W10 yüklü diske W7 kurunca

Başlatan Yusuf usta, 30 Nisan 2016, 01:19:26

Yusuf usta

Bir ara windows 10 yüklü makineme bazı sebeplerden dolayı w7 kurup, çift işletim sistemi ile makineyi kullanmaya başlamıştım. Derken makine her açılışta disk tarama yapıp binlerce hata bulmaya başlamıştı. diske ne oldu derken disk bir gün komple göçtü.

zor bela bilgilerimi kurtarıp yeni diske aktardım. w10 ile ne güzel kullanırken, geçen gün lazım oldu yine ikinci işletim sistemi olarak windows 7 kurdum. ve iki gün sonrası yine w7 açtığımda hata düzeltmeler başladı. ben de anladım ki, bu iki sistem bir arada sakat...

nedeni üzerinde fikirlerim var ama emin olup öyle yazarım. en azından w10 dosya yazdıysa diskteki sistemi değiştiriyor, w7 bu veri sisteminden farklı çalışıyor diye düşünüyorum.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

memleket

Hocam önce C bölümüne WIN 7 ve sonra D bölümüne WIN 10 kurmayı denediniz mi?
Bir yerlerde okumuştum ama linkini bulamadım. Önce eski işletim sistemi kurulup sonra son işletim sistemi kurulumu yapılmalı diye...

seron

@Yusuf usta hatanın nedeni olarak ben de yanlış kurulumu görüyorum.
Ben winXP'nin yanına 10 kurdum. hiçbir sıkıntı yoktu. yeni çıkan windowslarda hızlı açılış için bir sürü zımbırtı çıkartmışlar. Sistemi kapattığını sanıyorsun ama kapatmıyor. sonra başka bir sistemle açmaya çalışırken de o disk güvenle UNMOUNT olmadığı için(diğer sistemde hala bağlı olduğu için) bu tip hatalar oluyor. MFT parça pinçik allak bullak oluyor. bir diğer sebep windows loaderinin doğru yapılandırılmamış olması olabilir.

Bu durumda ben de Önce 7'yi, sonra 10'u kurmanı tavsiye ederim. 10u  yanına kurduğunda her açılışta win10 ekranı gelir: -Win10la açıl
-daha eski win sürümüyle açıl.

fareyle seçer başlatırsın çok basit. XPyi bile kabul ediyor.

Arkadaş, sen de haklısın. WinXP den sonra bozdular. XP mi 7 mi, 8mi diye bocalarken en son kızdım. Elimdeki lisanslı Xp yi kurup yanına bir de linux kurdum, tüm dertlerim bitti. :)

Yusuf usta

tek sebep o değil @seron
w10 format biçimi olarak farklı. diski kullanma şekli farklı. ve sanırım başlangıçta kendine ait dosya kullanmak yerine tek dosya içine açılış bilgileri yazıldığı için aynı klasörde üst üste yazıp duruyorlar. birisi açılınca diğerinin değiştirdikleri ile hafıza kaybı yaşıyor ve hemen disk onarmaya geçiyor. binlerce bozuk küme buluyor işliyor. bu sabah da 6 bin küsür dosya kaydı işledi. ben desem ki 6 bin dosya bozayım bir saat sürer. bu kerata on dakika diğer sistemi açsam hemen ortalığı karıştırıyor.

en sağlamı tek işletim sistemi. iki ayrı ssd diske sistem kurup birini yanımda taşırken diğerini cihaza takacağım.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Yusuf usta,
İki sistemi birden güvenle kullanabilirsin.
Bunun için, eski sürümü ilk kurmalısın.
Sonra yeni sürümü kurup, ayarlarından Uyku modu ve hızlı başlatma seçeneklerini deaktive etmelisin.
Ben bu mereti yıllarca bu şekilde (winXP+Win7, WinXP+Win8.1, Win7+win8.1 WinXP+win10) olarak denedim ve kullandım.
Sorunun nedeni hangisini hangi sırada kurduğun ve yeni sürümün ayarlarında.

Bu hızlı başlatma olayı win8 den itibaren çıktı ortaya. Başka bir forumda bu tip şikayetler çok geliyordu ve windows sürümünde hızlı başlatma ve uyku modunu iptal ederek çözüyorduk. Tam olarak kapanmamış sistemin başlangıç dosyalarını değiştirirsen bahsettiğin şikayetler normaldir.

Yine de sen bilirsin. Ama diyeceğim, iki sistem doğru yapılandırılırsa gayet de gül gibi geçinip gidiyorlar.

umut51er

bende kullanıyorum windwos 10 kali linux ve windows 7 3nü bir arada hiçde hata almıyorum sadecea çılışta soruyor hangisiyle başlayım diye

i3uz

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 30 Nisan 2016, 01:19:26Bir ara windows 10 yüklü makineme bazı sebeplerden dolayı w7 kurup, çift işletim sistemi ile makineyi kullanmaya başlamıştım. Derken makine her açılışta disk tarama yapıp binlerce hata bulmaya başlamıştı. diske ne oldu derken disk bir gün komple göçtü.

zor bela bilgilerimi kurtarıp yeni diske aktardım. w10 ile ne güzel kullanırken, geçen gün lazım oldu yine ikinci işletim sistemi olarak windows 7 kurdum. ve iki gün sonrası yine w7 açtığımda hata düzeltmeler başladı. ben de anladım ki, bu iki sistem bir arada sakat...

nedeni üzerinde fikirlerim var ama emin olup öyle yazarım. en azından w10 dosya yazdıysa diskteki sistemi değiştiriyor, w7 bu veri sisteminden farklı çalışıyor diye düşünüyorum.

yusuf usta bende şuan xp(açılışta old versiyon olarak belirtiyor) , win7, 8,1 ve 10 olarak kullanıyorum. bir sorun yok. Ama lenova laptoplarda win 7 ile birlikde 8,1 i çalıştıramadım. 8,1 ile win10 çalışabildi. adamların teknik servislerini aradığımda, "kullandığınız modelde win7 desteklemeyen parçalar olduğundan istemiş olduğunuz kurulumu gerçekleştiremezsiniz" dediler. sendede bu sorun olabilir.dolasıyla mevcut sürücüleri tarıyor hata arıyor olabilir.

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın