pcbway

El Çırpması İle Çalışan Devre ve Timer Devresi

Başlatan by_muryum, 17 Nisan 2016, 00:24:46

by_muryum

Merhaba değerli üyeler ve adminler. Elimde el çırpması ile çalışan ve timer devresi var. Bu iki devreyi birleştirerek İstiklal Marşımızı duyunca çalışan Türk Bayrağımız projesindeki motoru tetiklemek ve 30 sn kadar çalışmasını ve durmasını istiyorum. Durdurktan sonra tekrar motorun ters yönde yine 30sn kadar dönüp durmasını ve bu şekilde hareket etmesini istiyorum. Aşağıya ekleyeceğim bu iki devreyi nasıl birleştirebilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.


by_muryum

arkadaşlar bu timerdaki buton yerine mikrofonla çalışmasını istiyorum nasıl olur. o buton yerine el ile çalışan devrenin çıkışlarını bağlayabilir miyiz ve nasıl bağlarız?

i3uz

benden sana tavsiye vazgeç. devreyi kapalı bir odada kullanacaksan el çırpmasıyla çalışır. dış ortamda devre çalışmaz. istiklal marşını ile algılamasıda ayrı bir konu..

ama bu iki devreyi bu şekilde bağlaya bilirsin..Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum

Hocam 4 kırmızı uç arasındaki şemayı inan anlamadım. elektronik bilgim o kadar iyi değil. solda yer alan iki uç röleye mi bağlı. şemayı biraz açabilir misiniz rica etsem.

by_muryum

20 Nisan 2016, 22:18:39 #4 Son düzenlenme: 20 Nisan 2016, 22:22:08 by_muryum
bu şekilde mi olacak?hocam bu devreyi istiklal marşımızla çalışan türk bayrağımız projesi için el çırpmasıyla çalışan hale dönüştürebiliriz. peki kalabalıkta çalışmaz dediniz. Ama biz bunu konferans salonunda davetliler ile kalabalık bir ortamda sunacağız. Bu gürültü çok etkiler mi projemizi. her sesi duyar mı yani?

i3uz

Konferans salonunda malesef çalışmaz.. 1998de yapmıştı arkadaşlar bu devreyi,herkes projelerini tanıtıyordu. arkdaş devreyi  çalıştıramadı. eve geldik denedik çalışıyor. tekrar gittik çalışmıyor.  gürültü ses sıkıntı bu devre için , onun yerine kumandalı yapsan daha iyi olur. Bağlantıyı  açıklamak gerekirse, el çırpma devresindeki kırmızı  çızgılar rölenin bobin ucuna  geliyor. rölenin kontak uclarınıda zamanlayıcının buton kısmına bağlayacaksın  ama sistem bununlada bitmiyor. çok ilerlemeniz gerekir. motor devredeki gbi süremezsin falan filan. benden tavsiye   kumandalı olması daha mantıklı.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum

kumandalı nasıl yaparım? Devresi var mı acaba karışık zor bir devre mi. Var ise paylaşabilir misiniz?

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

by_muryum

Teşekkür ederim adnan hocam. Bu devre ile redüktörlü dc bir motoru tetikleyebilir miyiz? Yük sorunu yaşar mıyız?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: by_muryum - 21 Nisan 2016, 21:26:47Teşekkür ederim adnan hocam. Bu devre ile redüktörlü dc bir motoru tetikleyebilir miyiz? Yük sorunu yaşar mıyız?
Role kullandığınız için hiç bir sıkıntı yaşanmaz
Yeterki role kontak akımı yeterli olsun
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

i3uz

Dc motoru ileri geri yapmak için çift röle kontrolu yapmalısın, kepenkler için kullanılan sistemi alabilirsin. Kullanacagın motor kaç voltluk?
 ona göre devre önereyim.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum

22 Nisan 2016, 09:30:06 #11 Son düzenlenme: 22 Nisan 2016, 09:49:03 by_muryum
25mm 12V 50 Rpm Redüktörlü DC Motor

50rpm biraz hızlı gibi geldi 12v 10rpm kullanabilirim

by_muryum

29 Nisan 2016, 13:17:24 #12 Son düzenlenme: 29 Nisan 2016, 13:18:23 by_muryum
i3uz hocam iki devreyi bağladım tek röle ile ama devre çalışıyor ama sorunlar var. mesela her ses duyduğunda tekrar tekrar zaman rölesini başa sarıyor ama ben sesi bir kez duyduğunda trimpottan ayarladığım süre kadar motorun dönmesini istiyorum fakat yeni bir ses duyduğunda tekrar süreyi başa sarıyor nasıl olacak bu hocam? istediğim istiklal marşımızla çalışmasa dahi el çırpması ile çalışsın bundan sonra ses duysa dahi tekrar aktif olmasın ve süre biriminde dursun sonra tekrar el çırptığımda terse dönsün motor ve ses duysa dahi sese aldırış etmeden süre sonunda dursun ve tekrar ses ile çalışsın bu şekkilde döngü devam etsin. hocam bu iki devreye.

olmayacaksa ben bu iki devreyi sallanan beşik projemize aktarsam olur mu? çünkü bebek sesisyle hep çalışacak ve ses bittiğinde bi süre çalışıp duracak bu proje için daha mantıklı bu devreler sanki. ağlama sesini her duyduğunda zaman röleli devre devamlı aktif olacak ses bittiğinde de duracak. sizce de daha mantıklı değil mi?

hocam son olarak elimde 5vluk röle vardı bağladım bu işgörür mü sizce devrelere 6v enerji versem sıkıntı olur mu?

i3uz

İlk aklıma gelen şu oldu zamanlayıcı devresine iki röle bağla yada çift kontaklı röle al.. rölenin biri motoru çalıştırsın diğer rölede mikrofonun şase bağlantısını kessin, dolasıyla zamanlayıcı çalıştıgı süre boyunca mikrofon çalışmaz. böylelikle devre düzenli çalışır. 6v ta gelince, zamanlayıcının vede el çırpma devren ayrı ayrı 6v ile güzel çalışıyorsa tabiki kulllanabilirsin. zamanlayıcının süresinde kısalma olur. 6voltda kullaandıgın süre yeterli ise sorun yok.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum

Hocam çok iyi anlattınız ama iki röleyi veya çift kontaklı röleyi nasıl bağlayacağımı zamanınız varsa çizerek gösterebilir misiniz rica etsem :) iki rölem  yok en uygunu çift kontaklı röle ise alayım dışarıdan. bu arada zamanlayıcı devrede röle mevcut motor bağlantısı için klemensleri var o bi işe yaramayacak mı

i3uz

Bak kabaca çizdim. resimde belirtiğim gibi röle kontaklarını uygun olan şekilde bağlarsan olur diye umuyorum. çok analog bişey oldu. ama çalışır.


Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum

29 Nisan 2016, 17:41:47 #16 Son düzenlenme: 29 Nisan 2016, 17:43:51 by_muryum
Teşekkür ederim yardımınız için. Röleleri alıp yapacağım inşallah yanlış bağlamam. 3 adet 12vluk röle almalıyım değil mi hocam? Bu arada bu röleleri bağlamamızdaki amacı ve çalışmasından biraz bahsedebilir misiniz? Öğrenmek istiyorum nasıl çalıştığını.

i3uz

Analog devrelerde anahtarlama (yol verici)elemanı olarak kullanıyoruz. bunu birtane picle yazılımsal olarak yapabilirdik ama eski usul devreler olduğu için anca böyle olur. yada optukoplorle olur ama röle daha kolay.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum

30 Nisan 2016, 16:03:31 #18 Son düzenlenme: 30 Nisan 2016, 20:05:19 by_muryum
Hocam yukarıdaki kısmı anlayamadım.
mikrofon ile şase bağlantısını kesip rölenin ortak ucu ve normalde kapalı kontağına mı gideceğiz? eğer öyleyse şase bağlantısını nasıl keseceğim baskı devreli mikrofonun lehimlerinden çıkartıp mı ayarlamalıyım?

düzenleme...

hocam röleleri kurdum tekrar tekrar kontrol ettim bağlantılar doğru ama olmadı. motor hiç dönmüyor. her mmikrofona dokunduğumda tüm röleler tetikleniyor devamlı. neden olmadı ki hocam :(

by_muryum

hocam zamanlayıcı devrede alta eklemiş olduğum gibi 3lü klemensin 1 ve 2 numaralı uçlarını kullanıyorum di mi röle çıkışı olarak yaptığım bağlanrılarıda alttan ve üstten atıyorum bu arada hatam varsa hemen düzeltirim ama bağlantıları tekrar tekrar kontrol ettim :(
seron

@by_muryum,

Elektronikte hangi seviyedesiniz?
Elektronik öğrencisi
Elektronik terk
Endüstri meslek başlangıç
Hiç birisiyle alakası yok, gıgırına

Ona göre ve yapacağınız şeyin önemine göre başka bir tavsiyede bulunacağım.
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

Yusuf usta

@by_muryum

hocam mikrofonu röleden vs alamazsınız, arklar kontaklamalar veya parazitler etkiler. sizin probleminiz, timer bir kez tetiklendikten sonra bırakana kadar tekrar tetiklemesin değil mi,
bunun için timer kontağını kapatınca röleyi öyle ayarlayın ki, aynı zamanda butonun kablosunu da kessin.

açıklayayım,
buton yerine ses devresinin çıkışını bağlıyorsunuz. bu bağlantı kablosunun birini bölün röle üzerinden alın. rölenin normalde kapalı duran uçlarına bağlayın. röle çekince uçları ayırır. ses olsa bile süre baştan başlamaz.

peki röleyi bu uçlara kullanırsam, motora ne bağlayacağım derseniz onu da açıklayayım,

butona giden uçlara iyi bakın. butonun ayaklarına bakınca göreceksiniz ki, bu uçların birisi ya artı uçtur ya da eksi uçtur.

yani direkt olarak gerilim ucudur birisi.

o halde bu gerilime sahip motor ucunu da aynı kontakt üzerinden alabilirsiniz demektir bu.
ha, ben aynı röleyi kullanmam derseniz o da kolay,
aldığınız rölenin birini bu devredeki röleye paralel bağlayın, başka bir devre elemanına gerek yok. böylece bu röleyi de motor için kullanın oldu bitti...

başka sorun var mı?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

Hocam elektronikte pek iyi değilim lisede yarım yıl kadar bir serüvenim olmuştu. Şeması verilen devreleri kuruyorum çalışıyor ama bazen bu gibi olaylarda tıkanıyorum yardımlarınıza ihtiyacım oluyor. Kusura bakmayın sizinde başınızı ağrıtıyorum ama bu olayı çözmeliyim.

Yusuf hocam devreler önceki yorumlarda mevcut şema olarak çizebilir misiniz zahmet olmazsa gerçekten bazı bölümleri anlayamıyorum. Eğer bu devreyide çözersem söz başınızı ağrıtmayacağım.  Devreleri ekliyorum alta hocam.

Amacım elimi çırptığımda bir dc motor  trimpottan ayarladığım kadar ileri yönde dönecek. Motor ileri yönde dönerken zamanlayıcı devre hiçbir şekilde elimi çırpsam bile tekrar başa sarmayacak. Motor dutduğunda tekrar elimi çırptığımda geri yönde trimpotttan ayarlandığı kadar dönecek ve aynı şekilde hareket halindeyken hiçbir şekilde el çırpmalarımı algılamayacak. Bu şekilde her motor stop yaptığında elimle ses yaptığımda bi ileri bi geri yapacak. Yardımlarınıza ihtiyacımız var arkadaşlar, fuarımıza az kaldı bunu yapabilirsek çok sevineceğiz. i3uz hocamın yaptığı bağlantıyı denedim ama olmadı

Yusuf usta

bana timer alt yüzeyin resmini de yolla hocam bakayım bi'

buton olan yerin neresi olduğunu belirt resimde.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

yolcu27

Şimdi  son resimlerin bulunduğu mesajı okudum da.
Bilmiyorum bu timer devresinde nasıldır yeniden tetikleme olunca sanırım zaman başa sarmış oluyor.

Benim merdiven otomatiği modeli olarak yaptığım bir devre vardı 555 monostable timer devresi. Çok basit 2 nolu bacak ile tetiklenir pot ile ayarlanabilir bir süre de çıkış verir. Bu sure içinde yeniden butona basmak hatırladığım kadarıyla sureyi etkilemiyordu  onu da deneyebilirsiniz

by_muryumyolcu27 hocam bu dediğiniz için bi şema yapabilirseniz denerim.

Yusuf usta

02 Mayıs 2016, 00:32:52 #26 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 00:35:01 Yusuf usta
sırayla yapın lütfen. madde 1: devrenizin rölesine bir adet telekom röle diyerek satın alacağınız röleyi resimdeki gibi bağlayın. her iki röle birden çekecek.


bu röle motorunuzun yukarı ve aşağı gidişini otomatik ayarlayacak ve limit swiçler ile durmasını sağlayacak. motor tamamen bu röle üzerinden çalışacak. bu röle bir evvel size tarif ettiğim bir anahtar vardı ya hani, aynen onun bağlantısı ile bağlanacak. ama ayak yapısı biraz farklı. ben bunun şemasını vereceğim size. şimdilik siz sadece bağlayın.

devam edeceğiz.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

02 Mayıs 2016, 00:49:31 #27 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 10:30:44 Yusuf usta


devrenin motorla ilgili kısmını bu şekilde hallettik. röleye diyot bağlamıyoruz çünkü diğer röledeki diyot her iki rölenin ters gerilimini yok edecektir. bir sonraki röle bağlantısında diyot ekleyeceğiz, orada daha ayrıntısına gireceğim. şimdilik diyot ayrıntısını unutabilirsiniz. sıra geldi tetiklenince bir daha tetik almamasına.

bu şemada motor için gereken voltajı resimli olanda göstermedim. çizim olan şemaya bakarak gereken yerlere motor voltajını vermeyi unutmayın. motor çok güç harcar onlara ayrı pil kullanmanız yerinde olacaktır.

devam edeceğiz.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

açıklama resim üzerinde hocam, okuyun ve uygulayın.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

şimdi a ve b uçlarına bağladığınız rölenin üzerinden iki kablo çıkarın. kablonun herhangi birini, butonun herhangi bir ucuna bağlayın. butonun diğer boşta kalan ucu ile rölede boşta kalan diğer kabloyu alın, timer üzerindeki rölenin 2 ve 3 yazan uçlarına bağlayın. hangisi 3'e, hangisi 2'ye önemli değil.

burada şunu soracaksınız:
peki a ve b uçlarına bağladığım rölenin hangi ucundan 2 kablo çıkaracağım?
o rölenin de 1 ve 2 yazan uçlarına bağlayacaksınız. Yan diğer devreye bakın, 1 ve 2 hangi uçlara gidiyorsa aynı uçlara.

kontrol edin:
timer üzerinde kablo bağladığınız uçlar normalde kısa devre olacak. a ve b uçlarına bağlantı yaptığınız rölede ise normalde açık devre olan uçlar kullanılacak.

nasıl çalışır?

ses devresindeki röle kapandığı zaman bağladığınız kabloları kısa devre eder. yani butona basar. bu esnada timer diğer röleyi çektiği için kablomuzu o röle üzerinden aldığımız için artık sesten dolayı çekse bile timer butonuna basamaz.

bunları uygulayın ve devreniz çalışmazsa yaptığınız hatayı kontrol edin. çalışmama ihtimali yok.

kolay gelsin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

yolcu27

Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 00:04:04

yolcu27 hocam bu dediğiniz için bi şema yapabilirseniz denerim.
Eve geçince bakarım hocam. Ama Yusuf ustanın açıklamasını deneyiniz öncelikle gayet açık yazmış. Size tavsiyem sıra sıra kontrol ederek yapın hata ihtimaliniz azalacaktır

by_muryum

Zaten yusuf ustanın dediğini yapacağım ama şema olmadan yapamıyorum anlayamıyorum şemasız :(

Yusuf usta sabırsızlıkla senin şemanı bekliyorum..

by_muryum

Yusuf hocam telekom röle yerine 2 röle bağlayamaz mıyız? elimde 5 adek tek kontak röle mevcut. bunlarla olmaz mı merkeze inmek zorunda kalacağım ve uzaktayım çok

Yusuf usta

Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 11:07:34Yusuf hocam telekom röle yerine 2 röle bağlayamaz mıyız? elimde 5 adek tek kontak röle mevcut. bunlarla olmaz mı merkeze inmek zorunda kalacağım ve uzaktayım çok

bağlarsınız.
iki röleyi de paralel aynı uçlara bağla. şemaya bakarak kontakları dikkatle bağla. şu an nasıl uyarlayacağını çizecek zamanım yok. ama uğraşın siz şemaya göre başarılı olamazsanız bakarız.

bağlantınızı şöyle test edin,
sadece timer devresini bağlayın. telekom röle yerine bağladığınız rölelere motoru ve enerjiyi bağlayın. butona basınca motor hangi yöne dönüyorsa timer süresi bitince ters yöne döndüğünü görün. diğer bağlantıyı daha sonra yapın.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

02 Mayıs 2016, 14:57:11 #34 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 15:59:13 by_muryum
düzenleme


i3uz

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum

02 Mayıs 2016, 16:14:15 #36 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 16:18:35 by_muryum
hocam stop swichlere ihtiyaç yok mu. zaman ayarını yapıp zaman bittiğinde motor duracak tekrar yeni el şıklatmasında terse mi dönecek bu devre her seferinde terse döner mi motor?

birde yusuf hocam diyot koy demişti uçlara koymazsam transistör yanar mı??

Yusuf usta

02 Mayıs 2016, 16:19:43 #37 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 16:20:32 Yusuf usta
Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 14:57:11düzenlemehocam sen benim dediğim gibi yap. karıştırma.
i3uz direkt ses devresi kablosunu işleme alıyor. ben rölesiz olarak kullanmanı önermiyorum.

yukarıdaki devrene gelince, diyot kullanmana gerek yok. devredeki diyot hepsine yeter. röle uçlarını aynı yerden paralel alıyorsunuz zaten.
not: diyot koy diye bu röleye yazmadım. diğeri için yazdım. ses devresine ekleyeceğinize yani. dikkatli takip edin.
0X yazdığınız uçlar motora gidecek. birleştirmek yok o uçları. her rölenin kalan no ve nc uçlarına bir switch bağlayın. her röleye bir switch. unutmayın. bir röleden kablo diğerindeki swiçe gitmeyecek. her rölenin kendi uçlarına bağlayacaksınız.

swiçlerin hangi uçlarına motor enerjisi vereceğinizi yazacağım bir bakayım önce.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

rölelerin birinin no ucuna, diğerinin nc ucuna motor için enerji vereceksin hocam. hangisine ne verdiğin önemli değil. ama birinin nc ise diğerinin no ucuna vereceksin. swiç kablosunu lehimlerken onunla beraber lehimlersin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

i3uz

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Mayıs 2016, 16:19:43hocam sen benim dediğim gibi yap. karıştırma.
i3uz direkt ses devresi kablosunu işleme alıyor. ben rölesiz olarak kullanmanı önermiyorum.

yukarıdaki devrene gelince, diyot kullanmana gerek yok. devredeki diyot hepsine yeter. röle uçlarını aynı yerden paralel alıyorsunuz zaten.
not: diyot koy diye bu röleye yazmadım. diğeri için yazdım. ses devresine ekleyeceğinize yani. dikkatli takip edin.
0X yazdığınız uçlar motora gidecek. birleştirmek yok o uçları. her rölenin kalan no ve nc uçlarına bir switch bağlayın. her röleye bir switch. unutmayın. bir röleden kablo diğerindeki swiçe gitmeyecek. her rölenin kendi uçlarına bağlayacaksınız.

swiçlerin hangi uçlarına motor enerjisi vereceğinizi yazacağım bir bakayım önce.


diyot olayına gelince koyarsanda koymasanda çalışır. koruma amaçlı. baglamasını biliyorsan koy. bilmiyorsan hiç ugraşma devreyi çalıştır.yoo ben senin dediğin gibi çizdim mikrofon yerine, zamanlıyıcının botunu devre dişi birakmak daha dogru gerçekten .sesten sinyal gelse bile buton devresini tamamlamayacagı için nekadar basarsan bas çalışmaz.


motor sürücü katı için tabi bir sürü şey lazım.. sadece örnek devrelerini çalıştırdık.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum


i3uz

al son hali
motor sürmek için çift röle olucak son koydugun röle sıstemi olabilir.

ama devre de başka sıkıntılar varr... bilmiyorum bu devreler ısını görecekmii
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yusuf usta

Alıntı yapılan: i3uz - 02 Mayıs 2016, 16:36:30motor sürmek için çift röle olucak son koydugun röle sıstemi olabilir.

ama devre de başka sıkıntılar varr... bilmiyorum bu devreler ısını görecekmii

Hocam zaten amatör, kafası karışmasın boşver. benim çizdiğime göre başladı, bitirsin kurtulsun. benim tarif ettiğim şekil o devre hocamın istediği gibi çalışır.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

i3uz
zaten senin sistemi yaptım bende
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yusuf usta

02 Mayıs 2016, 16:50:15 #44 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 16:53:09 Yusuf usta
Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 16:35:23doğru mudur hoccam?
tamamdır hocam ver sen voltajı bak bakalım motor iki yönde dönüyor mu timer durumuna göre. sorun olmazsa ses kısmını irtibatlandırırsın.

i3uz, o çizimin çalışmaz. üçüncü röleye gerek yok ayrıca. yukarıda hocamın monte ettiği şekil doğrudur ve çalışır.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

i3uz

teori olarak çalışır devre ama röle canavarı oldu resmen pic in önemi burda ortaya çıktı. her komut için röle arttı..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum

Hocam olmadı :( daha butona basmadan motor bi yöne dönmeye başladı ve butona bastığımda aynı yöne devam etti. stop swichlerden birine bastığımda durdu ama ötekinde bişey yapmadı. butona bastığımda diğer yöne çalışsaydı doğruydu di mi hocam?

i3uz

sen benim çizdiğimi yaptınmı? devreye elektrik verdiğinde motor direk çalışacak. taki sonlama siviçlerinden birine bastıgında duracak. sonra çırpıcı zamanlayıcıyı çalıştıracak.. motor diğer yöne gidecek. diğer sonlama sıvıcine basınca duracak.

yusuf usta üçüncü röleyi koymazsak nasıl çırpıcı bağlantısını kesicek?
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yusuf usta

02 Mayıs 2016, 17:00:41 #48 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 17:04:54 Yusuf usta
Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 16:56:59Hocam olmadı :( daha butona basmadan motor bi yöne dönmeye başladı ve butona bastığımda aynı yöne devam etti. stop swichlerden birine bastığımda durdu ama ötekinde bişey yapmadı. butona bastığımda diğer yöne çalışsaydı doğruydu di mi hocam?

hocam o devre enerjiyi verir vermez bir yöne dönmeli zaten. sw baılınca da durmalı. sen enerjiyi verdin. bir sw'e bastın durdu. ama butona basınca diğer yöne dönmedi mi?

kontrol et:
butona basınca eklediğin her iki röleden de tık sesi geliyor mu, faaliyet var mı.
eğer bunlarda sorun yoksa, nc'den enerji verdiğini no'ya al. no'dan enerji verdiğini nc'ye al. kesinlikle çalışır. başka ihtimal yok.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

rölelerden ses gelmiyor hocam. zamanlayıcı devrede bile röle sesi duymuyorum. neden oldu ki böyle

Yusuf usta

Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 17:10:36rölelerden ses gelmiyor hocam. zamanlayıcı devrede bile röle sesi duymuyorum. neden oldu ki böyle
eklediğin rölelerin bağlantısını devreden ayır bak. yine ses geliyor mu gelmiyor mu?
ses yine de gelmiyorsa, timer için kullandığın pil bitik ve güç yetmiyor olabilir mi acaba? deneme yanılmalarda çok pil harcandı çünkü.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

i3uz

sadece zamanlayıcıyı tek röle ile dene. belki transistör bozulmuş olabilir. bu devrede her türlü aksaklık olabilir. bağlantılar çok dikkat edilmeli hepsi bir komut gibi çalışıyor dolasıyla karmaşıklıga çok musait ..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yusuf usta

evet hocam biraz hızlı olalım, birazdan bulamazsın bak beni :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

02 Mayıs 2016, 17:25:33 #54 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 17:26:49 by_muryum
Hocam bütün bağlantıları söktüm röleler çalışıyor. ortak uca kırmızı diğer iki uçtan öten nc diğeri n0 dı di mi. bir de bobinuçlarına pil değdirdim click sesini duydum. yani röle tetikleniyor hepsi çalışıyor ama bağlanrıları yapınca çalıştıramadım. butonla tetiklenmedi diğer yöne neden acaba ?:(

bu arada pil yerine güç kaynağı bağladım aynı.. led ışığı yanıyor basınca butona bi süre sonra sönüyor çalışıyor gibi timer.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 17:25:33Hocam bütün bağlantıları söktüm röleler çalışıyor. ortak uca kırmızı diğer iki uçtan öten nc diğeri n0 dı di mi. bir de bobinuçlarına pil değdirdim click sesini duydum. yani röle tetikleniyor hepsi çalışıyor ama bağlanrıları yapınca çalıştıramadım. butonla tetiklenmedi diğer yöne neden acaba ?:(

bu arada pil yerine güç kaynağı bağladım aynı.. led ışığı yanıyor basınca butona bi süre sonra sönüyor çalışıyor gibi timer.
röle sayısı üç olunca pilin gücü yetmiyordur o zaman.
daha güçlü bir kaynak bulmanız gerekir.

şöyle yapalım. timer devresini at kenara.
bu iki röle bağladınız ya hani, onların kablosuna direkt pil değdirip deneyin. motor bir yöne dönerken, swiçlere basmanıza gerek yok, pil ile röleleri çektirdiğiniz zaman yönü değişmiyorsa eğer, dediğimi yapın. nc ucundan verdiğiniz elektriği aynı rölenin no ucuna aktarın. diğer rölede de aynı işlemi tekrarlayıp no ucundan nc ucuna aktarın. ve sonucunu bize yazın.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

zamanlayıcı devre çalışmıyor hocam klemenslerin 1 numarasına enerji 2ye motoru ve motorun diğer ucunu - verdim çalışmadı ama 2 ve 3 nolular çalıştı butona bassamda basmasamda 2 ve 3 nolu klemensler hep dönüyoe. devredeki röle mi gitti ki hocam

by_muryum

02 Mayıs 2016, 17:40:57 #57 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 17:44:31 by_muryum
Yok hocam timer çalışıyor pilden olabilir bir güç kaynağını rölelere ve timera dağıtamam mı

0 dan 15va kadar ayarlı bir güç kaynağım var 15v yetmez mi

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

hocam devreyi çıkarttım pili bobinlere değdirdim ses geliyo ama terse dönmedi. pilin + ve -sini ters değdirdim bobinlere yine ses var dönüş yönü aydı. sonra birinci rölede verdiğim +yı n0 iken ncye 2.rölede de nc iken n0 verdim bobinlere pili iki yönlüde denedim ama röleler çekiyor ama aynı yöne dönüyor..

Yusuf usta

02 Mayıs 2016, 17:58:05 #60 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 18:02:30 Yusuf usta
Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 17:52:41hocam devreyi çıkarttım pili bobinlere değdirdim ses geliyo ama terse dönmedi. pilin + ve -sini ters değdirdim bobinlere yine ses var dönüş yönü aydı. sonra birinci rölede verdiğim +yı n0 iken ncye 2.rölede de nc iken n0 verdim bobinlere pili iki yönlüde denedim ama röleler çekiyor ama aynı yöne dönüyor..

bağlantılarını bu şekilde yenile hocam. elektrik uçları aynı. yalnız sw bağlantıları çizimde üst üste gelmesin diye öyle yaptım. bir röleden nc'den aldığını ötekinin no ucuna sw ile götürüyoruz. diğeri de tam tersi,
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

motor hiç dönmüyor hocampil ile bobin uçları tetiklediğimde ses geldi bi ara motor zıpladı ama dönmedi

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

çok mesaj olmasın diye düzenleme yazıyorum ama görülen o ki sayfa yenilemeyince görünmüyor. bu nedenle attım son resmi. nc ve no uçlara dikkat.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

oldu hocam. nc n0ları ters yapmışım. şimdi devreyi katıyorum röle uçlarına.

Yusuf usta

hadi bakalım hocam. başardık sonunda. :)
umarım pilin gücü yeter rölelere.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

yok hocam güç kaynağını veriyorumhem rölelere hem devrelere bi problem olmaz di mi? ses devresini nasıl ekleyeceğim şimdi hocam

Yusuf usta

Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 18:16:14yok hocam güç kaynağını veriyorumhem rölelere hem devrelere bi problem olmaz di mi? ses devresini nasıl ekleyeceğim şimdi hocam

problem olmaz. enerjiyi ters bağlamamaya gayret edin yeter. ses devresi çıkışına bağlayacağınız röleye diyot koyun unutmayın. ve sakın diyotu ters koymayın transistör anında gider.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum


Yusuf usta

doğru değil hocam. ufak bir düzeltme yapalım. dur çizeyim...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

çizmeyip tarif edeyim hocam,

şimdi a ve b uçlarına bağladığınız rölenin üzerinden iki kablo çıkarın. çıkarın derken com ucundan, ortak ucundan ve no ucundan çıkarın. kablonun herhangi birini, butonun herhangi bir ucuna bağlayın.

buraya kadar bir yapın kafanız karışmadan. devamını yazayım.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

butonun diğer boşta kalan ucundan bir kablo çıkarın ve rölenin de çıkardığınız kablolardan arta kalanını alın.  timer üzerindeki rölenin 2 ve 3 yazan uçlarına bağlayın. hangisi 3'e, hangisi 2'ye önemli değil.

kontrol edin:
"timer" üzerinde kablo bağladığınız uçlar normalde kısa devre olacak. ses devresindeki  rölede ise normalde açık devre olan uçlar kullanılacak.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

bunu anlamadım :(

bağlantı bu şekilde galiba ama kontrol etmem gereken  bölümde kafam karıştı :)


Yusuf usta

02 Mayıs 2016, 19:14:43 #74 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 19:17:20 Yusuf usta
sayın hocam size çizim yaptım. a ve uçlarını sadece röleye bağlayın. sonra unutun o uçları. siz yine kablo almışsınız oradan. butonun bir ucunu direkt bağlamanız gereken röle timer değil, ses çıkışındaki röle. açık açık sırayla yazıyorum. sıraya uyup okuyun lütfen. ayrıca swiçler kısmında voltaj verdiğiniz yer de yanlış. bakın yukarı şemaya ben öyle mi vermişim elektriği motor kısmına.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

tamam anladım hocam birazdan deneyip sonucu yazacağım. Büyük bir sabırla bana katlandığınız için tekrar teşekkür ederim :)

Yusuf usta

swiç kısmını düzeltin. o şekilde elektrik verirseniz akü kısadevre olur. umarım çizim hatasıdır ve doğru bağlamışsınızdır. çalıştı dediniz çünkü.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

02 Mayıs 2016, 19:36:55 #77 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 19:39:18 by_muryum
Hocam devre çalışıyor ses yaptığımızda bir yönde zaman bitince ters yönde dönüyor swichlerde çalışıyor. Yalnız microfona ses yapınca timer aktif oluyor ve trimpotttan ne kadar ayarlasamda timer çalışmasına rağmen motor 3-4sn falan dönyor bu neden olabilir sizce? timer bitince sürekli ters yönde dönüyor ama

Yusuf usta

02 Mayıs 2016, 19:40:52 #78 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 19:41:46 Yusuf usta
Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 19:36:55Hocam devre çalışıyor ses yaptığımızda bir yönde zaman bitince ters yönde dönüyor swichlerde çalışıyor. Yalnız microfona ses yapınca timer aktif oluyor ve trimpotttan ne kadar ayarlasamda timer çalışmasına rağmen motor 3-4sn falan dönyor bu neden olabilir sizce? timer bitince sürekli ters yönde dönüyor ama
mikrofona ses yaptıkça timer'ı yine başa mı alıyor demek istiyorsunuz?
timer bitnce ters yöne tabii ki sürekli dönmeli,. swiç basılınca durmuyor mu?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

Hayır hocam. Mikrofana ses verdiğimizde motor sadece 3-4 sn ileriye dönüyor ama timer devresindeki led diyot zamanın tamamlanmasına kadar(10-15sn daha) yanıyor sonra led söndüğünde motor ters yöne sürekli durmadan dönüyor.  Timer çalışırken sesle tekrar tekrar tetiklenmiyor onad problem yok.  İleri yönde çok az dönüyor ve duruyor timer akif olmasına rağmen

Yusuf usta

öyle bir şey olmaz ki. timer aktif olduğu halde, röle çekiliyor olduğu halde bir süre sonra motor durmaz ki? bunun için elektrik kesiliyor olması gerekir. elektrik kesilmesi için ya swiç basılmalı, ya da röle kontağı bozuk olmalı. başka nasıl kesilsin?  başka bir sıkıntı vardır göremediğiniz.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

02 Mayıs 2016, 20:02:59 #81 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 20:17:20 by_muryum
inceleyeceğim hocam. acaba timer devresinde kondansatörde problem olabilir mi.  trimpot mu yoksa?

Hocam birde bu mikrofonu plaketten çıkartıp kabloyla uzattım bunda bir problem olur mu aradaki kablonun uzun olması


Timerı komple çıkarttım çıkışındaki 1 ve 2 nolu uçlaı denediğimde problem yok led sönene dek süper çalışıyor rölelerle nedense soruın çıktı bakalım breadboarda kurup deneyeceğim temasızlık mı oluyor acaba

by_muryum

02 Mayıs 2016, 21:23:35 #82 Son düzenlenme: 02 Mayıs 2016, 21:45:07 by_muryum
Hocam lehimlemeleri sapasağlam herşeyi düzenli bir şekilde yaptım sadece ses devresinin bağlantılarını yapmadım. yine butona bastığımda aynı problem oluyor. Motor 4-5 sn dönüyor duruyor. ama timer devam ediyor. 15 sn falan sonrada röle çekiyor motor ters yöne dönüyor. neden duruyor bu motor hocam sadece timerda 1-2 nolu klemens uçlarına bağladığımda böyle durma yapmıyor. acaba bu röleler akımın hepsini geçiremiyor mu. ama 12 vluklar. bi fikir verin hocam bu şekilde kullanamam ki bunu :( timer tek başına normal 2 röle girince işin içine motor duruyor. güç kaynağına bağlı hem timer hemde röleler.

düzenleme

hocam bu tona bastım ve özlçü aletiyle baktım motor durduğunda motora gelen gerilim 12den aniden 0 oluyor neden sizce? ölçü aletiyle timerda başka ölçmemi istediğiniz bir yer var mı

by_muryum

Yusuf hocam dün bi ara timer devresinden ses geldi pufff diye ve timer devresi çalışmıyor ne yanmış olabilir kondansatör mü transistörler mi? Yanan elemanları değiştirmeliyim

Yusuf usta

03 Mayıs 2016, 10:42:19 #84 Son düzenlenme: 03 Mayıs 2016, 11:07:43 Yusuf usta
timer'da görülen o ki röleleri taşıyamayan transistör elveda demiş. transistörü değişmen gerekir muhtemelen o yanmıştır. bc 547 değiştir de, hocam diğer eklediğin röleler için takviye olsun diye aynı transistörden 3 tane paralel bağla. o devre zaten emanet çalışır, tek transistörle yapmış adamlar.
siz 3 transistör paralel bağlamayı unutmayın aynı yere. daha güçlü olur. demek ki 3-4 saniyede transistör ısınıyordu o yüzden dönüp duruyordu.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

hocam elimde başka devrelerden arta kalan 2 adet BC548B ve BC337 var bunlar olur mu?ben ölçeyim bakalım transistötü önce

Yusuf usta

Alıntı yapılan: by_muryum - 03 Mayıs 2016, 14:38:21hocam elimde başka devrelerden arta kalan 2 adet BC548B ve BC337 var bunlar olur mu?

olur.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

by_muryum

hocam bu transstöelerin bc548leri bağladım çalıştı devre ama röle çalışmadı öyle olunca timerdaki röleyi söktüm yeni röle taktım derken alttaki yollar kalktı şimdi çalışmıyor problem nerede onuda bulamıyorum. Moralim çok bozuldu yapamayacağım artık yine eski verdiğiniz toggle swichlere stop swichler ekleyerek yapacağım napalım sağlık olsun. Bana çok yardımcı oldunuz gerçekten. İnanılmaz özveri ve sabırla sorularımı cevapladınız. Her şey için çok teşekkürler.

Bu arada yeni bir sorum olacak forumda :)

by_muryum

Hocam timerı atsak kenara zaten çalışmıyor :)

Ses devresiyle rölelerle ve stop swichlerle bu olayı yapamazmıyızz? Sesi duyduğunda ileri motor. swichde dur yeniden seste geri tekrar alttaki swichte dur  bu şekilde sadece ses devresi iş görmez mi röle yardımıyla?

by_muryum

07 Mayıs 2016, 14:45:27 #89 Son düzenlenme: 07 Mayıs 2016, 14:46:30 by_muryum
Yususf usta ben timerı tamir ettim. Bu timer ve ses devresini birbirine bağlayıp sadece ses yaptığımızda timerın trimpottan ayarladağımız kadar motoru döndürmesini istiyorum. Bağlantısını gösterebilir misin? Devrelere zarar vermeyeyim tekrar :) Otomatik beşik projesine bağlayacağız. Inga sesiyle çalışacak ve bir süre sonra duracak. Peki bebek devamlı ınga ınga ınga diye ağladığında hep başa sarmalı di mi hocam?  Son olarak timer devresinde tek transistör var bağlayayım mı yanına 548den

by_muryumArkadaşlar bu iki devreyi birleştirmeliyim. Ses geldiğinde timer çalışacak ve bir motor tek yönde dönecek. Beşik projemizde kullanacağız. Bunun yanında her bebek ağlama sesinde timer sıfırlanıp başamı sarmalı sizce?

i3uz

Böyle dene bakalım. NC NO senin rölelerde hangisi oldugu bilmiyorum.. nc  ve no  dogru şekilde bağla..


Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum

09 Mayıs 2016, 17:08:50 #92 Son düzenlenme: 09 Mayıs 2016, 17:12:58 by_muryum
Hemen deniyorum. Hocam A ve B uçlarına diyot bağlıyoruz dimi?

seron

Alıntı yapılan: by_muryum - 09 Mayıs 2016, 17:08:50Hocam A ve B uçlarına diyot bağlıyoruz dimi?
Evet evet, ters gerilim devreye zarar vermesin.
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

by_muryum

Hocam ses devresi ile timer devresini aynı güç kaynağından beslesem problem olur mu?

seron

Zannemem. İkisi de aynı voltajla çalışıyorsa, sorun olmaz.
Ama deneme yanılma yoluyla sonuca daha sağlıklı ulaşırsın.
Bir dene bakalım.
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

by_muryum

Herşeyi doğru bağladım ama motor ses yapmadan çalışıyor. Rölede 1-2 sn aralıklarla aç kapa yapıyo

by_muryumYusuf ustanın verdiği bu devreyi tek röleli denedim bugün. Çalışıyor ama motor az dönüyor duruyor. Timerı yalnız çalıştırdığımda 45 sn dönüyorsa ses+timer bağlantısından sonra 7-8 sn dönüyor. Bu arada ses ve timerı aynı güç kaynağından besliyorum atıyorum 9v tan 12v çıkardığımda motor dönüş süresi azda olsa artıyor. Ben anlamadım bu motorun az dönmesini

i3uz

sebebi şu timer devresinin beslemesini ile motor aynı güç kaynagına bağladığımız için. butona bastıgında motor kısadevreye yakın oluyor. dolasıyla timer devre analog sistem olduğu için kondansatör dolmuyor.  motorun güçünü başka yerden vermemiz gerekiyor sorun bu
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum

Verelim gücünü başka yerden hocam. Başka adaptörde kullanalım. Peki naısıl başka yerden vereceğiz bağlantısı nasıl olacak?