AC Giriş DC çıkış ye Çevirenin şemasını bulamıyorum bi yardım ?

Başlatan fatihc, 12 Nisan 2016, 09:01:20

fatihc

AC Giriş DC çıkış ye Çevirenin şemasını bulamıyorum
resmi aşağıda baskı devresi ve çizim olarak bulamıyorum?

Yusuf usta

bol şanslar... umudunu yitirme bulursun...

yahu pası atmışsın, ben de espriyi patlatıverdim...
Kayıp aranıyor gibi resimle ilan vermişsin. Tamam belki tanıdık gören biri sana şemayı verir. Ama normalde senin demen gereken şu örneğin,

Ac 6'dan 40 Volta kadar gerilimi tam dalga basitçe doğrultup 0-12V arası ayarlayabilmek ve  bir led ışıklandırma ile de güç var mı yok mu göstermek istiyorum...

yanlış mıyım?

sana bir çizim yapayım şimdi hazır boşken...  birazdan yüklerim buraya...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=9GCA[/img]

ekran görüntüsü budur. hem bu görüntüde hem de çizimde 3,3K direnç yerine 22k yazılı. bunu hatayı sonradan gördüm. düzeltirsin. hem de yazıyı okumadan devreyi yapanlara ceza olarak led ampülleri yanmaz. 22k ile yansa da pek belli olmaz...

bu resim de teorik olarak diyot korumalı şema:

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=S07V[/img]

dikkatle hatalara karşı çizimi incelemelisin. resimdeki yerleşim planına sadık kalmaya çalıştım.
dc çıkışta şemada 1mikroF görülüyor. resimdeki devrede kondansatör biraz büyük, ve pratikte çoğu devrede yüksek değerler görüyorum zaten. ben de 100mF yazdım.  Ayrıca resimde görülen 10K nedir diye düşündüm, her devrede olduğu gibi block kondansatörü deşarj etmek için koyulduğuna karar verip bağlantıyı o şekilde yaptım.

ekte proteus ares çizimi var, indirip kullanabilirsin.

seron

Valla ustam, alay etmek için söylemiyorum yanlış anlama ama, sendeki bu beceri ve çalışkanlık keşke bende de olsaydı...
Ne yapmak istesem elime yüzüme bulaştırıp yarıda bırakıyorum.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 13 Nisan 2016, 00:40:13Valla ustam, alay etmek için söylemiyorum yanlış anlama ama, sendeki bu beceri ve çalışkanlık keşke bende de olsaydı...
Ne yapmak istesem elime yüzüme bulaştırıp yarıda bırakıyorum.

:)
var var, sende fazlasıyla var. Kung-Fu Panda da "bende iş yok" diyordu ama, ustası içindeki enerjiyi keşfetmesini söyleyince elektrikli mikseri keşfetti... Yok, mikser değildi o neydi, gölgelerin gücü müydü işte öyle bir şeydi...

Google'dan baktım şimdi de "içindeki gerçek gücü" keşfetmiş kereta... Meğersem keşfedilecek bir şey de yokmuş iyi mi... Yine de ben konuyu dağıtmayayım, çok emek verilmiş, kıymetli projelerim var paylaşma müjdesi verip ayrılıyorum. Bekleme sebebim, öğrencilerin önünü kesmemek. Bu forumda yayınlanan projelere bazı üniversiteler, örneğin Kocaeli üniversitesinden bir öğretim görevlisince "yasak" koyulmuş.

Sanki internette olan projelere göz kapatılınca eğitim sağlam oluyor gibi. Ayrıca öğrenciye bu öğretmenlerin derdi ne de tüm taşları bağlayıp köpekleri salıverirler anlamış değilim...

sorduklarına cevap veremeyen öğrencilere bağıran öğretmeni, Amir Khan azarlıyor ve diyor ki, "kardeşim ne soru soruyorsun! sen değil misin öğretecek olan? bu iş için para almıyor musun! bilmiyorsa öğret!" (bakınız 3 idiot filmi)

Öğrencilerin Allah yardımcısı olsun. Sonra da derler ki öğretmen ataması yapılmıyor... E var mı ki? Var mı ki atansın?

Emin olun lise ve ilköğretim öğretmenleri var tanıdığım, bakıyorum ki gerçek öğretmen bunlar... Üniversite denince "işkence çektirilmesi gereken sivil askerler" artık akla geliyor... Rezalet ki ne rezalet...

seron

Biliyorum hocam biliyorum. Maddi imkanlarım elverişli olsa yamyam ustayla ikinizi bir araya getirip güzel güzel çalışmak isterim ama benim asıl alanım elektronik olmayınca çok zorlanıyorum. bazen kafama bir şey takılıyor, soracak kimsem yok. usta yakın olmalı ki kulağımı çeke çeke öğretmeli.

Üniversite olayı ise maalesef çok vahim. Kızkardeşimle ikimiz de üniversite bitirdik. O yolları iyi biliriz. Sen bizlerle paylaşım yapmaya devam et, Balık bulmasa Halık bulur ;)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın