YAMYAM'ların SOHBET bölgesi. II

Başlatan Mr_YAMYAM, 15 Nisan 2016, 21:01:07

Mr_YAMYAM

BU ALANDA:
BİLİMSEL
TEKNOLOJİK
TEKNİK
SOSYAL
MİZAH
Konulu sohbetler yapılır.

TÜZÜĞÜMÜZ:
Her türlü bilgi paylaşımı başta olmak üzere, bilimsel ve teknoloji konularında, yardım talep eden arkadaşlarımıza yardımcı olabilmektir.

Hergün bilgili bir arkadaşımızı bilgilerinden faydalanmak amacıyla pişirip yemek geleneğimiz olmuştur.

NOT: Siyasi sohbetler yapılamaz.

seron

İlk mesajımızı düşelim o halde.
Önceki konumuzda Settlers oyunu hakkında konuşuyorduk.
Elbette, onur abi bize oyunu öğretirse, centilmenlik çerçevesinde güzel güzel oynarız, onur duyarız.
Ben bu tür onlayn oyunları severim. Lakin bugüne kadar internet sorunu yaşadığım iin oynayamamıştım.
Bu günlerden itibaren rahat rahat oynarız diye tahmin ediyorum.
Şimdi çıkmak zorundayım. Bir-iki saate kadar tekrar giriş yapmayı planlıyorum. Bu arada oyunu da kurarım.
Görüşmek üzere...

Mr_YAMYAM

Konumuza BİLGİLİ, CESUR, KATILIMCI ve lezzETli üyeler aranmaktadır.
Bilgilerine güvenen ve yardımcı olmayı seven her üyemiz katılmakta özgürdür.

okinkurt

Selamun aleykum ahali ben ben geldim :D vay bee açılan kaçıncı konu oldu bu acaba duygulandım .

seron

Bu arada çıkmadan evvel, madem burada mizah da konuşulabiliyor, ara sıra karikatür de paylaşalım:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=Z0VG[/img]

okinkurt

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 15 Nisan 2016, 21:08:20Selamun aleykum ahali ben ben geldim :D vay bee açılan kaçıncı konu oldu bu acaba duygulandım .
Çipirdek'ten beri 10 kez olmuştur sanırım.
Ama her açıldığında da rekor kırıp öyle kapanıyordu :D

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar.
@ozgurece  nerelerde acaba. Pek sesi soluğu çıkmıyor.
Yamyamlara yemek lazım. Biriniz şunu kapıp getirin de pişirip yiyek.

okinkurt

Yamyam abiiiiiiiiiiiii yamyam abiii turkcell 3g cekti hemde full telefon full alıyor 29 ms ping / 4 mb download / 4 upload yaşadım ben hiç çekmiyordu evin içine bile geliyor yalnız çatıdan 300 ms cıktı .

ozgurece

Onursal Hocam Buradayım Soru ve cevapları Takip ediyorum ki birşeyler daha öğrenebileyim.
Hocam Bu pil coştu bitmek bilmiyor daha önce 5 saatte biten pil delirdi , o kadar uygulama açık, konuşma, internet banamısın demiyor Hey Maşallah.Bu durumda Tam şarjda demekki 4-5 gün gidecek, çoğu kullanıcı nasıl olduğunu birgün keşfedecek.

seron

Siz yine devam ededurun, ben hafiften muhabbetiniz turp sıkar gibi yapııııp,...

Elimde Onur abinin gönderdiği bir işlemci var:
İntel
Pentium D
3Ghz/4M/800/05A

Yine hurdaların arasından çıktı:
İntel
Pentium D
3,4Ghz/4M/800/05A

Bir tane daha var, hurdacıdan aldım:
İntel
Pentium DUAL CORE
2,50Ghz/2M/800/06

Elbette onur abinin işlemciyi bu gece test edeceğim. ancak, sizler hangisini kullanmamı önerirsiniz?
onur abinin işlemci: 3,0Ghz-4MB keş belleği var. tek çekirdek.
diğeri 3,4Ghz- aynı. tek çekirdek.
hurdacıdan alınan, 2,5Ghz-Çift çekirdek-2MB keş bulunmakta.
---------------
Özgürece
1- o nasıl oluyor?
2- senin ayfon olayıyla ilgilenemedim. ne yaptın?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 15 Nisan 2016, 21:29:18Yamyam abiiiiiiiiiiiii yamyam abiii turkcell 3g cekti hemde full telefon full alıyor 29 ms ping / 4 mb download / 4 upload yaşadım ben hiç çekmiyordu evin içine bile geliyor yalnız çatıdan 300 ms cıktı .
Telefonlar ile modemlerin verici güçleri eşdeğer değildir.
Telefonların gücü 31 dbm (Takribi 1W) gücünde olup göndermiş olduğu sinyaller BAZ istasyonuna daha iyi ulaşabilir.
Modemlerde ise çıkış gücü takribi 100mW civarı olduğu için upload'ta sıkıntılı olmaktadır.

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Nisan 2016, 21:29:27Onursal Hocam Buradayım Soru ve cevapları Takip ediyorum ki birşeyler daha öğrenebileyim.
Hocam Bu pil coştu bitmek bilmiyor daha önce 5 saatte biten pil delirdi , o kadar uygulama açık, konuşma, internet banamısın demiyor Hey Maşallah.Bu durumda Tam şarjda demekki 4-5 gün gidecek, çoğu kullanıcı nasıl olduğunu birgün keşfedecek.

Li-İon da olsa pillerin belli kurallar çerçevesinde kullanılması gereklidir.
Li-İon diye pillerin bitmeden şarj edilmesi hem pillerin cycle ömründen yemektedir hem de az da olsa ölü bölge oluşturabilmektedir.
Bilinçli kullanılan bir Li-İon pilin takribi 3-5 sene ömrü bulunmaktadır.

gevv

@Mr_YAMYAM  hocam  konunun  başlığı  "YAMYAM'ların SOHBET bölgesi"  olduğu için  ve "SOSYAL MİZAH"  konularının da  olması sebebiyle  BİLİMSEL, TEKNOLOJİK, TEKNİK  konuları  pasif kalıyor diğerleri öne çıkıyor eski konuda  faydalı bilgiler vardı ama sosya, mizzah  daha ağır bastı arada kayboldular

halbu ki  BİLİMSEL, TEKNOLOJİK, TEKNİK  konularında  paylaşım veya sorun konuları ilgili kategorlerde yeni konu olarak gönderilse daha faydalı olurdu  yine de grubun forumda  kaynaşması güzel :)

yeni ve eski konuyu  "Geyik Mizzah" bölümüne taşıdım taşıdım 

okinkurt

Abi modeme taktım full turkcell cekmekte ancak cihaz vodafone a ait ama kilitsiz bununla bağlamaya calısıyorum.

seron

Alıntı yapılan: gevv - 15 Nisan 2016, 21:49:47@Mr_YAMYAM  hocam  konunun  başlığı  "YAMYAM'ların SOHBET bölgesi"  olduğu için  ve "SOSYAL MİZAH"  konularının da  olması sebebiyle  BİLİMSEL, TEKNOLOJİK, TEKNİK  konuları  pasif kalıyor diğerleri öne çıkıyor eski konuda  faydalı bilgiler vardı ama sosya, mizzah  daha ağır bastı arada kayboldular

halbu ki  BİLİMSEL, TEKNOLOJİK, TEKNİK  konularında  paylaşım veya sorun konuları ilgili kategorlerde yeni konu olarak gönderilse daha faydalı olurdu  yine de grubun forumda  kaynaşması güzel :)

Ben tam anlamadım.
Mizah yapılmasın mı?
 Ya da tam olarak istenen nedir? Ona göre bir ayar verebiliriz içeriğe.

gevv

@seron   sadece konu taşınması hakkında bilgilendirme yaptım her hangi bir sorun yok    sohbete devam  yani :)

seron

Yok ben de sorun var demedim hocam ;D
Öneriniz varsa mesela ona göre farklı konular da işlenir.
Mizah konusunu anlamadım ondan sordum.
Bildiğin gibi bu başlık karmakarışık bir yer. Mizah da var, gırgır da var, birazcık bilgi, ucundan azıcık elektronik, yoğun şekilde bilgisayar ve internet, azıcık oyun... ne ararsan. Başlığın yerinin değişmesi vb farketmez. ama şöyle anladım "daha evvel daha bilimsel tartışıyordunuz yine öyle olsun" eğer durum buysa daha konuşacağımız çok şey var sırada :D

okinkurt

En çok mizah yapan benim eğer rahatsızlık oluyorsa yapmayız sorun değil sayın yönetici :)

Bu arada Vodafone cihazda turkcell calıstırmayı başardım sonuç türkiye 30 ms avrupa 90 ms net 7 mb dir özellikle yamyam abiye duyurulur.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Nisan 2016, 21:46:10Siz yine devam ededurun, ben hafiften muhabbetiniz turp sıkar gibi yapııııp,...

Elimde Onur abinin gönderdiği bir işlemci var:
İntel
Pentium D
3Ghz/4M/800/05A

Yine hurdaların arasından çıktı:
İntel
Pentium D
3,4Ghz/4M/800/05A

Bir tane daha var, hurdacıdan aldım:
İntel
Pentium DUAL CORE
2,50Ghz/2M/800/06

Elbette onur abinin işlemciyi bu gece test edeceğim. ancak, sizler hangisini kullanmamı önerirsiniz?
onur abinin işlemci: 3,0Ghz-4MB keş belleği var. tek çekirdek.
diğeri 3,4Ghz- aynı. tek çekirdek.
hurdacıdan alınan, 2,5Ghz-Çift çekirdek-2MB keş bulunmakta.
Pentium D leri çift çekirdek diye biliyordum. Bunu öğrenmenin tek yolu BIOS içerisinden HT (Hyper Threading) özelliğini kapatıp görev yöneticisinden çekirdek adetine bakılmalıdır.
Ancak DUAL CORE işlemcilerin komut kümeleri daha fazla idi sanırım. (Yanlış olmasın araştıralım)
İlk etapta CACHE miktarı önemli gibi görünüyor. Sonra çekirdek hızı (GHz cinsinden) tercih sebebidir. Elbette ki anakartın desteklediği ölçüde FSB hızı da oldukça etkendir.
GENEL KRİTERLER.
1 Anakart ve işlemci destekliyorsa FSB hızı.
2 CACHE
3 İşlemci hızı.
Bu sıralamalar doğrultusunda eldeki şmkanlar değerlendirilebilir.
Özgürece'ye temin etmiş olduğum işlemcinin FSB 'si 1333MHz olduğu ve anakart ve RAM'ler desteklediği için sistem UÇUYO :D

Alıntı yapılan: okinkurt - 15 Nisan 2016, 21:51:14Abi modeme taktım full turkcell cekmekte ancak cihaz vodafone a ait ama kilitsiz bununla bağlamaya calısıyorum.
Test edebilirsen tercihlerin de artacaktır.
Bakarsın Türkcell sorunsuz çekiyordur o zaman ÇANAK ÇÖMLEK ile uğraşmana gerek kalmayabilir.

Alıntı yapılan: gevv - 15 Nisan 2016, 21:49:47@Mr_YAMYAM  hocam  konunun  başlığı  "YAMYAM'ların SOHBET bölgesi"  olduğu için  ve "SOSYAL MİZAH"  konularının da  olması sebebiyle  BİLİMSEL, TEKNOLOJİK, TEKNİK  konuları  pasif kalıyor diğerleri öne çıkıyor eski konuda  faydalı bilgiler vardı ama sosya, mizzah  daha ağır bastı arada kayboldular

@gevv  Gayet doğru diyorsunuz.
Forumun akışı içerisinde zaman zaman belirtmekteyim. Teknik veya özel bilgi gerektiren bir konuda bilgi talep edilirse tüm verilerle bir konu başlığı açılmalı ve ilgilenen arkadaşlar için konu başlığının linki sohbet bölgesinde verilirse hem konumuz amacından uzaklaşmayacaktır, hem de açılan konu içerisindeki teknik detaylar istenildiğinde rahatlıkla bulunabilecektir.
Ancak yamyam arkadaşlarımız dahil bu kurala rağbet etmezlerse pek yapabilecek şey kalmıyor.
@okinkurt  bilir.
Eskiden bu mantık ile hareket ederdik. Bir teknik sorun hakkında bilgi veya öneri talep eden arkadaşlar sohbet bölgesinde yazarlardı ve bilgili yamyamlar hurra o başlığıa doluşurlardı.
Şimdilerde bu uygulamayı yaptırabilmek için kişileri İP'le çekmem gerekiyor ne yazık ki :D

seron

Arkadaşlar antivirüsüm sistemi yeniden başlat diye gıcıklık yapıyor. Birazdan dönerim...

gevv

dediğin gibi @seron  mizzah, gırgır ağır basıyor bende bunun için  "Geyik Mizzah"  bölümü açtım ve konuları taşıdım 

teknoloji, bilim vb. de var niye konu  "Geyik Mizzah"  bölümüne taşındı  diye sorular gelecekti bende açıklama yaptım  baştan önlem alayım dedim :D ortalık karıştı

okinkurt

@Mr_YAMYAM abi ilk testlerde 3g vodafone dan hız olarak yavaş ancak ping bariz daha iyi görünmekte sinyal stabil full

gevv

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Nisan 2016, 22:00:40@gevv  Gayet doğru diyorsunuz.
Forumun akışı içerisinde zaman zaman belirtmekteyim. Teknik veya özel bilgi gerektiren bir konuda bilgi talep edilirse tüm verilerle bir konu başlığı açılmalı ve ilgilenen arkadaşlar için konu başlığının linki sohbet bölgesinde verilirse hem konumuz amacından uzaklaşmayacaktır, hem de açılan konu içerisindeki teknik detaylar istenildiğinde rahatlıkla bulunabilecektir.
Ancak yamyam arkadaşlarımız dahil bu kurala rağbet etmezlerse pek yapabilecek şey kalmıyor.
@okinkurt  bilir.
Eskiden bu mantık ile hareket ederdik. Bir teknik sorun hakkında bilgi veya öneri talep eden arkadaşlar sohbet bölgesinde yazarlardı ve bilgili yamyamlar hurra o başlığıa doluşurlardı.
Şimdilerde bu uygulamayı yaptırabilmek için kişileri İP'le çekmem gerekiyor ne yazık ki :D

hocam  bende ne yapacağımı bilemedim enson yeni bölüm çözümünü buldum  konuda gırgır, mizzah ağır basıyor forum geneli elektronik ile ilgilenen kişiler şimdi "genel sohbet" bölümünü profilden yok saysalar arada ilgilendikleri konularda olduğu için tam çözüm olmaz diye düşündüm  bende yeni bölüm oluşturdum  en azından  bölümün içeriği tam olarak belli genel değil 

seron

Abi anakartımın kitapçığını vermiştim. şayet kotan yeterse orada detaylı yazıyor. hatta bios çipi bilmemnesi ıhc7 midir nedir ondan. geçen sene sana gösterdiğimde beğenmemiştin. en azından ıch10 olmalı demiştin. Bu anakartın özellikleri biraz düşük. tam olarak emin değilim. yalnız o bilgisayarı ilk aldığımda üzerinde gelen anakart bunun birkaç model üstüydü. onboard ekran modülü neyi vardı ve 4 adet ram slotu barındırıyordu...

Bu arada okinkurt 3Gyi aynı cihaz da mı test ediyorsun anlamadım. şimdi olay şu, ne oldu da internet düzeldi? yeni bir sistemem mi geçtin? çünkü daha evvel de aha süper oldu diye zıplıyordun, sonra yine şikayet etmeye başladın.

özgürece batarya süresini nasıl arttırdığını söylemezsen çatlarım. :D  ikincisi su geçiren telefona ne oldu?

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 15 Nisan 2016, 22:11:03Abi anakartımın kitapçığını vermiştim. şayet kotan yeterse orada detaylı yazıyor. hatta bios çipi bilmemnesi ıhc7 midir nedir ondan. geçen sene sana gösterdiğimde beğenmemiştin. en azından ıch10 olmalı demiştin. Bu anakartın özellikleri biraz düşük. tam olarak emin değilim. yalnız o bilgisayarı ilk aldığımda üzerinde gelen anakart bunun birkaç model üstüydü. onboard ekran modülü neyi vardı ve 4 adet ram slotu barındırıyordu...

Bu arada okinkurt 3Gyi aynı cihaz da mı test ediyorsun anlamadım. şimdi olay şu, ne oldu da internet düzeldi? yeni bir sistemem mi geçtin? çünkü daha evvel de aha süper oldu diye zıplıyordun, sonra yine şikayet etmeye başladın.

özgürece batarya süresini nasıl arttırdığını söylemezsen çatlarım. :D  ikincisi su geçiren telefona ne oldu?

Abi normalde vodafone kullanıyorum turkcell cekmiyordu bugün full cekti vodafone k3773 adlı cihazda birkaç ayar ile turkcell hattı bağladım onu test etmekteyim.

seron

Ortalık gerçekten karıştı. Kim kime ne cavap veriyor belli değil ;D
ben bir süre oyalanayım, siz önce internet olayını çözün, sonra gevvin bahsettiği gerekli konular için başlık açılması konusunda anlaşırız. en son benim donanıma bakarız.

şimdi settlersi kuruyorum beni rahatsız etmeyin... :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gevv - 15 Nisan 2016, 22:04:33dediğin gibi @seron  mizzah, gırgır ağır basıyor bende bunun için  "Geyik Mizzah"  bölümü açtım ve konuları taşıdım 

teknoloji, bilim vb. de var niye konu  "Geyik Mizzah"  bölümüne taşındı  diye sorular gelecekti bende açıklama yaptım  baştan önlem alayım dedim :D ortalık karıştı
TÜM ARKADAŞLARA HATIRLATMA.
Arkadaşlar @gevv  doğru davranıyor.
Tek yapmamız gereken şey teknik konularda araştırma veya öneri isteniyorsa bunu ayrı bir başlık altında incelememiz olacaktır.
Defalarca arkadaşlarımı uyarmışımdır. Teknik bir konu olduğunda konu içeriğini ve teknik detayları ayrı bir konu başlığı açarak dile getiriniz. Yamyamların sohbet bölgesinde derdinizi birkaç cümle ile dile getiriniz ve konu linkini iliştiriniz.
İşte o zaman hiç kimsenin söyleyecek lafı olmaz.
Yahu bir konu başlığı açmak bu kadar zor mu ?  >:(
Elbette ki herzaman bir arıza veya bilimsel bir konuda bilgi ihtiyacımız olmayabilir. Bunu yaratmak elimizde değildir. Bu durumda sohbetlerimize buradan devam ederiz .
Belki bunları yazarken bazı arkadaşlarım yönetime yağcılık yaptığımı düşünebilirler.
ANCAK.
Başta Gevv ve diğer yamyam arkadaşlarım bilir ki benim kimselere eyvallahım yoktur. Benim forum yönetiminden tek beklentim disiplindir. Disiplin kuralına ben de uymazsam beni bile forumdan atabilirler. Asla gocunmam asla üzülmem.
Düzenli ve saygın bir forum için bu yazılanlar gereklidir.
Yamyamlar saygın olmalıdırlar.

ozgurece

Su geçiren telefon Yatıyor, i phone telefon değişikliği yapmıyormuş, Batarya meselesine gelince çift sim takıldıktan sonra 5 saat şarjı giten telefona bir akşam şarj etmeyi unuttum, sabah kalkınca telefon hiç açılmıyor şarja bağladım ekranda dolan pil göstergesi ama hala açılmıyor uzun bir süre bekledikten sonra telefon açıldı şarj %15 ve doluyor, bu durumda anlaşıldiki telefonun şarjını tamemen sıfırlamak perfonmans artışı yaptı hemde 5 saaten 4-5 güne çıktı, telefonu ilk aldığımda bile 3 gün şarj gidiyordu, artık telefonu şarj etmek için tamamen pilini boşaltmak gerektiğini anlamış oldum.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Nisan 2016, 22:15:53TÜM ARKADAŞLARA HATIRLATMA.
Arkadaşlar @gevv  doğru davranıyor.
Tek yapmamız gereken şey teknik konularda araştırma veya öneri isteniyorsa bunu ayrı bir başlık altında incelememiz olacaktır.
Defalarca arkadaşlarımı uyarmışımdır. Teknik bir konu olduğunda konu içeriğini ve teknik detayları ayrı bir konu başlığı açarak dile getiriniz. Yamyamların sohbet bölgesinde derdinizi birkaç cümle ile dile getiriniz ve konu linkini iliştiriniz.
İşte o zaman hiç kimsenin söyleyecek lafı olmaz.
Yahu bir konu başlığı açmak bu kadar zor mu ?  >:(
Elbette ki herzaman bir arıza veya bilimsel bir konuda bilgi ihtiyacımız olmayabilir. Bunu yaratmak elimizde değildir. Bu durumda sohbetlerimize buradan devam ederiz .
Belki bunları yazarken bazı arkadaşlarım yönetime yağcılık yaptığımı düşünebilirler.
ANCAK.
Başta Gevv ve diğer yamyam arkadaşlarım bilir ki benim kimselere eyvallahım yoktur. Benim forum yönetiminden tek beklentim disiplindir. Disiplin kuralına ben de uymazsam beni bile forumdan atabilirler. Asla gocunmam asla üzülmem.
Düzenli ve saygın bir forum için bu yazılanlar gereklidir.
Yamyamlar saygın olmalıdırlar.

Benim için sıkıntı yok ben forum için kendimi değiştirmem eğer uygun görünmüyorsa sölenir bizde çıkarız şahsi düşüncem ama kurallara saygımı var tabiki uyucaz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gevv - 15 Nisan 2016, 22:04:33dediğin gibi @seron  mizzah, gırgır ağır basıyor bende bunun için  "Geyik Mizzah"  bölümü açtım ve konuları taşıdım 

Hocam sizin takdirinizdir ve doğrudur.
Burada bizlerin bilinçli olmamız ve yaratıcı ve bilimsel sohbetler etmemiz gereklidir. Teknik bir konudaki tartışma konusunu (Örnek AMPLİFİKATÖRLER) geyik muhabbeti bölümüne taşıyacağınızı kimseler düşünmez :D
Sizlerin yegane görevi ise forum disiplinini sağlamanızdır. Disiplinsiz bir forumda yaşanılanları @okinkurt  gayet iyi bilyor.
Tekrar belirtmem gerekirse.
Sohbet bölgemiz nereye taşınırsa taşınsın, içeriği üyelerin ilgileneceği şekilde olursa,, asla kimse durumdan rahatsızlık duymazlar.
Ben zaten taşımacılık konusunda sizinle ortak iş yapmayı planlıyordum :D

seron

Tamam tamam olay çözüldü. zaten benim soru sormamın amacı anlamamaktan dolayıydı. Gevv ile bir sorunumuz olmaz.

Şimdi onur abi, (diğer arkadaşlardan özür dilerim) settlersi yüklerken bana şunu söylüyor, kabul edeyim mi?
Ona göre ikinci CDyi takacağım.
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=LX8I[/img]

gevv

neyse yeni bölüme gerek kalmadı sağ üst köşede bulunan "İzlemeyi Durdur"  butonuna "kategori yok sayma" ile aynı işi yapıyormuş  @Mr_YAMYAM  hocam  beni  anladınız  :) 

dediğiniz  gibi yönlendirmeler ile toparlanabilir veya  bir  index  hazırlarsınız  hani  eskiden bir çok forumda  kategorilere özel indexler hazırlanırdı  örneğin tüm grafik program paylaşım konuları için bir konu açılırdı linkler verilirdi  sizde bu konu için yaparsınız 

gevv

mesela linux  kategorisinde  bir konu açılır

örnek:

başlık "sohbet bölümünden Linux çözümleri"

içerik: 

linux  xxx kurulumu  link
linux  xxx çözümü  link
.......
.........
........
.....
linkler  yorumun üzerinde ki "Yanıt #xxxx"  yazısından alınırsa  tıklandığında direkt ilgili yorumdan sayfa açılır

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Nisan 2016, 22:32:29Tamam tamam olay çözüldü. zaten benim soru sormamın amacı anlamamaktan dolayıydı. Gevv ile bir sorunumuz olmaz.

Şimdi onur abi, (diğer arkadaşlardan özür dilerim) settlersi yüklerken bana şunu söylüyor, kabul edeyim mi?
Ona göre ikinci CDyi takacağım.

@seron
O uyarı diyor ki.
BLUE-BYTE GAME CHANNEL'i sistemine kurayım mı ?
Sen kurmayacaksın çünkü bu resmi settlers online serwer'i çoktaan kapatıldı.

seron

Alıntı yapılan: gevv - 15 Nisan 2016, 22:40:32mesela linux  kategorisinde  bir konu açılır

örnek:

başlık "sohbet bölümünden Linux çözümleri"

içerik: 

linux  xxx kurulumu  link
linux  xxx çözümü  link
.......
.........
........
.....
linkler  yorumun üzerinde ki "Yanıt #xxxx"  yazısından alınırsa  tıklandığında direkt ilgili yorumdan sayfa açılır
haaa tamam ben olayı şimdi anladıııım :D
O halde eski konu için de güzel bir düzenleme gerekebilir. Ama bu kolay olmayacak.
ben bunun için gönüllü çalışabilirim vaktim oluyor genelde. Ayrıca bundan sonra bu konu içinde benzer şekilde devam edebiliriz. onur abi gevvin söylediği farklı. önceki konulardan da bir derleme yapıp başlık açarak sohbet bölgesinden link katarın diyor..

bu arada ikinci cdye geçtim hayırlısı...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Nisan 2016, 22:51:56haaa tamam ben olayı şimdi anladıııım :D
O halde eski konu için de güzel bir düzenleme gerekebilir. Ama bu kolay olmayacak.
ben bunun için gönüllü çalışabilirim vaktim oluyor genelde. Ayrıca bundan sonra bu konu içinde benzer şekilde devam edebiliriz. onur abi gevvin söylediği farklı. önceki konulardan da bir derleme yapıp başlık açarak sohbet bölgesinden link katarın diyor..

bu arada ikinci cdye geçtim hayırlısı...
Hayır benim dediğim farklı idi.
Bir teknik konuda bilgi talebi olursa konu başlığı açılması.
Gevv'in söylediği ise sohbet bölgesinde teknik bir mevzuuya değinilir de iyi bir konu olursa.

İkinci CD oyun CD'sidir.
Genel kurlum ilk CD ile yapılır. oyun 2. CD ile oynanır.

seron

Evet. Şu anda kurulum bitti oyuna bir girdim-çıktım.
TUTORIAL (Oyunu öğrenme) kısmındayım. biraz gıcık geldi ama yine de uğraşacağım.

okinkurt

Eğer iso alıp oyunu kandırırsan cd takma derdi biter ben öle yaptım :D bu arada turkcell 3g beni delirtti habire ping ucuyor 3 binlere sabit kalsa cok iyi ama kalamıyor.

gevv

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Nisan 2016, 22:54:55Hayır benim dediğim farklı idi.
Bir teknik konuda bilgi talebi olursa konu başlığı açılması.

evet hocam  asıl olan sizin söylediğiniz  fakat  olmuyor zaten eski konudan belli    ufak bir soru  geliyor 1.2.3  derken alıp başını gidiyor sonrasında konu aç demekte olmuyor vb...    bu durumda   index konuları  iyi bir çözüm diye düşündüm

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 15 Nisan 2016, 23:00:42Eğer iso alıp oyunu kandırırsan cd takma derdi biter ben öle yaptım :D bu arada turkcell 3g beni delirtti habire ping ucuyor 3 binlere sabit kalsa cok iyi ama kalamıyor.
Bu olay senin modem ile ilgilidir.
Bendeki ping 31 ms

Alıntı yapılan: gevv - 15 Nisan 2016, 23:05:14evet hocam  asıl olan sizin söylediğiniz  fakat  olmuyor zaten eski konudan belli    ufak bir soru  geliyor 1.2.3  derken alıp başını gidiyor sonrasında konu aç demekte olmuyor vb...    bu durumda   index konuları  iyi bir çözüm diye düşündüm
En azından bu yöntemi de uygulayabiliriz.
Yani konu gelişimi bilimsel yöne kayar da güzel bir sohbet çıkarsa.

okinkurt

Abi vodafone router ile korkunç bir hıza ulaştım saniyede 1.7 mb indirme , turkcell de full cekiyor ancak arada ucuyor bu 2 sene önce vodafone da oluyordu bende

Hızlara bak vodafone router 3.5G üst üste 3 gün 10 mb altına inmedi

turkcell türkiye lokasyon 29 ms ping versede anlık kopartınca bozuyor işi.

Mr_YAMYAM

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Nisan 2016, 23:18:41@okinkurt  görmesin gudurur :D

Abi benim interneti aldığım yer nere sen bliyorsun benim için çok iyi 10 mb dağ başı eski modemi taktım oda 6.52 mb aldı 4.5 g sonrası 3g biraz düzeldi vodafone da ayrıyetten birde 3g , 4.5 g değil ! :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 15 Nisan 2016, 23:20:49Abi benim interneti aldığım yer nere sen bliyorsun benim için çok iyi 10 mb dağ başı eski modemi taktım oda 6.52 mb aldı 4.5 g sonrası 3g biraz düzeldi vodafone da.
Merak etme.
5-6 sene önceleri sana ÇANAK ÇÖMLEK anteni için verdiğim direktifleri çok iyi biliyorum.
O yıllarda 128K EDGE hızı ile bağlanabilirken ÇANAK anten ile 3-5Mb/sn leri görünce mart kedisi gibi olmuştun :D

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Nisan 2016, 23:22:50Merak etme.
5-6 sene önceleri sana ÇANAK ÇÖMLEK anteni için verdiğim direktifleri çok iyi biliyorum.
O yıllarda 128K EDGE hızı ile bağlanabilirken ÇANAK anten ile 3-5Mb/sn leri görünce mart kedisi gibi olmuştun :D

Aynen abi şuan çok dandik bir sistem var tam dediğini yapamasamda modemi dışarı almamız ve çatıda fink atarak noktayı bulmam sonucu baya iş görür hale geldi sayende bana kalsa hala içerde 2g ile cinnet geçirirdim ancak şuda var vodafone sinyal kalitesini baya düzeltti eskisi gibi ping çok artmıyor turkcell 5 senede anca sinyal getirebildi vodafone bu konuda daha iyi bence

Bu arada eski tip k 3773 testi router dan 6 mb daha az almakta buda modemin önemini gösteriyor ..

Vodafone resmi kaynaklarında 20 mb hız gösteriyor bu modem ancak gördüğün gibi router ın çekiş gücü ile baş edemiyor 6 da sınırlıyor.

Mr_YAMYAM

Bence artık hiç gıbızlatma.
Bu hız bile oldukça iyi bir hız.
Ben şehir merkezinde bile bu kadar hızı görmüyorum. Zaten benim çok fazla hıza ihtiyacım yok. Ping oynamasın yeterli.

seron

Arkadaşlar merhaba,
malesef settlers için haberler hoş değil.
Beğenmedim.
Ama Onur ağabeyin hatırı için öğrenip bir iki kez çeviririm.
Oyunun kuralları ve grafikler aşşşşırı ilkel.
Onur abi inadetmeyip AOE - II denese gudurur herhalde... :)

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 15 Nisan 2016, 23:34:31Arkadaşlar merhaba,
malesef settlers için haberler hoş değil.
Beğenmedim.
Ama Onur ağabeyin hatırı için öğrenip bir iki kez çeviririm.
Oyunun kuralları ve grafikler aşşşşırı ilkel.
Onur abi inadetmeyip AOE - II denese gudurur herhalde... :)

Abi işte grafiklere laf etmiyecektin şimdi yamyam abi seni pataklıyacaktır :D 2 sene önce aynı hataya bende düştüm ordan biliyorum :D combo geliyor siper al :D

@seron abi Oyunun grafikler normalde 800x600 e kilitli bunu açmayı göstereyim size eğer açık değilse uygulayın baya hoş grafik oluyor ozaman öncelikte oyunun kurulu olduğu yere gidiyoruz Config klasörünü açıyoruz orda gamesettings var onu not defteri ile açıp resimdekini uyguluyoruz..

seron

Abim tamam da sıkıntı sadece o değil.
Tabi ki burada alışkanlıkların da etkisi var.
Nedir, köylüler vardır. Bu köylülerden istediğini seçersin. sen git odun kes sen git meyve topla sen git madende çalış dersin.
nerede kaç kişi çalışacaksa sen belirlersin.
bu oyun öyle değil ki? köylüleri seçemiyorsun.
Mesela bir tarım kooperatifi ya da çiftlik yaparsın, işçiyi  yönlendirirsin, gider çalışır, tıkır tıkır kaynak birikir.
bu öyle değil. işçiler boş boş bekliyor. neymiş şunun şöyle olması için şu binayı yapıp şu kadar kaynak biriktirip,...
daha sonra da o kaynağı işlemek için falancanın kapısını çalıp, endonezyadan izin belgesi imzalayıp...
ooohoooooo! oyunu ne zaman oynıyacaz?