3 Ampulu Seri ve Paralel olarak nasıl bağlarım

Başlatan ferdi058, 28 Nisan 2010, 19:24:19

ferdi058

Arkadaşlar Daha öncede bu konuyla ilgili bir konu açmıştım hatta konunun devresini bile yaptım ama bir hata yapıyorum anlayamadım acaba eksik malzememi kullanıyorum bende anlamadım . yaptıgım devrede hem paralel hemde seri bağlantıyı aynı devrede göstericem yapıyorum ama sadece 2 ampul yanıyor veya tek biri üçünü birden nasıl yakarım lütfen yardımcı oluun 

2,5v ampul küçk boy 
1,5v 2 adet şişko  pil

ASPGraphic

Burada kirşof amcanın kanunlarından faydalanabilirsin.
1.5v 2 adet pili seri bağlarsan 3v Gerilim elde etmiş olursun senin kullandığın ampüller ise 2.5v, yani şuan ki mevcut güç kaynağın sadece 1 lambayı düzgün bir şekilde çalıştırabilecek konumda. Paralel bağlı lambalar güç kaynağının akımını, seri bağlı olan lambalar ise güç kaynağının gerilimini kullanır. Senin şuan güç kaynağının gerilimini 6V yükseltmen gerekir. Bunuda 4 Adet 1.5v kalem pilleri seri bağlayarak elde edebilirsin.
Bu şekilde yaparsan, sanıyorum sorun kalmayacaktır.

Başarılar...
İnsan hayalleriyle yaşar. www.32bit-core.com

ferdi058

tamam kardeşim birde senin dediğin gibi deniyim yanlız benim kullandıgım piller biraz büyük ama 1,5v yazıyo onu anlamadım normalde onun 3 v olması gerekmezmi

ASPGraphic

Pilin büyük olması yüksek gerilim elde etmesini gerektirmez. O pillerin voltajı sabit fakat amperleri yüksektir. Normal bir 1.5v kalem pillere göre  4, 5 kat daha uzun çalışırlar. Sen o pillerden 2 tane daha seri bağla sorun kalmayacaktır.
İnsan hayalleriyle yaşar. www.32bit-core.com

ferdi058

pil sayısnı attırdım 4 adet kalem pil aldım 1.5v sonra 4 lü pil yatağını devreye bağlayınca oldu çok sağolasın kardeşim valla güç yetmiceni hiç anlamazsım :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın