Pioneer gmx742 anfi sorunu

Başlatan yücel06, 10 Nisan 2016, 01:14:52

yücel06

merhabalar yeni üyeyim;
 pioneer in gmx742 anfisi var elimde kısa devre sonucu anfi kendini korumaya aldı, power ledi sürekli yanıp sönüyor,
yaptığım ölçümlerde voltajın +-30 çıkması gerekirken 15v çıkıyor. Sonuç olarak sürücü katındaki ırfz44n gate ucuna voltaj gelmiyor upc494c entegresinin 12 nolu bacağında değişken voltaj görüyorum (3,3v-5,2v-6,8v-7,5v) sürekli bu voltaj düşüp yulseliyor ve halincede fetleri sürmüyor. Anfinin şemasını indirdim pda2027 entegrenin 11 nolu bacagına bağlı pnp(2SB1243) transistörden upc494c voltaj gidiyor fakat ölçüm sonucunda kafama takılan transistörün emiter bacagında sabit(+12-13v) var beyz bacagındada sabit(+12-13v) var ve colektör bacağında ise değişenken   (3,3v-5,2v-6,8v-7,5v) görüyorum. transistörü söküp ölçtüm sağlam çıktı normalde pnp trnsistörün beyz inde 0v ölçmem gerekirken + voltaj var vede collektörden değişeken voltaj geçiyor, bir türlü arızayı bulamadım (VI test cihazı ile pda2027 ve upc494c ölçümleri sağlam) yardımlarınızı beklerim şimdiden teşekkürler.

yücel06

yardım edecek kimse yokmu ? üstadlarım bi el atsanız şu konuya  :-\

fatih_celebi24

Mr_YAMYAM

Çıkış transistörleri hasar görmüşse veya sürücü transistöründen birisi kısa devre olup çıkış transistöründen birisini daima iletimde bırakıyorsa bu durum görülür.
Resimde çizmiş olduğum yönergeleri uygula.
Önce çıkış transistörlerinin hepsini sök. Sonra devreyi çalıştır ve ana kondansatör uçlarından voltajları ölç. Takribi +/-33V civarı ölçmelisin.
Voltajlarda uygunsuzluk varsa besleme devresi arızaldır. Öncelikle bu arızanın giderilmesi gereklidir.
Voltajlar normal ise çıkış transistörleri veya sürücüler kontrol edilmelidir. İçlerinden birisinde bile C-E  veya FET ise D-S arasında kaçak varsa bu transistör(ler) değiştirilmelidir.

yücel06

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Nisan 2016, 14:16:58Çıkış transistörleri hasar görmüşse veya sürücü transistöründen birisi kısa devre olup çıkış transistöründen birisini daima iletimde bırakıyorsa bu durum görülür.
Resimde çizmiş olduğum yönergeleri uygula.
Önce çıkış transistörlerinin hepsini sök. Sonra devreyi çalıştır ve ana kondansatör uçlarından voltajları ölç. Takribi +/-33V civarı ölçmelisin.
Voltajlarda uygunsuzluk varsa besleme devresi arızaldır. Öncelikle bu arızanın giderilmesi gereklidir.
Voltajlar normal ise çıkış transistörleri veya sürücüler kontrol edilmelidir. İçlerinden birisinde bile C-E  veya FET ise D-S arasında kaçak varsa bu transistör(ler) değiştirilmelidir.

tamam hocam şimdi dediklerinizi yapmaya başlıyorum fakat resim demişsiniz ama resmi göremedim

Mr_YAMYAM

yücel06

söküp denedim hocam çıkışlar sağlam ve söktükten sonra ana voltaj baktım sonuç aynı 13-15 arası sürekli değişiiyo ırfz44 lerin gate bacağına 0.02v gibi bi deger okuyorum upc494c nin 12 nolu vcc bacagına değişken voltaj geliyo sürekli (3v,4v,5v,8v tekrar 4v,6v, ) gibi degerler okuyorum entegrenin 9 ve 10 nolu bacağından voltaj çıkması lazım ki ırfz44leri süren(gate bacagına voltaj) gönderen transistörler iletime geçmiyor.                                                                                 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yücel06 - 12 Nisan 2016, 20:23:19söküp denedim hocam çıkışlar sağlam ve söktükten sonra ana voltaj baktım sonuç aynı 13-15 arası sürekli değişiiyo ırfz44 lerin gate bacağına 0.02v gibi bi deger okuyorum upc494c nin 12 nolu vcc bacagına değişken voltaj geliyo sürekli (3v,4v,5v,8v tekrar 4v,6v, ) gibi degerler okuyorum entegrenin 9 ve 10 nolu bacağından voltaj çıkması lazım ki ırfz44leri süren(gate bacagına voltaj) gönderen transistörler iletime geçmiyor.
Bu durumda besleme devresi bozuktur.
Devre simetrik voltajlı olduğu için voltajları iki yönde de test etmelisin.
Besleme kaynağını SMPS olarak ele aldığımızda trafo çıkışlarından itibaren arıza aranmalıdır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın