YAMYAM'ların SOHBET bölgesi. II

Başlatan Mr_YAMYAM, 15 Nisan 2016, 21:01:07

seron

;D
Bu mahallede...
İşler....
Aaaa-çııııl-maaaaaz...
Her ilin, hatta her mahallenin sosyo-kültürel, sosyo ekonomik yapısı farklı olur.
Ben sana ne dedim; bu mahalle hatta bu il... dedim.
Bak sana kısaca buranın özelliklerini anlatayım.
Her ilden gelme oralı buralı dolu. Hepsi de toplumun alt sınıfından ve asgari ücretle yaşa(yamı)yan aileler.
Çoğunda bilgisayar yok.
Bilgisayarı olan kullan(a)mıyor.
Kullanan bir iki mal, oyun oynayıp iki saat feeyyyyyste takılıp kapatıyor.
Burada ayda bir bir veya iki adet formata gelinir.
Burası tenha olmamasına rağmen bilişimle ilgili bütün işlerin ÖLÜ olduğu bir mahalledir.
Burası insanları bilişimle ilgili birşey öğrenmek istemeyen ve zaten öğrenemeyecek insanlardır.
Bu ilde, iş yapan bir pişman, yapmayan bir pişman; müşteri yok>para yok. müşteri var > para yok. Müşteri bol, işinde profesyonelsin, kafanı istediğin kadar çalıştır, gelen müşteri "yeeaaaav ne kadar pahalı yeeaaaavv iki tık tık yapıyon bi bok mu yapıyon yeaaaav" diyen tipler.

Tekrar söylüyorum:
Burda...
İş...
Yaaa-pııııl-maaaaaaaaaaz! :D
beni anlamayacağını biliyorum; istersen yazın buraya yerleşip dükkan açıp deneyebilirsin. ama buranın insanıyla beraber benden de nefret edip gitmenden korkuyorum.

Mr_YAMYAM

Neyse.
O ilde sen bile iş yaptıysan (Hani demiştin ya)
Eğer mahalle arka plan bir mahalle ise zaten lafım yok.

seron

Şuna bir bakabilir misin abi, gerçekten güzel birşeye benziyor:
https://sourceforge.net/projects/movistartv/?source=frontpage&position=1
Sanırım XMBC eklentisi.
oradaki resimlerden birine bas ve sağdaki oka basa basa resimleri incele. tüm canlıyayınları aynı anta takip etme ve kayıt seçenekleri de mevcut. Kur kullan demiyorum sadece bak.

Mr_YAMYAM

İnternet kısıtlı ise bu gibi şeyler pek cazip gelmez.

seron

https://apps.ubuntu.com/cat/applications/avant-window-navigator/
Bu senin depoda görünmüyor mu?
görüyorsun ücretsiz diyor. ama güncel ubuntu deposu bu. aşağıdaki turuncu install düğmesine bir bak bakalım ne diyor.
olmazsa komut ile kurarsın:
https://github.com/p12tic/awn
https://community.linuxmint.com/software/view/avant-window-navigator
----
ben bu araştırmaları yaparken yaptığım denemelerde maalesef paket bulunamadı mesajıyla karşılarştım. paket yapımcıları taradından kaldırılmış. ücretliye dönmemiş. kullancı sayısı zaten çok azdı, herifler gızıp kaldırmış olmalı.
geriye bir tek cairo dock kaldı. umarım onun da başını yemezler.

Mr_YAMYAM

Şu aralar dock işine ara verdim.
Tatil için benim lep-top u hazırlıyordum.
Senin cinnemon benim STUDIO 12:04 ve XP ayrıca W7 kurulu :D
Her bir işletim sistemleini testten geçirdim. Dizüstünde linuxlarda bir sorun oluştu. Ağ bağlantısında kopmalar görüldü sebebi araştırılıyor.
XP işletim sistemi tamamen laçka edilmiş. JAVA gıbızlanarak kuruldu. Flash eklentileri hak getire.
Yine de gıcıklığına devam ediyom.
12:04 ün veritabanında AWN var. Kurdum ama PC nin ekran kartı onboardolduğu için yemedi. Az bişii kasıntı yaptı. Ben de studio nun kendi dockunu ayarlayıp win7 ninkine benzer hale getirdim.
Üstelik bu dock'u ALTIN'dan yaptım. Kıymetli oldu :D
AL bak ta ecik GUDUR :D

seron

Güzel.
Yazılımların kısayolları eklenebiliyor de'mi ona?
E herhalde. Bana bir tane dock(görev çıbığı) yetmiyor. birçok program elimin altında olsun diye ekstra bir görev çubuğunu donatmam gerekiyor. mesele güzel görünmesi değil; çabuk ulaşmak.

Sen yeni sürümü boşver. O sürümle devam et. ;) Hayatının anlamı olmuş artık o senin :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Haziran 2016, 19:03:08Güzel.
Yazılımların kısayolları eklenebiliyor de'mi ona?
E herhalde. Bana bir tane dock(görev çıbığı) yetmiyor. birçok program elimin altında olsun diye ekstra bir görev çubuğunu donatmam gerekiyor. mesele güzel görünmesi değil; çabuk ulaşmak.

Sen yeni sürümü boşver. O sürümle devam et. ;) Hayatının anlamı olmuş artık o senin :)
Antalyaya gelirsem hatırlat ta ISLAK ODUN getireyim.
Bir linuxta istediğin kadar dock açıp istediğin gibi konfigüre edebilirsin.
Bak resme ne anlıyorsun.

seron

Abi o dockun adı nedir? şayet xfcedeki dock ise benim sisteme kuramıyorum onu depoda yok.

-------
Bu arada iki gündür yoktum. dün arkadaşla gezdik.
evvelsi gün de bilgisayarına linux mint kurdum sevindi garibim.  :D
Bu arkadaş internette çok fazla dolaşıyor, çok fazla virüs kapıyordu. elindeki flaşlar dahi virüsler tarafından ele geçirilmiş. hatta bir hafıza kartının içini görüntüleyemiyormuş. muhabbet arasında linuxtan bahsettim. oğlum çile çekiyorsun dedim. iyi bakalım kuralım dedi. laptop yanındaydı. hemen evden benim linux DVDlerini aldık. internet kafeye gelip sistemi kurduk. şimdi bayram ediyor, sevine sevine perişan oldu. virüslü hafıza kartının içini de görüntüledik. meşhur bir çin virüsünün istilasına uğramış, içindekiler kriptolanmış. mecburen sildik, formatladık. şimdi içi görünmeyen usbleri, flaşları çalışıyor. internette güvensiz bir iki yaramaz siteye girdi, sıkıntı yok. daha evvel buralardan virüs kapmışmış, şimdi kapmadan dolaşıyor.  ;D
-----
o dock daha evvel bahsettiğin dock değilse bana çok lazım olur o.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 16 Haziran 2016, 16:25:49Abi o dockun adı nedir? şayet xfcedeki dock ise benim sisteme kuramıyorum onu depoda yok.
-----
o dock daha evvel bahsettiğin dock değilse bana çok lazım olur o.
Bu ET'siz @seron 'u birileri yese de kurtulsam :D
O dock UBUNTU STUDIO'nun kendi dock'u dur. Ekran alıntısına dikkat edersen konfigürasyon seçenekleri XFCE UBUNTU'dur.
Ben sadece süsleyip püsleyip sana SATTIM :D
Artık iyicene gudurursun sanırım :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 16 Haziran 2016, 16:25:49Bu arada iki gündür yoktum. dün arkadaşla gezdik.
evvelsi gün de bilgisayarına linux mint kurdum sevindi garibim.  :D
Bu arkadaş internette çok fazla dolaşıyor, çok fazla virüs kapıyordu. elindeki flaşlar dahi virüsler tarafından ele geçirilmiş. hatta bir hafıza kartının içini görüntüleyemiyormuş. muhabbet arasında linuxtan bahsettim. oğlum çile çekiyorsun dedim. iyi bakalım kuralım dedi. laptop yanındaydı. hemen evden benim linux DVDlerini aldık. internet kafeye gelip sistemi kurduk. şimdi bayram ediyor, sevine sevine perişan oldu. virüslü hafıza kartının içini de görüntüledik. meşhur bir çin virüsünün istilasına uğramış, içindekiler kriptolanmış. mecburen sildik, formatladık. şimdi içi görünmeyen usbleri, flaşları çalışıyor. internette güvensiz bir iki yaramaz siteye girdi, sıkıntı yok. daha evvel buralardan virüs kapmışmış, şimdi kapmadan dolaşıyor.  ;D
Bu mesele ise;
Telefonda sana bahsettiğim üzere.
Bu arkadaşın o linux'u kullanacak. Bir süre sonra alışacak. (Haliyle kolay değildir) Ama internette surf yapıyorsa direk  kullanacak.
Yaklaşık birkaç ay kullandıktan sonra sisteminin cenıfır olduğunu görüp arkadaşlarına hava atmaya başlayacak :D
Haliyle diğer arkadaşları da belki:
''BEN DE İSTİYORUM BU SİSTEMDEN''  diyebilecektir.
Bu kişilere sen bir cila.. Pardon format çekip te piyasa durumuna göre 20 kaat alsan işte sana bahsetmiş oluğum işin anahtarı :D

seron

20kaada "Nah" atarım :D
kusura bakma youtube'daydım şimdi geldim.
Bir defa virüs kapmayan ve jet gibi çalışan o sistemi 50kaattan aşşaaa kurmam. ne de olsa kimse ne olduğunu bilmiyor, gelene geçene o fiyattan yaparım ama maalesef burada çevre durumu zayıf, millet de biraz pinti. Ama arkadaştan dün urfa kebap+ üstüne sınırsız böcüklü çayı içince kendime geldim. herşey para değildir. ;D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Haziran 2016, 17:38:51Bu ET'siz @seron 'u birileri yese de kurtulsam :D
O dock UBUNTU STUDIO'nun kendi dock'u dur. Ekran alıntısına dikkat edersen konfigürasyon seçenekleri XFCE UBUNTU'dur.
Ben sadece süsleyip püsleyip sana SATTIM :D
Artık iyicene gudurursun sanırım :D

gudurdum gudurmasına ya, XFCEye özgü o araç çubuğunu (geçene adını söylemiştin, unuttum) nasıl ubuntu studioya malettin onu anlamadım... :D ben şu anda evdeki Mint sisteme XFCE masaüstü ortamı gurdum. yani istersen XCFE ile başlat istersen cinnamon ile başlat. oradaki xfce de de var o araç çıbığı. ama xfce'yi kullanırken ifrit oluyorum.
bak, senin studio xfce olmayaydı da kde veya cinnamon olaydı, belkim geçebilirdim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 16 Haziran 2016, 18:08:3320kaada "Nah" atarım :D
kusura bakma youtube'daydım şimdi geldim.
Bir defa virüs kapmayan ve jet gibi çalışan o sistemi 50kaattan aşşaaa kurmam. ne de olsa kimse ne olduğunu bilmiyor, gelene geçene o fiyattan yaparım ama maalesef burada çevre durumu zayıf, millet de biraz pinti. Ama arkadaştan dün urfa kebap+ üstüne sınırsız böcüklü çayı içince kendime geldim. herşey para değildir. ;D
Bu durum sein CİNA-i Pardon TİCARİ kabiliyetine bağlı.
Şimdilik o arkadaşının linuxun temellerini öğrenebilmesi ve biraz alışabilmesi önemlidir.
Kazara exe dosyasını sistem kurmaya çalışırsa neler olur biliyorsun :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 16 Haziran 2016, 18:13:18gudurdum gudurmasına ya, XFCEye özgü o araç çubuğunu (geçene adını söylemiştin, unuttum) nasıl ubuntu studioya malettin onu anlamadım... :D ben şu anda evdeki Mint sisteme XFCE masaüstü ortamı gurdum. yani istersen XCFE ile başlat istersen cinnamon ile başlat. oradaki xfce de de var o araç çıbığı. ama xfce'yi kullanırken ifrit oluyorum.
bak, senin studio xfce olmayaydı da kde veya cinnamon olaydı, belkim geçebilirdim.
Bak yukardaki resme iyicene bak.
Orada panel yapılandırılmalarını görüyorsun.
Dikkatli bakarsan biryerlerde bir FARE bulunmaktadır.
FARE'lerin neleri temsil ettiğini bilirsin :D

seron

Ben kendisine karacahil olmasına rağen durumu anlattım. Bu sistemde sadece:
-internete girip gezecek, yaramaz sitelerde vakit geçirecek
-net üzerinden film ve video izleyecek, müzik dinleyecek
-net üzerinden film ve video indirecek.
-harddiski üzerinden video ve müzik
-net zerinden bol bol pdf ve doc indirip saklayacak
-haber siteleri vb de vakit geçirecek
-virüslü disklerindeki enfeksiyonların mantarların yayılmasını engellemek için bu sistemde açacak; ayrıca açılmayan harddisk flaş varsa bununla açacak.
BU KADAR.
Anlıyorsun değil mi? standart bir son kullanıcı ve aradığı herşey, film oynatıcı (VLCye bayıldı  :D ) müzik oynatıcı (audaciousa bayıldı  :D  ) internet (firefox ve indirme eklentilerine de bayıldı  :D  ) var. ve hatta bir program kurması gerekiyorsa nereye basıp nasıl kuracağını öğrendi. ben de boş durmayıp bir yenibaşlayanın anlayacağı şekilde basitleştirilmiş bir kullanıcı klavuzu yazıp masaüstüne koydum.

ASIL ÖNEMLİ OLAN ŞU:
bu beni çok şaşırttı.
bu arkadaşın bilgisayarı ASUS k550i bir bilgisayar. Bu bilgisayarlar çıktığında daha günümüzün mertliğini bozan i7li yemedili işlemciler yok idi ve süper bir çift çekirdekli intel 2.1ghz kullanılmış. 4GB ram, gayet iyi bir onboard ekran modülüne(nvidia serisi) sahip. ben şu an bu satırları yazarken laptop tutuşmak üzere ama o makinede gram ısı ve fan sesi yok. Mintin hiç bu kadar hızlı ve atik çalıştığını görmedim. ciddi söylüyorum.
Netice: (anladığım kadarıyla) ASUS firması bilgisayar yapmayı çok iyi biliyor. hayran kaldım kıskandım. neredeyse sat bunu bana diyecektim abi hala aklım o bilgisayarda. örnek olarak VLCde bir video convert ettim, bende olsa fanlar bas bas bağırır, sessiz sedasız çevirdi koydu oraya hazret ;D

Mr_YAMYAM

Eee o kadar da diyorum ki ..;
SİSTEM YAPILANDIRILMASI
Tabiiki bu kelime içerisinde donanım yapılandırılması ve sürücülerin kurulumuna kadar birçok fonksiyon var.
Özgüre almış olduğum E8200 işlemcinin sen ne olduğunu sanıyorsun. Herifler zamanında BEN EXTREME'yim diye hava atıyorlardı :)
Demekki o yıllarda iyi yapılandırılmış bir donanım ve iyi yapılandırılmış (Sürücüler) bir PC ise DUO gibi çöpe atılmış işlemcilerle bile baba işler yapabiliyor.
Senin render işini yalayıp yutması gibi  ;D

seron

söyleyeceklerimi üç bölümde toplamalıyım sanırım:

-Abi böyle bir bilgisayar kaç kağat eder ikinci el-secod hand? yani şunu söyliyeyim, elimdeki laptopla kobayı satıp bundan bir tane alsam mı acep? dedğin gibi herifler sistemi çok iyi kurmuşlar.

-Abi bi de benim laptop için ocağına düştüm. yahu, hurda pazarlarına çıktığın zaman, benim bataryanın ikinci elinden soramaz mısın? sadece istanbulda var, en aşağı 150 kağıt istiyorlar. çok. bana 30-40TLye alınmış bir hurdası lazım. içini açıp pil değişimi yapacağım. laptop: SUNNY H54z

-son olarak, html sayalarını pdf olarak kaydetmeni sağlayan faydalı bir link paylaşıyorum. wiki olsun, benzer siteler olsun sağlam kaynaklar ve makaleler içeren site buldun mu, bununla pdf ye dönüştürüp bilgisayarına kaydediyorsun:
http://pdfcrowd.com/

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 16 Haziran 2016, 18:54:49söyleyeceklerimi üç bölümde toplamalıyım sanırım:

-Abi böyle bir bilgisayar kaç kağat eder ikinci el-secod hand? yani şunu söyliyeyim, elimdeki laptopla kobayı satıp bundan bir tane alsam mı acep? dedğin gibi herifler sistemi çok iyi kurmuşlar.

-Abi bi de benim laptop için ocağına düştüm. yahu, hurda pazarlarına çıktığın zaman, benim bataryanın ikinci elinden soramaz mısın? sadece istanbulda var, en aşağı 150 kağıt istiyorlar. çok. bana 30-40TLye alınmış bir hurdası lazım. içini açıp pil değişimi yapacağım. laptop: SUNNY H54z

-son olarak, html sayalarını pdf olarak kaydetmeni sağlayan faydalı bir link paylaşıyorum. wiki olsun, benzer siteler olsun sağlam kaynaklar ve makaleler içeren site buldun mu, bununla pdf ye dönüştürüp bilgisayarına kaydediyorsun:
http://pdfcrowd.com/
Batarya sorunu ne yazık ki benim dizüstünde de var. Hatırlarsan sana da bahsetmiştim.
Ne yazık ki çare bulamadım. Şimdilerde pil 10dk da şarj olup 5 dk kada bitiyor :)
İdare edeceğim artık naapiim.
Alıntı Yap-Abi böyle bir bilgisayar kaç kağat eder ikinci el-secod hand? yani şunu söyliyeyim, elimdeki laptopla kobayı satıp bundan bir tane alsam mı acep? dedğin gibi herifler sistemi çok iyi kurmuşlar.
O PC yi ben zamanında almış idim. 1450TL idi.
Ama internet kopmaları yüzünden firmaya geri iade etmiştim. Sonra 1100TL ye şu an kullanmakta olduğum PC yi aldım.
Eğer o PC yi 300TL ye sağlam bir şekilde bulabilirsen DAŞ ye biriktir ama al.
Sadece Pil durumuna dikkat etmelisin.

Mr_YAMYAM

ET @seron
Başka soracakların var mı?
Yoksa ben sistemi kapatıp senin NANE ve AV linux u test etmek istiyorum.
Haliyle bir iki saat kaybolabilirim.

seron

arkadaş bataryayı yeni değiştirdi ;D 300TLye kimse vermez. bu arkadaştaki bilgisayar ful sağlam. ayrıca vista basic hediyeli :D
tek sıkıntısı var; bluetooth özelliği yok makinenin.

abi pil için hurdacıları bir gezsen? yahu belki bulunur. sen sıkça uğruyorsun bir soruver. ille de lazım batarya. hayır, kendi bataryası kayboldu. elimde olsa söküp pilleri değiştireceğim. ya da özgüre göndereceğim, zarar vermeden nasıl ediyorsa söküyor. biz söksek sağı solu yamulur bataryanın ;D  aslında sen de elindeki bataryayı ona söktürüp pilleri değiştirebilirsin. ben pilleri bulurum o sorun değil ama batarya paketim yok ki.... :(  >:(

seron

tamam tamam git, batarya neyin olayına sonra bakalım

Mr_YAMYAM

Bizim ET'li @memleket  nrelerde acaba.
Ampliyi yaptıktan sonra ortadan kaybolmuştu :D
@seron
LAP-TO için şu anda 3 işletim sistemi bir diskte hazır.
Diğer diske modifiyeli XP kurdum. Yanına da senin CINNEMON'u kurayım mı ne dersin.
Kur dersen hangi sürümünü kurayım.
Esasen aklım AV linuxta kaldı ama gözüm yemiyor. Sanırım AV linux Türkçe için ayrı bir sürüm olarak veriliyor.

seron

Pek zayıf ve de kemikli Yamyam abi,
Hangi işletim sistemini "yüksek verimle" ve "tam istediğin gibi" kullanabiliyorsan, o işletim sistemini kur ve kullan. bir bilgisayara 3-4 çeşit sistem kurmak maarifet değildir.

Ben ve benim gibi sığ kullanıcılar cinnamon kullanmayı tercih edecektir.
fakat teknik kullanıcılar ise,
-Ubuntu studio (profesyonel multimedia işleri için)
-boreas linux (yerli yapım elektronik linuxu)
-adını unuttum electronic fedora (gibi birşey, o da elektronik ve programlama ya yönelik)
-scientific linux (avrupadaki CERN projesi tarafından geliştirilen adı üstünde bilimsel çalışma linuxu)
-programlama geliştirmeye yönelik linux... (bilmiyorum, arch olur march olur....)
gibi sürümler kullanırlar.

yani,...
sen bilirsin.
Ama ben daha iyi bir sürüm çıkana kadar Linux Mint Cinnamon kullanıcısıyım.

Mr_YAMYAM

Cahal civelek ET'siz @seron
Benim bir HDD te XP Win 7 ve UBUNTU SUDIO kurulu zaten.
Diğer harddiske de modifiye XP kurdum ki test yapayım diye. Şimdilik bu XP de JAVA bile gıbızlanmadı. Tıkır mıkır kuruldu ve çalışıyor. Çünkü bu XP yi VISTA sanıyor :D
Bu XP nin yanına da sein CINNAMON'u kurayım da test mest yapayım diyorum.Hani yine dövüşürsek silahım olsun elimde :D

seron

O halde Mint CİNNAMON 32bit kur.
sonra da gel gapışak. :D

yalnız şunu tekrar ve ısrarla söylemek mecburiyetinde hissediyorum:

ben senin studio kötüdür, pistir kakadır demiyorum. senin sürüm, senin gibi kullanıcılar için mükemmel dizayn edilmiştir. içeriğindeki araçlara daha evvelki iki aylık test sürecinde baktım. bu yazılımlar sentezleme (sinyal üretici)lerden tut, amplifierler, akolayzırlar, JACK sanal bağlantı setleri, gitar efektör ve amplifierleri, ve daha birçok eklenti ve yazılımcık, sisteme sorunsuz şekilde entegre edilmiş durumda. yani demek istediğim sen o sistemdeki programları, bir linuxa kurmaya kalksan (mesela minte) yığınla sorunla karşılaşırsın. çözümü de çok çok zor. ama senin sisteme sistemin yapımcısı tarafından sorunlar giderilerek kurulmuş.

bana gelince,...
-ben onca profesyonel yazılımı kullanmayı hiç bilmediğim için
-bir de ihtiyaç duyduğum yazılımlar taban tabana farklı olduğu için,
Cinnamon kullanmak zorundayım.
Bana:
İnternet tarayıcı ve indirici eklentileri (sende var, eski sürüm)
Video izleyetörleri ve çevirtörleri (sende var, eski sürüm)
Ofis yazılım seti FULL (sende yok)
Scribus belge tasarlayıcı (sende yok)
GIMP fotoşop muadili (sende var, eski sürüm)
İnkscape Corel muadili (sende var, eski sürüm)
Bilimum CD-DVD-USB yazdırıcılar (sende bazısı var bazısı yok)
ses kaydedici ve işleyiciler (sadece benim istediklerim olacak)
görüntü kayedici ve işleyiciler (sadece benim favorilerim olacak)
sözlük yazılımından tut, belge arama yazılımı
Android akıllı cihazlarla uyumluluk (ŞART)
şimdi aklım agelmeyen birkaç/birçok yazılım.

şimdi senin sistemi alsam, istediğim gibi kur kaldırla uğraşsam, bir değil bir iki haftada kendime gelemem, hem de yığınla veri indirmek zorunda kalırım.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Haziran 2016, 22:03:57Bizim ET'li @memleket  nrelerde acaba.
Ampliyi yaptıktan sonra ortadan kaybolmuştu :D
@seron
LAP-TO için şu anda 3 işletim sistemi bir diskte hazır.
Diğer diske modifiyeli XP kurdum. Yanına da senin CINNEMON'u kurayım mı ne dersin.
Kur dersen hangi sürümünü kurayım.
Esasen aklım AV linuxta kaldı ama gözüm yemiyor. Sanırım AV linux Türkçe için ayrı bir sürüm olarak veriliyor.

İçerisine ete hocanın yaptığı Digital radyo ekliyorum. Bitince resimlerini atarım...

seron

abi US 1604 videosuna baktım.
bence çok iyi olmuş ama denemeden birşey demek zor.
Elinde varsa geldiğinde bir kopya getirirsen müteşekkür olurum:
https://www.youtube.com/watch?v=IRrfUJ2mijk

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 19 Haziran 2016, 00:06:17abi US 1604 videosuna baktım.
bence çok iyi olmuş ama denemeden birşey demek zor.
Elinde varsa geldiğinde bir kopya getirirsen müteşekkür olurum:
https://www.youtube.com/watch?v=IRrfUJ2mijk
US 12:04 ü bile beğenmiyorsan 16:04 neyine ki :D

ozgurece

Sayın YAMYAM Hocam, 16GB Sandisc flaşh belleğimi ve daha önce yapmış olduğunuz EBU PPM Projenizdeki değişmesi gereken tasarım hatalı direnç ve kondansatörleri de tarafıma en kısa zamanda (UNUTMADAN) ödemeli gönderirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 19 Haziran 2016, 15:22:29Sayın YAMYAM Hocam, 16GB Sandisc flaşh belleğimi ve daha önce yapmış olduğunuz EBU PPM Projenizdeki değişmesi gereken tasarım hatalı direnç ve kondansatörleri de tarafıma en kısa zamanda (UNUTMADAN) ödemeli gönderirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.
Şu aralar evdeki taşınma ve kovulma vaziyetlerini okumuş olmanız lazım.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7165.msg57521/topicseen.html#msg57521
Flash bellek şu an güvenli bir yerde ve elimin altında. Ancak elektronik malzemeler ne yazık ki depoya kaldırılmış durumda.
Malzemeleri seçebilmem için bile depoyu alt üst etmem gerekecektir.
Bu sebeple odamın düzeninin kurulumuna kadar beklemen gerekmektedir. Ancak flash belleği hemen gönderebilirim.
BU ARADA.
HP DVD/ROM için satıcıya gittim. Sorunu anlattım. Adam iyi niyetle DEĞİŞTİRİRİZ dedi. Tabiiki test için oradaki PC ye taktık.
Bir de DVD film koyduk.
ANA Herif bir baktı ki bu aletin ışığı MAVİ olmuş  :D
Abi dedi siz bu aletin içini açmışsınız. Ben de dedim ki Arkadaşım sadece ledini değiştirmiş..
Kusura bakma dedi içini açtığınız için değiştiremem.
Haliyle söyleyecek sözüm olmadığı için kabul ettim.
GELGELELİM.
Bana göndermiş olduğun mükemmel XP yi benim dizüstü PC ye kurmuştum. PC nin kendi dvd si eskidiği için harici PHILIPS dvd okuyucu kullanmıştım. Kurulumdan hemen sonra test esnasında dvd romun KIRRT KIRRT sesler çıkardığını ve garip bir şekilde içerdeki DVD den birşeyler okumaya başladığını gördüm. Önce pek önemsememiştim, ama araştırınca sistem içerisine gömülü bir zararlı yazılım olduğunu gördüm. Üstelik bu zararlı diğer zararlılıları da körüklüyor beraberinde birçok zararlıyı aktif hale getiriyordu.
XP isosunun virüslü olduğunu böylece tespit etmiş oldum. Bu zararlılıları şimdilik temizlemiş olsamda bir iki gün önce bu dvd rom ile bir dvd filmi izleyeyim dediğimde sendeki HP deki aksaklığın aynısının benim PHILIPS dvd romda da oluştuğunu gördüm.
İnce tip dvd romların mekanik aksamları görülebilir olduğu için dvd romu incelemeye karar verdim. Sonuçta BIOS içerisindeki boot sektörden hemen sonraki yazılımda bu zararlının dvd nin mekaniğini kilitlediğini, böylece bu gibi hataya sebebiyet vermiş olduğunu öğrenmiş oldum.
Dizüstü PC nin BIOS'unu sıfırladıktan ve DVD nin hareketli lazer mekanizmasını iyice döner bölüme yaklaştırdıımda sorunun tamamen ortadan kalktığını gördüm.
Aynı sorunun senin HP DVD de de olduğuna %99 eminim. Bu yüzden işleri halleder halletmez öncelikle bu HP DVD yi de halletmeyi düşünüyorum. Sonuçta kapağını açmam yeterlidir :D
Böylece kargo için birkaç küçük malzeme yerine işimize yarayan malzemeleri de göndermiş olacağız.

seron

Onur abi,
tebrik ederim testleri dikkatlice yapmışsın. böylece arızanın asıl nedeni de ortaya çıkmış. doğrusu ben olsam ya üşenirdim ya da hiç bulamazdım.
Bence acele etmeyin. sorunları iyice çözdükten sonra gönderirsin. o da rahat eder sen de.
Bu arada @memleket in amplisinin radyolu halini de merak etmiyor değilim. şayet bitirirse başlık açıp yayınlarsa herkes görmüş olur.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 19 Haziran 2016, 18:21:20Onur abi,
tebrik ederim testleri dikkatlice yapmışsın. böylece arızanın asıl nedeni de ortaya çıkmış. doğrusu ben olsam ya üşenirdim ya da hiç bulamazdım.
Bence acele etmeyin. sorunları iyice çözdükten sonra gönderirsin. o da rahat eder sen de.
Bu arada @memleket in amplisinin radyolu halini de merak etmiyor değilim. şayet bitirirse başlık açıp yayınlarsa herkes görmüş olur.
Bazı tesadüfler iyi bir tecrübe oluyor.
İyi ki o zaman ekran görüntüsü almıştım :D

seron

Piyasada "zararlı gömülmemiş" deneme amaçlı( ;) ) iso yok gibi.
Bu zararlılar aslında zararlı olmayabilir ama ola da bilir.
KIRICI diye bilinen bazı zararlıların tek zararı, sistemin lisanssız kullanılmasını sağlamaktan ibaret olabildiği gibi,
kırmanın yanında kullanıcısının forum şifreleri, özel hesapları, kredi kartı vb bilgilerini ele geçirmek amaçlı kod içereni de olabilir ve kullanıcının bunu bilmesine imkan yoktur; çünkü antivirüs zararlıyı "zararlı zararlı" ve "zararsız zararlı" diye ayırdetmez. Bu nedenle herdaim LİSANSLI - ORJİNAL yazılım kullanmanın önemi işte burada ortaya çıkıyor.

Tüm bu durumlar varken, bir de KREKLİ ANTİVİRÜS dendi mi, ben gülmekten gaz kaçırıyorum ;D bir antivisürü kıran bir hekır, bunu neden yapar ki? hazır kırmışken içine kendi zararlılarını görmemesi için neden ayar çekmez ki? ;)  :D

Bereket versin nasıl test yapılması gerektiğini ve sonuçları nasıl değerlendireceğini iyi biliyorsun.

seninle bir bilgisayarcı açalım "garantili bakım format herşey yapılır"  :)

Mr_YAMYAM

İyi olur da oralarda iş yok millet paragöz diyorsun. Ankarada ise bu işi yapan çok yer var.
Nasıl açacağız ?

seron

Bilmiyorum ama düzgün bir yer tayin edebilirsek ben oralara bilem gelebilirim. :)

Burada müşteri cahal ve de parasız olduğu kadar, esnaf da bildiğin kazıkçının dibe vurmuşu. Lafı uzatıyorum ama anlatmadan edemem:
internet kafeci geçenlerde telefonuna kontör yüklemek ya da fatura ödemek için bir telefoncuya gitmiş hemen yakında. O ara bir müşteri laptopunu getirmiş "bir bakar mısınız neyi var bunun?"
Olay şu: hani kullanım esnasında elektrik gider de bir siyah boot ekranına benzer ekran açılır ya win7lerde falan, hah işte olay o. bilgisayar sana adam gibi soruyor:
"bu bilgisayar düzgün kapatılmamış:
-güvenli modda mı başlıyayım,
-sürücüsüz mü başlıyayım,
-şöyle mi başlıyayım,
-böyle mi başlıyayım?
en son:
-sistemi normal olarak başlat"
var.
Kullanıcı klavyeden bir iki kez aşağı oka basarak burada enter yapacak.
Ama o kadar MAL ki, bak ne diyorum; o kadar
MAL
MAL
MAL ki, (Lan MAL! orada sana Türkçe olarak yazmış bilgisayar, senden akıllı "normal olarak başlat", bunu yapamıyacaksan at oğlum kendini binadan aşağı!!!)
oraya enter yapsa sorun bitecek, bilgisayar normale dönecek.
Neyse... telefoncu bir bakıyor, bu müşteri bildiğin yukarıda yazdığımdan, "ABi/abla buna format atılcak" diyor ve 30-40TLsini peşin alıp mişteriyi gönderiyor. konuyu bana anlatırken ben dişlerimi sıkıyorum.

bak abicim, ben insanlara şu yukarıdaki lafı söylemeyi ya da aşağılamayı sevmem. ama el insaf, bu memleket 10yıldan fazladır bilgisayar kullanıyor. 10yıldan fazladır haydi bilgisayar kullanmayı öğrenmedin: Türkçeyi de mi öğrenmedin MAL!
neyse...
diyeceğim o ki, sen şimdi bana dersin ki "oğlum iyi ya işte..."
dükkanı açarsın, bu defa da bu "mal"'ın farklı versiyonları gelir. sen elinden gelen tüm titizlikle işini yaparsın. bu işin piyasa standardı: burada 30-40 TLdir. 50TLye yapan yer olmaz. Eğer teknik servise gidersen, 70-80TLye yaparlar. şimdi dükkanı açar tertemiz işini yaparsın, dersin ki 20TL... müşterinin gözleri anında büyür: "NEEEEYYYY!? 20Teeeleee miiiii?! ülen abim ne yaptın sanki uzay mekiği mi yaptın? iki şık şık yaptın onu herkes yapar."
bak bunları öfkenin etkisiyle yazıyorum, hatam olduysa affedin. lan ................. malı! madem o kadar kolaysa yap kendin?!

İşte onun için burada olmaz. ha dedim, angara daha kültürlü yerdir, orada insanlarla bu şekilde "iletişim" kurmak zorunda kalmazsın...

Mr_YAMYAM

Herkes herşeyi bilmeyebilir. Ama bilinçli bir kişi en azından okumayı bilmelidir.
Ankarada öyle mallar var ki görsen gudururusun.
Buna örnek AnkaMALL'dır :D

seron

Meseleyi doğru anlamana sevindim.
benim yukarıda anlatmak istediğim şey, herkesin bilgisayar kullanmayı iyi bilmek zorunda olması değil zaten. Fakat biraz önyargıyla okuyan birisi gücenip kızabilir. Ona bakılırsa ben de cahil birisiyimdir.

Şimdi asıl mes'elelere gelelim. Buralara yolun düşecek mi, düşecekse ne zaman? hayır, ramazandan sonra olursa isabet olur. ben de hazırlıklaırmı ona göre yapayım. seni götüreceğim yeri tarif edeyim:
burası lüks bir yer değildir. fakat bu ilin meşhur mekanlarındandır. buranın eskileri böyle yerleri çok iyi bilirler. bunlara örnek akdeniz dondurma, Has pide, kent pide, şişçi ramazan... Bunlar buraların çok meşhur ve halktan her kesimin ziyaret ettiği yerler. Eh, sözümüz de "kebap" üzerine olduğu için seni şişçi ramazan'a götüreyim. mekan kapalıdır ve cüğara içilecek yeri yoktur. klimalıdır. kebapları bilindik yöntemle yapmaz. kıyma makinesi kullanmıyor, eti sadece bildiği bir yerden alıyor ve taş devri usulü bıçakla kıyarak hazırlıyor. kebapları biraz yağlı ve is kokulucadır. yani tam yamyamlara göre. esasen bizim okinkurta da yedirmek lazım ki kendine gelsin garibim....

ne dersin? hanımefendi ile beraber de gelebilirsin. içişleri bakanlığı onaylı olur ;)

Mr_YAMYAM

Kaytarmak yok.
İlk konuştuğumuzda neresi demişsek orasıdır. Üstelik ben cigara içen birisiyimdir. Cigara içilmeyen yerlerden nefret ederim.
Benim mekanımda bile cigara içiliyor :D
Zaman konusunda ise içişleri bakanlığı ne derse o olur. Çünkü tatil bütçesini o karşılıyor.
Halbuki  ben züğürt fakir ve kör bir Türk genciyim. Üstelik gururlu ve dürüst bir şöforüm sadece.

seron

Kararlaştırma yerimiz şişçi ramazan idi. sen de ses etmediydin.
sigara içilen yeri olup olmadığına tekrar bakayım. asıl sorun şu ki; çok tercih edilen bir yer, umarım gittiğimizde dolu olmaz. :D
https://www.google.com.tr/?gws_rd=ssl#q=%C5%9Fi%C5%9F%C3%A7i%20ramazan%20antalya&rflfq=1&rlha=0&rllag=36886382,30665382,3232&tbm=lcl&tbs=lf_msr:-1,lf:1,lf_ui:9&rlfi=hd:;si:5928016987823459960

Mr_YAMYAM

ŞU ANDA KAPALI İMİŞ.
Olmazsa köydeğirmenine gider BÖRÜK yer BÖCÜKLÜ ÇAY içeriz.

seron

Nasıl istersen. ben neticede sözümü her daim tutmaya razıyım. sen yeri değiştirelim dersen değişiriz tabii...
DÜZELTME:
Şu anda kapalı: ramazan dolayısıyla 09:00 - 2300 aralığında açık tutuyorlar.
galiba sen sevmedin. istediğin yere gideriz.

Mr_YAMYAM

Serkan da gelmesi lazım.
Yoksa muhabbetin tadı tuzu olmaz.
Mekan pek te önemli değil. Önemli olan PC ler için elektrik ve rahat oturulacak bir masa lazım.

seron

serkanın başım üstünde yeri var. o zaman olaylar değişir. şu halde bu katil... pardon şişçi ramazan olayı suya düşer... senin otele çok uzak. ulaşım sorunun var. biz yine börek-mörek yinecek yere gidelim. gablo fiş olayını dert etme. bu defa anlaştığımız gibi hesap kitap benden. yalnız serkanla daha evvel gittiğimiz yer biraz "elit" bir yer. yamyamca konuşup bağırınca müşterileri biraz rahatsız ettik sanırım. neyse ayarlarız sen bir geledur hele...

Mr_YAMYAM

Şu aralar ucuz bir otel bulabilirsek gelebiliriz.

seron

Mr_YAMYAM

O program win7 yi kastı. Ben de kaldırdım.
Yerine recuvayı kurdum
Önemli bazı programlarımı kurtarabildim ama pdf dosyalarıma ulaşamadım.
Şimdilik bekliyor. Ev işleri bittikten sonra sistemi yeniden yapacağım.

seron

Kasıp kasmamasına birşey demiyorum da, tarama sonucunda dosyalarına ulaşamadın mı?
Yani o kadar bekledin. En azından birşeyler bulmuştur oradan aktarabilirdin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 21 Haziran 2016, 21:29:08Kasıp kasmamasına birşey demiyorum da, tarama sonucunda dosyalarına ulaşamadın mı?
Yani o kadar bekledin. En azından birşeyler bulmuştur oradan aktarabilirdin.
Yoh.
Sadece eski bir kalsördeki birkaç programı buldu. Onları kurtardım. Diğer bölümü açamadı. Diskin koruması var dedi.
Ben de speecy yi yükledim.

seron