Çift Taraflı Baskı Devre ??

Başlatan AlamutHaremeynn, 29 Nisan 2016, 16:46:34

AlamutHaremeynn

Arkadaşlar merhaba. Ben projem için bir baskı devre yapacağım bu devre 3 bitlik 2 sayıyı karşılaştıran bir devre. Hazır bir baskı devre yapan bir yer bulamadım. O yüzden kendim yapacağım ancak atlamalar fazla. Atlamalar alt kısımda normal yollar üst kısımda olacak şekilde baskı devre yapacağım. Ama bir sorun var ben atlamaları ve normal yolları nasıl ayırıp kuşe kağıda yada PNP kağıda yazdırabilirim? Ayrıca bu yazdırma işlemini nereden yaptırabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: AlamutHaremeynn - 29 Nisan 2016, 16:46:34Arkadaşlar merhaba. Ben projem için bir baskı devre yapacağım bu devre 3 bitlik 2 sayıyı karşılaştıran bir devre. Hazır bir baskı devre yapan bir yer bulamadım. O yüzden kendim yapacağım ancak atlamalar fazla. Atlamalar alt kısımda normal yollar üst kısımda olacak şekilde baskı devre yapacağım. Ama bir sorun var ben atlamaları ve normal yolları nasıl ayırıp kuşe kağıda yada PNP kağıda yazdırabilirim? Ayrıca bu yazdırma işlemini nereden yaptırabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

ben çift yüzlü bir devreyi şöyle yapmıştım:

önce ilk yüzünün baskısını ütüledim kağıttan hazırladım. arka yüzünü komple koli bantı ile sıkıca kapladım. asite atıp çıkarttım.
sonra diğer yüzünü basıp ilk çıkan yüzü çok sıkı bantladım. denk getirmek için dörtbeş ayrı noktadan delik delip diğer kağıdın da aynı pinlerinin bu deliklere gelmesini sağladım. çok delik delmedim, çünkü asitleme sırasında delikten geçen asitin diğer yüze bulaşmasından çekindim. işlemi hızlı yapayım ve delikten karşıya asit geçse de etkilemesin diye FeCl yerine perhidrol-tuzruhu ikilisini tercih ettim.

sonra delikler arası irtibatı zaten takacağım malzeme sağlamıyorsa, o kısımlara tel atıp alttan üstten lehimledim.

sen de böyle deneyebilirsin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

AlamutHaremeynn

Teşekkür ederim. Benim sorum sadece devrenin çıktısını nasıl alacağımdı? Output sekmesinden Pdf'i seçip, daha sonra bottom copper yada top copper seçenekleri ile atlamalar veya normal yolların çıktısını alabiliyormuşuz bunu öğrendim. Son bir sorum var beyfendi. Ben devremi nasıl ölçülendireceğim yani her bir kaç kaç mm yada cm ihtiva eder?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: AlamutHaremeynn - 30 Nisan 2016, 18:27:53Teşekkür ederim. Benim sorum sadece devrenin çıktısını nasıl alacağımdı? Output sekmesinden Pdf'i seçip, daha sonra bottom copper yada top copper seçenekleri ile atlamalar veya normal yolların çıktısını alabiliyormuşuz bunu öğrendim. Son bir sorum var beyfendi. Ben devremi nasıl ölçülendireceğim yani her bir kaç kaç mm yada cm ihtiva eder?

ares üst menüden kalınca bir "m" harfi ile sembolize edilen metrik ölçümü tıkla. tool ya da view menüsü var yukarıda, şu an bakamıyorum da, o menülerin birinde olacak. sonra mouse ile seçer gibi tıkla bir kare içine al bu çizimi. altta dikkat edersen milimetre cinsinden boyutları göreceksin. çizim penceresinin alt şeritinde sağa bakarsan görürsün.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın