Az Elektrik Harcayan PC. Konfigürasyon ve toplama isteği.

Başlatan Mr_YAMYAM, 21 Mart 2016, 21:23:59

Mr_YAMYAM

Günümüz masaüstü PC'leri oldukça fazla güç harcamaktadırlar. Ancak ekonomik şartlardan dolayı daha az elektrik harcayan bir PC gereksinimim vardır.
GENEL ŞARTLAR:
1 PC nin güç harcaması toplam 150W olacaktır.
2 Küçük çapta oyunlar, Java uygulamaları, HTML5 veya Flash uygulamalarında sorunsuz olacaktır.
3 HD video oynatabilecek 576P SD görüntüyü zorlanmadan HD ye (1080P) upscalling edebilecektir. (1080P ekran kullanılacaktır)
4 Genel bütçe 1000TL civarı olsa da özel koşullarda birkaç yüz TL daha artırılabilir. Monitör dahil değildir.
5 Kasa zorunluluktur. Ancak PSU barındıran kasalar %85 üzeri verimli değilse tercih edilmez. Mümkünse küçük tip kasalar tercih sebebidir. Uygun fiyatlı ve kullanışlı boş kasa önerilirse içerisine transformatörlü özel PSU yapabilirim.
6 Kasa içerisine en az 3 adet HDD (3.5 inch) yerleştirilebilecektir. SSD teklifleri şimdilik bütçe ayarlamasından sonradır.

Bu koşullarda çoğu arkadaşımız al bir DİZÜSTÜ PC kullan diyebilir. Ancak DİZÜSTÜ PC ler amacıma uygun değildir.
Her türlü öneriye açık olmakla birlikte yapılacak öneriler bilimsel olmalı, hızlı bir ekran kartıdır diye 100W güç tüketimi olan bir ekran kartı elbette mantık dışıdır. Gerek işlemci gerekse anakart, ve hatta RAM tipleri ve özellikleri oldukça önem arzetmektedir.
Anakarta takılacak tüm donanımların HDD, CD/DVD dahil toplam güç gereksinimleri hesaplara dahil edilmelidir.

İlgilenen arkadaşların önerilerini beklerim.
Karşılıklı tartışma yolu ile önerilen donanımlar bir araya getirilerek uygun seçenek belirlenebilir.

Sativus

Bütün ürünlerin sıfır alınması gerekiyor mu? Değilse temiz ikinci el anakart, ram, belki işlemci de bulunabilir ve bu masrafı epey düşürür.

Ben anakartımı 40 liraya almıştım, işlemciyi bedava getirmiştim ama ikinci eli 40 liraya satılıyor, kasayı 30 liraya aldım, ramler 50 liraydı, güç kaynağı 30 lira, ssd disk 250 lira. Monitör ve işlemci hariç toplam 400 lira. İşlemciyi de saysak 440 lira tutuyor. Ancak bu fiyatın yarısını zaten ssd oluşturuyor.

Genel olarak bilgisayarın performansından memnunum. Pek oyun oynamıyorum. Ancak ufak tefek oyunlar oynayabiliyorum. Bu arada ekran kartım yok, anakart üzerindeki ekran kartından görüntü alıyorum. Parçaların hepsi ikinci el olmasına rağmen bir sıkıntı çıkmadı.

Tabiki sizin burada istediğiniz az yakan bir sistem. Ben sadece ekonomik kısmı için yorumda bulundum bunu belirtmek isterim.

i3uz

12v 2a ile çalışan 24w güç tüketen windows 10 a yükseltilebilen grafikerlerin bile kullanabileceği bir pc şirket için 10 tane aldık. herkes yanında taşiyor. projelerde sadece monitör isteyerek pcmizi çalıştırabiliyoruz. gerçekten yararlı bir ürün ses ve ısınmada yok.. çalışınca insan şaşırıyor.
http://www.hepsiburada.com/quadro-stick-pc-intel-atom-z3735f-1-33ghz-1-83ghz-2gb-32gb-ssd-stick-bilgisayar-pm-bd601638
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i3uz - 22 Mart 2016, 09:58:2512v 2a ile çalışan 24w güç tüketen windows 10 a yükseltilebilen grafikerlerin bile kullanabileceği bir pc şirket için 10 tane aldık. herkes yanında taşiyor. projelerde sadece monitör isteyerek pcmizi çalıştırabiliyoruz. gerçekten yararlı bir ürün ses ve ısınmada yok.. çalışınca insan şaşırıyor.
http://www.hepsiburada.com/quadro-stick-pc-intel-atom-z3735f-1-33ghz-1-83ghz-2gb-32gb-ssd-stick-bilgisayar-pm-bd601638
Bu gibi seçenekler de düşünülebilir.
Ancak iş yapabilme kabiliyeti olsun dersem fiyat biraz artıyor.
http://www.hepsiburada.com/asus-vivomini-un62-m058m-intel-core-i5-4210u-1-7ghz-2-7ghz-4gb-64gb-mini-masaustu-bilgisayar-p-BD802651

seron

@i3uz haklı gibi geliyor. bu ürünü beğendim açıkçası. niye yanımda Bacaküstü taşıyorum ki?...
Yalnız yamyam usta o bilgisayar(cık)'ı beğenmez. Klasik, eski zaman işi bilgisayar seviyor ve yeni çıkan şeyleri genellikle beğenmiyor.

yalnız bir sorun var-1:
Onur ağabey bundan yıllar evvel elimde 150Watt güç kaynağına sahip bir bilgisayar var idi. bu bilgisayarın
144mhz işlemcisi
128MB ramı
1MB (bir megabayt) ekran kartı
4GB (dört gigabayt) harddiski var idi ve aslen windows95 ile çalışması uygun olan bu bilgisayara win98yüklenmişti. klasik beyaz kasa-beyaz monitör-klavye bir bilgisayardı.

yapmak istediklerini planladığın işler için en uygun bilgisayar, istemesen de bacaküstü bilgisayardır maalesef.

en düşük
P4 işlemci kullansan
2 adet 512 ram kullansan
HD için mecbur iyi bir ekran cartı kullanmak zorundasın,
üç adet harddisk: her biri 12Voltta 2,2A 5Voltta yine bu değere yakın,....
????
sen ne yaptığının farkında mısın? hayal mi kuruyorsun yoksa bizi mi deniyorsun?  ???  :D
bence öyle bir bilgisayar yok. var ama mini PC denilen bilgisayarları da sen beğenmezsin gibime geliyor.
http://www.istanbulbilisim.com.tr/everest-608t-130w-siyah-mini-itx-kasa-fiyati,191107.html?gclid=CJjfq6OU1MsCFVQ_GwodWkIJQg
http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_hometech-ebox-%C4%B1ntel-baytrail-3735f-quadcore-1-83-ghz-2-gb-32-gb-windows-10-mini-enhanced-pc-1157625.html?outlet=1259&etcc_cmp=Productlisting&etcc_med=Price%20Search%20Engine&etcc_ori=google_pla&etcc_par=Price%20Search%20Engine&et_cid=91&et_lid=99&utm_source=google_pla&utm_medium=pse&utm_campaign=pse&gclid=CNa1u7SU1MsCFUWfGwodwuIKtQ
NOT: WinXP uyumlu olmayabilir haaaa bunlar yeni model olduğu için XP sürücüleri yoktur.

yalnız bir sorun var-2:
@i3uz, link verdiğin bilgisayar grafikerlere uygun değil. nedeni biraz uzun, konu kaynamasın.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 22 Mart 2016, 13:12:36P4 işlemci kullansan
2 adet 512 ram kullansan
HD için mecbur iyi bir ekran cartı kullanmak zorundasın,
üç adet harddisk: her biri 12Voltta 2,2A 5Voltta yine bu değere yakın,....
????
sen ne yaptığının farkında mısın? hayal mi kuruyorsun yoksa bizi mi deniyorsun?  ???  :D
bence öyle bir bilgisayar yok. var ama mini PC denilen bilgisayarları da sen beğenmezsin gibime geliyor.
@seron
Anlaşıldığı üzere sen hala teknik olarak geridesin (P4 ler ile birlikte) :D
Bir P4 işlemci ortalama 75W civarı güç tüketir. Yeni nesil İ5 işlemciler ise 20-35W civarıdır.
Sen öneride bulunacağım derken hacı murat arabaya traktör motoru takmaya çalışıyorsun :D

seron

;D
Pardon abi ama, diyorsun ki:
3 adet HDD (10Amperden fazla: (2,2Ax3) + (2Ax3) )
1 adet DVD-writer (de ki 1 amper)
HD görüntüleri takılma-donma olmadan izleme (upscale olayı ayrı / John Benjamin TOSHACK'lı bir ekran kartı lazım: bayaa bi amper)
Flaş oyunlar (adobe flaşplayer gün geçtikçe hafif konfigürasyonlu PCleri kasmaya başladı(bayaaaa bi işlemci yükü)

eee?

tamam işini görecek birşey edinirsin edinirsin ama, 150Watt güç kısıtı biraz az gibi geldi bana. Masrafı konuşmuyorum bilem.

http://www.istanbulbilisim.com.tr/asus-vivomini-un42-m031m-mini-pc-fiyati,151781.html?gclid=CIr49seW1MsCFewW0wodYaoFSQ
donanımını incele de XP ve linux sürücüleri var mı diye bir bak. ona göre bunu alabilirsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 22 Mart 2016, 13:27:54;D
HD görüntüleri takılma-donma olmadan izleme (upscale olayı ayrı / John Benjamin TOSHACK'lı bir ekran kartı lazım: bayaa bi amper)
Flaş oyunlar (adobe flaşplayer gün geçtikçe hafif konfigürasyonlu PCleri kasmaya başladı(bayaaaa bi işlemci yükü)

eee?

tamam işini görecek birşey edinirsin edinirsin ama, 150Watt güç kısıtı biraz az gibi geldi bana. Masrafı konuşmuyorum bilem.
İşin mantığını düşünmelisin.
Bir dizüstü PC bu dediklerinin hepsini yapar ve yaklaşık 100-150W güç harcar.
Yeni üretimlerde MİNİ-PC ler var ki 30W civarı güç tüketiyorlar.
Harddisklerin güç tüketimi önemlidir ancak her birisi için 10W hesaplanmalıdır. Bu HDD ler sisteme bağlanıp sistemden ayrılabilirler.
(Stand-by modu)
Günümüz i5 işlemcileri içerisinde bulunan intel HD grafik GPU'su HD videolar için yeterlidir. Direct rendering işlmini CPU'ya yüklersek sistem harıl hurul HD video oynatır. İnanmazsan yukardaki ASUS mini PC ye bak.

seron

seron

Peki sen şimdi neye kara verdin?
Hala araştırıyor musun, yoksa bu mini PClerden falan mı bakacaksın?

Mr_YAMYAM

Araştırıyorum.
Benim amacım kofigürasyona açık bir PC dizmektir. İlerde upgrade edebilecek bir PC.
Ancak olmaz ise hazır mini PC leri de düşünebilirim.

seron

Abi açıkçası 150Watt olayı bana biraz zor bir iş gibi geldi. Ama yukarıda da anladığımız üzere ben çok bilgili sayılmam. Yine de eğer birşeyler yapabilirsen bildir, biz de görelim. şayet hoşuma kaçarsa çok ilerde ben de birşeyler yapabilirim.

Ben yukarıda görüşlerimi bildirirken işlemciye gömülü ekran modüllerini unutmuşum. şayet bu şekilde işini görebileceksen ne ala. yalnız, üç harddisk birden bağlama olayını mini PC için unut. ancak harici olarak bağlarsın. Bu tip PClerde DVD-RW de olmaz genellikle. Dolayısıyla, en iyisi bilgisayar toplamak. Ama 1000-1200TL ile bu iş yine zor.

Kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 22 Mart 2016, 19:16:05Abi açıkçası 150Watt olayı bana biraz zor bir iş gibi geldi. Ama yukarıda da anladığımız üzere ben çok bilgili sayılmam. Yine de eğer birşeyler yapabilirsen bildir, biz de görelim. şayet hoşuma kaçarsa çok ilerde ben de birşeyler yapabilirim.

Ben yukarıda görüşlerimi bildirirken işlemciye gömülü ekran modüllerini unutmuşum. şayet bu şekilde işini görebileceksen ne ala. yalnız, üç harddisk birden bağlama olayını mini PC için unut. ancak harici olarak bağlarsın. Bu tip PClerde DVD-RW de olmaz genellikle. Dolayısıyla, en iyisi bilgisayar toplamak. Ama 1000-1200TL ile bu iş yine zor.

Kolay gelsin.
Olur olur.
ITX anakartlar işimi görüyor. Ancak son modellerde PCI slotu yok. Bu da işime gelmiyor.
ITX anakartlar için adisinden kutular da var. Ama tam istediğim gibi olabilmesi için masraf gerekiyor.
Dizüstü PC lerde kullanılan DVD/ROM lar fazla enerji harcamazlar.

seron

Abi bak şimdi, konuyu kaynatmayalım ama,
bana göre ideal bilgisayar az yakan-tüplü:
Çift çekirdek 2ghz'den biraz fazla (hani ben çalıştıramadım sana geri verdim ondan)
2GB ram.(modül sayısı arttıkça giderek daha fazla güç çeker)
Eskilerin Asus X1550lerinden nispeten biraz daha iyi bir ekran kartı.
Uygun-ucuz anakart yanında DVDRW ve bir adet harddisk, tamamdır.
250Watt gerçek güç kaynağı ile gayet rahat çalışır.
Bu bilgisayarla hem XP tarafında hem de Studio tarafında rahat edersin. bence videolarda falan da takılma neyin olmaz, gayet akıcı izlenebilir. flaş-java oyunlar ise benim evdeki kobayda bile rahat oynanabiliyor.

Netice:
Elinde varsa ikinci el parçaları değerlendir, ya da kelepir düşürmeye çalış. Ben Mini PClerle rahat edemeyeceğini tahmin ediyorum. sonradan işin içine bir de parça ilavesi soktun, işler değişti. :)

Mr_YAMYAM

Zaten şu anda kullanmakta olduğum HP kasalar 250W PSU dahilinde CORE2 DUO E7500 ve E6550 işlemcilerle kullanılıyor.
Kendi üzerindeki ekran kartı İntel Q35 oldukça verimli sayılabilir. Ama bazı uygulamalarda yetersiz olabilmektedir. Bu durumda ATI 6570 i devreye sokarak idare ediyorum. ATI6570 sanırım 50W civarı güç tüketiyordu.
2GB RAM iyi bir sistem için fazlasıyla yeterlidir.
Ben şimdiye kadarki uygulamalarımda bu kadar RAM kullanımı miktarına bile zor ulaşabildim.
Özgüre almış olduğum işlemci gibi bir işlemci temin edebilirsem yükü işlemciye bindirip 35W gibi bir işlemci güç harcamasıyla sonuca gidebilirim.
BURADAKİ AMAÇ ŞUDUR:
İleriye yönelik olmalı ki herhangi bir donanım eklemem gerektiğinde sıkıntı olmamalıdır.
PC esas amaç olarak HT-PC yani Home theatre PC olacaktır. Bu yüzden içerisinde iki adet daha HDD olmalı ki render ettiğim filmleri bu HDD içerisinde saklayabileyim.
Haliyle elimdeki DVD filmlerini render edebilmek için DVD/ROM da gereklidir. External olarak ta temin edilip iş görse de dizüstü PC lerde kullanılan DVD okuyucular ITX türü kasaya yerleştirilebilir.

seron

Mr_YAMYAM

Şu aralar harıl hurul ITX anakart ve kasa arıyorum.
Bunları bulabilirsem işim %80 hallolur.

seron

Abi kasa kolay. Hurdacıları gezersen uygun bir hurda bulabilirsin. Sen sağlam parça bul, yeter.
Bu arada önemli bir not düşeyim:
DDR-2 'li LGA775 soketli anakart ve diğer uyumlu parçalar artık zor bulunuyor. Mağazalarda da eser miktarda stok bulunmakta. Antalya'da bu nedendendir ki parça sıkıntısı yaşıyoruz.
Hani "ileride yükseltmeye uygun olmalı" diyorsun, ondan diyorum.
İşini zorlaştıran bir diğer unsur da bu.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 23 Mart 2016, 17:47:09Abi kasa kolay. Hurdacıları gezersen uygun bir hurda bulabilirsin. Sen sağlam parça bul, yeter.
Bu arada önemli bir not düşeyim:
DDR-2 'li LGA775 soketli anakart ve diğer uyumlu parçalar artık zor bulunuyor. Mağazalarda da eser miktarda stok bulunmakta. Antalya'da bu nedendendir ki parça sıkıntısı yaşıyoruz.
Hani "ileride yükseltmeye uygun olmalı" diyorsun, ondan diyorum.
İşini zorlaştıran bir diğer unsur da bu.
İyi kalite bir ITX anakart ortalama 250TL.
İ3 serisinden uygun fiyatlı bir işlemci 250TL diyek.
2 adet 2 şer GB RAM ortalama 100TL
Kasa ince ve zarif olmalıdır ki masrafa değsin. Yoksa elimdeki kasalar da iş görüyor.

seron

Yamyam usta,
Şimdi sohbet başlığından aklıma geldi.
98 veya 2000 gibi birşey kurmak istemezsin sanırım.
eski firefox ile internete girebilirsin ama doğru jawa ve flaş güncel olamayacağı için hem böcük riski olur hemde uygulamalar çalışmayabilir.
istediğin yazılımları çalıştıramayabilirsin.

"O ZAMAN NEDEN ÖNERİYORSUN"
Minimum güç tüketimi ile basit bir makineyi medya merkezi haline getirebilirsin. internete bağlanmana gerek kalmadan,
-verilerini depolarsın,
-filmlerini VLC ile izlersin.
yani basit bir DVD player olarak kullanırsın hemi de tam dediğin gibi 200Watt'ın altında güç gereksinimi ile.

İlle de eski bir bilgisayar gerekli. elindeki P4lüler için tam uygun.
512 veya olmadı 128MB ram ile bile gayet amaca uygun olur.

Mr_YAMYAM

Kulağını tersten gösteriyorsun @seron
Eskiye dönüş mantıklı değilse ters tepebilir.
Senin P4 dediğin işlemciler elektrik canavarları idi.
3GHz te çalışan ama günümüz DUO serisinden 1.7GHz lik işlemcilerin yarısı kadar iş yapmayan bu işlemcilerin güç tüketimi sanırım 75W'ın üzerinde idi.
Bize ne kaldı :D
Benim dizüstündeki T8200 işlemci yanılmıyorsam 30W civarı elektrik tüketiyordu ve bir P4 e göre 2 kat hızlı çalışıyordu.
Java Flash ve benzeri eklentileri çalıştırabilmek için de işlemci gücüne ihtiyacımız olduğuna göre, P4 gibi işlemciler artık mecburi değilse ÇÖP olmaktadır.
Keza bizim @ozgurece 'nin eski PC'sine E8200 takınca cihaz uçmaya başladı. Önceden P4 vardı ve oldukça yavaş idi.
Demekki neymiş. ?
Günümüz koşulları hesaba katılmalıdır.
İşletim sistemleri enerji harcamasında o kadar da etkin sayılmazlar. Sadece kullanılan komutlar ve işlemler doğrultusunda PC donanımları elektrik harcarlar. Eğer çok işlem gerektiren bir Win7 ile daha az işlem gerektiren XP işletim sistemini karşılaştıracak olursak;
Bir JAVA uygulamasını veya FLASH uygulamasını XP de rahatlıkla çalıştırabilirsin ama iş HTML5 komutlarına gelince Win7 veya daha üst bir işletim sistemi daha performanslı çalışacaktır. Çünkü bu işletim sisteminde bu yazılımın kodları bulunmaktadır ve işlemci ile koordine çalışmaktadır. Yani işlemcilerin anladığı bazı komut dizeleri eski işletim sistemlerinde olmayabilir. D-X buna örnektir.
Linux tabanında ise:
Eğer internete girip video seyretmek istiyorsan bile bu ciddi bir işlemci yükü demektir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için bazı komutlar ve yönergeler mutlaka çalıştırılmalıdır. Eğer bu komut veya yönergeler çalıştırılamıyorsa o uygulmada sistem ya kasacaktır ya da çökecektir.
Şartnamede ne demiştim.
HD filmler ve internet uygulamaları kullanılacaktır. Küçük çapta JAVA veya FLASH tabanlı oyunlar da oynanılacktır.

seron

Anladım. sen bana bakma ben cahalım.
fakat; benim 2000'i denediğim makine çift çipirdek 2x1.8Ghz işlemciydi. ve inanolsun bir yazılıma çifttıkladığım anda BEKLEMEKSİZİN - ŞAK diye açılıyordu. Media Player olsun, diğer yazılımlar olsun uçuyordu; bu nedenle media center için uygun ama:
şu internet olayından dolayı vazgeçtim, ona birşey diyemem.
O halde sen XP kullanmaya devam etmelisin.

mustafayilmaz

ras pi veya banana pi vb. incelediniz mi?

film izlemek için uygundur, diye tahmin ediyorum. diğer hususları bilemiyorum.
üzerinde desteklenen linux çeşitlerini çalıştırabiliyorsunuz.
ras pi'de windows 10 desteği var. 2.5A / 5V kaynakla çalışıyor. +ucuz  :)

teknik özellikler

seron

o da olabilir. üstelik kumandası da vardı bildiğim kadarıyla.
yalnız flashplayer ve jawada sorun yaşarsa yamyam usta dellenebilir.

elevit610

Mr_YAMYAM bunun gibi bir ürün işini görürmü intelin çözümü  bu celeron istersen i7 ye kadar seçeneği var fakat malum üzere fiyat baya yükseliyor o zaman en uygun bu görünüyor fiyat olarak bir bak araştır istersen
http://www.vatanbilgisayar.com/intel-nuc-celeron-n3050-216-ghz-ddr3-sodimm-1600mhz.html
Birçok gidenin her biri mutlu ki yerinden,
Birçok seneler geçti dönen yok seferinden!..

Mr_YAMYAM

Mini PC lerin İ3 işlemili modelleri işime yarıyor.
Ama upgrade imkanı yok gibi görünüyor.

Mr_YAMYAM

brooqs

Arkadaşım merpazar.com diye bir site var bu sitede mini-itx anakartlar mevcut dilediğin parçaları buradan seçip alabilirsin. Yada hazır ekonomik pclerde mevcut alternatif bir yer olarak bakabilirsin.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ağustos 2016, 22:43:26Aranılan kan bulunmuştur.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=o2xXEAtqV5M

Fiyat araştırması yapılmakta olup uygun fiyatlı ise almayı düşünmekteyim.

İlk sayfada belirtilmişşartlara baktım da,eğer hala geçerliyse işin gerçekten çok zor.
Laptop istemiyorsun, ama az güç harcasın...
üç adet harddisk takacağım, ama az güç harcasın; ayrıca mini kasa olsun.
mini kasa.... üç adet 3,5inç harddisk...
sana şu lazım bence:
https://smurfdok.files.wordpress.com/2013/04/tv-doctor-who-wallpaper-0302.jpg
Bu resimde gördüğün şey, İngilterenin efsane uzay dizisi "doctor who" nun, 50'li yılların ingiliz polis kulübesi görünümüne kamufle edilmiş TARDIS adlı uzay gemisidir. dışı polis kulübesi, içi bir adet yüzme havuzu bir adet kumsal (gerçek kumsal denizli menizli) bir adet bar, birkaç adet yatak odası ve dahasını barındıran dev bir uzay-zaman gemisi...
bu kadar mucizeyi içinde barındıran tek varlık bu. :)
hani dalga geçmiyorum şaka sadece.
ama istediğin şeye uygun olan o mini tip bilgisayar hem pahalı, hem de ilk öne sürdüğün unsurlara tamamen uymuyor... bilmiyorum.

Mr_YAMYAM

Konfigüre edilebilir olmaması, içerisine HDD bağlanılmaması kriterlerime uymuyor.
Ama kullanımını incelediğimizde net tabanlı düşünürsek ve bir NAS STORAGE oluşturabilirsek sorunsuz kullanılabiliyor.
I5 li modelleri 1500TL civarı imiş. Ekran kartı I5 içerisindeki GPU olmasına karşın yeterli render kabiliyeti var. Zaten video render işleminde ekran kartına ihtiyaç duyulmuyor. İşlemci gücü önplanda geliyor.
1080P ekranlarda sorunsuz upscalling yapar. Diğer tanıtım videosunda I7 modeli ile vatandaş tıkır tıkır render yapıyordu. Gıcıklık olsun diye de 3 monitör bağlamış idi.
Düşünsel amaçlarımı ele aldığımda.
DVD yazıcı olmasa da.
İnternal HDD imkanı olmasa da.
Uygun bağlantı arabirimleri olması dolayısı ile bence kullanılabilir görünüyor. Çünkü yer kaplamıyor.Ext takılabilecek bir 3.5'' DVD/ROM bile bu aletten daha büyük. Ayrıca DVD/ROM ları imcelediğimizde enerji harcamasının oldukça yüksek olduğu görülübiliyor. Varsın işimiz olduğunda bir switch ile açılıp kullanılabilir olsun.

Önceleri uygun bir ITX anakart düşünüyordum. Ama ITX sistemlerdeki bazı bileşenler daha pahalılar.
Teknoloji bu yönde değişim gösterirse (mikro sistemler gelişirse) böyle bir ürün tercih edilecektir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 22 Mart 2016, 13:27:54;D

eee?

http://www.istanbulbilisim.com.tr/asus-vivomini-un42-m031m-mini-pc-fiyati,151781.html?gclid=CIr49seW1MsCFewW0wodYaoFSQ
donanımını incele de XP ve linux sürücüleri var mı diye bir bak. ona göre bunu alabilirsin.
Anakart: MSI N1996
İşlemci: Pentium 4 (3GHZ)
Ram: 3GB
Ekran Kartı: Nvidia 7100GS
1 Tane Sata 2 Tane Data olmak üzere 3 Adet Harddiskim var ;D
Power Supply: 280 Wattcık
DVD Rom: 1 Adet
Ses Kartı: 4 Adet  ;D

Böyle bir sistem beni idare ediyor malum Antalya çok sıcak ama ona rağmen dayanıyor canavar  ;D

olc technics

Alıntı yapılan: seron - 23 Ağustos 2016, 17:49:34İlk sayfada belirtilmişşartlara baktım da,eğer hala geçerliyse işin gerçekten çok zor.
Laptop istemiyorsun, ama az güç harcasın...
üç adet harddisk takacağım, ama az güç harcasın; ayrıca mini kasa olsun.
mini kasa.... üç adet 3,5inç harddisk...
sana şu lazım bence:
https://smurfdok.files.wordpress.com/2013/04/tv-doctor-who-wallpaper-0302.jpg
Bu resimde gördüğün şey, İngilterenin efsane uzay dizisi "doctor who" nun, 50'li yılların ingiliz polis kulübesi görünümüne kamufle edilmiş TARDIS adlı uzay gemisidir. dışı polis kulübesi, içi bir adet yüzme havuzu bir adet kumsal (gerçek kumsal denizli menizli) bir adet bar, birkaç adet yatak odası ve dahasını barındıran dev bir uzay-zaman gemisi...
bu kadar mucizeyi içinde barındıran tek varlık bu. :)
hani dalga geçmiyorum şaka sadece.
ama istediğin şeye uygun olan o mini tip bilgisayar hem pahalı, hem de ilk öne sürdüğün unsurlara tamamen uymuyor... bilmiyorum.

Diziyi anlattın be seron. Bari spoiler verseydin, ben daha seyretmedim o diziyi.

Şaka yapıyorum, Doctor Who'yu takribi 4 jenerasyondur takip ediyorum(Hani doktor yaralandığı zaman fiziksel olarak değişiyor ya, hah, işte o! Kaçıncı sezondayız hatırlayamadım şimdi.)

seron

Alıntı yapılan: olc technics - 25 Ağustos 2016, 10:07:57Diziyi anlattın be seron. Bari spoiler verseydin, ben daha seyretmedim o diziyi.

Şaka yapıyorum, Doctor Who'yu takribi 4 jenerasyondur takip ediyorum(Hani doktor yaralandığı zaman fiziksel olarak değişiyor ya, hah, işte o! Kaçıncı sezondayız hatırlayamadım şimdi.)
seni Yamyamların bölgesine davet ediyorum. ;)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın