7809 ile 20amp devre çizimi hk

Başlatan yolcu27, 18 Nisan 2016, 08:21:07

yolcu27

Arkadaşlar bir çizim yaptım 7809 ile max15amp çekebilmek için nasıl olmuş sizce genel yol kalınlığı 5mm cikistaki gnd ve 2955lerin base leri 3mm

Devrenin giriş tarafında normalde 20amp köprü diyot ve sigorta koydum sol tarafta kalıyor onlar.   sizce bir sıkıntı var mı . devre arabada akuden gelen 13.8v yı 9v ye dusurmek için kullanılacak

Mr_YAMYAM

20A için o devrede ciddi sıkıntılar olabilir.
Transistörleri daha önce test ettin mi?
Baskı devre de biraz sorunnlu gibi.

yolcu27

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Nisan 2016, 12:46:4320A için o devrede ciddi sıkıntılar olabilir.
Transistörleri daha önce test ettin mi?
Baskı devre de biraz sorunnlu gibi.

Hocam çizimde yeniyimdir. Hatalar olabilir neler olduğunu söylerseniz benim için çok iyi olacaktır.

İnternette ne kadar kaynak varsa baktım hocam tip2955 ile yapılan devrelere transistör başına 5 amper hesap yapılmış. Ben normalde 15 amper çekilecek diye fazladan zorlama olmasın diye 1 adet fazla koydum. Transostorleri daha önce kullanmadim standart bir şema olduğu için bu şekilde çizim yaptım.

Giris ve  çıkışlar soketli olacak ondan dolayı o şekilde cizdim.

Ne ciddi sıkıntıya sebep olabilir hocam bileyim kendim kullanmayacağım başkasına  vereceğim ayıp olmasın  sonra :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolcu27 - 18 Nisan 2016, 13:05:02Hocam çizimde yeniyimdir. Hatalar olabilir neler olduğunu söylerseniz benim için çok iyi olacaktır.

İnternette ne kadar kaynak varsa baktım hocam tip2955 ile yapılan devrelere transistör başına 5 amper hesap yapılmış. Ben normalde 15 amper çekilecek diye fazladan zorlama olmasın diye 1 adet fazla koydum. Transostorleri daha önce kullanmadim standart bir şema olduğu için bu şekilde çizim yaptım.

Giris ve  çıkışlar soketli olacak ondan dolayı o şekilde cizdim.

Ne ciddi sıkıntıya sebep olabilir hocam bileyim kendim kullanmayacağım başkasına  vereceğim ayıp olmasın  sonra :)
Transistörleri incelemedim ama akım kazancı olarak yetersiz olacağını düşünüyorum. Bu transistörleri ya bir küçük transistörle daha süreceksin ya da akım kazancı yüksek transistörler kullanacaksın.
Devreden geçecek olan yüksek akım ciddi kuplaj hesaplamaları gerektirmektedir. En küçük bir osilasyon sistemdeki transistörleri kilitleyebilecektir. Bu yüzden dekuplaj (Filtre kondansatörleri) oldukça önemlidir.  Entegrenin girişinde ve çıkışında kullanılan küçük değerdeki kondansatörlere önem verilmelidir.
Ana dekuplaj kondansatörü şase bağlantısı çok uzun yapılmış. Yüksek akımlarda bu hat bir bobin gibi çalışacaktır. Bu hattın mümkün olduğunca kısa tutulması, bu hat üzerindeki bağlantıların hattı kesmeyecek şekilde yapılması son derece önemlidir.

yolcu27

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Nisan 2016, 14:26:02Transistörleri incelemedim ama akım kazancı olarak yetersiz olacağını düşünüyorum. Bu transistörleri ya bir küçük transistörle daha süreceksin ya da akım kazancı yüksek transistörler kullanacaksın.
Devreden geçecek olan yüksek akım ciddi kuplaj hesaplamaları gerektirmektedir. En küçük bir osilasyon sistemdeki transistörleri kilitleyebilecektir. Bu yüzden dekuplaj (Filtre kondansatörleri) oldukça önemlidir.  Entegrenin girişinde ve çıkışında kullanılan küçük değerdeki kondansatörlere önem verilmelidir.
Ana dekuplaj kondansatörü şase bağlantısı çok uzun yapılmış. Yüksek akımlarda bu hat bir bobin gibi çalışacaktır. Bu hattın mümkün olduğunca kısa tutulması, bu hat üzerindeki bağlantıların hattı kesmeyecek şekilde yapılması son derece önemlidir.

Hocam çok  güzel anlatmıssiniz . bahsettiginiz 7809 giriş ve çıkışındaki kondansatör ler sanırım. Akü ile kullanılacağı için sanırım girişteki büyük kondansatör e gerek kalmıyor. Onu kaldırarak hattı kısaltabilirimbriye dusunuyorum. Güncelleme yapınca yeniden rahatsız edeceğim haber edeyim :)

Birde tarak tipi 35amp köprü diyot sipariş ettim tarak olarak bunu buldum da. Bunu soğutucuya bağlanan gerekir mi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolcu27 - 18 Nisan 2016, 15:40:09Hocam çok  güzel anlatmıssiniz . bahsettiginiz 7809 giriş ve çıkışındaki kondansatör ler sanırım. Akü ile kullanılacağı için sanırım girişteki büyük kondansatör e gerek kalmıyor. Onu kaldırarak hattı kısaltabilirimbriye dusunuyorum. Güncelleme yapınca yeniden rahatsız edeceğim haber edeyim :)

Birde tarak tipi 35amp köprü diyot sipariş ettim tarak olarak bunu buldum da. Bunu soğutucuya bağlanan gerekir mi
Girişte o kadar büyük değerli kondansatör kullanmak zorunda değilsin ancak yine de 1000uF civarı kullanman iyi olacaktır.
Her ne kadar AKÜ voltajında ripple olmasa da olası parazitik etkiler için gereklidir.
7809 un girişi ve çıkışındaki küçük kondansatörler oldukça önemlidir. Bunların değerleri tipleri ve hatta bağlantı şekilleri çok önemlidir.
Köprü diyot kullanmak zorunda değilsin. Hatta kullanacağın köprü diyot arabanın şasesine parelel gireceği için dezavantajın olacaktır. Çünkü yükün nereden şaseleneceği bilinmemektedir. İlla köprü diyot kullanacağım dersen soğutucuya bağlamak şarttır.
Ancak bağlanacak köprü diyotun da 0.7V civarı bir gerilim düşümüne sebep olacağını bilmelisin.

yolcu27

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Nisan 2016, 16:10:50Girişte o kadar büyük değerli kondansatör kullanmak zorunda değilsin ancak yine de 1000uF civarı kullanman iyi olacaktır.
Her ne kadar AKÜ voltajında ripple olmasa da olası parazitik etkiler için gereklidir.
7809 un girişi ve çıkışındaki küçük kondansatörler oldukça önemlidir. Bunların değerleri tipleri ve hatta bağlantı şekilleri çok önemlidir.
Köprü diyot kullanmak zorunda değilsin. Hatta kullanacağın köprü diyot arabanın şasesine parelel gireceği için dezavantajın olacaktır. Çünkü yükün nereden şaseleneceği bilinmemektedir. İlla köprü diyot kullanacağım dersen soğutucuya bağlamak şarttır.
Ancak bağlanacak köprü diyotun da 0.7V civarı bir gerilim düşümüne sebep olacağını bilmelisin.

Hocam köprü diyotu ters bağlanmada sorun olmasın diye koymayı planlıyorum.
Bahsettiğiniz kondansator tipleri nelerdir hesaplamalar nasıl yapılır bir anahtar kelime var mıdır araştırmak için. Bakayım

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolcu27 - 18 Nisan 2016, 16:49:30Hocam köprü diyotu ters bağlanmada sorun olmasın diye koymayı planlıyorum.
Bahsettiğiniz kondansator tipleri nelerdir hesaplamalar nasıl yapılır bir anahtar kelime var mıdır araştırmak için. Bakayım
Ters bağlantı için tek bir diyot kullanabilirsin daha iyi olur. Ama yüksek akımlı metal diyotlardan bulmalısın.
Eğer köprü diyot kullanırsan bu sefer de arabanın şasesine değecek eksi uçlar köprü diyodu yakabilecektir.
Bu gibi regülatörlerde kullanılacak 2 tip kondansatörler önem taşımaktadır. (Yük unsuruna göre.)
1 Polyester tip kondansatörler.
2 Tantal tip kondansatörler.
Eğer polyester tip kondansatör kullanırsan bu kondansatörlere parelel birer adet te elektrolitik 100uF civarı bağlayabilirsin.

yolcu27

Ozaman hocam 7809 un giriş ve çıkışına polyester 100nf ekleyeyim yanlarında 100uf ekleyeyim. Devre üzerindeki 470uf ve 10 uf kalsın mı yoksa kaldıralım mi.  1000uf ile değiştirerek gnd hattını kısaltacagim daha doğrusu  7809 A yakın bir yerden giriş vereceğim.

yolcu27

hocam düzenleme yaptım ama doğru anlamışmıyım acaba sizi 7809 a gelen gnd hattını bayaa kısalttım . 100n ekledim polyester olarak 5mm lik kondasatör

incelediğim şemalarda girişte genelde470 cıkısta 10u kullanılmış ben gerçi 7812 için buldum  şemaları hep hiç7809 için denk gelmedim açıkcası.

tam olarak bu şekilde şuan

Mr_YAMYAM

Devreler osilasyona açık olmuş.
Kondansatörleri kafana takma. Benim söylediklerim olması gereken şeylerdir. Ama ucuz olsun  diye farklı değerlerde ve farklı tipte kondansatör de takılabilir.
Ben verilen şemadan emin değilim. Şemayı nereden temin ettim bilmiyorum ama çalışan bir şema ise sana daha sonra örnek bir baskı devre çizebilirim.

yolcu27

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Nisan 2016, 13:01:39Devreler osilasyona açık olmuş.
Kondansatörleri kafana takma. Benim söylediklerim olması gereken şeylerdir. Ama ucuz olsun  diye farklı değerlerde ve farklı tipte kondansatör de takılabilir.
Ben verilen şemadan emin değilim. Şemayı nereden temin ettim bilmiyorum ama çalışan bir şema ise sana daha sonra örnek bir baskı devre çizebilirim.

Hocam şema olarak genel bir şema diyeyim. Ben genelde okur izlerim bu konularda denk gelen devrelerle ilgili ne varsa.  PNP tıp transistor ile hep bu şekilde bağlamışlar semalarda.

Yani 12v 15 amp diye araştırdım ve çıkan şemalarin ortak özelliklerine baktım bu devredeki gibi  bir ara örnek şemayı bir ara koyarim buraya kaynak site ile birlikte . sizin püf noktalarınizi yakalamak elde değil tarafımca yapılan bir çizimde. Siz bu işin piri olmuşsunuz her yazdığınız cümlede bunu hissediyoruz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolcu27 - 19 Nisan 2016, 13:07:33Hocam şema olarak genel bir şema diyeyim. Ben genelde okur izlerim bu konularda denk gelen devrelerle ilgili ne varsa.  PNP tıp transistor ile hep bu şekilde bağlamışlar semalarda.

Yani 12v 15 amp diye araştırdım ve çıkan şemalarin ortak özelliklerine baktım bu devredeki gibi  bir ara örnek şemayı bir ara koyarim buraya kaynak site ile birlikte . sizin püf noktalarınizi yakalamak elde değil tarafımca yapılan bir çizimde. Siz bu işin piri olmuşsunuz her yazdığınız cümlede bunu hissediyoruz.
Şemaların kaynağı önemlidir.
Hangi sitelerde paylaşılmış. Siteler ciddi mi yoksa abuk sitelerden mi ?
Çünkü 2955 gibi bir transitörü 7809 üzerinden çekilen küçük bir tetikleme akımı ile sürmek neredeyse olanaksızdır. Üstelik transistör adetini artırdıkça hem osilasyonlar artacak hem de her transistör için gereken beyz akımı düşecektir. Bu akımı artırabilmek için 7809 a seri bağlı kullanılan direncin değeri yükseltilecek, bu sefer de 7809 un  regülasyonu bozulacaktır.
Yine de bunları emin olmadan söylediğimi de belirteyim. Çünkü devreyi tam olarak incelemedim. Belki de çalışıyordur. Bu yüzden devre daha önce uygulanmış mı diye sormuştum.
Eğer devre sağlıklı çalışıyorsa uğraşılara değecektir. Ama sorunlu bir devreyle uğraşırsan tüm çalışmaların boşa gidebilir.
Ben bu gibi akım artırıcı devreleri yıllar önce birçok transistör ile test etmiştim. En ideal olarak MJ15004 transistörü ile netice almıştım.
Ayarlı olarak tasrlanmış bir devremi de forumda yayınlamıştım.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4468.0.html
Devreyi incelersen LM317 yerine 7809 u rahatlıkla kullanabileceğini anlayabilirsin. Kısa devre korumasını kaldırdığın zaman devrenin çok basit bir yapıda olduğunu senin devre ile eşdeğer olduğunu görebilirsin.
Senin amacın 12V u 9V a düşürmek olduğu için 7809 kullanman daha uygun elbette.

yolcu27

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Nisan 2016, 13:39:39Şemaların kaynağı önemlidir.
Hangi sitelerde paylaşılmış. Siteler ciddi mi yoksa abuk sitelerden mi ?
Çünkü 2955 gibi bir transitörü 7809 üzerinden çekilen küçük bir tetikleme akımı ile sürmek neredeyse olanaksızdır. Üstelik transistör adetini artırdıkça hem osilasyonlar artacak hem de her transistör için gereken beyz akımı düşecektir. Bu akımı artırabilmek için 7809 a seri bağlı kullanılan direncin değeri yükseltilecek, bu sefer de 7809 un  regülasyonu bozulacaktır.
Yine de bunları emin olmadan söylediğimi de belirteyim. Çünkü devreyi tam olarak incelemedim. Belki de çalışıyordur. Bu yüzden devre daha önce uygulanmış mı diye sormuştum.
Eğer devre sağlıklı çalışıyorsa uğraşılara değecektir. Ama sorunlu bir devreyle uğraşırsan tüm çalışmaların boşa gidebilir.
Ben bu gibi akım artırıcı devreleri yıllar önce birçok transistör ile test etmiştim. En ideal olarak MJ15004 transistörü ile netice almıştım.
Ayarlı olarak tasrlanmış bir devremi de forumda yayınlamıştım.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4468.0.html
Devreyi incelersen LM317 yerine 7809 u rahatlıkla kullanabileceğini anlayabilirsin. Kısa devre korumasını kaldırdığın zaman devrenin çok basit bir yapıda olduğunu senin devre ile eşdeğer olduğunu görebilirsin.
Senin amacın 12V u 9V a düşürmek olduğu için 7809 kullanman daha uygun elbette.

Evet gormustum çalışmamızı. Ben ozaman bir deneme yapayım bir kere sipariş verdim artık. Eğer verim alamazsam dediğiniz devrenizdeki sadcee regule kısmını alarak yaparım giriş çıkış kondansatör MJ15004 transistör ler ve 7809 ve base dirençlerini kullanarak bir cizim yaparım.

yolcu27

kısmetse en son çizimini yolladığım devreyi yarın basacağım. max 15 amper çekilecek diye hesaplıyorum. 4 tane tip2955 var ama o metal olanlardan değil.  bakalım ne olacak

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın