Güneş Enerjisi Teknolojileri Fuarı_SOLAREX 2016 _Teknolojik Gezilerim -60-

Başlatan elektrofizikci, 10 Nisan 2016, 20:03:25

elektrofizikci

Güneş Enerjisi Teknolojileri Fuarı_SOLAREX 2016 _Teknolojik Gezilerim -60-

hazırlayan: elekTRofizikci. Son saatlerinde gezme fırsatı bulduğum fuardan kareler.  Farklı olaraktan bu yıl çiçek tarzındaki yaklaşık bir evin ihtiyacını karşılayacak olan kompakt güneş paneli en dikkati çeken ürün olmayı başardı. Paneller, inverterler, bağlantı elemanları, mppt cihazları ve solar ürünler... İyi Seyirler.

Resimler: Facebook sayfamda.
Link: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.515025522019034.1073741979.291475934373995&type=3&uploaded=38
Video: Youtube kanalımda.

https://youtu.be/PBJGFFf1CqU
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Mr_YAMYAM

Yazılı teknik bilgiler de olsaydı iyi olurdu.
Konu ile ilgili araştırmalarım devam ediyor da.

elektrofizikci

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Nisan 2016, 01:28:40Yazılı teknik bilgiler de olsaydı iyi olurdu.
Abi genelde katologlarda ve firma sitelerinde olduğundan üstüne düşmedim. Bir de zaten o ayrıntılara girsem oradan çıkmama lazımdı 3 gün.. koca fuarı 2 saatte zor gezdim... dümdüz.
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 11 Nisan 2016, 14:55:13Abi genelde katologlarda ve firma sitelerinde olduğundan üstüne düşmedim. Bir de zaten o ayrıntılara girsem oradan çıkmama lazımdı 3 gün.. koca fuarı 2 saatte zor gezdim... dümdüz.
Ben orada olsaydım stand görevlilerinin ciğerini sökerdim :D
metre kareye ne kadar güç üretebiliyor dan başlardım ömürlerine kadar :D

elektrofizikci

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Nisan 2016, 15:17:11Ben orada olsaydım stand görevlilerinin ciğerini sökerdim :D
metre kareye ne kadar güç üretebiliyor dan başlardım ömürlerine kadar :D

Özel olarak merak ettiğin bir şeyt varsa yaz buradan abi, önümüze çıkarsa paylaşalım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 11 Nisan 2016, 19:53:15Özel olarak merak ettiğin bir şeyt varsa yaz buradan abi, önümüze çıkarsa paylaşalım.
Metre kareden elde edilebilecek enerji miktarı. (W/h)
Panellerin ömrü.

elektrofizikci

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Nisan 2016, 22:03:09Metre kareden elde edilebilecek enerji miktarı. (W/h)
Panellerin ömrü.

Derslerde gördüğümüz 1330 gibi güneşten gelen, atmosferden geçince 1000W a düşüyor. Verimliliği gördün en fazla %20 olsa 200W olur. 320-370W lıkların boyutları büyük tabi... Ömüre gelince genelde garanti veriyorlar en az 10 sene ama yine de alacağın firma ile görüşmen lazım. Bizi mfirmalar genelde pazarın kaymakçısı olduğundan bugün satarlar yarın olmazlar. Güvenlik kamewracı bile santral işine giriyorsa gerisini siz düşünün. Neyse de panelden ziyade depolama yapcaksan akü sıkıntı. Jel akü şuan favori, hatta bu iş için tek önerilen. İlk yatırım maliyeti fazla ama. Ben ömürle ilgili çarşamba dönerim sana yine. Ders var o gün, hocama sorarım. Piyasa adamıdır, bilmediği yok. Dolu hocadır. Haberleşiriz abi...

elektrofizikci

Mr_YAMYAM

Tamamdır adamım. 3 sene önceki araştırmalarımdaki verilen değerler hemen hemen aynı.

elektrofizikci

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Nisan 2016, 23:00:43Tamamdır adamım. 3 sene önceki araştırmalarımdaki verilen değerler hemen hemen aynı.

Abi panel ömrü uzun dedi hoca sıkıntı yok dedi ama aküye kimse 3 yıldan fazla garanti veremiyor dedi, akü sıkıntı diyor. birde o verimler panelin çıkış verimi, invertörden geçince, bağlantı elemanlarından geçince %17 %10 a kadar dadüşebilir dedi. Beni çıkış ilgilendirir dedi. Bilgine.

elektrofizikci

Ayrıca enerji depolama yöntemleri adlı bir facebook grubu kurdum . ilgilenenleri beklerim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 14 Nisan 2016, 08:36:47Abi panel ömrü uzun dedi hoca sıkıntı yok dedi ama aküye kimse 3 yıldan fazla garanti veremiyor dedi, akü sıkıntı diyor. birde o verimler panelin çıkış verimi, invertörden geçince, bağlantı elemanlarından geçince %17 %10 a kadar dadüşebilir dedi. Beni çıkış ilgilendirir dedi. Bilgine.
Evet en büyük dert aküler.
12V 100A lik bir JEL AKÜ takribi 750-1500TL arasında idi. JEL AKÜ lerin ömrü ise 5 sene civarıydı sanırım. Ama 5 sene sonra iyi bir sistem tasarlanırsa sistem kendisini amorti edebiliyor.
En azından 4 adet AKÜ kullanılması gerekiyor.
Güneş panelleri için yıllar önce almış olduğum değerler aynısı. 20 Yıl garanti vermiyorlar ama çalışır diyorlar. 10 yıl garanti diyorlar.
Şu aralar inverter verim katsayısı ile ilgileniyorum. Ama %50 nin üzerine çıkamadım. İş burada düğümleniyor.
Özel tasarım düşünüyorum.
Yüksek hassasiyette yapılmış düşük güçlü ta'li invertörler ile sistem hesapları yapıyorum.

seron

Aslen bu konu ile ben de ilgileniyorum ama işin maliyetleri çok yüksek. İşin güneş paneli kısmını çok takmıyorum. Rüzgar, su gücü ve ucuz güneş panelini bir arada kullanırsam, panel kalitesine yoğunlaşmam gerekmez diye tahmin ediyorum. Burada tek önemli şey inertör kısmı. Tüm evi zorlanmadan götürebilecek akü+invertör bileşimi daha meşakkatli ve pahalı geliyor.

İnternette rüzgardan, sudan faydalanacak şekilde yapılmış ev yapımı (DIY) tribünler dolu. elektronikçilerde verimi düşük paneler de var. bunların üçünü birleştirir bataryaları sağlıklı şekilde şarj edebilirsem, gerisi önemli değil diye düşünüyorum...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Nisan 2016, 19:13:22Aslen bu konu ile ben de ilgileniyorum ama işin maliyetleri çok yüksek. İşin güneş paneli kısmını çok takmıyorum. Rüzgar, su gücü ve ucuz güneş panelini bir arada kullanırsam, panel kalitesine yoğunlaşmam gerekmez diye tahmin ediyorum. Burada tek önemli şey inertör kısmı. Tüm evi zorlanmadan götürebilecek akü+invertör bileşimi daha meşakkatli ve pahalı geliyor.

İnternette rüzgardan, sudan faydalanacak şekilde yapılmış ev yapımı (DIY) tribünler dolu. elektronikçilerde verimi düşük paneler de var. bunların üçünü birleştirir bataryaları sağlıklı şekilde şarj edebilirsem, gerisi önemli değil diye düşünüyorum...
Mesele sadece maliyet hesabı değil.
Yer ve mekan özellikleri doğrultusunda yatırım karşılanamıyorsa gerek duyulmaz. Ankara bölgesi için ben araştırmaktayım.
Tek bir inverter işi benim mantığımdan uzaklaştı. Sistemi komple 24V veya 48V ile besleyip her bir cihaza inverter yapmak daha mantıklı geliyor. Çünkü en büyük kayıp inveterlerde.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Nisan 2016, 19:28:51Sistemi komple 24V veya 48V ile besleyip her bir cihaza inverter yapmak daha mantıklı geliyor. Çünkü en büyük kayıp inveterlerde.

Bak bu aklıma gelmediydi.
Tabi benim bilgi eksiğim çok olduğundan sağlıklı düşünemem ama bana şu bile yeterli;
Bir iki adet ikinci el mikinci el On-line güç kaynağının şebeke girişini kullanmayıp, enerji kaynağını doğrudan akü ile irtibatlandırsak, böyle birkaç adet alet rahat çalıştırılabilir.

Yalnız konu ile ilgili olarak,
Ben daha evvel serkan ile muhabbetimizden bu güneş panellerinin çok ciddi hesap kitap gerektirdiğini anlamıştım. öyle gidip ha deyice alıp kurmamalısın, zarar edersin. aralara bağlanacak kabloyu bile özel olarak arıyordu serkan. bunun verim hesabını geçtim, cam panel, çerçeve, zarttır zurttur bunlar da dikkate alınmalı. en son sistemin kendini amorti edip etmediğine bakılmalı.

i3uz

birçok projede güneş panelleri ile çalıştım.. teknolojinin son noktası dediğimiz yerde kuşların panelleri batırmasından dolayı rüzgar enerjisini ilave ettik oda bir ev için zarar verici ugultulu ses oluşturdu. dolayısıyla biri sürekli bakım istemekte diyeri ses ve sorun teşkil etmekte. benim enerji modelimde bu ikisi yok . bu enerji olayı ya füzyonla çözülmeli. yadaa. rf le ... ucu acık.. son sistem teknoloji ortaya cıkmış  tirnak kadar pcler uretilmiş ve sonuç ne, göbegim kadar akü baglıyorsun yada güçkaynagı okadar dengesiz bir durum.. teknoloji hemen farklı bir enerji modeline geçmeli ..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın