selamlar. yeni üyeyim. power led akım sınırlama devresi gerekli

Başlatan cancan, 19 Şubat 2016, 23:46:21

cancan

herkese selamlar. ben elektrik bölümü okudum lisede fakat doğru düzgün bir eğitim alamamış olmamıza da bağlı olarak pek iyi bir bilgim yok temel ve uygulama dışında.
soruma geçersek;
ben bir motosiklet için led far yapmaya çalışıyorum küçük lensler kullanarak
3w 700mA x15 led kullanmayı planlıyorum. 10 adet ledi kısalarda, 5 adedi ise uzunlarda kullanacağım. ihtiyacım olan şey 3w x10 ve 3w x5 power led sürücü devresi (ayriyeten 3x3w de lazım olabilir).
güç kaynağım 12v DC ve 15 ledi de yaktığımda akım 4.3A geçmemeli. malum halojen ampul 12v 55w.
aylardır karaköyde sürünüyorum sitelerde araştırıyorum ama 3x3w sürücü devresi bile bulamadım. eğer bulabilsem 3'lü gruplar halinde de yapacaktım fakat o da yok piyasada maalesef. derdime bir çare arıyorum üstatlar. var mı bana yardımcı olabilecek? devre elemanları ve şeması olsa hangi elemanları kullanacağımı bilsem kendimde devreyi yapacağım (hazırı olsa tadından yenmez) ama bir türlü bulamadım. siz değerli ve tecrübeli kişilerin yardımlarını bekliyorum

gevv

merhaba,

dc kaynak hazırsa  basit bir devre ile çözebilirsiniz

https://320volt.com/1w-350ma-power-led-surucu-devresi-mosfet/

akımı yükseltmek için r2 3w olsun  direnc değerini  yarı yarıya düşürün  amper metre ile ölçümde yapabilirsiniz

ekte bulunan devrede benzer sadece kullanılan mosfet n-kanal piyasada bolca var (r1 100k)

daha detaylı bilgi

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=BFNL[/img]
http://www.pcbheaven.com/userpages/LED_driving_and_controlling_methods/?topic=worklog&p=3 

Alıntı YapThe calculations for this circuit are very simple. To choose an RS resistor you only need to solve this formula:

RS = 0.7 / If_LED

The Voltage portion of the previous formula is always 0.7 Volts. This value is derived from the transistor's VBE contact.
Like before, the power dissipation on the MOSFET is calculate by the voltage across the Drain-Source multiplied with the current. The voltage across the MOSFET is calculated with this formula:

VM = VDD - Vf_LED - VRS

The voltage drop across the sensing resistor is always 0.7, because the BJT transistor will not let the voltage drop to go higher than the VBE. Therefore, we can simplify the above formula to:

VM = VDD - Vf_LED - 0.7

The power dissipation on the MOSFET is:

PT = VM x If_LED

A few words about the Gate resistor RG. Since MOSFETS are voltage components (unlike BJT transistors that are current components), this resistor is not very important to have an exact value. Make sure that it is big enough not to damage the transistor, but it is not too big. Roughly, the resistor can be calculated to provide about 0.8 to 1 mA of current.

An Example
Let's see a simple example. We will drive an LED with 30mA. The supply voltage is 12 volts. We start with the sense resistor. Since we need 30mA, we simply apply the numbers to the formula:

RS = 0.7 / If_LEF = 0.7 / 0.03 => RS = 23.3 Ohms

As for the Gate resistor, i will use a 10K resistor. The current will be 12/10000=1.2mA, but as i said this value is not critical. Just keep it low. For the power dissipation, we need to know the voltage drop of the LED for the specific current. Since i do not have the manufacturer's datasheet for this LED, i can only measure it with the voltmeter. It is 3.2 Volts. So we can now calculate the voltage across the MOSFET:

VM = VDD - Vf_LED - 0.7 = 12-3.2 - 0.7 => VM = 8.1 Volts

The power dissipation is:

PT = VM x If_LED = 8.1 x 0.03 = 243 mW

cancan

selamlar. öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. verdiğiniz devre 1w power led için midir? bana 3w 700mA x10 adet ve x5 adet led sürebileceğim bir devre yapımı mümkün müdür?

pwm.c

power ledler için hazır sürücüler mevcut bunları birşekilde bulursun ama 3w ledleri çok iyi soğutman gerekiyor. okadar büyük soğutucu bağlayacak yerin vermı?
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

cancan

12 cm çapında yuvarlak bir pcb veya benzeri bir şeyin üzerine 15 adet 3w led koyup arkaya da ayı büyüklükte 5cm uzunlukta yuvarlak soğutucu ve üzerine fan koymayı planlıyorum yeterli olur mu bilmiyorum

stk4221

Ustadim aleminyum pcbler var  2 paralel  calisiyor. Bi kolda 3 led bi kolda 4 led olmasi lazim  power ledler cok isinir epoxsi pcb ile verim alamassiniz. Ya akimi dusureceksiniz yada mutlak aleminyum yapacaksiniz. Ben bu yola bas koydum ya istiklal ya ölum diyorsan . Is gormeyen bi swich mod trafonun uygun yerinden den  aleminyum kesilir ihtiyac kadar, sonra bakir serid yol alinir eleminyumun uzerine hesaba gore router yapilir. Sonra lehimlenecek yer ler gresslenir geri kalan yerler boyanir takribi led araliklar 2cm  gibi merceklenirse tadindan yenmez
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

mcan

ledlerin bir tanesi ne kadar akım çekiyor kaç volt ayrıntılı olarak yazar mısın sürücüsüz halledilebilir belki.
beyaz ledleri 4lü seri şeklinde 12volt ta çalışabilir ama motor sarj a geçtiğinde 14 volt olursa patlayabilir.
normal boncuk ledleri 3 seri ve 220 ohm(4/1w) direnc ile 12voltta sorunsuz çalışıyor. sende yarım watt direnç ile yapabilisin..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın