image

Ana içeriğe git
Konu: Yılan Robot (546 Kez okunmuş)

Yılan Robot

Arkadaşlar yılan robot devresini kurduk ama devreye normal oyuncak arabalardan çıkan dc motorlar bağladığında hiç çalışmadı çok küçük dc motorlar aldık bağladık ama 4.5 volt gibi bi değerde çalışıyor ve motorlar sırayla değilde kafalarına göre çalışıyorlar. Hatta bir motor çok nadir çalışıyor. Bu devrede sizce hata varmı güncellenmesi mi gerekiyor?

video linki:

https://www.youtube.com/watch?v=20GU1Dcpep4

Ynt: Yılan Robot

Yanıt #1
devrede bir sorun yok bence direnc ve kondansatörlerin değerleri doğruysa sorun olmaması lazım flip-filop devresi mantığı kullandığınız batarya düşük geliyor olabilir 9 voltluk pille deneyin birde nasıl olsa kondansatörlerin değerini gecmiyor biraz daha hızlı calışır
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #2
9 voltluk pil takarsan transitörlerin beyz bacaklarınada 1 k ohmluk direnc at

Yanıt #3
Güç kaynağına bağlıyorum zaten. Akımı yükseltip 15v a kadar ayarlayabilirim ama dc çok küçük motorlar aldım onlarda karmakarışık çalışıyorlar. Dc motor yerine led takınca flip flop devresi gibi çalışıyor ama küçük dc mototrlarda karışık oyuncak arabalardaki dc mototrlarda hiç çalışmıyor. ama devreden çıt-çıt diye ses geliyor. yani bir o bir o çalışıyor sesi geliyor artık transistör mü yoksa kondansaörden mi geliyor anlamadım.

Yanıt #4
Oyuncaklarda kullanılan motorların hem akımı hem de anlık akım gereksinimi çok yüksek olduğu için o tranzistörlerle çalışmazlar. tranzistörleri yakarsın.

Ben de robot deyince baya gelişmiş arduino robot zannettim. Bildiğin flip flop multivibratör bu. tabiki flip flop gibi çalışacak  :D

Özel motor bulmalı ya da hemen yanmayacak güçlü tranzistör kullanmalısın adamım ;)
Cep telefonları içindeki titreşim motorları bu iş için kullanılabilir. Eski, çalışmayan hurda cep telefonu bulabilirsen sök, iki tane bul böyle. ya da elektronikçilerden bulabilirsen al. bulamazsan internet üzerinden de alabilirsin. akım gereksinimi küçük olacak.

O transistörlerle o motor çalışmaz.
ya tranzistörleri büyülteceğiz, ya da motorları küçülteceğiz.
http://www.ebay.com/itm/10PCS-5X11mm-dc-coreless-motor-3V-50mA-48500-RPM-high-speed-motor-/251743545925
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #5
devredeki motor yerlerine 5vluk röle tak röle kontakları ile motorları sür.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #6
hocam röleyi nasıl takabilirim şemasını gösterebilir misiniz. Röle takarsam düzelecek akım olayı çünkü küçük aldığım motorlar çalışıyorlar ama bazen biri çok fazla çalışıyor bazen biri anlamadım. İki röle mi takmalıyım iki motor olduğu için ama tek rölr ile aç lkapa olacak dimi

Yanıt #7
Seron hocam arduino ile nasıl yapabilirim bu devreyi. Yardımcı olursanız arduino öğrenmeyide çok istiyorum. Maliyeti nasıl olur ve çok zorlanır mıyıım.

Yanıt #8
hocam röleyi nasıl takabilirim şemasını gösterebilir misiniz. Röle takarsam düzelecek akım olayı çünkü küçük aldığım motorlar çalışıyorlar ama bazen biri çok fazla çalışıyor bazen biri anlamadım. İki röle mi takmalıyım iki motor olduğu için ama tek rölr ile aç lkapa olacak dimi

kabaca bu iki şekilde kullanabilirsin.  ama transistörlede tetiklenmesi lazım oyuncak arabalardaki motorların fırcaları eskiyor kömür olmadığından. metal metale sürtüyor dolasıyla fırçaları eriyor takılıyor. bir başka neden  videodaki gibi kullanmazsan çalışmazlar. güçlü değiller torku azdır. disli kullanılmalı.. ama devrede çokamtörce ama dene bakalım.

veyaa

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #9
arduino ile yapacaksan bundan kolayı şamda kayısı bence :D bildiğin led yakıp söndürmek varya heh ondan başka birşey değil iki dijital pini cıkış olarak ata sonra bu pinlerin biri 1 saniye lojik1 olsun sonra lojik 1 düşsün  kapanınca diğer pin lojik1 olsun sonra oda lojik sıfıra böyle sonsuz döngü yaptınmı geriye tekce i3uz 'un verdiği devreyi kurmak kalıyor röleleri süren transistörlerin beyz bacaklarına 1 k ohmluk direnc atıp o başta anlattığım iki dijital pin vardı ya oraya bağlaman kalıyor sadece ben süreyi 1 saniye yaptım flip-filop devresini düşünerek istersen yazılım kısmında arttırabilirsin

Yanıt #10
Arkadaşlar geç geldim kusura bakmayın.

Arduino olayını bilmiyorum, yardımcı olamayacağım.

Röle olayı devreyi ağırlaştırır. Röleyle tabi ki sorun çözülebilir ama ağırlık bayağı artar, sorun olur. ikincisi dikkatli bakın devre 4,5Volt. biraz da tranzistordan dolayı gerilim düşümü olcak, eee? röleye ne kaldı?

Devrenin düzgün çalışmamasına neden, bir yerinde yapılan yanlışlıktır. Dengeli çalışmıyorsa biri ahmet-biri mehmet parça kullanılmıştır; devre simetrik olmak zorunda. Eğer kondansatörlerin ya da dirençlerin değerleri farklı olursa, devrenin de bir yerinde ufak bir bağlantı hatası olursa motorlar eşit sürelerde ON-OFF olmazlar ve bu da soruna neden olur.

Devreyi tekrar gözden geçirin.
Eleman değerlerini doğru şeçtiğinizden emin olun.
Devrenin kuruluşunda yanlışlık olmadığından emin olun.
Devrede soğuk lehim, birbirine çok yakın geçen ve bazen değen yerler olmadığına emin olun.

Eğer yukarıdaki anlatılanlar konusunda sıkıntı yoksa düzgün çalışmamasına imkan yok devrenin.

Yanıt #11
Arkadaşlar yukarıdaki devrenin güçlü olanından var mı bu oyuncak arabalardaki dc motorları çalıştıracak bir devre lazım. Kafayı yiyeceğim bi türlü çalıştırmıyor. Motor yerine led bağlayınca bi o bi o sırayla yanıyor ama dc motorlarda tık yok. Devredede sorun yok.

Yanıt #12
elimde 2200 uf kondansatörde var bc 547 transistör var dirençler var. Bunlar iş görür inşallah..

Yanıt #13
Arkadaşlar yukarıdaki devrenin güçlü olanından var mı bu oyuncak arabalardaki dc motorları çalıştıracak bir devre lazım. Kafayı yiyeceğim bi türlü çalıştırmıyor. Motor yerine led bağlayınca bi o bi o sırayla yanıyor ama dc motorlarda tık yok. Devredede sorun yok.
elimde 2200 uf kondansatörde var bc 547 transistör var dirençler var. Bunlar iş görür inşallah..
Devrenin son hali ne? Röleli olan devreyi mi kurdun yoksa yine küçücük transistörlere gücünden yüksek motorları mı dayadın?
Devreye kaç volt veriyorsun?

ben sana yardımcı olmak için şöyle açıklayayım:
i3uz'un sana çizdiği ikince devre var yukarıda. O devreyi 5-6Volt ile beslersen, çalışmaması mümkün değil by_muryum. Tabi motorları süreceğim diye tranzistorları yakmadıysan. sonradan gördüm 2200kondansatörü falan boşver anlaşıldığı kadarıyla devren çalışıyor. o devreyi röleli hale getir madem küçük motor alamayacaksın...
ama daha evvel dediğim gibi röle ile devren biraz daha ağır olacak haberin olsun...

Yanıt #14
Tamam hocam i3uz arkadaşımızın verdiği devreyi yapacağım. Kurunca problem olursa yazarım. Devre ağır olacak derken yan yılan harekte etmez mi ağırlıktan. Bir de o röleler 12v luk röle olur mu 5v yok elimdede