image

Ana içeriğe git
Konu: yeraltı görüntüleme cihazı yapımı  (5824 Kez okunmuş)

Ynt: yeraltı görüntüleme cihazı yapımı

Yanıt #30
boşluk olayını en iyi GPR ler yapıyor, fakat metal dedektörü nasıl yapar bilemiyorum.
çünkü ben hiç arazi çalışması yapmadım. bahsedilen ürünler ticari bir ürün.

ayrımda vlf cihazlar daha iyidir. cihaz parası önemli değil derseniz hazır alın.
arazide uğraşmak sizin için daha önemliyse cihaz yapmak ile uğraşmayın.

grafik çizdirme vs yazılımsal şeyler, hazır bir program/tool mutlaka vardır.
önerdiğim yazılım belli cihazlarda çalışıyor sanırım.

Yanıt #31
hocam vlf ,pi, bfo bunlar hep hikaye digerleride öyle tabiki ayrim işene ben toprak altinda kesinlikle inanmiyorum
ve yapan varsa da hodri meydan diyorum  videolar ve havada ki testler yanilticidir toprak da eger gercek birşeyler yapmak istiyorsak eger demir tozu mineral kayalasmis demir tugla tasi gibi benzeri şeyleri ayirt edelim gerisi hikaye  benim dedektor did dedi zaman ben demeliyimki bu toprak altında civide cikabilir at nalida altinda gümüş te ama ellle tutulur gözle gorulur bisey ciksin yeterki kalite bu olsun butun dunya markalarina meydan okuruz ozaman kardeşim deriz bu makine ottu ise eger senin eline metal yada altindan bisey kesin gelicek
he bu anlattim birinci kısımdı
ikinci kısıma gelirsek eger bizim makine öttü bende magnetometer sensörü ile bide üstünden gectim eger benim magnetometer data aldigimi görürsem 2 boyut olur 3 boyut olur neyse ben derimki burda altın olma olasiligi dusuk  burda miknatislasmis bir metal yada bakir bisey var derim ona göre kazmayı vurmaya karar verirm bakarim kılıc cikar bakarım civi cikar bunu yine bilemem özellikle pasli ve miknatislasmis bir cizim ise derinlik artar yerin 2 metre altina kadar cok rahat data alabilirim
he bu sensörler elime gecince ben altina verdigi tepkiye gozetlicam ya cok az tepki vercek yada hiç
okudum bilgilere göre ve şu soyledim özellikte parada versem 50 bin tl versem bulamam böyle bir makine eminim ama kendim yapardam maksimim 1000 tl tutsun arge calismam oda yakıcam malzemeleri hesaba dahil ettim :)
anlıcanız hersey hikaye 3 boyutlar 5 boyutlar bu verdigim bilgilere göre makıne tasarlanirsa son kullanıcı dicek ki ben bu işin sonunda ya civi bulucam ya kılıc  yada aldıgım bilgiler dogrutusunda altın bulucam dicek işe baslıcak
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

Yanıt #32
hocam vlf ,pi, bfo bunlar hep hikaye digerleride öyle tabiki ayrim işene ben toprak altinda kesinlikle inanmiyorum
ve yapan varsa da hodri meydan diyorum  videolar ve havada ki testler yanilticidir toprak da eger gercek birşeyler yapmak istiyorsak eger demir tozu mineral kayalasmis demir tugla tasi gibi benzeri şeyleri ayirt edelim gerisi hikaye  benim dedektor did dedi zaman ben demeliyimki bu toprak altında civide cikabilir at nalida altinda gümüş te ama ellle tutulur gözle gorulur bisey ciksin yeterki kalite bu olsun butun dunya markalarina meydan okuruz ozaman kardeşim deriz bu makine ottu ise eger senin eline metal yada altindan bisey kesin gelicek
he bu anlattim birinci kısımdı
ikinci kısıma gelirsek eger bizim makine öttü bende magnetometer sensörü ile bide üstünden gectim eger benim magnetometer data aldigimi görürsem 2 boyut olur 3 boyut olur neyse ben derimki burda altın olma olasiligi dusuk  burda miknatislasmis bir metal yada bakir bisey var derim ona göre kazmayı vurmaya karar verirm bakarim kılıc cikar bakarım civi cikar bunu yine bilemem özellikle pasli ve miknatislasmis bir cizim ise derinlik artar yerin 2 metre altina kadar cok rahat data alabilirim
he bu sensörler elime gecince ben altina verdigi tepkiye gozetlicam ya cok az tepki vercek yada hiç
okudum bilgilere göre ve şu soyledim özellikte parada versem 50 bin tl versem bulamam böyle bir makine eminim ama kendim yapardam maksimim 1000 tl tutsun arge calismam oda yakıcam malzemeleri hesaba dahil ettim :)
anlıcanız hersey hikaye 3 boyutlar 5 boyutlar bu verdigim bilgilere göre makıne tasarlanirsa son kullanıcı dicek ki ben bu işin sonunda ya civi bulucam ya kılıc  yada aldıgım bilgiler dogrutusunda altın bulucam dicek işe baslıcak

olay dediğin gibi ayrım olayı arazide çok sıkıntılı. ama insanlara dedektör satarken gelde anlat bunu.. adam diyorki altını görünce ötsün.. mantık bu.. altın toprakda yanlız başına durmuyorki demir kaba koyuyorlar eee toprak oksitleniyor. bide toprakda başka mineraller varsa al sana karma karışık durum.. dolasıyla bu iş kararlı değil.. bence sadece delta pulse şeklindeki dedektörler uygun. metal malesef tek referans olucak.. bulduğun yeri kazacaksın başka şekilde olmuyor. dolasıyla değersiz bişey diye ayrıma inanıp kanmamak gerekiyor değerli olabiliyor. zaten her öten şeyde ayrı macera .. bakalım görüntülemede bi gelişme olucakmı..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #33
olay dediğin gibi ayrım olayı arazide çok sıkıntılı. ama insanlara dedektör satarken gelde anlat bunu.. adam diyorki altını görünce ötsün.. mantık bu.. altın toprakda yanlız başına durmuyorki demir kaba koyuyorlar eee toprak oksitleniyor. bide toprakda başka mineraller varsa al sana karma karışık durum.. dolasıyla bu iş kararlı değil.. bence sadece delta pulse şeklindeki dedektörler uygun. metal malesef tek referans olucak.. bulduğun yeri kazacaksın başka şekilde olmuyor. dolasıyla değersiz bişey diye ayrıma inanıp kanmamak gerekiyor değerli olabiliyor. zaten her öten şeyde ayrı macera .. bakalım görüntülemede bi gelişme olucakmı..

hocam ben çalısmalara hız veridim kafamda bazı şeyler var sensorler bi gelsin hele teorimi pratige dökersem buraya video koyucam işallah bide baana bilgisi olanlar biraz daha yardimci olursa işlerim kolaylasicak işh şuanakadar arkadaslardan epey bisey ögrendim sagolsunlar
                                                   Nikola Tesla

Yanıt #36
ilk linkte verdiğin reed röle modülle yapılmış. 1 tlye aldığımız alarmlar varya onların içindeki sensör. reed röle icindede 1 tel var bunu ikiye bölmüşler kestikleri ucları yakın bişekilde yanyana koymuşlar. mıknatıs yaklaştırıldıgında ikisi birleşiyor yanı anahtar gibi çalışıyor.. bu devrenin daha kalitelisini cep telefonu ile yapabilirsin. google playde gaus meter veya manyetik dedektör yaz kur eğer telefonunda magnetik dedektör varsa bulduğun her mıknatis, magnetik oluşan herşeyi degerini okuyabilirsin.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #37
2 adet  flux magnetometer sensör aldım bu hafta sonu çalısmalara başlıcam umarım iyi birşeyler ortaya çıkartabiliriz
                                                   Nikola Tesla

Yanıt #38
ilk linkte verdiğin reed röle modülle yapılmış. 1 tlye aldığımız alarmlar varya onların içindeki sensör. reed röle icindede 1 tel var bunu ikiye bölmüşler kestikleri ucları yakın bişekilde yanyana koymuşlar. mıknatıs yaklaştırıldıgında ikisi birleşiyor yanı anahtar gibi çalışıyor.. bu devrenin daha kalitelisini cep telefonu ile yapabilirsin. google playde gaus meter veya manyetik dedektör yaz kur eğer telefonunda magnetik dedektör varsa bulduğun her mıknatis, magnetik oluşan herşeyi degerini okuyabilirsin.
verdiginiz bilgiler için tesekkür ederim google play birseyler indirdim işe yarıyo ama mesafe cok kısa
http://www.bilisimogretmeni.com/visual-studio-c/visual-studio-c-dersleri-c-ile-grafik-islemleri-3-ici-dolu-sekil-cizmek.html
                                                   Nikola Tesla

Yanıt #40
arkadaşlar bugün ilk grafiksel görüntümü aldım projemde  birazdaha iyileştirme yapınca ilk resimleri atıcam işallah
                                                   Nikola Tesla

Yanıt #41
merhaba  iyi  günler   cevabini  aradigin  sorunun  özeti      flc  100   kalite  olarak  iyi  bir  sensor   degil    cogu  zaman  ansizin  sensör  bozulabiliyor   ayrica  3 boyutlu  olarak  görüntüyü  vermez     göüntüyü  3 boyutlu  gösteren    radar   programlarinin   kendisidir  cünkü   programlar  ona  göre  yazilmistir   ister  3d  visilaizer  olsun  ister  future  160   programi    flc  100   sadece  aldigi  analog  bilgileri    islemciye  verir    islemci  analog  dan  digitale  cevirir    ve  bluetooth  veya  usb  üzerinden  aktarir    flc  100  ve  diger  magnometrelerin  calisma   sistemi  hepsi  ayni   kisaca   bu  sensörler   le   ilgili  örnek  vereyim    dünyanin  enerji  akimi   kibleye  dogrudur   pusula  her   zaman   kibleye   dogru  yönünü   cevirir  yön  konusunda eger  yanlisim   yoksa    eger  dünyanin   bir  enerji  akimi  olmasaydi   pusulada  dönmezdi   sensörde calismazdi   magnometre  sadece  toprak  altinda   giden  enerjiyi  tespit  etmekle  yükümlüdür   onun  disinda  baska  hic  bir  ise  yaramaz   ama   burda   teknik  olarak  mantigimizi  calistirdigimizda    toprak  altindaki  mahzen  ve  bosluklari  görebiliriz   bu  da  söyle  oluyor    arazide   enerji   akimin  istikametinde    toprak  altinda  gittigi  yönde  eger 2  metre  ilerisinde  bir  bosluk  varsa  enerji  bosluga  düser   ve  bosluga  düstügü  zaman    flc  magnometre  enerji  algilama  mantigiyla   calistigi  icin  örnegin  3voltluk  bir  enerji  veriyorsa  mutlak  0.5  volt  ile  1volt  arasinda  ya   asagi  düser   yada  yukari  cikar   bu  sadece  bir  örnektir  voltajlar  ve  daha  sonra  bosluk  bittigi  zaman  bu  sefer  de  yukar  ciktigi  icin  enerji     eski  voltaj  seviyesine  cikar  3  volta   örnegin  3  voltan  0.5  volt  cikardiginizda  2.5  volt  kalir   burda   radar  programinda   ne  yapiyor  bir  boluk  yani  mahzen  oda  gösteriyor  tabi  buda  renk  olarak  mavi  secilmistir    mesela  ucaga  bindiginiz  zaman   kolunuzda  yada  yaninizda  yükseklik  tespi  eden  saat  veya  cihaz   varsa   ucagk  yükselme  ve  alcalma  esnasinda   denizden  kac  metre  yüksek  oldugunu  gösterir     oda  boslugunu bu  sekilde  tespit  eder   altin  veya  diger  maddeleri   ise  ayni  sekilde   tespit  eder   metalin  üstünde    veya  altinda  gider  yani  metal  olsun  bosluk  olsun  enerjiyi  engelleyemez  yani  önündeki  engelin  ya  üstünde  ya  altinda  gectigi  icn   bosluk  ve  metal  tespiti  yapilir   eger  maden  altin   ise   altin  iyi  bir  iletken  ve  paslanmaz  oldugundan   radar  programinda  kare  olarak  görülmektedir   ayrica   beton  ve  minarelli  alanlarda    yüksek  gelirim  ve  benzeri  yerlerde  radar   calismaz  baz  istasyonlari  vs  

Yanıt #42
Konuyu hortlatmak gibi olmasında hocam sırf bu konuşmalarınız ve yardım istediğiniz için üye oldum buraya.
Ben jeofizik mühendisiyim.
Eğer Yer altı araştırma görüntüleme için jeofizik mühendisinden yardım almalısınız eğer bir araştırma planınız varsa.

Yanlış kaynaklarla kendinizi yırtmayın. 3d görüntüleme için birçok ölçü alınır direk ham verinin haritalamasını yapmazsınız .
Yani bu iş o kadar kolay değil o yüzden için içinden çıkamamış olma ihtimaliniz yüksek malesef :)
Jeofizik nedir ne yapar alt dalları astrofizik sismoloji vs araştırınız.

Geleyim sorunun cevaplarına.
Manyetometre yapmak istiyorsunuz ama hangi tür ve ne amaçla.

1.konu eğer küçük proje vs için istitorsanız fluxgate manyetometresinin modüllerini çok rahat bulabilrsiniz.
Ama yer altı araştırmaları için cihaz yapayım diyorsanız çok yüksek hassasiyet ve duyarlılıkta olmalı yani devre sitelerindeki çoğu parça manyetometre beş para etmez işe yaramaz ancak küçük hobi tarzı projelerde kullanışlı olur.

Yeraltı araştırması için proton nüklüer rezonans tekniğiyle çalışan manyetometre lazım. Ama cihazı bulsanız dahi dediğiniz gibi 3D analiz ve yorumlama vs vs birçok konuda yine mühendislik bilgisine ihtiyacınız var.
(Fluxgate de iş yapar ama proton kadar iyi sonuç vermez)

3 boyutluluk için ölçüm ve gerekli yazılımı bulsanız bile malesef filtre ve özel veri alanizi yapamayacağınız için veri anlamsız olacaktır.

2.konu manyetometrenin çalışma prensibini bilmelisiniz ancak o şekilde cihazı yapmaya başlayanilirsiniz ki dediğim gibi hassasiyet ve parçaları bulma konusu sıkıntılı malesef.

O ilk attığınız video fluxgate manyetometresiydi sanırım.
Çalışma prensibi birbirine ters sarımlı 2 yarı iletken meteryale sarılı bobinden oluşuyor. 1. Bobine uygulanan alternatif akıma bağlı 2. Bobin üzerinde potansiyel oluşuyor. Sarımlar ters olduğu için bpbinler birbirlerini sıfırlıyor. Ama ortamda bir manyetik alan var ise 2. Sarımda oluşan potansiyelde değişme yaşanıyor bu şekilde aradaki farkla manyetik alan ölçülmüş oluyor kabaca. Aslında eski bir teknoloji taa denizaltılarım tespiti için geliştirilen bir sistem sonradan modifiye edilmiş hali bu yer altı araştırmaları için tabi.
Proton manyetometresi ise kabaca protonların yaptığı larmor frekansının ölçülmesi mantığına dayanıyor.
 Ve nanotesla düzeyinde milivolt düzeyinde vs yani düşük düzeylerde çok hassas cihaz yapmak oldukça zor.
Ve maliyetli.
Radioactif yöntem cihazlarına hiç girmeyim bile 😂

Ki bildiğiniz gibi bu milivolt düzeylerde ölçüm için yapacağın cihazda kullanacağın devre elemanları bile çok önemli.
Örneğin raspedipi veya arduino ile yapacağın basit voltmetreyi göz önüne alalım. Mesela 2 li seri dirençle gerilim düşürücü devre ile yaptığında dirençleri akım geçirgenliği yani net 10kaohm luk direncin %100 10ka ohm vermeyeceği ve hata payı olacağından ötürü düşük düzeylerde ölçüm için kullanılamaz malesef.
Ki gerilim düşürücü devrede sıkıntılı biraz.

Devreyi detaylı açmam gerekirse.

Bir ucu arduino GND pinine bağlı 10ka ohm luk R2 direnci ve dirençten sonra arduino A0 analog girişine bağlayın. Dirence seri R1 100ka ohm luk direnci bağlayın ve voltunu ölçeceğiniz dc güç kaynağı için kabloyu uzatın
Arduino max 5 volt giriş verebilirsin bu devrede max 50volt a kadar ölçüm yapabilirsin tabi 50volt u yinede vermeyin kartı yakabilir.

Yazılım kısmında ide ana kod şu şekilde olacak
value = analogRead(analogInput);  (giriş pin)
   vout = (value * 5.0) / 1024.0; (bu 1024 analog çıkışını voltajndeğerine dönüştürmek için)
   vin = vout / (R2/(R1+R2)); (voltajı hesaplamak için gerilim bölücü devre formülü)
   if (vin<0.09) {
   vin=0.0;
}

Bu gibi mikrokontrolcülü bir devre yapsak dahi elektronik parçalar yeteri kadar hassas değil. Hassas parçalar biraz cep yakıyor.

Ya bugün araştırdım sırf bir tane jeofonun fiyatı çıplak jeofonun fiyatı 500 Tl olur mu yahuu.
12 tane alsan6bin TL
Ee bunun devreleri var kablosu var mikrokontrolcüsü var bilgisayarı var. Varda var ki o 500 TL olan jeofonda yaaaniii o kadar iyi bir sensör değil yatay S 10 hrz lik bir jeofondu sanırım.
Ee bunun P side lazım 24 kanallı yapmaya kalksan 24bin TL sırf sensörler için çıkacak cepten nerdeyse. Ivırı zıvırı devreleri kontrolcü ve diğer vs leri söylemiyorum bile. Dövüz kuru sağolsun... :(

Ki hadi cihazı yaptın atıyorum 35bin TL ye yaptın.
Bunun yazılımı mikrokontrolcü yazılımını vs söylemiyorum ona özel gereken yazılımı yazmak için harcanın haftaları veya yazdırmak için harcanan ücreti katmıyorum bile.
Ki ne derece hassas ve etkili olur bu cihaz o da ayrı konu.

Benimde aklımda var benzeri bir cihaz yapma fikri en azından proje amaçlı.
Ama araştırmalarım sonucu adam gibi parçalar okadar pahalı ki. Piyasada olanlarda oyuncaktan öteye geçmez çoğu. O da ayrı konu.
Sensörü yapayım desen o dahada boka sarıyor.
Nüklüer rezonans tetikli cihaz için gereken kimyasalı devresi vs vs bulduk diyelim hassasiyeti ayarlamak vs var.

Diyelim hepsini yaptık bir cihaz.
İşte sürpriz burda başlıyor.
Cihaz kalibre olmalı. Kalibre olmamış bir cihazla adam gibi ölçüm alınmaz alınan ölçüde bir halta yaramaz yani sil başa.
Kalibrede işin en sonunda bekleyen ufak bir mesele işte 😂
Gerçi o zamana kadar ohoooo...

Ki cihazla iş bitmiyor dediğim gibi piyasada cihaz var.
Yer altı görüntüleme işin içinde ise cihaz olması birşeyi değiştirmez mühendislik lazım.
Jeofizik lazım.

Haa yok ben amatör defineciyim vs vs diyorsan onun için cihaz yapacam 1-2 metre derindeki metali arayacam vs o zaman bu kadar yazı boşa 😅
Metal dedektörü yapmak o kadar zor değil basit.

Metal dedektörü ile altın arayanlardan tut çubukla su arayanlara kadar bir yığın fıkra çıkar bizim ülkeden . zaten o kafada isen amacın define ise vs dediğim gibi boşa çaba olur.
Haa yasal izni alırsın gelir bir jeofizik çalışması ile elini koymuş gibi bulursun aradığını 👍

Yoksa telefonlarda bile manyetometre var 😂
Cihaz dedektör vs hikaye kısmı için ve inan bana en kolay kısmı.

Ama manyetometre ile yaptıpın ölçümü değerlendirebilmek veri işlem yapabilmen için potalsiyel teoriden tut vs vs hesabı analizi ters düz çözümü vs. mühendislik bilmen gerekiyor.
Cihazı yapsan veya 100.000 TL lik proton cihazını satın alsan bile bir işe yaramayacak.
Eğer ben illa yapmalıyım başkası değil diyorsan jeofizik mühendisliği okumalısınız.
Aksi halde bu işi bilmeden 2 tane cihazla ölçüm yapmakla olmaz.
Bunun ileri matematiği var ileri fiziği var analizi var veri işlemi var .
Bu koskoca bir mühendislik koskoca bir bilim.
Üzgünüm ama Bu işin şakası yok

3.Gelelim yer altı araştırmalarına
Sırf manyetometre ile yapılmaz araştırmalar.
Amaca bağlı olarak örneğün sismik kırılma yansıma .
Masw remi mikrotremor,
Eleltrik DES, İP , Self potansiel SP
Manyetetellürük VLF EM
Gravite , ve hatta radioactive gama , densty ölçümleri bunlardan sadece birkaçı.

Yer altı araştırmalarında amaca yönelik seçilir yöntem.
Örneğin siz manyetit gibi cevherleri arıyorsanız manyetik yöntemler .

Boşluk zonu veya su araması gibi durumlarda sismik elektrik.
Maden aramalarında yine duruma göre elektrik sismik manyetik vs gibi
Ve ilk sayfalarda arkadaşın dediği gibi GPR ile arkeolojik ve aığ Elektromanyetik yöntemi kullanılabilir.
Tabi bu araştırma yöntemleri jeofiziğin konusu.
Maleaef bizim ülkede en yaygın bilinen yanlışlardan biri de jeologların yer altı araştırması yapıyor olduğunu sanmak. Öyle bir dünya yok. Madeni yer altı araştırmasını örneğin petrolu vs jeofizik bulur. Jeolog yerüatü araştırmalarını yapar ve nadiren sondaj ile arama yapar. Sondajla arama maliyetide artık düşünün boşa para israfı köstebek gibi eşerek aramak sondajla arama resmen...

Ve malesef tüm bunun nedeni jeofiziğin yeterince bilinmemesi bizim ülkemizde.
Depremden depreme hatırlanıyoruz işte.
O da aptal medya yine jeologları çıkarıp sismilogmuşlar gibi yorum yaptırmalarıda ayrı Ahmaklık.
Alooooo sismoloji jeofiziğin konusu be. Jeologun ne alakası var.
Bilenler bilir prof. Dr. ahmet mete ışıkara namıdeğer deprem dede bir jeofizik mühendisidir.
İşte o da ayrı medya dahi bir haber.
Sonra şaklabanlar çıkıp ahkam kesiyor yok öylede böylede diye.şaka gibi ülkeyiz ya.
Konudan saptım ama kusuruma bakmayında bakın aha yazıyorum burayada.

Yakında büyük bir istanbul depremi olacal biz bunu zaten bekliyoruz.şu an kimsenin umrunda değil zemin mekaniği zemin etütleri önlemler. Dçyakında olacak olan o depremden sonra yine malesef bu kafayla binlerce insanımız avsiz kalacak binlerce ev yerle bir olacak sonra 1 gün sonra yine bizi arar olacaklar. Vee sonra yine unutulacak.
Yazık ne deyim...
Neyse konuya döneyim
Kusura bakmayın hazır konu oraya dokunmuşken yazıyım şurada dursun 😂

Bugün bir proton manyetometresi yaklaşık fiyatı kabaca 6000 dolardan başlıyor.
Araştırmak istediğiniz konu nedir altın vs arama madem araması mı?
Bu kadar parayı boşa makine alıp boşa heba etmeyin.
Bir jeofizik mühendisiyle görüşmeniz sorunu çözecektir.
İsterseniz bana da ulaşabilirsiniz yardımcı olurum size tabi yasal araştırmalar için. Define filan arama gibi bir düşünceniz varsa önce izin almalısınız.
Aksi halde yasadışı define vs tarzı araştırmalar için üzgünüm yardım etmem.
Zira üni. Kaç kez şahit oldukgerek  üniversitede. Gerek Hocalarımızın çalışmalarımda vs vs.
Define bulacağım diye tümülüse girip içindeki 3 -5 parça altından onlarca kat değerli tarihi eserleri mahvetmişlerdi. cidden yazık onca tarihi esere.

Yani ne amaçla cihazı yapmak istiyorsunuz.
Hazır cihazları satın alabilirsiniz ama tabi biraz tuzlu hatta baya tuzlu fiyatlar malesef. Hele birde dövüz kuru yüzünden uçtu fiyatlar.
Boktan bir jeofon sensörü sn24 dü sanırım modeli bugün baktım 500 TL civarında fiyatı öhh yani.

Son olarak eğer yer altı araştırma gibi bir amacınız varsa benimlemiletişime geçerseniz size yardımcı olabilirim.
Yok sadece cihaz yapacağım diyorsanız.
Benimde öyle bir düşüncem var ama sensörler ve parça fiyatlarıda çok uçuk. Uygun olanlar ise işe yaramaz.
Ve hassasiyet mevzusuda apayrı konu...

İletişim için : manyax223@gmail.com
Asıl resmi e mail adresim bu değil bunu daha çok forumlarda yazılım oyun vs için kullanıyorum