HV9910 ile 12V Şerit LED Sürme

Başlatan ulichx, 22 Mart 2016, 22:34:00

ulichx

Bitirme tezi olarak yaptığım projede daha önceden hazırlanmış ve 12V şerit ledlerle hazırlanmış bir LED armatüre dim edilebilen bir driver tasarlaycağım. Önceden armatür üzerinde dim özelliği olmayan 12V 5A bir led driver kullanılmış. Ben bu driver'ın çıkışından aldığım 12V'u HV9910 kullanarak kurduğum bir devreyle PWM ile dim'lemek istiyorum. Devreyi tasarlarken entegrenin datasheetinde yer alan örnek devreden yararlandım ve hv9910 için yapılmış hesaplama programını kullandım fakat giriş gerilimi değerine 12V, toplam led gerilimi değerine de 10,2V (bildiğim kadarıyla şerit ledlerde kullanılan ledler 3,4V ve 3'erli seri halde bağlanıyorlar) yazdığımda program bana ekteki gibi bir uyarı veriyor

Burada sorun nedir anlayamadım. Giriş geriliminin ledlerin geriliminden çok mu yüksek olması gerekiyor.  bu uyarıdan anladığım kadarıyla 2 katından büyük olması gerektiğini söylüyor fakat ben buna bir anlam veremedim. Aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Adnancoskun

Şerit ledler12 volt ile çalışır çünkü 3 tane led seri bağlıdır ve hatta 47 ohm bir direnç de bunlara seri bağlıdır
555 ile yapılmış çok basit pwm dimmer var
Bence onu kullanabilirsin
1 adet 555 ve 1 adet ırfz44 birkaç da pasif eleman
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ulichx

Cevabınız için teşekkür ederim ona da bir bakacağım ama aslında ben pwm sinyalini mikrodenetleyiciden almak istiyorum çünkü sonrasında uzaktan kontrol gibi özellikler eklenecek. bu durumda 555 yerine PIC kullanarak da aynı devreyi kurabilir miyim?

2.si: HV9910 450V a kadar çalışabiliyor ben 220V şebeke gerilimini doğrultup direkt olarak giriş gerilimini 310Vdc versem ve PWM ile bu gerilimi kıyarak en yüksek 12V ortalamayla çalışmasını sağlasam bu sayede de girişteki 12V luk eski driverı kullanmama gerek kalmasa bu yöntem işe yarar mı? Aynı programla resimdeki gibi onun hesaplamasını yaptığımda bir sorun yok gibi görünüyor.

ulichx

Merhaba. Şu an hala sorunuma tam olarak çözüm bulabilmiş değilim ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. HV9910 kullanarak bir devre kurdum. Geçici olarak deneme amaçlı 19.5V laptop adaptörüyle besliyorum. cs ucuna 0,22ohm direnç bağladım bu haliyle max 1,14A vermesi gerekiyor ve devreyi çalıştırdığımda ampermetreyle ölçtüm 1,09 gibi bi ortalama amper değeri alıyorum ve ledler gayet güzel yanıyor. Fakat iş pwm vermeye gelince pwm sinyalini şimdilk arduino ile verdim ama pwm oranını yüzde 1 bile yapsam akım ancak 0,86A lere düşüyor ve parlaklıkta küçük bir değişiklik oluyor. Sizce sorun ne olabilir ve bu şekilde 220v şebekeyi doğrultarak beslesem çalışır mı? HV9910 ile buna benzer yapılmış bir şerit led uygulaması var mı örnek alabileceğim? Şimdiden teşekkürler

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın