Ana içeriğe git
pcbway
Konu: ldr ve ndr (251 Kez okunmuş)

ldr ve ndr

öncelikle iyi günler kardeşimin projesi olarak gece kendiliğinden inen ve gündüz kendiliğinden yukarı kalkan perde yapmak istiyorum ama ldr ve ndr yi aynı devrede kullanabilirmiyim yoksa ikisini ayrı devrede yapıp motora bağlayabilirmiyim ?

Ynt: ldr ve ndr

Yanıt #1
NDR nedir?

Evet ldr ile bir devre yapabilirsiniz. Ldr ile ışık şiddetini ölçüp bir röleyi tetikler ve perde motoruna hareket verebilirsiniz.

Ynt: ldr ve ndr

Yanıt #2
NDR?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Ynt: ldr ve ndr

Yanıt #3
ldr ile sadece röleyi tetiklemek yetmez. siz kullandığınız motorun kaç saniye çalışarak perdeyi yukarı çekebildiğini hesaplayın. sabah gün ışığı ile ldr 555 timer entegresini tetiklesin sizde 555 in monostable şemasından faydalanarak istediğiniz zamanı hesaplayarak ona göre direnç ve kondansatör kullanırsınız. bu şekilde motor 15sn sonra durur mesela.  ama akşam kararınca yön değiştirip dönmesi nasıl yapılır bir fikrim yok

Ynt: ldr ve ndr

Yanıt #4
Bence motor olarak step motor kullanın,
Başlama ve bitiş için limit switch veya sensor kullanmak gerek
Bence eğer bilginiz varsa pic kullanın
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Ynt: ldr ve ndr

Yanıt #5
Fikirleriniz için teşekkür ederim. Ndr karanlık sensörü değilmiydi ismini yanlış hatırlıyorum sanırım bu devreyi büyük ihtimalle pic ile yapıcaz ama kafa karıştıran bölüm gece gündüz döngüsü yani hem ışığı hemde karanlığı algılaması ve motorun perdeyi indirdikten ve kaldırdıktan sonra durması sanırım role ile yapılabilinir

Ynt: ldr ve ndr

Yanıt #6
karanlığı algılamasına gerek yok,
ışığı algılarsa  durum   1
karanlık olursa durum 0

Motorun limitlerde durması için , perdenin inmesini istediğiniz son nokta ile, çıkmasını istediğiniz son noktaya limit switch konulabilir, reed anahtar konulabilir, halleffect sensor konulabilir, MES konulabilir,,,, daha bir yığın sensor var :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.