Altın kaplama PCB. (Tartışma)

Başlatan Mr_YAMYAM, 21 Nisan 2016, 15:35:24

Mr_YAMYAM

Dün şeytana uydum ve özel tasarımım olan RIAA pre-ampli kartlarına ALTIN KAPLAMA yaptırdım :D
(Masraflarını sevdiğim birisi karşıladı)
Altın rengi bakır ile çok yakın olduğu için fotoğrafta belgeleyebilmek oldukça zordur. Bu sebeple birkaç açı ve ışık ortamı ile fotolar aldım.
Kıyaslama için resimlerde Lehim kaplanmış eski bir PCB, Bakır PCB ve 2 adet altın kaplanmış PCB bulunmaktadır.





Sizce bir PCB nin altın kaplamalı olması ses kalitesine ne denli etki edebilir. Bir PCB yi altın kaplama yaptırmak (Ses devreleri için) ne denli gereklidir.
Tasarım özellikleri.
40db veya yukarısı kazanç.
50Kohm giriş empedansı. 2Kohm çıkış empedansı.
Low noise Hıgh PSRR OP-AMPS.
RIAA frekans responsu. +/-0.2db
Metal film ve metalized karbon dirençler %1 ve %0.1 tolerans

seron

@Mr_YAMYAM , başka bir sitede altın kaplanan bazı bağlantıların ses kalitesine olumlu etki yaptığını okumuştum(hani lüzumsuz işler müdürü olarak çalıştığım site). o arkadaş bu işin ticaretini de yapıyordu sanırım.

ne işe yarıyor bu teknik anlatır mısın?
bu arada ilk resimde aşağıdaki plakaların altın kaplandığı görülüyor... diğerlerinde pek seçilmiyor ama belli belirsiz ayırdedilebiliyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 21 Nisan 2016, 20:49:23@Mr_YAMYAM , başka bir sitede altın kaplanan bazı bağlantıların ses kalitesine olumlu etki yaptığını okumuştum(hani lüzumsuz işler müdürü olarak çalıştığım site). o arkadaş bu işin ticaretini de yapıyordu sanırım.

ne işe yarıyor bu teknik anlatır mısın?
bu arada ilk resimde aşağıdaki plakaların altın kaplandığı görülüyor... diğerlerinde pek seçilmiyor ama belli belirsiz ayırdedilebiliyor.
Önce arkadaşlar tartışmaya katılsın da muhabbet olsun.
Aslında mesele çok basit.

newzat

21 Nisan 2016, 23:23:41 #3 Son düzenlenme: 21 Nisan 2016, 23:24:54 newzat
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Nisan 2016, 15:35:24Sizce bir PCB nin altın kaplamalı olması ses kalitesine ne denli etki edebilir. Bir PCB yi altın kaplama yaptırmak (Ses devreleri için) ne denli gereklidir.
Korozyona karşı çok iyi bir koruma yapmışsınız Onur hocam,pcb'nin üst yüzeyindeki şaselemede oldukca başarılı..Sizin montajınızı bilmiyorum ama ben preampliyi metal bir kafesin içine koyar son şeklini verirdim..

Mr_YAMYAM


newzat

Onur hocam,elimde National'in teyp,tuner,pikap bir arada cihazı var..Ben bu pikabı ayırıp,ses sistemime adapte etmek istiyorum..Fakat preampli kısmıda,tuner,çıkış katı bir arada,pikabın üzerindeki kafa Pioneer'in,dc omajı 517 ohm gibi,bu kafa için bir preampli öneriniz olurmu yoksa orjinal devresini,smd malzeme ile yeniden çizmek fikrim var değermi..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: newzat - 22 Nisan 2016, 13:45:09Onur hocam,elimde National'in teyp,tuner,pikap bir arada cihazı var..Ben bu pikabı ayırıp,ses sistemime adapte etmek istiyorum..Fakat preampli kısmıda,tuner,çıkış katı bir arada,pikabın üzerindeki kafa Pioneer'in,dc omajı 517 ohm gibi,bu kafa için bir preampli öneriniz olurmu yoksa orjinal devresini,smd malzeme ile yeniden çizmek fikrim var değermi..
Pikaplarda mekanik aksam çok büyük önem arzetmektedir.
Bu yüzden o cihazdan sökeceğin pikabın mekanik aksamı kaliteli ise RIAA ile uğraşmaya değecektir.
Sen bilgili birisi olduğun için böyle bir pre-ampli yapmanda yardımcı olabilirim. Ancak ucuz da olamıyor. Özellikle yüksek kazançlı ''PRO-QUALITY'' istersen maliyet oldukça fazla olabiliyor.
Önce pikabın bir resmini görebilirsem önerilerde bulunabilirim.

newzat

Onur hocam,pikap beltdriver,motor servo kontrollü,resimleri akşam yükleyebileceğim..Elimde Technics 1210 var fakat günlük kullanım için kıyamıyorum,bu pikabın sonucuda fena değil tatminkar,ahşap işi ile uğraşan bir arkadaşım,ağaç bir kasa yapıcak sanki güzel bir sonuç çıkacak gibi,bu mekanik olmaz derseniz directdriver bir pikap bulurum..Preamplinin fiyatı mesele değil,kafamdaki set Pikap(Belirsiz)+Studer mikser+çift EL34 lambalı ampli(Dynacord)+Philips AD5200(25Watt)Fullrange hoparlörler...Akşam resimlerden sonra netleştirelim derim..İlginiz için teşekkür ederim..

Mr_YAMYAM

Technics 1210 lar fena değildir. İyi bir cihaz. Bir de STANTON HEADSHELL varsa dadından yinmez :D
Hangi pre-ampli ile kullanıyorsun acaba.

newzat

Onur hocam Stanton DiscMaster var elimde,preampli olarak Ecc83 ile yaptığım Philips lambalı ampliden kopya bir devrem var fakat,besleme kutusu falan pratik olmuyor..Yaz geldi çatıya taşınacağım bir sürü sorun çıkıyor :) ..

newzat

Bilgisayar'dan hiç anlamayınca bu kadar kolay resim gönderme işlemi canımı çıkardı :) ..Nihayet başardım hocam elimdeki shell'ler bunlar..

newzat

Onur hocam mikserim,amplifikatörüm ve teybim bunlar bakımlarını yaptım tekrar topluyorum..

newzat

Bunlarda hoparlör seçeneklerim,JBL-LX66,benim favorilerim olan,Philips AD5200..Malzemeler bunlar hocam,buradan bir yol çizelim..

Mr_YAMYAM

STUDER mikseri nerden buldun. :D
Ben yıllarca o mikserlerin bakımını yapmıştım işyerimde.
Cihazların gayet güzel ama oldukça tozlu.
Birleşik cihazın pikabını alıp modifiye etmeye değer görünüyor. Ampline pek ısınamadım.
Headshellerin de STANTON tipli olanını beğendim. Her durumda ikisi de kullanılabilir.
Buradaki amaç pikap modifiyesi olduğuna göre koşullarımız belli oldu.
Önce pikap için uygun bir kasa yapılması. Beni aşar sen zaten anlaşmışsın.
Pikap kasası içerisine bir pre-ampli yapılırsa cenıfır olur. Bu iş için de kasayı tasarlarken bu unsuru gözönünde bulundurmalı ve gerekli ekipmanlar için hesaplamalar yapmalısın.
Devre kartı (RIAA pre-ampli)  yerleşimi.
Pikap içerisinde trafo var mı. Çıkışları kaç volt.
Hariçten trafo konulacaksa pikap aksamları gerilimleri ve pre-ampli besleme gerilimleri.
Yapımına karar verirsen senin konuyu ayrı bir başlık altında inceleyebilir, kademe kademe ilerleyerek sonuca gidebiliriz.

newzat

Onur hocam Studer'leri hurdacıdan kilo ile aldım :) (2 Adet)..Raks firmasının master kayıt masalarıymış,kapanınca hurdacı bütün malzemeleri almış,Revox makara teypler,Studer makara teypler,duvar gibi yığılıydı fakat 1 inch makara kullanıldığı için onları almadım..Cihazları bakım için sökmüştüm o yüzden epey tozlandılar,Nakamishi teybin lastiklerini falan yenilemek için bekliyordum..Pikabın beslemesini harici yapayım diyorum,ağaç kasanın içine metal kutu yapıp preampliyi içine monte etmek fikrindeyim(Siz bu konuda ne dersiniz)..Amplifikatör konusu mecburi değil(Lambalı favorimdir ama  :) ),elimde bir çift Philips RH-532 Motional Feedback Selfpowered kabinim var onlarıda kullanabilirim..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: newzat - 22 Nisan 2016, 17:53:57Onur hocam Studer'leri hurdacıdan kilo ile aldım :) (2 Adet)..Raks firmasının master kayıt masalarıymış,kapanınca hurdacı bütün malzemeleri almış,Revox makara teypler,Studer makara teypler,duvar gibi yığılıydı fakat 1 inch makara kullanıldığı için onları almadım..Cihazları bakım için sökmüştüm o yüzden epey tozlandılar,Nakamishi teybin lastiklerini falan yenilemek için bekliyordum..Pikabın beslemesini harici yapayım diyorum,ağaç kasanın içine metal kutu yapıp preampliyi içine monte etmek fikrindeyim(Siz bu konuda ne dersiniz)..Amplifikatör konusu mecburi değil(Lambalı favorimdir ama  :) ),elimde bir çift Philips RH-532 Motional Feedback Selfpowered kabinim var onlarıda kullanabilirim..
Bu durumda mikseri de devreya alabilir ve iyi bir sistem oluşturabilirsin.
Monitörler (aktif hoparlörler) mikser çıkışına bağlanır.
Her bir cihaz miksere giriir. Hangi cihaz dinlenilecekse o cihazın faderleri açılır.
Ancak o STUDER sanırım +6dbU çıkış seviyesine sahipti. Ciddi bir kalibrasyon yapman gerekebilir.
Eğer pre ampliyi cihaz içerisine yapmak istersen trafo ve preampli shield'leri çok önem kazanacaktır. Ama bir de yaparsan sistem oturmuş olacaktır.
Bu gibi mikserli sistemlerde harici pre ampli de kullanılabilir. Ama hangi headshell i kullanırsan kullan pre-ampli girişine kadar ciddi kayıp yaşarsın. Çünkü bu tür sistemlerde giriş empedansın 50Kohm civarı olacaktır. Bu empedansta giriş kablosu bile başlı başına beladır.

newzat

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Nisan 2016, 18:04:00Bu durumda mikseri de devreya alabilir ve iyi bir sistem oluşturabilirsin.
Monitörler (aktif hoparlörler) mikser çıkışına bağlanır.
Her bir cihaz miksere giriir. Hangi cihaz dinlenilecekse o cihazın faderleri açılır.
Ancak o STUDER sanırım +6dbU çıkış seviyesine sahipti. Ciddi bir kalibrasyon yapman gerekebilir.
Eğer pre ampliyi cihaz içerisine yapmak istersen trafo ve preampli shield'leri çok önem kazanacaktır. Ama bir de yaparsan sistem oturmuş olacaktır.
Bu gibi mikserli sistemlerde harici pre ampli de kullanılabilir. Ama hangi headshell i kullanırsan kullan pre-ampli girişine kadar ciddi kayıp yaşarsın. Çünkü bu tür sistemlerde giriş empedansın 50Kohm civarı olacaktır. Bu empedansta giriş kablosu bile başlı başına beladır.

Studeri kalibre etmek için Ac milivoltmetre,Osilascope,Audio signal generatör,yeterli olur sanırım(Elimde mevcut)..Pikap preamplisini kasanın içine koyayım,beslemesini harici yapıp,mikserin kanalına gireyim,diğer cihazlarıda dediğiniz gibi mikserde birleştirip aktif monitörlere sinyal göndermek en iyi yol gibi görünüyor...Eğer preampli için bir şema ve pcb düzeni öneriniz varsa,pikap kasasının yapımını başlatayım(Pikap preamplisi smd yapımı için fikriniz nedir %1 töleranslı malzeme ile)..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: newzat - 22 Nisan 2016, 18:20:58Studeri kalibre etmek için Ac milivoltmetre,Osilascope,Audio signal generatör,yeterli olur sanırım(Elimde mevcut)..Pikap preamplisini kasanın içine koyayım,beslemesini harici yapıp,mikserin kanalına gireyim,diğer cihazlarıda dediğiniz gibi mikserde birleştirip aktif monitörlere sinyal göndermek en iyi yol gibi görünüyor...Eğer preampli için bir şema ve pcb düzeni öneriniz varsa,pikap kasasının yapımını başlatayım(Pikap preamplisi smd yapımı için fikriniz nedir %1 töleranslı malzeme ile)..
SMD malzeme çok önemli değildir ama bazı parçalar spesifiktir.
RIAA devrelerde en önemli parça giriş kapasitesidir. Kafanın öngördüğü ölçüde giriş kapasitesinin küçük olması istenir. Bu ve bunun gibi bazı kondansatörler de standar seramik veya polyester türünden olmaz.
Al sana çok kaliteli bir 40/60db kazanç ayarlı şema.
Bu şema çok basit gibi görünse de akıllı insanları gudurtabilir, benim gibi delileri ise akıllı yapabilir :D

newzat

Çok güzel devreymiş Onur hocam teşekkür ederim,opamplar Türkiyede yok galiba google amca bulamadı,yurt dışından sipariş vereceğim mecburen,biraz araştırayım bakalım nereden getirteceğimi...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: newzat - 22 Nisan 2016, 19:36:51Çok güzel devreymiş Onur hocam teşekkür ederim,opamplar Türkiyede yok galiba google amca bulamadı,yurt dışından sipariş vereceğim mecburen,biraz araştırayım bakalım nereden getirteceğimi...
Uygun fiyatlı bulabilirsen bana da haber ver.
Ben araştırdım konya sokaktan birisi 30$ civarı fiyat vermişti.
Ben de şemayı modifiye edip 4562 ile uyarlayarak yapmıştım.

mustafayilmaz

LT1010 150mA buffer. ben bir proje için denemelik 2 tane almıştım.

Türkiye'de şurada var.
kalitesine güvenebilirseniz, alın. (Ben buradan almadım)

newzat

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 23 Nisan 2016, 20:34:10LT1010 150mA buffer. ben bir proje için denemelik 2 tane almıştım.

Türkiye'de şurada var.
kalitesine güvenebilirseniz, alın. (Ben buradan almadım)
mustafayilmaz teşekkür ederim,Digikey'den LT1115 siparişi vereceğim,LT1010'uda buradan alıp deneyeyim..Onur hocam digikeyde LT1115 için 5 dolar fiyat var ne dersiniz..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: newzat - 24 Nisan 2016, 12:02:45mustafayilmaz teşekkür ederim,Digikey'den LT1115 siparişi vereceğim,LT1010'uda buradan alıp deneyeyim..Onur hocam digikeyde LT1115 için 5 dolar fiyat var ne dersiniz..
Fiyat çok iyi.
Ürün orijinal ise ben de alırım.

newzat

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Nisan 2016, 12:25:24Fiyat çok iyi.
Ürün orijinal ise ben de alırım.
Digikey'in ürünleri oldukça güvenilir Onur hocam,size kaç adet lazım ona göre geçeyim siparişi..
 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: newzat - 24 Nisan 2016, 16:25:59Digikey'in ürünleri oldukça güvenilir Onur hocam,size kaç adet lazım ona göre geçeyim siparişi..
Bana çok lazım.
Ama üretim yaptıracak arkadaş kabul ederse alacağız.
Ben test için kendime birkaç adet alıp test ederim. Sonra kabul edilirse üretim yapacağım arkadaş toptan alır.
Şu andaki prototip 4562 ile yapıldı.

fuatgok

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Nisan 2016, 15:35:24Dün şeytana uydum ve özel tasarımım olan RIAA pre-ampli kartlarına ALTIN KAPLAMA yaptırdım :D
(Masraflarını sevdiğim birisi karşıladı)
Altın rengi bakır ile çok yakın olduğu için fotoğrafta belgeleyebilmek oldukça zordur. Bu sebeple birkaç açı ve ışık ortamı ile fotolar aldım.
Kıyaslama için resimlerde Lehim kaplanmış eski bir PCB, Bakır PCB ve 2 adet altın kaplanmış PCB bulunmaktadır.





Sizce bir PCB nin altın kaplamalı olması ses kalitesine ne denli etki edebilir. Bir PCB yi altın kaplama yaptırmak (Ses devreleri için) ne denli gereklidir.
Tasarım özellikleri.
40db veya yukarısı kazanç.
50Kohm giriş empedansı. 2Kohm çıkış empedansı.
Low noise Hıgh PSRR OP-AMPS.
RIAA frekans responsu. +/-0.2db
Metal film ve metalized karbon dirençler %1 ve %0.1 tolerans

hocam ben araştırdım altın kaplama da iki farklı yöntem var bu yapılan hangisi acaba ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: fuatgok - 28 Ekim 2016, 17:21:00hocam ben araştırdım altın kaplama da iki farklı yöntem var bu yapılan hangisi acaba ?
Kuyumcu yaptı. Bana söylemedi.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Nisan 2016, 18:53:36SMD malzeme çok önemli değildir ama bazı parçalar spesifiktir.
RIAA devrelerde en önemli parça giriş kapasitesidir. Kafanın öngördüğü ölçüde giriş kapasitesinin küçük olması istenir. Bu ve bunun gibi bazı kondansatörler de standar seramik veya polyester türünden olmaz.
Al sana çok kaliteli bir 40/60db kazanç ayarlı şema.
Bu şema çok basit gibi görünse de akıllı insanları gudurtabilir, benim gibi delileri ise akıllı yapabilir :D

Böyle devreleri gördükçe guduruyorum hele hele LT serisi mikrofon preanfileri bile kaliteli  ;D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resistor Türkçe nasıl yazılır (küçük harf ile yazınız):
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın