12v sabit regule 5 a

Başlatan yolcu27, 14 Nisan 2016, 17:08:01

yolcu27

13.8 voltu 12volta dusurecek bir regule aramaktayim
Lm1084 var ama Türkiye piyasasında bulamadım. 5 amper çekilecek .

Bunun yerine ne kullanabilirim sizce. 7812 olmuyor onda en az giriş voltajı 15 olması gerekiyor . alternatif varmıdır başka

Mr_YAMYAM

LM338K ile sınırlı koşullarla 12V 5A regüleli gerilim alabilirsin. 1.25V entegrenin referans gerilimidir.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yolcu27 - 14 Nisan 2016, 17:08:0113.8 voltu 12volta dusurecek bir regule aramaktayim
Lm1084 var ama Türkiye piyasasında bulamadım. 5 amper çekilecek .

Bunun yerine ne kullanabilirim sizce. 7812 olmuyor onda en az giriş voltajı 15 olması gerekiyor . alternatif varmıdır başka

çekeceğin ampere uygun bir diyot bul.  diyot üzerinden geçen akımın ne kadar düştüğünü datasheet'den bak. örneğin 0,6v düşüyorsa ki genelde öyle olur, üç tane seri bağla. 1.8 volt düşük gerilimi güle güle kullan.

ayrıca 12v ile çalışan her ürün 13.8 ile gayet düzgün çalışır, bunu da belirtmek lazım...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

mustafayilmaz

regüle şart ise pnp transistor + 7812 kullanılabilir.

yolcu27

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Nisan 2016, 18:28:11LM338K ile sınırlı koşullarla 12V 5A regüleli gerilim alabilirsin. 1.25V entegrenin referans gerilimidir.

Hocam sınırlı koşullar derken . biraz daha açar mısınız . soğutucu fan olarak desteklemek lazım ben bunu anladım sanırım.

i3uz

benim sana tavsiyem 18tl adaptör satıyorlar.  lm338k 30tl civarı bence gerek yok.

http://urun.n11.com/adaptor/12-volt-5-amper-adaptor-her-yerde-lazim-P58636077?cid=604001&gclid=CNuhl92bkMwCFRSNGwodufcOiQ&gclsrc=aw.ds 

yada 5 ila 9 tl arası bu devre

yada yusufun dediği gibi 3 tane diyotu seri bağlayacaksın onunda maliyeti 6tl civarı
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 14 Nisan 2016, 19:06:07ayrıca 12v ile çalışan her ürün 13.8 ile gayet düzgün çalışır, bunu da belirtmek lazım...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

yolcu27

Araba aküsüne bağlanacak devre hocam adaptör isime yaramaz.

Devreyi kendim kullanmayacağım bir başkası için yapıyorum yani o arkadasta illa 12v olacak diyor. Bende biliyorum yoksa dediğiniz gibi 13.8v de sıkıntı olmayacaktır.

Diyotlari bir denemek istiyorum olmadı 338k ile denerim

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yolcu27 - 15 Nisan 2016, 12:40:47Araba aküsüne bağlanacak devre hocam adaptör isime yaramaz.

Devreyi kendim kullanmayacağım bir başkası için yapıyorum yani o arkadasta illa 12v olacak diyor. Bende biliyorum yoksa dediğiniz gibi 13.8v de sıkıntı olmayacaktır.

Diyotlari bir denemek istiyorum olmadı 338k ile denerim

direnc.net sitesine gir. 10 ampere kadar taşıyabilen 20 lira ve hatta daha düşük maliyetlere hazır modüller var. 40 Volta kadar giriyorsun ama sabit 12 volt çıkarıyor. ufacık kart. al tak bitir işi.

bir arkadaş aracın şarj sistemini kandırmak için nasıl yapacaksa artık, benden istemişti, alıp vermiştim.

örnek bir link vereyim, kurcala, bulamazsan sen telefon açarak sor ürünü öyle al.
http://www.direnc.net/Power-Moduller,LA_1945-2.html#labels=1945-2

yolcu27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 15 Nisan 2016, 14:24:44direnc.net sitesine gir. 10 ampere kadar taşıyabilen 20 lira ve hatta daha düşük maliyetlere hazır modüller var. 40 Volta kadar giriyorsun ama sabit 12 volt çıkarıyor. ufacık kart. al tak bitir işi.

bir arkadaş aracın şarj sistemini kandırmak için nasıl yapacaksa artık, benden istemişti, alıp vermiştim.

örnek bir link vereyim, kurcala, bulamazsan sen telefon açarak sor ürünü öyle al.
http://www.direnc.net/Power-Moduller,LA_1945-2.html#labels=1945-2

Hocam 12v nin altına düşmemesi lazım voltaj çökmesi olabilir diye kendim yapıp kondansatör ile desteklemeyi düşünüyorum ama dediğim gibi 1084 bulamıyorum 7812 ile yapabilir miyim acaba düşüş yaşamadan  b
Birde şu var ki

Araba çalışırken 13.8v veriyor muş
Çalışıyorken 12v veriyor muş. Bu iki durumda da bana 12v verecek bir sistem gerekli.

Diyot ile olursa araba çalışıyorken 10v ye düşmüş olacak.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yolcu27 - 15 Nisan 2016, 22:55:06Hocam 12v nin altına düşmemesi lazım voltaj çökmesi olabilir diye kendim yapıp kondansatör ile desteklemeyi düşünüyorum ama dediğim gibi 1084 bulamıyorum 7812 ile yapabilir miyim acaba düşüş yaşamadan  b
Birde şu var ki

Araba çalışırken 13.8v veriyor muş
Çalışıyorken 12v veriyor muş. Bu iki durumda da bana 12v verecek bir sistem gerekli.

Diyot ile olursa araba çalışıyorken 10v ye düşmüş olacak.
Bahsettiğim modül elle yapacağından daha mükemmel. ve daha ucuz. ayrıca 10 volta da düşse 12 veriyor 30 volta çıksa da 12 veriyor. milim oynamaz. bu modül converter, uyduruk bir şey değil.

Mr_YAMYAM

LM338K senin meseleyi çözecektir.
AKÜ tam dolu iken temel olarak 13.8V hatta 14.4V bile verebilir. Sen sadece 12V a regüle edeceksin.
Eğer AKÜ boşalır da 12V gibi bir değere düşerse o zaman regülatörün (LM338K) akım limitörü gibi çalışacaktır. Yani bir miktar gerilim düşümü dahilinde giriş gerilimini olduğu gibi verecektir. Tabiiki bu durumda regülasyon bozulacaktır ama zaten AKÜ boşaldığı için regülasyon istenmeyecektir.
Yüksek değerli kondansatör bağlayarak gerilimi yükseltemezsin. Giriş kondansatörünün genel görevi, DC gerilimdeki AC bileşenlerini (NABAZAN) belli bir seviyede tutabilmek içindir. AKÜ'lerde ise nabazanlı gerilim olmaz. Girişimler için uygun değerde bir kondansatör (1uF-100uF civarı) kullanılmalıdır.

yolcu27

Ho
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Nisan 2016, 23:04:24LM338K senin meseleyi çözecektir.
AKÜ tam dolu iken temel olarak 13.8V hatta 14.4V bile verebilir. Sen sadece 12V a regüle edeceksin.
Eğer AKÜ boşalır da 12V gibi bir değere düşerse o zaman regülatörün (LM338K) akım limitörü gibi çalışacaktır. Yani bir miktar gerilim düşümü dahilinde giriş gerilimini olduğu gibi verecektir. Tabiiki bu durumda regülasyon bozulacaktır ama zaten AKÜ boşaldığı için regülasyon istenmeyecektir.
Yüksek değerli kondansatör bağlayarak gerilimi yükseltemezsin. Giriş kondansatörünün genel görevi, DC gerilimdeki AC bileşenlerini (NABAZAN) belli bir seviyede tutabilmek içindir. AKÜ'lerde ise nabazanlı gerilim olmaz. Girişimler için uygun değerde bir kondansatör (1uF-100uF civarı) kullanılmalıdır.

bilgilendirme için çok teşekkürler.
Türkçe datasheet gibisiniz maşallah.

338 in datasheet deki ornek şemasını cizeyim ozaman yada 320volttaki devreyi yapayım.

Bir sorum daha olacaktı 

Önce 12v to 19v DC DC step up ile yükseltip
Daha sonra bunu 12v ye düsürsem olur mu. Step up ve step down devreleri en az 5er amperlik olacak şekilde.

Bu sistem amelelik midir değilse ne kadar mantıklıdır sizce.

yolcu27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 15 Nisan 2016, 22:59:23Bahsettiğim modül elle yapacağından daha mükemmel. ve daha ucuz. ayrıca 10 volta da düşse 12 veriyor 30 volta çıksa da 12 veriyor. milim oynamaz. bu modül converter, uyduruk bir şey değil.
Tam olarak istediğim bu aslında dusukken step up. Yüksekten step down olarak çalışacak bir sistem ama bu min 5 amper olacak ve tek devre olacak şekilde hazır var mıdır dediğiniz gibi bir bakayım

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yolcu27 - 16 Nisan 2016, 10:20:38Tam olarak istediğim bu aslında dusukken step up. Yüksekten step down olarak çalışacak bir sistem ama bu min 5 amper olacak ve tek devre olacak şekilde hazır var mıdır dediğiniz gibi bir bakayım

Hocam çok yordunuz beni. bir ufacık modül... link verdim size, neden bakmıyorsunuz? linkteki modüller arasında kaybolmayayım derseniz, siz de benim gibi yapın. telefonu alın elinize, linkteki site iletişimindeki numaradan arayarak mesai saatleri içinde ellerinde ne var diye sorun. çünkü ben 40-50 liralık fiyatları görünce kendim yapayım demiştim, ama aradım arkadaşı 20 liralık da varmış. aldım.

düşükken boost converter, yüksekken buck converter olarak çalışıyor. tahminimce buckboost olarak dizayn edilmiş bir modül. amper olayına gelince, benim aldığım kaç amperdi hatırlamıyorum. ama modüllerin 10 amper olanı da var bunu biliyorum...

ufacık modülde bu amper ne arar derseniz, bazı dizüstü PC'ler  yeri geliyor 5 Amper de çekebiliyor. Ama power devreleri ve regüleleri anakartta ssadece iki tane minicik mosfetle (8 bacaklı entegre kılıflı) yapılmış. bir laptopta en az yer işgal eden kesintisiz besleme katı, pil şarjı, 3.3-5V-12V regüleleri gibi power devreleridir... ufacık anakartta bunların dışında kuzey köprüsü güney köprüsü işlemci, grafik kartı işlemcisi, ses çipi, modem çipi, wi-fi-bluetooth,  ram slot... say da say... yani demem o ki, bu teknoloji devrinde küçüklük amper düşüklüğü değildir...

ufacık bir mosfet bakıyorsun datasheet'ine 50Amper yazıyor, hadi oradan diyor insan.

yolcu27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 16 Nisan 2016, 11:08:22Hocam çok yordunuz beni. bir ufacık modül... link verdim size, neden bakmıyorsunuz? linkteki modüller arasında kaybolmayayım derseniz, siz de benim gibi yapın. telefonu alın elinize, linkteki site iletişimindeki numaradan arayarak mesai saatleri içinde ellerinde ne var diye sorun. çünkü ben 40-50 liralık fiyatları görünce kendim yapayım demiştim, ama aradım arkadaşı 20 liralık da varmış. aldım.

düşükken boost converter, yüksekken buck converter olarak çalışıyor. tahminimce buckboost olarak dizayn edilmiş bir modül. amper olayına gelince, benim aldığım kaç amperdi hatırlamıyorum. ama modüllerin 10 amper olanı da var bunu biliyorum...

ufacık modülde bu amper ne arar derseniz, bazı dizüstü PC'ler  yeri geliyor 5 Amper de çekebiliyor. Ama power devreleri ve regüleleri anakartta ssadece iki tane minicik mosfetle (8 bacaklı entegre kılıflı) yapılmış. bir laptopta en az yer işgal eden kesintisiz besleme katı, pil şarjı, 3.3-5V-12V regüleleri gibi power devreleridir... ufacık anakartta bunların dışında kuzey köprüsü güney köprüsü işlemci, grafik kartı işlemcisi, ses çipi, modem çipi, wi-fi-bluetooth,  ram slot... say da say... yani demem o ki, bu teknoloji devrinde küçüklük amper düşüklüğü değildir...

ufacık bir mosfet bakıyorsun datasheet'ine 50Amper yazıyor, hadi oradan diyor insan.

Pardon hocam ben istemeyerek uzattim sanırım. Dediğiniz gibi arayıp sorsam daha iyi olacak . buckboost conventer diye sorayim ozaman. Teşekkürler herkese

yolcu27

Şimdide  9v olsun diyor arkadaşım  :)  her zaman bu değeri bulmamız kolay olur diye. Direk 7809 ve 3 tane 2955 ile yapılan 15 amperlik devrelerden yapmayı planlıyorum. Birde soğutucu gerekli olacak

yolcu27

şöyle bir çizim yaptım genel anlamda bir hata var mıdır sizce bir kontrol edewrmisiniz?

20 amper olacak şekilde tasarladım ama sanırım 15 amper max çekilecek akım olacak.  en kalın yol 5 mm cıkıstaki gnd ler 3mm
baselerin birleştiği yol 3 mm

daha önce güç kaynağı çizimi yapmadım hangi yoldan ne kadar akım geçeceğini bilemediğimden kalın çizdim.

çizimim fazla iyi değildir büyük oldu devre

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın