elektronik parçaların arasındaki iletişim?

Başlatan basımızaİcatCıkarma, 09 Mart 2016, 13:44:54

basımızaİcatCıkarma

selamünaleyküm

bu elektronik parçalar yani anakart diyek misal örnek bu parçalar(gpu,ram,hdd..vs.) arasındaki iletişimi nasıl saglıyorlar hem teknık hem yazılımsal olarak bu işe nerden başlamalıyım yada kendi arduino gibi bir kartı nasıl yapabılırım ..

ben kart almak ıstemıyorum iletişimi nasıl saglıyorlar onu anlamak ıstıyorum .bununla ılgılı orenebılıcegım bır kaynak belırtırsenız sagolun

Yusuf usta

işletim sistemi nedir sorusuna cevaben e-kitap arat ve oku.
DOS sistemi ile ile ilgili D&R'dan bir kaç kitap al oku.
her DOS kitabında bu iletişimle ilgili bölümler vardır ayrıntılarıyla.
HArun Bayram'ın da bu konuda kitabı var arat google'dan onu da oku. bilgisayarın ana kartı ve birimlerin iletişimi ve binary system hakkında bilgiler var.

gir idefix, kitapyurdu gibi sitelere yaz kitap çok.
konu uzun, teferruatlı. kitap okumayla olmaz sadece. bir bilenden de dinlemek, uygulamalı görmek gerekir.

çok sürmez üç dört yıla uzman olabiliyorsun, abartmayalım.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

basımızaİcatCıkarma

aslında ben yazılımcıyım ama konu o deil ben şunu merak ediyom misal

cpu diyelim bunu urettiler üretilen bu ürüne ilk program nasıl yazılıyıor onu merak ediyom

i3uz

bu soruya işlemciden başlamak dogru değil. çünkü kart yapmak için çok eskiye gitmen lazım.  cihazlar diyot transistör direnç ve kondansatörden vs. gibi programsal olmayan elemanlarla oluşmaktaydı. eski radyolar televizyonlara rastlamışsındır. lambalı ampullar diyot olmadan önce kullanıldı. sonra diyot çıktı ve diyotta yetersiz kaldı. ve iki diyottan bir transistör oluştu. sonra transistörlü radyolar dendi. adamlar git gide devreleri küçültmeye başladılar. sonra insanlar ses sistemini görüntü sistemini kamera sistemini aynı bir sisteminin içinde kullanmak istediler. buda çok büyük devrelerin oluşmasına sebep olacaktı. dedilerki biz bir grup devre elemanını toplayıp bir modul haline getirelim bunun adınada enteğre diyelim (tümleşik devre ) dediler bize ses entegresi lazım olursa bunu o cihaza takarız dediler. sonra bide görüntü entegresi hazırlayalım dediler sonra o bu şu derken 1-4 cu bacagı ses oldu 5den7 si görüntü oldu 7den...... derken işlemciler çıktı. İçinde bu moduller bulunan işlemciye dediler ki "audio on" dedik mi 1 inci bacakdan ses sinyali girsin 2 den çıksın dediler.  gibi hep bir süreç işledi. böylelikle bir işlemciyi kullanmadan önce datasheetine bakarız içinde ne var ne yaparsan ne verir. pic e birşeyler yazıyoruz ve o dediğimizi yapıyor. sonra bir işe hep ihtiyac duyuyoruz adamlar onu hazır programlanmış şekilde üretiyor. onu alıp başka şeye ek olarak kullanıyoruz. şuan sen hazır ürünler üzerinden gitmelisin buda sana ne lazımsa onu yaparak başlamalısın.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

basımızaİcatCıkarma

konuyu güzel anlatmısın sagol

ama diyelım cpu ve ram,hdd ben haberleştircem ben bunu nasıl hangı programla haberleştircem ?

i3uz

Dostum haberleştircem diyorsun ama şuanda teknolojinin son noktasındaki ürünler bunlar bir devre kartında toplayıp haberleştiremezsin sende biliyorsun bir ana kartın üzerindeki teknoloji nekadar yogun ve karmaşıktır. dolasıyla bir anakart üretmen imkansızdır. başlangıc noktan kullanıcagın malzemeyi çok iyi tanımalısın. bir şekilde bunları kolay ulaşılabilir hale sokmalısın mesela ben   olsam hdd yi usb formatı dönüştürüm o usbyi okumaya çalışırım usb algılayıcı entegreler var onların programlamasına bakarım bundan sonrası çok karmaşık inan bana 40tlye anakart al birleştir. sen yazılımcıyım diyorsun bu kart üretmekle ugraşmamalısın. çünkü firmalar bunları en uygun şekilde uyumlu anakart üretiyorlar.. Sen bu işin yazılım kısmındasin. Windows tek eldi bu sektörde...... aynı işlemci ram anakart hdd windowsta kasıyor. macde çok hızlı, linuxde dahada hızlı. bir arkadaşım işlemci frekanslarının bus işletişim hızlarını kurcalayarak yada onun gibi birşey çok hızlı bir şekilde mevcut sistemi daha iyi bir şekilde çalıştırmaya çalıştı güzel birşeylerde yaptı. plaka okuma sistemleri için hemen veri işlemesi gerekiyordu. sende bu şekilde  üzerinde oynamalısın..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Geçerken göz misafiri oldum.
Kimsenin hayallerini yıkmak ya da karamsar görünmek istemem ama bakınız ilk harddisk:
http://www.bilgiustam.com/dunyanin-ilk-hard-diski/
teeeeee kaç yılında yapılmış.
kaç ton.
kaç megabayt(MEGABAYT; gigabayt değil)

Şimdi "bunu Türkiyede yapalım" desek, tamamen yerli malzemeyle yapabilir miyiz?

sonra da dönüp tartıştığınız konuyu düşünün. ille ithal malzeme kullanacaksınız ki bu durumda tamamiyle dışardan hazır almaktan bir farkı kalmıyor.

Ama bu tür konuları konuşmak iyidir. Hayal kurmadan bir yere varılmaz. Başarılı kişililerin çoğu hayalcilerden oluşur.
Konunun sahibi arkadaşa başarılar; yanlış anlamasın ama dalga geçmiyorum, harbi başarılar. inşallah birşeyler çıkar ortaya bakarsın.

basımızaİcatCıkarma

seron sagol bilgiler için ama kardeş konuyu yanlış anlamışın ben 0 dan bir ürün üretmek istemiyom saten ortada olan parçaları iletişim kurmada yani şöyle düşün cpu+ram diyelim bunu ikisini bir anakartın üzerine hazır takıp İLETİŞİM kurdurmak yerine bu iletişimi kurma aşaması nedir ben onu istiyom ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: basımızaİcatCıkarma - 12 Mart 2016, 01:25:22seron sagol bilgiler için ama kardeş konuyu yanlış anlamışın ben 0 dan bir ürün üretmek istemiyom saten ortada olan parçaları iletişim kurmada yani şöyle düşün cpu+ram diyelim bunu ikisini bir anakartın üzerine hazır takıp İLETİŞİM kurdurmak yerine bu iletişimi kurma aşaması nedir ben onu istiyom ;)
Makina dili>Assembler>herhangi bir yazılım dili (Örnek basic)
Öğrenirsen bu söylediklerini yapabilirsin.
Ön link.
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87evirici_diller
Şu PDF de işe yarayacaktır.
http://web.karabuk.edu.tr/emelkocak/indir/MTM305/Assembly%20Dili.pdf

seron

Siz, bir bilgisayar (ya da bilgisayar türevi bir aygıt) nasıl çalışıyor, onu merak ediyorsunuz.

Şunu düşünün: milyonlarca; hatta milyarlarca transistörden oluşan bir işlemci var. bir de milyarlarca transistörden oluşan RAM vb aygıt var. Bu transistörleri uygun şekilde aç-kapat (iletimde-yalıtımda(1-0)) yapacak anahtarlar gerekiyor ve elle bu milyarlarca anahtarı açıp kapatmak zor olduğu için makine dili kullanıyoruz. biz makine dili ile bu komutları gömülü olarak yazıp çipin içine gömüyoruz, o da yapıyor.

peki nasıl yapılıyor?

İşte orasını "sıyırık" kişiler yapıyor. abartmıyorum; bilgisayar ve elektronik konusunda iyi konumda olmak yetmiyor, resmen sıyırık olmak gerekiyor. Bu işi bilenler, genellikle intell'de AMD'de yüksek ücretlerle çalışıyorlar. Yani bunu kendi çabanızla anlamanız için,
1-Mr_YAMYAM'ın dediklerini anlamaya çalışın.
2-Basit bir bilgisayar türevinden başlayın. Comodor64-Amiga bilgisayarları duymuşsunuzdur. veya daha basiti Z88 gibisinden bilgisayarlar vardır. araştırın, ne demek istediğimizi anlarsınız.

O kadar zor ki, .... daha da birşey demiyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 12 Mart 2016, 16:48:41Siz, bir bilgisayar (ya da bilgisayar türevi bir aygıt) nasıl çalışıyor, onu merak ediyorsunuz.

Şunu düşünün: milyonlarca; hatta milyarlarca transistörden oluşan bir işlemci var. bir de milyarlarca transistörden oluşan RAM vb aygıt var. Bu transistörleri uygun şekilde aç-kapat (iletimde-yalıtımda(1-0)) yapacak anahtarlar gerekiyor ve elle bu milyarlarca anahtarı açıp kapatmak zor olduğu için makine dili kullanıyoruz. biz makine dili ile bu komutları gömülü olarak yazıp çipin içine gömüyoruz, o da yapıyor.

peki nasıl yapılıyor?

İşte orasını "sıyırık" kişiler yapıyor. abartmıyorum;
Öyle değil şavalak şaban :D
Milyarlarca transistörün her birisi birer anahtar olarak düşünülebilir. Bu transistörlere belli bir frekansta darbeli gerilim verilirse (CLOCK) bu transistörlerin bazılar iletime geçecek bazıları ise yalıtımda kalacaktır.
Haliyle CLOCK sinyalleri ile birlikte (SENKRONİZE) DATA bilgileri de verilmelidir ki transistörler belli bir işi yapabilsinler.
İşte bu datalara (Kabaca komutlar) veya yönergeler denilmektedir.
Bunu anlayabilmenin ilk yolu ikili sistemleri öğrenmekten geçer.
İkili sistemlerden en basit soruyu sorayım da biraz kafa yorun.
Bir bit, bir bit daha kaç yapar.
Tüm olasılıklarla (Onluk ve 16 lık sistemlere göre) cevaplayınız.

basımızaİcatCıkarma

>:( kardelşlerim siz beni yanlış anladınız en diyomki yaw ardünio gibi bir kendi devre kartımı tasarlamak istiyom ama mikrodenetleyici degilde bir mikroişlemci kullancam kısacası "MİNİ BİR BİLGİSAYAR " yapmayı planlıyom yani =rasperr pi gibi anladınız mı yani ben bu cpu,ram,hdd vb.. gibi aygıtların arasındaki iletişimi "İLK " NASIL  kurabilirim ...

yada tamam onuda geçtim mesela bir mikroişlemci ile 1 led yakma uygulamasını düşünün bunu programlayıp nasıl cpunun içine kodları atarım ama bir "ÜRETİLMİŞ BİR ANAKART DEGİLDE(ARDUİNO,RASPERR Pİ GİBİ)" degilde ""KENDİ"" ÜRETTİGİM kartın üzerinde iletişim kurdurma olayını istiyom.. bu kadar siz bana anlattıklarınızı biliyom saten ben yazılım bolumu okuyom 4 sınıf ama elektrik-elektronik okumadıgım için donanım ile yazılımın bir "KART" üzerindeki olayını anlamaya ve çalıştırmaya çalışıyom

serkan_48

Dostum olayı direk pc bileşenlerinden girme. Ben seni anlıyorum telafuzda sorun yasıyorsun.

Öncelikle kendine bir işlemci seç şimdiki yeni model işlemciler ARM CORTEX İŞLEMCİLER. Nedir nasıl çalışır işlemciyi oğrenirsen daha kolay yol alabilirsin.

Bu akıllı cep telefonlarında biliyorsunuz ram hafıza v.s. Var arm işlemciler kullanılıyor.  Micro c ilede bu işlemcilere program yazılıyor ancak program yazabilmek için işlemciyi iyi tanımak lazım.

mcan

öncelikle yolun baya uzun. sen en iyisi pic üzerine çalış. LCD ekrana yazı yazdır sayı saydır. lcd ile pic nasıl haberleşiyorsa  bilgisayardaki parçalar adrino daki parçalarda aynı sekilde. 0 ile +5 volt ( 0 yada 1 , var ya da yok) sinyallerle haberlerşiyor

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın