inverter yapımı hk.

Başlatan t.t, 11 Şubat 2016, 21:32:28

t.t

Merhabalar 555 ile 12vol dc den 220 ac ye 3000 watt lık bir invertere ihtiyacım var bunun için 2x12 den 220 ye trafo sardırabilirim piyasadan aldığım bütün invertörler bozuluyor mosfeti yanıyor sigortası atıyor patlıyor en son kendim yapıyım dedim primer uçları besleyecek mosfetler nasıl bişey olmalı veya paralel transistör gruplu mu yapsam bunu kullanma amacım elektrikler kestiğinde 0.75 kw trifaz motor var onun durmaması gerekiyor 0.75 kw motorun motor sürücüsü monofaz, sürücünün  yükseltilmiş kare dalga ile çalışacağını düşünüyorum sizin görüşleriniz nelerdir iyi akşamlar.

toyer

12 volt dcden 3000 watt hiç mantıklı ve verimli değil . 24- veya 48 volt dc den daha uygun olur.
24 veya 48 den çalışan inverterleri denediniz mi?

Adnancoskun

Hem sizin yapacağınız inverterin çıkışı karedalga
Siz 3 faz motoru nasıl süreceksiniz?

Karedalgada cosθ ne olacak?
Yani sinüs dalga gerekmez mi ?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

toyer

motoru motor sürücü sürüyor abi sanırım. o motor sürücüye enerji vermek istiyor

Adnancoskun

Alıntı yapılan: toyer - 12 Şubat 2016, 00:08:28motoru motor sürücü sürüyor abi sanırım. o motor sürücüye enerji vermek istiyor
Anladım, o vakit dc 310 volt yeter
Ama bunu 12 volt ile değilde en az 60 volt ile yapsa daha verimli olur.

t.t

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 12 Şubat 2016, 01:18:27Anladım, o vakit dc 310 volt yeter
Ama bunu 12 volt ile değilde en az 60 volt ile yapsa daha verimli olur.

elimde 12v 200ah akü olmasa idi şayet 3 adet 24v aküyü serileyerek yapabilirdim ama akü daha yeni :) şayet .0.75 kw motor sürücüsü motorun kalkış anında çekeceği 10 katı akımı içindeki kondansatörler yardımı ile kaldırıp trafonun primerleri önündeki yarıiletkenlere zarar vereceğini düşünmüyorum sorun şuki trafonun önüne koyacağımız 250-300 amper geçirecek yarıiletkenler :) ne olacak

Adnancoskun

Alıntı yapılan: t.t - 12 Şubat 2016, 11:14:29elimde 12v 200ah akü olmasa idi şayet 3 adet 24v aküyü serileyerek yapabilirdim ama akü daha yeni :) şayet .0.75 kw motor sürücüsü motorun kalkış anında çekeceği 10 katı akımı içindeki kondansatörler yardımı ile kaldırıp trafonun primerleri önündeki yarıiletkenlere zarar vereceğini düşünmüyorum sorun şuki trafonun önüne koyacağımız 250-300 amper geçirecek yarıiletkenler :) ne olacak

motoru inverter tipi sürücü ile mi sürüyorsunuz?

t.t

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 12 Şubat 2016, 12:20:08
Motor sürücü altivar18 telemekanik 1 faz giriş 3 faz çıkış 0-600hz arası frekans ayarlı

Adnancoskun

o vakit siz çıkışı 310 volt olan bir dc/dc çevirici yaparsanız işiniz hallolur

t.t

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 12 Şubat 2016, 18:00:59o vakit siz çıkışı 310 volt olan bir dc/dc çevirici yaparsanız işiniz hallolur
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 12 Şubat 2016, 18:00:59o vakit siz çıkışı 310 volt olan bir dc/dc çevirici yaparsanız işiniz hallolur
12 adet 24 volt aküyü seri bağlasak çalışırmı direk dc gerilim ile invertörün mikrodenetleyicisinin çalışması için invertörde trafo vardır bence 220 ye 5 volt civarı veya 12 içinde 12 voltluk 2 adet röle var invertör klavuzunda dc besleme belirtilmemiş

Adnancoskun

inverter driverın içinde 12 volt ve 5 volt için smps devresi vardır,
 eğer driverın içini açabiliyorsanız , içinde normal trafo var mı?
bir de kondansatörle gerilim düşürülmüş mü?

t.t

Ya
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 12 Şubat 2016, 19:13:54inverter driverın içinde 12 volt ve 5 volt için smps devresi vardır,

Yani dc 310 pals vererek çalıştırırız hocam negatif akternansla işimiz yok

Adnancoskun

şöyle söyleyeyim
mesela TV 220 volt ac ile çalışır
ama daha 220 volt tv ye girdiği anda dc ye cevrilir

eğer elinizde 300 volt dc varsa, tv fisine bağlayın bakın, çalışıyormu? çalışmıyor mu,

dediğim gibi, driver'ın içine bir bakı ver, 12 volt ve 5 volt için trafolu bir besleme mi? kutupsuz kondansatörle yapılmış bir besleme mi? yoksa SMPS mi var?

toyer

toyer

12 voltluk rölleler smps aktif oldugunda çekiyordur. girişi köprü diyotlar üzerinden direk olarak kapasitorlere verir. ama bunu yapmadan önce kapasitörleri 20-30 ohm gibi bir direnç üzerinden sarj eder. sonra smps calısır. sonra role ceker. bu rölede girişi direk köprü diyotlara baglayıp direnci aradan cıkarır.  bunun sebebide ilk basta sürücü içindeki kapasitörler cok fazla akım cekmesin diyedir. çok büyük olasılıkla dediğim sekilde calısır motor sürücü. diğer rolede sürücü kontrol devresine elektrik verir. yine smpsin çalışmasını bekler. smps calısır sistem oturur sonra motor sürücü kontrol kısmına elektrik gider.

ama bahsettiğim direnc hangi diyot üzerinden gidiyorsa kapasitöre doğru dc artı beslemeyi ordan vermeniz lazım. diğer şekilde kapasitör dolmaz, smps calısıp butun köprü diyotları aktif edemez. (bu kısıma çizip bakmam lazım ama ilk görüşüm bu yönde)

t.t

sürücüyü şebeke gerilmini dc yaparak bi çalıştırayım bide 470uf kondansatör ile 315 e fixliyim bakalım invertör ne diyecek :) yarın bidiririm

t.t

ADNAN HOCAM ALLAH RAZI OLSUN :)
 direk dc ile işi çözüyormuşuz 23 adet 12volt 7ah aküyü seri bağladık mı olay 230 dolara çözülüyor invertere trafoya gerek yok smps çıktı sürücü ceyran eden diğer sorunumuz o kadar aküyü seri şarj etsek direk şebekeden köprü diyot köprü diyotun önüne akım sınırlamak için22 uf kutupsuz kondansatör ile 700ma akım sınırlamalı şarj aleti yapmış oluruz heralde

Adnancoskun

Alıntı yapılan: t.t - 13 Şubat 2016, 13:41:56ADNAN HOCAM ALLAH RAZI OLSUN :)
 direk dc ile işi çözüyormuşuz 23 adet 12volt 7ah aküyü seri bağladık mı olay 230 dolara çözülüyor invertere trafoya gerek yok smps çıktı sürücü ceyran eden diğer sorunumuz o kadar aküyü seri şarj etsek direk şebekeden köprü diyot köprü diyotun önüne akım sınırlamak için22 uf kutupsuz kondansatör ile 700ma akım sınırlamalı şarj aleti yapmış oluruz heralde
Senden de Allah razı olsun
:-)
:-)

t.t

hocam 23 aküyü seri bağladım invertörü çalıştırdım akü şarjı için resimdeki gibi devre yaptım akımı sınırlamak için ki iyi sınırladı 10mA anca geçiyor kondansatörü kaldırıp yerine lm338 ile akımı sınırlasak verim alabilir miyiz acaba

Adnancoskun

23 tane aküyü bu şekilde mi şarj etmeyi düşündün?    ;)  :)  :))

t.t

evet hocam :) en basit bu geldi nasıl yapalım tane tanemi :)

Adnancoskun

hepsi birden şarj olabilir tabi ki, ama böyle değil...   :)

en azından şöyle yapabilirsin,

220 volt'u yarımdalga doğrult, devreye de seri bir lamba bağla, 23 tane aküyü de seri bağla, akü grubunun + ,- uçlarını yaptığın yarımdalga doğrultmaya bağla, şarj olsun,
Tabi burada dikkat edilmesi gerekenler
1- aküler sisteme bağlı olmamalı
2- yüksek gerilim ile çalışırken dikkatli olmalısın

t.t

hocam anlamadığım yer lamba derken devreye neden seri lamba bağlıyoruz yarım dalgayı tam yapsak 2 kat hızlı şarj etmez miyiz bide lamba ?? :)) direnç olsa watlı şimdi duy ampul falan görseli bozar

Adnancoskun

devreye seri bağlı lambalar , emniyet içindir...
zaten normal şarjı gördükten sonra direnç bağlanır, şarj kesici devre yapılır

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın