YAMYAM, seron, i3uz) çok teşekkür ederim. (Triak 6.TL , Varistör 1.TL)

seron

özgür,
O aldığın triyak eğer patates ise sıkıntı yaşayabilirsin. Piyasada çok dolaşıyor bunlar.
Sen yine de parçaları düzgünce değiştirip sonuca bir bak buraya bildir. Eğer çalışırsa konuyu çözersin bize de tecrübe olur.

Eğer dediğin gibi triyak gitmişse, daha evvel anlattığım gibi ani güç dalgalanması olmuş, önce varistörü patlatmış sonra triyak elden gitmiş demektir. İnşallah oradaki işlemci de gitmemiştir değilse servise gider, kart komple değişir.

ozgurece

Malesef Tüm çabalarımız boşa gitmiş , Cihaz çalışmıyor, Su ısıtma yapmıyor, Diğer fonksiyonları, Saat, ,Program Ayarı yapılabiliyor. Su ısıtma haricinde her şey normal,  Anlaşıldıki Benden Tamirci olmaz. :-[

i3uz

rezistansı gittimiştir ölç istersen ... rölelerden ses falan geliyormu ? gelmiyorsa bak bide böyle dene ama bu deneme röleler çalışsa bile kontaklar sorunlu olduğunu anlarsın vede rezistansın çalışmadıgını anlarsın. deneme yaptıkta sonra kaldır kısa devreleri.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

ozgurece

Değerli Forum Arkadaşım i3uz, Kart üzerinde çözüm önerilerini çizerek bana yardımcı olmaya çalışıyorsunuz, , Forumda bu şekilde arkadaşlarımıza yardımcı olan kişi , 2 veya 3 kişidir. Sizin gibi Yardımsever ,Değerli ,bilgili insanlarımız da parmakla sayılacak kadarda azdır. Çok Teşekkürler.
Önerilerinizi deneyip sonucu paylaşacağım,

ozgurece

1. kısa devrede ilk  resimde görünen rezistans Çalıştı, 2. Kısa devrede su ısıtıcı çalışmadı, Alt ısıtıcının Rezistansını tekrar kontrol ettim sağlam, sizin yönlendirmeniz doğrultusunda devam edebiliriz. 

i3uz

1. kısa devre çalıştıysa demekki mavi röle tetiklemiyor onu kontrol edermisin? 2. kısa devre zaten triacı devre dişi birakarak bişeyler yapmak için uyguladık nasıl olsa triakı değiştirdin. hemde devre için ikinci plandaymış. röleyi bi dene bakalım devremi tetiklemiyor yoksa rölemi bozuk.

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

ozgurece

Evet şimdi 9 volt ile denedim Mavi röle OK , Röle 9 volt ile resimde işaretli iki uç Ohm metre ile kısa devre gösteriyor.

Mr_YAMYAM

ozgurece

Yok Hocam İkiside sağlam Ben kontrol ettim, Ayrıca mikroişlemci çalışıyor, çünkü Saat ,Programlama, çalışıyor, panel tuşları ,buzer çalışıyor, LCD panel ışıkları OK , uyarı ledleri Ok, Su ısıtma yapmıyor.Eğer çözüm bulamassak , Karşı caddede Servis var ona götürüp bırakırım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 06 Mayıs 2016, 17:54:48Yok Hocam İkiside sağlam Ben kontrol ettim, Ayrıca mikroişlemci çalışıyor, çünkü Saat ,Programlama, çalışıyor, panel tuşları ,buzer çalışıyor, LCD panel ışıkları OK , uyarı ledleri Ok, Su ısıtma yapmıyor.Eğer çözüm bulamassak , Karşı caddede Servis var ona götürüp bırakırım.
Su ısıtma yapmayan rezistans ya bozuktur çalışmıyordur.
Ya da elektrik gitmiyordur.

seron

Ben özgürün röleleri doğru kontrol ettiğinden kuşkuluyum. i3uz'un dediği şekilde dikkatle rölelere bakmak lazım.
Eğer iki rezistans da buzzer kademesinde ölçünce cııııyk diye ötüyorsa, rezistanslar sağlamdır. rezistans uçlarına güç gelmiyorsa sorun devre kartındadır(röle möle).
Rezistansın girişine kadar geliyor ama rezistans ısınmıyorsa, o dairesel klemenslerden bahsediyorum, orada bir temassızlık küf pas olabilir, kazımak lazımdır.

ozgurece

Küf pas yok ,röleleri soküp kontrol ettim DC 12v verdim çalışıyorlar ,ama sağlam görünüp devrede çalışmıyorsa , ben gidip yeni röle alırım, yeterki cihaz çalışsın, onursal Hocamızda yoğun olduğu için yardımcı olamıyor.

seron

Özgür şunu bir anlayalım:
Röleye gücü verince bağlatının biri off iken on oluyor, diğer bağlantı ise tam tersi değil mi?
Şayet röleler ve devrenin genelinde bir sorun yoksa o zaman rezistansa yöneleceğiz demektir.
Bir de kartın üzerinde "0" sıfır yazan elemanlar var, onların ne olduğunu bilyorsun. Kart üzerindeyken kontrol edilmez onlar. sökme imkanı da zor olduğuna göre, kısa devre edebilirsin.

bana rezistansa giden renkli kabloların kartta nereye lehimlendiğini kare içine alarak gösterebilir misin.
ben beş dakka sigaraya çıkıp gelicem. ara sıra foruma bakarım. eğer hiç yapamazsak servise başvurursun.

Mr_YAMYAM

Bir diğer mesele sorunu.
Bazı aletlerde termik bulunur.
Ki su aşırı ısındığında ısıtıcıyı kapatsın. Devrede böyle bir termik var mı ?.
Nerelerdedir nasıl durumdadır iyice bir mıncıklanmalıdır.

seron

Katılıyorum. Özgür orada patlamış bir eleman daha var. Daha evvel bahsettiğimiz eleman o değilse nedir o?

Termik konusunda ben de katılıyorum. Kırmızı-siyah kablo nereye bağlanıyor, tam görünmüyor. bir de tek başına kart ile ısıtıcı altlığını birleştiren bir beyaz kablo var ince.

Ben önceki resimlere de bakıp bir kontrol etmeye çalışayım...

ozgurece

kırmızı siyah kablo CR 2032 pil e bağlı saat ayarı elektrik kesintisinde bozulmasın diye.
Bu arada HP nin Asusa taktığım ve DVD leri okuyup CD leri okumayan DVD RW yi yine HP laptopa taktım Takır Takır herşeyi okuyor, Adamlar ne yapmışsa başka laptopta tam çalışmıyor. Arızalı görünüyor.

seron

seron

Özgürün çay makinesi elektrik hatlarından oluşan bir sorun nedeniyle 380Voltu yemiş ve cartayı çekmiş. Özel alanda sohbetimizden bunu anladım.

Sorun muhtemelen elektronik kartta oluşmuştur ama, yine de rezistansı boşta iken kontrol ederek bir bakacak; röleleri daha dikkatli kontrol edecek, ve bu şekilde tesbit yapacak. Şayet bir sorun bulamazsa servise başvurarak yardım isteyecek.

Elektronik kart, yedek parça olarak piysasada bulunmuyor. Dolayısıyla önce çay makinesinin yenisinin fiyatına bakılarak, eğer tamir ettirmesi uygunsa tamir ettirilmesi, değilse yenisinin alınması daha mantıklı olabilir.

i3uz

Termik olayı söz konusu ama özgürce 1ci röleyi kısa devre edince resiztans çalışıyor dediği için bu ihtimal söz konusu değil. dolasıyla röle kontakları ve rölede harici olarak dişarıdan müdahale edilince çalışıyorsa devre röleyi tetiklemiyor. bakacağımız tek nokta kaldı. üzerinde 0 yazan direnç kısa  devre göstermesi lazım röle voltajı onun üzerinden geliyor. yada röle transistörü arızalı, oda smd değiştirebilirmisin bilmiyorum. Ama öncelikle röle voltajına bakılacak.  sonra 0 dirençe sonrada transistöre bunları bi kontrol ett..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

ozgurece

Dostum elinize sağlık, gayet açık yapılacakları anlatmışsınız. Ben fırsat bulunca kontrol edip sonucu paylaşırım.

ozgurece

Dediğiniz gibi 0 yazan tüm dirençleri kontrol ettim hepsi kısa devre yani sağlam ,Tüm diyotları tek tek kontrol ettim sağlam, Röle Transistörü hangisi ? SMD sorun değil 862D+ elimde var, Sizin yönlendirmenizle kartı düzelteceğiz inşlh, Zaten başka kontrol eilmemiş eleman kalmadı, Teşekkürler. (Benim için önemli olan Arızalı Elemanın hangisi olduğunu bulabilmek , Karşı cadede Servise bıraksam yaparlar ama teknik eleman bana hangi parça değişti söylemez, Yada yeni kart şipariş ederim 100 -150 TL hiç sorun değil benim için önemli olan kart üzerinde arızayı bulabilmek, Öğrenebilmek.

i3uz

+12 volt geliyormu 2 diyot var bunlar 2 yeri besliyor. bu voltajlar varmı? gösterdiğim transistör belirttiğim gibi olmalı ama şimdi voltaja bakalım röle voltajları tam mı..

2 resimde rölerin beslemesi iiçin gereken voltajı sağlıyor direnç 12 v çıkış olmalı

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

i3uz

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

ozgurece

Alt su ısıtıcı haznesini takmadan gösterdiğiniz yerde 12V ölçebilirmiyiz ?

i3uz

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

ozgurece

i3uz

47ohmun bacagının birini sök bakalım aynı şekildemi çalışıyor mu sistem?
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

ozgurece

Dediğiniz gibi 47 ohm direncin bir bacağını söktüm daha önce 0,5 volt ölçüm yaptığım yerde hiç voltaj okuyamadım, ayrıca direnci sökerken cihaz fişe takılı olmadığı halde buzer ses sinyali duyuldu.Direnci de ölçtüm sağlam görünüyor.

i3uz

ölçü aletinde kondansatör ölçme varmı? ayrıca yukarıdakilerden biri 12vluk zener olabilir ölçebildinmi onları?

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

ozgurece

Ölçü aletinde Kondansatör ölçüm yok malesef,

ama elimde kondansatör var siz değiştirilecek olanları gösterebilirseniz ben değiştiririm, zener diyotlar sağlam, Yanlızca D3 yazan kısa devre o eleman jumper mi anlayamadım.

i3uz

bunlar zener 12v galiba, bak bakalım kısadevre falanmı bence bozul olanlar bunlar 12 gerilim bulmamız lazım. biri 5v biri 12v olabilir.

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=B397[/img]
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

ozgurece

O zenerler sağlam, devre üzerinde  2 defa ölçtüm , sağlam görünüyorlar ama isterseniz çıkartıp ta ölçerim

i3uz

Tamam ozaman bana şimdi resimdeki kondansatörün artı eksine düşen gerimi söylermisin?

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=ZSU6[/img]
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

ozgurece

i3uz

kondansatör uclarında 12v yokmu?

yoksa 12v kayıp. o sarı röle gibi kondansatörleri istersen değiştir. 220vac yi düşürmek için kullanılır.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

i3uz

kondasatör uclarında 12v yokmu dedigim kondanstör siyah olanlar.. aman ha sarı kondansatörlerin gerilimini öçme..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

ozgurece

C4 5v, diğeri 0,5v, tamam sarı renkli kondansatörleri değiştirip sonucu yazarım. Teşekkürler.

i3uz

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın