Yılan Robot

Başlatan by_muryum, 17 Nisan 2016, 15:31:48

by_muryum

Arkadaşlar yılan robot devresini kurduk ama devreye normal oyuncak arabalardan çıkan dc motorlar bağladığında hiç çalışmadı çok küçük dc motorlar aldık bağladık ama 4.5 volt gibi bi değerde çalışıyor ve motorlar sırayla değilde kafalarına göre çalışıyorlar. Hatta bir motor çok nadir çalışıyor. Bu devrede sizce hata varmı güncellenmesi mi gerekiyor?

video linki:

https://www.youtube.com/watch?v=20GU1Dcpep4

Furkan KELEŞOĞLU

devrede bir sorun yok bence direnc ve kondansatörlerin değerleri doğruysa sorun olmaması lazım flip-filop devresi mantığı kullandığınız batarya düşük geliyor olabilir 9 voltluk pille deneyin birde nasıl olsa kondansatörlerin değerini gecmiyor biraz daha hızlı calışır
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

9 voltluk pil takarsan transitörlerin beyz bacaklarınada 1 k ohmluk direnc at

by_muryum

Güç kaynağına bağlıyorum zaten. Akımı yükseltip 15v a kadar ayarlayabilirim ama dc çok küçük motorlar aldım onlarda karmakarışık çalışıyorlar. Dc motor yerine led takınca flip flop devresi gibi çalışıyor ama küçük dc mototrlarda karışık oyuncak arabalardaki dc mototrlarda hiç çalışmıyor. ama devreden çıt-çıt diye ses geliyor. yani bir o bir o çalışıyor sesi geliyor artık transistör mü yoksa kondansaörden mi geliyor anlamadım.

seron

Oyuncaklarda kullanılan motorların hem akımı hem de anlık akım gereksinimi çok yüksek olduğu için o tranzistörlerle çalışmazlar. tranzistörleri yakarsın.

Ben de robot deyince baya gelişmiş arduino robot zannettim. Bildiğin flip flop multivibratör bu. tabiki flip flop gibi çalışacak  :D

Özel motor bulmalı ya da hemen yanmayacak güçlü tranzistör kullanmalısın adamım ;)
Cep telefonları içindeki titreşim motorları bu iş için kullanılabilir. Eski, çalışmayan hurda cep telefonu bulabilirsen sök, iki tane bul böyle. ya da elektronikçilerden bulabilirsen al. bulamazsan internet üzerinden de alabilirsin. akım gereksinimi küçük olacak.

O transistörlerle o motor çalışmaz.
ya tranzistörleri büyülteceğiz, ya da motorları küçülteceğiz.
http://www.ebay.com/itm/10PCS-5X11mm-dc-coreless-motor-3V-50mA-48500-RPM-high-speed-motor-/251743545925

i3uz

devredeki motor yerlerine 5vluk röle tak röle kontakları ile motorları sür.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum

hocam röleyi nasıl takabilirim şemasını gösterebilir misiniz. Röle takarsam düzelecek akım olayı çünkü küçük aldığım motorlar çalışıyorlar ama bazen biri çok fazla çalışıyor bazen biri anlamadım. İki röle mi takmalıyım iki motor olduğu için ama tek rölr ile aç lkapa olacak dimi

by_muryum

Seron hocam arduino ile nasıl yapabilirim bu devreyi. Yardımcı olursanız arduino öğrenmeyide çok istiyorum. Maliyeti nasıl olur ve çok zorlanır mıyıım.

i3uz

Alıntı yapılan: by_muryum - 18 Nisan 2016, 13:15:07hocam röleyi nasıl takabilirim şemasını gösterebilir misiniz. Röle takarsam düzelecek akım olayı çünkü küçük aldığım motorlar çalışıyorlar ama bazen biri çok fazla çalışıyor bazen biri anlamadım. İki röle mi takmalıyım iki motor olduğu için ama tek rölr ile aç lkapa olacak dimi

kabaca bu iki şekilde kullanabilirsin.  ama transistörlede tetiklenmesi lazım oyuncak arabalardaki motorların fırcaları eskiyor kömür olmadığından. metal metale sürtüyor dolasıyla fırçaları eriyor takılıyor. bir başka neden  videodaki gibi kullanmazsan çalışmazlar. güçlü değiller torku azdır. disli kullanılmalı.. ama devrede çokamtörce ama dene bakalım.

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=999L[/img]

veyaa

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=1TPX[/img]
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Furkan KELEŞOĞLU

arduino ile yapacaksan bundan kolayı şamda kayısı bence :D bildiğin led yakıp söndürmek varya heh ondan başka birşey değil iki dijital pini cıkış olarak ata sonra bu pinlerin biri 1 saniye lojik1 olsun sonra lojik 1 düşsün  kapanınca diğer pin lojik1 olsun sonra oda lojik sıfıra böyle sonsuz döngü yaptınmı geriye tekce i3uz 'un verdiği devreyi kurmak kalıyor röleleri süren transistörlerin beyz bacaklarına 1 k ohmluk direnc atıp o başta anlattığım iki dijital pin vardı ya oraya bağlaman kalıyor sadece ben süreyi 1 saniye yaptım flip-filop devresini düşünerek istersen yazılım kısmında arttırabilirsin

seron

Arkadaşlar geç geldim kusura bakmayın.

Arduino olayını bilmiyorum, yardımcı olamayacağım.

Röle olayı devreyi ağırlaştırır. Röleyle tabi ki sorun çözülebilir ama ağırlık bayağı artar, sorun olur. ikincisi dikkatli bakın devre 4,5Volt. biraz da tranzistordan dolayı gerilim düşümü olcak, eee? röleye ne kaldı?

Devrenin düzgün çalışmamasına neden, bir yerinde yapılan yanlışlıktır. Dengeli çalışmıyorsa biri ahmet-biri mehmet parça kullanılmıştır; devre simetrik olmak zorunda. Eğer kondansatörlerin ya da dirençlerin değerleri farklı olursa, devrenin de bir yerinde ufak bir bağlantı hatası olursa motorlar eşit sürelerde ON-OFF olmazlar ve bu da soruna neden olur.

Devreyi tekrar gözden geçirin.
Eleman değerlerini doğru şeçtiğinizden emin olun.
Devrenin kuruluşunda yanlışlık olmadığından emin olun.
Devrede soğuk lehim, birbirine çok yakın geçen ve bazen değen yerler olmadığına emin olun.

Eğer yukarıdaki anlatılanlar konusunda sıkıntı yoksa düzgün çalışmamasına imkan yok devrenin.

by_muryum

Arkadaşlar yukarıdaki devrenin güçlü olanından var mı bu oyuncak arabalardaki dc motorları çalıştıracak bir devre lazım. Kafayı yiyeceğim bi türlü çalıştırmıyor. Motor yerine led bağlayınca bi o bi o sırayla yanıyor ama dc motorlarda tık yok. Devredede sorun yok.

by_muryum

elimde 2200 uf kondansatörde var bc 547 transistör var dirençler var. Bunlar iş görür inşallah..

seron

Alıntı yapılan: by_muryum - 07 Mayıs 2016, 22:48:59Arkadaşlar yukarıdaki devrenin güçlü olanından var mı bu oyuncak arabalardaki dc motorları çalıştıracak bir devre lazım. Kafayı yiyeceğim bi türlü çalıştırmıyor. Motor yerine led bağlayınca bi o bi o sırayla yanıyor ama dc motorlarda tık yok. Devredede sorun yok.
Alıntı yapılan: by_muryum - 07 Mayıs 2016, 22:50:27elimde 2200 uf kondansatörde var bc 547 transistör var dirençler var. Bunlar iş görür inşallah..
Devrenin son hali ne? Röleli olan devreyi mi kurdun yoksa yine küçücük transistörlere gücünden yüksek motorları mı dayadın?
Devreye kaç volt veriyorsun?

ben sana yardımcı olmak için şöyle açıklayayım:
i3uz'un sana çizdiği ikince devre var yukarıda. O devreyi 5-6Volt ile beslersen, çalışmaması mümkün değil by_muryum. Tabi motorları süreceğim diye tranzistorları yakmadıysan. sonradan gördüm 2200kondansatörü falan boşver anlaşıldığı kadarıyla devren çalışıyor. o devreyi röleli hale getir madem küçük motor alamayacaksın...
ama daha evvel dediğim gibi röle ile devren biraz daha ağır olacak haberin olsun...

by_muryum

Tamam hocam i3uz arkadaşımızın verdiği devreyi yapacağım. Kurunca problem olursa yazarım. Devre ağır olacak derken yan yılan harekte etmez mi ağırlıktan. Bir de o röleler 12v luk röle olur mu 5v yok elimdede

seron

Alıntı yapılan: by_muryum - 08 Mayıs 2016, 13:30:37Tamam hocam i3uz arkadaşımızın verdiği devreyi yapacağım. Kurunca problem olursa yazarım. Devre ağır olacak derken yan yılan harekte etmez mi ağırlıktan. Bir de o röleler 12v luk röle olur mu 5v yok elimdede
;D
Sen bu devreyi yapmak istiyor musun? :D

by_muryum

İstiyorum hocam valla şimdi onun üzerindeyim hatta. Ciddi sordum 12Vluk röle olur mu bilmediğim için soruyorum. :)

seron

12V röle 12V ile çalışır. Minimum 8,5Volta kadar da çalışabilir.
Ama senin devren, max 4,5Voltla çalışacak şekilde ayarlı. (+/- girişlerine bakarak söyliyorum)
Dolayısıyla çalışmaz. yine sorun yaşarsın.
bazı elemanların değerleri değiştirilerek 12Volta uyarlanır. sonra basarsın röleyi çalışır.
röle ile devrenin ağırlaşması, yürüken biraz aksak gitmesine neden olabilir o yüzden söyliyorum.
dikkat edersen orjinal yılan devresinde hep hafif, küçük elemanlar kullanılmış. motorlar bile özel.
şimdi bunu senin devreye uyarlayınca çalışır mı çalışır ama kesin sonucu bilmiyorum. çünkü röleyi yılanın başının tam ortasına koymalısın ki, rotbalansı bozuk araba gibi bir tarafa çekmesin. e motorların da büyüdü... düşün.
ben devrendeki hangi elemanları nasıl değiştireceğine bir bakıp dönüyorum. Şu an biraz meşgulüm ara sıra giriş yapıyorum kusura bakma...

by_muryum,
i3uz'un sana gösterdiği ikinci alttaki devreyi kuruyorsun.
Bu devre 12V ile de çalışıyor. Röleye de yeterli güç sağlanıyor.
Yalnız yılan için 12V pili nereden bulacaksın?
Kabloyla uzaktan kumandalı mı yapacaksın?
Bence öyle iyi olmaz. Ama sırf çalışsın istersen olur.
Transistöre bağlı bir led ile 100ohm direnç var ya... O ledi iptal edelim, direncin alt bacağı transistöre direkt bağlı olsun. Direnç değeri de 150ohm olsun. olmasa da olur.
Bu kadar.
düzenleme:
devren buna benzeyecek yanlış yapma.
baskı yapmana gerek yok delikli plakete de kurabilirsin çok kolay:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=IWP7[/img]

by_muryum

hocam elimde bir adet 5v röle varmış. sonradan gördüm ve çalışıyor. Onu takıyorum.

seron

by_muryum

hocam sadece tek motor sürekli dönüyor. breadboarda kurdum önce 150ohm direncide buldum bağladım. çizdiğiniz devrede kondansatörde mavi renk - di mi hocam 5v

yok mavi renke + bağladım değiştirdim yine aynı offf

by_muryum

hocam sen transistörleri ters bağladın sanki. yanlış mıyım?emiter yerine collektör collektör yerine emiteri bağladın gibi sanki

seron

Dur dur sakin ol.
Evet hata bende Emetörlerin yerini belirtmeyi unutmuşum.
devre çiziminde ok işaretli olan emetör. Yani bu devrede eksi hattına tekabül ediyor.
sen devreye arkadan bakınca, emetörü karıştırdın. ben bunu sana belirtmeliydim kusura bakma. transistörleri kaybetmedik inşallah.
Orada gördüğün tranzistorları Ters D şeklinde değil de D şeklinde düşün. Zaten Transistörün üzerinde hangisinin hangisi olduğu ECB veya BCE diye yazıyor. Sen anladın onu.  :)

Kondansatörün mavi renk olmasının önemi yok, kondansatör olduğu anlaşılsın diye öyle yaptım.
haydi kolay gelsin. beklersen sana bazıolayları karıştırmaman için bir resim yapıyorum...

seron

Yukarıda tranzistorların duruşu dikkatini çekti ve yanlış olabileceğini söyledin.
Öncelikle dikkatinden ötürü tebrik ederim.
Evet, o duruş, yanlış olabilir; ama doğru da olabilir.
Bir transistörün kartta görünüş durumu bazen kafa karıştırabiliryor; o yüzden EBC ya da CBE gibi ibareler mutlaka konmalıdır.
Aşağıda aynalanmış resimler görüyorsun. Yukarıdaki çizimin neden yanlış olabileceğini/olmayabileceğini; yani o çizimin eksik bırakılmasının nelere neden olabileceğini anlayacaksın.
Transistörün E işaretli kısmındaki "N" iletkeninin neden diğerleri kadar büyük olmadığını merak ediyorsan, bu da işi bitirince araştırman gereken bir ödev olsun ;)

DÜZELTME: resim düzeltilmiştir.

by_muryum

Hocam devreyi yaptım ama bi motor hep dönüyor diğeri bi duruyo bi çalışıyor. Neden acaba? Ama röle deli gibi kontak değiştiriyo bozulur mu ki bu? Fırçasız motorlardan biride gitti. plastik redüktörlü motor bağladım yine aynı birisi hep dönüyor.
motor kısımlarını söktüğümde 1-2 sn aralıklarla röle aç kapa yapıyo. şimdi normal 500rpm iki adet redüktörlü dc motor taktım çok az aralıklarla durup çalışıyorlar.Çok çok kısa bir süre aralıkla.200 ms gibi. bu yılanın başı sola 2-3 sn sağada 2-3 sn dönmesi gerekmiyor mu. motorları çıkarınca röle normal aç kapa yapıyor ama.

Hocam acaba o ledi takmalı mıydık. hani akımı azaltıp motorların daha çok zaman aralığı ile dönmesi için miydi acaba?

seron

by_muryum,

Devreyi kaç voltla beslediğini daha söylemedin.
Oyuncak motorları DC 3V ile çalışır genellikle; tabi senin dediğin oyuncak motoru şu ise:
http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/pilli-motor-oyuncak-motoru-219333644?gclid=CIzUnL_2yswCFUko0woddXIAww&ggmktg=PaidSearch*PLA*232249527*22324001847*58375852887*pla**pla-79002064407&mpch=ads&ggmktg1=PaidSearch*******&scxid=14489-145818-2357-0
bu motorlar 12V ile çalışmaz. Yanar. Devreyi kaç V ile beslediğini söylemezsen ben de motora uygun şekilde ayarlayamam.
Eğer bu sorun 5V de oluyorsa (motoru kaybetmeye kadar olan sorun) voltaj biraz fazla, yanmaması lazım. olmadı araya 4,7ohm direnç atarız.
Eğer 12voltla çalıştırmaya çalışıyorsan bırak motoru, motorun ters geriliminden dolayı devre de yanar.

Acele etmeyip adım adım gidelim o zaman.

Şimdi flip flop devresi normal çalışıyor ama çok hızlı çalışıyor. Bu, uyguladığın gerilim ve kondansatörle ilgili bir durum ve dediğin süreyi hassas şekilde bu devreyle yapamazsın ama idare edecek kadar ayarlanır. kondansatör değerlerini büyülttüğün zaman yavaşlaığını göreceksin.

Voltaj ise o motora uygun olmadığından, seri bir/birkaç diyot yada dirençle sorunu çözeriz.

ama sen şuna bir karar ver devreyi kaç V ile besleyeceksin. gerek devrenin süresi gerekse motorun sağlıklı çalışması için bu şart.

sonra motorun birisi devamlı çalışıyorsa, röleyi yanlış bağladın demektir. devrenin, rölenin fotolarını çek buraya yüklemeye çalış.
bir de öyle deneyelim.

DÜZELTME:
Bu arada ben bu gün başka giriş yapamayacağım. Bazı işlerim var şu anda evde değilim. Kusura bakma... Uygun olursam yarın yardıma devam ederim. İsteyen olursa onlar da yardım edebilir tabii.

by_muryum

Hocam elimizde duracell 4 adet pil var 6v luk gerilime ne dersin? 6V a höre bi devre yapalım o zaman ama sürem daralıyor nolur bitirelim artık şu devreyide. Bu arada bu röle aç kapa aç kapa bozulmaz di mi. Valla gerekiyosa bi arduino alıcam anlıyorsan onunla yapalım.  Elimde diyot var ve 2200 uf 16v kondansatörler de mevcut.

seron

Alıntı yapılan: by_muryum - 09 Mayıs 2016, 07:33:49Hocam elimizde duracell 4 adet pil var 6v luk gerilime ne dersin? 6V a höre bi devre yapalım o zaman ama sürem daralıyor nolur bitirelim artık şu devreyide. Bu arada bu röle aç kapa aç kapa bozulmaz di mi. Valla gerekiyosa bi arduino alıcam anlıyorsan onunla yapalım.  Elimde diyot var ve 2200 uf 16v kondansatörler de mevcut.

Olur. 6Volt ideal.
Deneyerek devre hızını bir kontrol et. Devrenin hızı flip-flop flip-flop yapma hızı, beyzlere bağlanan direnç değeri veya kondansatörlerin değerlerinin değiştirilmesi ile mümkün oluyor. zamanı ayarlanabilen flip flop yapmak da mümkün.
Röleyi doğru bağlamak zorundasın. röle ayaklarından gerilim vermezken öten ayak NC (normalde kapalı) ayaktır. burada kafan karışmasın. bir anahtara basmışsan ve lamba yanıyorsa o anahtara kapalı anahtar, devreye de kapalı devre diyoruz. hiç elektrik yokken akımı ileten uçlar (bobin uçlarıyla karıştırma) NC uç. ötmeyen diğer uç ise NO (normalde açık) uç motorların birinin artısını NC ye diğerinin artısını NO ya bağla. motorların boşta kalan uçlarını birleştir ve bu uçları bir kabloyla şasi (eksi) ye bağla.
sorun olmaması lazım.
hatta şu ana kadar bitirmen gerekliydi.
NOT: 2200kondansatör konumuzla hiç alakalı değil, onu boşver. kondansatörlerin 100uf. baktın hızlı çalışıyor, büyültürsün 470 yaparsın. baktın biraz daha hızlanması gerekiyor, 1000uF yaparsın. böyle söy tak yapmamak için ayarlı da yapabilirsin...
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=ZRK4[/img]

by_muryum

Röleyi anladım hocam artık uçlarını bulma bobin uçlarına pil değdirip çalışıp çalışmadığını anlama. Siz değerli site sakinlerinin sayesinde çok fazla bilgi kazandım. Ama devrelerim nedense hiç çalışmıyor :)

Düzenleme

Hocam bende 2-3 adet pot var 50klık iş görür mü çok mu?

seron

Alıntı yapılan: by_muryum - 09 Mayıs 2016, 19:23:37çok fazla bilgi kazandım. Ama devrelerim nedense hiç çalışmıyor :)
Ney çalışmıyor? Şimdi şu yukarıdaki devre çalışmıyor mu?

Alıntı yapılan: by_muryum - 09 Mayıs 2016, 19:23:37Hocam bende 2-3 adet pot var 50klık iş görür mü çok mu?
Hangi pot? pot nerden çıktı şimdi? Ne açıdan iş görür mü?
By_muryum, yapacağın şey basit bir oyuncak devresi. Gerçek bir robot değil. Bildiğin oyuncak. devreyi düzgünce yapıp pili takıyorsun çalıştırıyorsun.
baktın hızlı mı çalışıyor, ya yanlış gerilim, ya da ayarsızlık var. yukarıda neler yapılacağı yazılı. basit bir flip flop devresi için bu kadar uğraşman tuhaf.
kondansatörleri 470uF yap. röleyi doğru bağla ki motorlar devamlı çalışmasın
devreye doğru güç ver ki motorun yanıp bozulmasın.
daha ne anlatayım bilmiyorum... :(  ::)

by_muryum

Oldu hocam çok sağoldun. Kondansatör elimde2200 var onu taktım verdim 3.5v canavar canavar. Süper kondansatöründe ne işe yaradığını öğrenemiş olduk. ama dediğin gibi yarın bunlara 470uf taktık mı tamam :) Çok teşekkürler..

by_muryum

Yalnız şu dandik fırçasız motorlar hiç bi işe yaramıyor bi dahada almam:) redüktörlüler canavar gibi

seron

Dandik oyuncak motorları dandik olur ;D
Anlık akım ihtiyaçları yüksektir ve verimleri düşüktür.
Yaydıkları parazitler, yakınlarda çalışan radyo ve televizyondan rahatça dinlenir.

redüktörlü motorların kaliteleri görece biraz daha yüksektir, verdiğin gücü daha verimli kullanarak hareket enerjisine çeviriyor. redüktörünün bulunması da bir nevi birinci vites vazifesi gördüğünden güç kaynağına daha az yükleniyor. bir de pahalı olmasalar daha iyi olacak.

devrede kullandığın her eleman büyüdükçe yılanın kafa bölgesinde daha hantal ve büyük gözükecek, ağırlık da artacak.
sana demek istediğim o idi zaten. devrenin orjinaline dikkat edersen, 1,5Voltla dahi rahatlıkla çalışabilen cep telefonu titreşim motorları kullanılmış. Bunlar çinden siparişle geliyor ve zaman zaman arduino vb projelerde de kullanılıyor.

eğer devreyi ayrı bir pille, motorları ayrı bir pille çalıştırırsan sorununu bir nebze olsun azaltabilirsin. tabi piller kocaman ve ağır olunca, yine başa dönmüş oluyoruz :)

Esasen devrenin ağırlaşmasının çok da bir sakıncası yok. motorlar yılanın başını ve kuyruğu taşıyacak güçte ise, sorun olmaz. e bu da biraz daha düşünmek ve projeyi ona göre yürütmk demek. ;)

Haydi artık yap bitir şunu da biz de görelim. bir de video çekip yükle, afferin diyelim.
zor birşey değil; bir flip flop devresi ile bir motoru bir şekilde birleştirip yılanı kımıl kımıl yürüteceksin bu kadar basit.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın