pcbway

ldr ve ndr

Başlatan korayy06, 03 Mart 2016, 16:40:26

korayy06

öncelikle iyi günler kardeşimin projesi olarak gece kendiliğinden inen ve gündüz kendiliğinden yukarı kalkan perde yapmak istiyorum ama ldr ve ndr yi aynı devrede kullanabilirmiyim yoksa ikisini ayrı devrede yapıp motora bağlayabilirmiyim ?

serkan_48

NDR nedir?

Evet ldr ile bir devre yapabilirsiniz. Ldr ile ışık şiddetini ölçüp bir röleyi tetikler ve perde motoruna hareket verebilirsiniz.

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

yolcu27

ldr ile sadece röleyi tetiklemek yetmez. siz kullandığınız motorun kaç saniye çalışarak perdeyi yukarı çekebildiğini hesaplayın. sabah gün ışığı ile ldr 555 timer entegresini tetiklesin sizde 555 in monostable şemasından faydalanarak istediğiniz zamanı hesaplayarak ona göre direnç ve kondansatör kullanırsınız. bu şekilde motor 15sn sonra durur mesela.  ama akşam kararınca yön değiştirip dönmesi nasıl yapılır bir fikrim yok

Adnancoskun

Bence motor olarak step motor kullanın,
Başlama ve bitiş için limit switch veya sensor kullanmak gerek
Bence eğer bilginiz varsa pic kullanın
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

korayy06

Fikirleriniz için teşekkür ederim. Ndr karanlık sensörü değilmiydi ismini yanlış hatırlıyorum sanırım bu devreyi büyük ihtimalle pic ile yapıcaz ama kafa karıştıran bölüm gece gündüz döngüsü yani hem ışığı hemde karanlığı algılaması ve motorun perdeyi indirdikten ve kaldırdıktan sonra durması sanırım role ile yapılabilinir

Adnancoskun

04 Mart 2016, 10:20:04 #6 Son düzenlenme: 04 Mart 2016, 10:22:02 Adnancoskun
karanlığı algılamasına gerek yok,
ışığı algılarsa  durum   1
karanlık olursa durum 0

Motorun limitlerde durması için , perdenin inmesini istediğiniz son nokta ile, çıkmasını istediğiniz son noktaya limit switch konulabilir, reed anahtar konulabilir, halleffect sensor konulabilir, MES konulabilir,,,, daha bir yığın sensor var :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.