Basit Fm verici jack takma

Başlatan ismailke, 06 Mart 2016, 10:24:05

ismailke

Merhaba üstadlar,
https://320volt.com/88-108-mhz-basit-fm-verici-devresi/
buradaki devreyi yaptım, resimlerini ve alışma videosunu yollayacağım.
Ancak sormak istediklerim var;
Öncelikle devre üzerindeki mikrofon yerine jack girişi yapmak istiyorum nasıl bir eklenti yapmam lazım. mikrofonu söküp direk jack girişini taksam olurmu yada herhangi bir elemanmı eklemem lazım.

Devreyi delikli perkitans üzerine yaptım frekansı yakaladımmı süper evin içinde 0 cızırtı, dışarıda evin penceresinden 100 mt geçiyor ancak anten kablosunu hafif oynatınca biraz frekans kayması oluyor. Örneğin 92.5 den 92.8 e çıkıyor. Sanırım baskı devre üzerine olmadığından ama size sormak istiyorum yinede.
Besleme gerilimi 9 volt diyor. 9 Voltluk pil ile ile çalıştırıyorum ama 5 volt 1 A lık güçveren power bank ile uğultulu çalışıyor, volt düşüklüğündenmidir.
Son olarak 9 volt 1 A versem zararı olurmu :d

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Adnancoskun

Eğer Jack dan teyp, mp3 vs gireceksen, girişe seri bir direnç kullanman gerekir.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

serkan_48

Girise soket takmaktaki amaciniz harici ses baglantisi ise gitise potansiyometre takmalisiniz seri direncte eklemek gerekebilir.

Powerbanktaki ugultu voltaj donustururken kullandigi anahtarlamali voltaj donusumu nedeniyle ugultu sorunu yasiyorsunuz.

Pil kullanmaniz yada iyi reguleli adaptor kullanmanizi oneririm.

ismailke

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Mart 2016, 12:06:30Eğer Jack dan teyp, mp3 vs gireceksen, girişe seri bir direnç kullanman gerekir.
Seri direnç derken kaç adet ve nasıl bağlamalıyım, bir şema ile gösterebiirseniz :D

Adnancoskun

mikrofon yazan yerin üst kısmına , yani transistörün beyzine denk gelen yere, 47 k taksan yeterli,
ses az geliyor dersen direnç değerini azaltabilirsin, ses yüksek geldi, gürültü oluştu dersen direnç değerini yükseltebilirsin.

Bu arada yukarıdaki R1 direncini de yerinden sökmeniz lazım, eğer mp3, pc vs bağlayacaksanız.
0 direnç elektret mikrofonun beslemesi içindir, eğer mikrofon kullanmayacaksanız o dirence gerek yok, yeri boş kalsın...

Aslında en güzeli girişe potansiyometre bağlamak ama, yer kaplar.

ismailke

Resim ekledim hocam, sanırım bu şekilde olacak değilmi ?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ismailke - 06 Mart 2016, 18:20:30Resim ekledim hocam, sanırım bu şekilde olacak değilmi ?

Yanlış olmuş
Söktüğün   direncin yeri boş kalacak
Sen + ya bağlamışsın

Adnancoskun

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın