Bas anfimin troid nüve ısınma sorunu

Başlatan oktay, 25 Şubat 2016, 02:00:42

oktay

Anfiyi 3 yıl önce falan aldım az bişey dinledim ve içini daha güçlü hale getirmek için başladım işe içinde ne varsa güçlendirdim (Trafo 50x30x20 ölçülerine gri ) trafoyu tekrar sardım ilk sargıları primer 0,70 telden 12 adet 2x4 tur sekonder 0,55 telden 5 adet 2x17 turdu bana sekonder çok ince geldi zaten nüve üzerine bazı bölgelerinde yanık rengi yapmıştı, yeni sargılarım primer 1 lik telden 10 adet 2x4 tur sekonder 1 lik telden 4 adet 2x20 tur yaptım çıkış voltajını artırdım ayarlamaları yaptım peak voltajı önlemek için 4.7 K direnci 5.1 K yaptım. Anfi yüksüz boşta 13V ta 55+55 110V dc veriyor yükler bağladıkça voltaj düşüyor ve trafoda ısınma artıyor çok yüklenince yanacak gibi yük olarak ütü ocak ufo ve 2. bir ütü kullandım aküler biraz zayıf kalıyor ilave olarak 220/12 750W lık bir trafoyu da bağlıyorum test sonuçları akü 12.8V çekilen akım 28A  yük ütü 220/1800 W voltaj 98.5V, 2. yükü bağlayınca 12.5V 48.5A  220/1500W ocak voltaj 89V  3. yükte 12.3V 70A  220/1800W 2. ütü voltaj 80V  4. yükü kısa süre taktım 11.9V 89A  1800W ufo ile 72.4 V oldu. Ama trafo çok ısındı sorun sarım da olabilir mi? 12V girişteki 25V2200mf 4 adet kondansatörler yükte baya ısınıyor sebeb nedendir? 

kifvet

@oktay
Kardeşim büyük ihtimalle sorun toroid trafonda.o ferrit trafonun bi gücü var eğer ondan daha fazla güç istersen doyuma gider ve trafo ısınır.trafoyu da güçlendirmek olayı çözer diye düşünüyorum.

i3uz

bobin çaplarınla oynadığın için sonucda bir voltaj üretiyorsun trafo yetişemiyor elektrik üretimine, ona nefes aldırmak için kapasitör degerlerini artırmalısın. onuda şu şekil anlayabilirsin 12v baglantını keser kesmez anfi sessize geçiyormu? yoksa 1-2 sanıye çalışıyormu? çalışmıyorsa kapasitörler degerlerini arttır. tabi bu tamamen işini çözmez çünkü sen cihazı normal şartlarda çalıştırmıyorsun. ama birazdaha nefes aldırır. 
 Ama yanlış hatirlamıyorsan anfide simetrik çalışan birşeydaha vardı onun voltajını waatlı dirençlerle düşürmüşlerdi. onun voltaj degerlerini nasıl yaptın? 4 sene once ugraşmıştım bu devreyle.. bobin hep sıkıntı çıkardı. sen tel capını 1 e 1 yapmışın buda sıkıntı. en az 1,3tele 1 kullanman lazım nüve değiştirmeliydin. sonuçda sarımları artırdıgın için çap yeterli gelmiyor. diyotların amperi kaç ampermiş. belki oda yetmiyordur ama anfi çok iyi orjinal degeride iyiymiş.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

serkan_48

Yük bağladım diyorsunuz bu yükü nasıl ve nereye bağlantı yapıyorsunuz acaba?

oktay

Merhaba benim elektronik bilgim temel düzeyde 93 end mes elektrik mezunuyum. Anfide 12 rem ucunu ayırınca ses hemen kesiliyor 4.7K lık direnç yerine 5.1K taktım o çabuk bitiyor olabilir önceden 63v 2x2200mf kondansatör vardı şimdi 71v 10000mf var. 15V kısmını diyorsan 390 ohm yerine 470 ohm taktım zaten bd 139 140 la yapılmış bir kısım var 15v yerinde, tel çapını toplam kesit alana göre yapmaya çalıştım önceki sargıda primer 4.6 mm2 iken yenisinde 7.85 mm2 sekonder 1.18 den 3.14 mm2 ye yükselttim, daha önce anfi bir tamir görmüş o zaman böyle yapılmış sanırım. diyotlar fmu 22 ler vardı mur1660ct ve fen 16ct var. yükü direk büyük kondansatör uçlarından 4 lü grup prize alıyorum 

toyer

trafo sarmak başlı başına bir uzmanlık işi. anfininde kalbi. ve her trafonun bir güç değeri var. daha cok akım cekerseniz , daha cok akı akar, buda ferrit nüvede magnetic kayıpları artırır, bu kayıplarda ısı olarak karşınıza çıkar.

kondansatörlerinde belli bir akım salınım değeri vardır. ripple current.  çektiğiniz akım artıkça ripple current de artar. dolayısıyla kondansatörlerinizde ısınır.

bunun için kondansatörleri artırmalı ve yeriniz varsa  paralel kullanabilirsiniz. 2000 uF yerine mesela 2 tane 1000 uF lik gibi.
trafo üzerinde telleri kalın kullanmanız , kablo kayıplarını azaltır(kablo ısınması azalır), ancak bastada bahsettiğim gibi nüve kayıplarını etkilemez. güç artıkça nüve boyutunun büyümesi de lazım.

oktay

Bu ısınma sanırım sekonder sargıda oluyor hafta sonu temassız lazer ısı ölçer gelecek o zaman her iki teli ve nüveyi tam anlamıyla ölçeceğim,  2 gün önce forumda kemal88 arkadaşımızın nüve ve sarımları ile ilgili paylaşımını okudum anladığım kadarıyla orda bir link te nüvelerin özellikleri verilmiş  49.1x31.8x19.05 lik nüve için 20khz de 900W 50 de1500W 100 de 2000W 200 de 3900W verilmiş 50x30x20 benim nüveye yakın ölçüler tabi kalite farkı mutlaka vardır. Kondansatörler 25v2200 lük 4 tane ve yer yok gibi 12 girişe bu büyük kapasitörlerden taksak olur mu, bu arada  anfi craft 750.1
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=2W51[/img]

toyer

kemal88 arkadaş smpsler konusunda oldukça bilgilidir. 
nüvenizin diş capı i iç capı ve genişliği ne kadar?

nüvenin ısınmasına diğer bir sebepte osilasyonlardır. (kaçak akıdan dolayı oluşan osilasyonlar) buda trafo sarımıyla alakalı. (iyi kötü sarılmasıyla

oktay

50mm 30mm 20mm ölçülerinde dış iç genişlik sargıları da gayet sıkı sardım, bide bu nüve nin frekansı kaç olur 6 nolu ayaktaki direnç kahve gri turuncu 18 K 5nolu ayaktaki kondansatör üzerinde 102J 1nf  yazıyor

toyer

toyer

trafo push  ise 28 khz civarı frekans. full bridge ise 56khz

Flatron

Alıntı yapılan: toyer - 27 Şubat 2016, 12:49:59trafo push  ise 28 khz civarı frekans. full bridge ise 56khz
Push Pull için 27,7 Khz oluyor yani doğru hesap
Full Bridge de 2R yerine R alınıyor sanırım

http://kaizerpowerelectronics.dk/high-voltage/tl494-flyback-driver/

oktay

Isı değerlerini ölçtüm sekonder sargı daha fazla ısınıyor. anfiyi hoparlöre  bağladım ve yüklendim akü 12.2v çıkış voltajı 90v oldu hoparlöre de 41 42 volt çıkış ölçtüm. Bu da tl 494 entegresinin kısmı nasıl bir bağlantılı kullanılmış bilmiyorum ama bu kısıma giren bir anfi çıkış voltajı var 
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=K3RS[/img]

birgitay

Kullanılan Nüve imalat hatasıda olabilir belki. Çünkü bu Nüveler bazıları frekans aralığı çok düşükte olabilir  , çok yüksekte. Ya imalattan dolayı böyle sorun var yada , sargılar mutlaka nüveye sıkıca yapışmalı. .. Birde Trafonun yönlerini söküp sardıysan mutlaka ondan yapacaktır. Trafo işi Smps'nin en önemli parçalarından titizlik gösterilmesi gereken  malzemesidir.

oktay

Trafoyu nasıl sökdüysem öyle sardım ve sararken iş eldiveni kullandım ellerim ağrıdı yani çok sıkı sardım. bu smps push mu full mi nedir? Yeni 60w lık  havya spariş ettim gelsin tarfoyu sökecem sekonderi biraz daha kalınlaştıracağım bakalım sonuç ne olacak   

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın