pcbway

pioneer vsx 407 amfim voltaj kaçırıyor.

Başlatan secretli, 11 Şubat 2016, 16:43:09

secretli

arkadaşlar amfimde birden dip ses sorunu oldu baktım voltaj kaçırıyor ve çok fazla ısınıyor. tamirciye götürdüm çıkışlar bozuk dedi güvenemedim yardım ederseniz sevinirim.

kifvet

amfiye ait görüntü şema veya buna benzer herhangi bir veri paylaşırsanız yardımcı olmamız daha kolay olacaktır.

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

secretli

Çıkışlardan -10 volt alıyorum çıkışı değiştirdim ama yine aynı sorun başka bi yerde ama.bulamadım nereye bakmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

secretli

Şema adnan abinin paylaştığı şemadır

Adnancoskun

Daha önce de sormuştum, yeniden sorayım
Çıkış entegrelerinin girişini(sinyal girişini) gnd ile kısadevre ettiğinde de çıkışta herhangi bir gerilim var mı?
Çıkıştan kaynaklandığından eminmisiniz?

secretli

Adnan abi bana sormadin karistiriyosun galiba kisa devre ettim yine 8 volt dc aliyorum cikislardan hic bir degisiklik olmuyor her yerini kurcaladim hic bisey bulamadim neyden kaynaklindigini bilmiyorum

secretli

Abi gittim stk 4211 aldim cikislari degistirdim yine ayni ses cikiyor ama yine dc kacagi var yani cikislardan degil onuda kontrol ettim

serkan_48

Girisleri kısa devre yaptığınızda da çıkışta voltaj varsa sorunu çıkışlarda aramanız gerekiyor.

Yalnız giriş derken anfinin ana girişini değil çıkış entegresinin girişlerini devre kartı üzerinden yapmalısınız. Bu test bu çıkıştaki sorunun ön anfindemi yani pre anfi yada varsa ton kontrol devresi dc kaçırıyor ve güç anfiniz bu voltajı yükseltiyor olabilir.

Devre üzerinden guç katının girişlerini devreden ayırıp şase ile kısa devre ederek bu sorunun ön anfidemi yoksa guç katındamı ayırabilirsiniz.

Kolay gelsin.

secretli

Entegrenin giris sinyalini devreden ayirip kisa devre yapicam ben ana giristen yapmistim iki input ayaginida sokmem mi gerekiyor

secretli

Hocam 3. Ve 20. Ayaklari sokup kisadevre edicem dimi

serkan_48

Evet dostum entegre tarafında 3 ve 20 nolu bacakları kısa devre yapmalısınız. Devrede tam okuyamıyorum ama girişe seri kondansatorude sokup yapabilirsiniz daha kolay olur.

secretli

secretli

Hocam 3. Ve 20. Inputlari sokup kisa devre yaptim cikislarda herhangi dc olcmedim cikislar normale dondu sanirim

secretli

serkan_48

Dostum su an telefondayim. Anfinin semasini inceleyemiyorum.

Bu anfinin guc katinin onunde preanfi yada ton kontrol katinda ne kullanilmis?  Entegreli devremi trensistorlu devremi? 

Birde bu dc kacirma olayi her iki kanal yani hem sol hemde sag kanalda dami var? 

Bu bilgilere gore hareket edelim.

Pc ye gecersem semayida incelemeye calisirim.

Kolay gelsin.

secretli

Cikislar bunlar hocam her iki kanaldada ayni sikinti var.

secretli

secretli

Hocam semasi da bu pdf olarak daha detaylisini adnan hocam paylasmisti

Adnancoskun

Alıntı yapılan: secretli - 28 Şubat 2016, 15:12:30Entegrenin giris sinyalini devreden ayirip kisa devre yapicam ben ana giristen yapmistim iki input ayaginida sokmem mi gerekiyor
:-) :) entegrenin girişinden yapmalısın
Giriş kondansatörleri vardır, entegre tarafindan degil de preampliye giden yerden kısadevre edersin..

secretli

Adnan hocam yaptım dediğini dc kaçırmadı ama çok karışık neresi arızalı bulamadım

secretli

Abi yanlis olcmusum entegrenin inputlarini kisa devre yaptim yine voltaj olctum hemde 20 volt gibi bir deger olctum
Ilk olctugumde inputlari devreden ayirdigim icin geciktirici calismamis . Kusuruma bakmayin acemilik.

serkan_48

Alıntı yapılan: secretli - 28 Şubat 2016, 17:26:26
Cikislar bunlar hocam her iki kanaldada ayni sikinti var.

Dostum yukarıda orjinal çıkışı pioneer PAC009A olarak belirttin ama önceki şu mesajda STK şeması var. Siz çıkış entegresini STK ilemi değiştirdiniz. Ben şemaya bakarak 3. ve 20. pinlerin giriş olduğunu söyledim. Şu an ikilemde kaldım. Çıkış entegreniz hangisidir? Bir yanlışlık yapmayalım. Benzer bir ürün elimde TECHNİCS marka anfi vardı çıkış tek kanal çalışmıyor ve üzerinde yanık dirençler v.s. vardı o zamanlar küçük ve çok acemiydim günlerce uğraştım ama yapamamıştım.

Alıntı yapılan: secretli - 28 Şubat 2016, 15:16:57
 Hocam 3. Ve 20. Ayaklari sokup kisadevre edicem dimi

secretli

Serkan abi orjinal çıkışlar resimdeki çıkış pac009 olan onun muadili stk 4211 olduğu için onun şemasını verdim. Ben çıkıştandır diye stk 4211 taktım oda aynı sorunu çıkardı yani muadili olduğu kesin

secretli

Şuan pac009a takılı stk denedim ama kendi orjinal çıkışları takılı şu an

serkan_48

PAC009 un giriş pinlerini doğru tesbit ettiniz mi?

secretli

Serkan abi amfinin şemasından bakarak çıkarıyorum hemde stk 4211 datasheet inden bakıyorum hocam ayak bağlantıları stk ile aynı o kesin

secretli

Giriş pinleri 20. Ve 3. Pinler kanımca doğru yaptım hocam

serkan_48

Pin adedi aynı olabilir şekli benzeyebilir ama entegrelerin içleri farklıdır. Şahsi fikrim PAC009 Pioneere has bir entegre olabilir.

STK stereo bir çıkış entegresi ama anfiniz stereo değil daha fazla kanal var galiba sağ sol orta ve bass gibi şu an şemayı inceliyorum ama çok karışık nettekini şu an pc ye indirdim ama daha inceliyorum. Sizde indirdiyseniz 18. sayfaya bakarmısınız IC601 power anf. entegresi. Sol ve sağ kanalları buradan yükseltiyor. 19 ve 21 nolu pinler giriş gibi ama emin olamıyorum.

secretli

Peki hocam farklı olsa stk 4211 taktığımda çalışırmıydı çünkü ben taktım aynı şekilde çalıştı

secretli

Hocam iki yane pac009 entegresi var ikisininde 1 er kanalı stereo diğer 1 er kanalda center front left ve right diye üçe bölünmüş ama normalde çalışmıyo sinema modunda çalışıyor anlata bildim mi bilemiyorum

serkan_48

Muadil olabilirmi bilemiyorum. Yani entegrenin içi aynı olup pioneer firması kendi marka ve parça kodu basarmı emin değilim.

secretli

Hocam sinyal girisleri tp-l7 tp-s6 3.  ve 20. Ayaklar galiba

secretli

Serkan hocam pac009a datasheet diye arattigimda pac009a(stk 4211) datasheet diye cikiyor yani yaninda parantez icinde stk4211 yaziyor

serkan_48

Verdiğiniz şema ile ilk sayfada hocamızın verdiği şema farklı.

Şemanızı paylaşırmısınız onun üzerinden gidelim bendeki şema vsx 409 muş.

ayrıca datasheet e bakayım

secretli

Adnancoskun

C451 ve C452 nin entegre tarafı değil de diğer taraflarını gnd yaparak ölçtün mü?
Bu arada power kısmındaki kondansatörler sağlam değil mi?

serkan_48

Aşağıdaki belirttiğim noktaları GND noktasına kırmızı çizgi ile çizdiğim şekilde kısa devre edip çıkışta DC varmı bakabilirmisiniz.

secretli

Adnan hocam dedigin yerlerden tekrar denicem beslemedeki 6800uf 56v kond. Leri nasil olcerim bilmiyorum ama simetrik 52 volt veriyor .

secretli

serkan_48

Dikkatli ol doğru yerlere bağlantı yap duman çıkartma.

secretli

28 Şubat 2016, 23:56:48 #42 Son düzenlenme: 29 Şubat 2016, 00:26:22 secretli
Serkan hocam tam isabet dedigin gibi oldu

secretli

29 Şubat 2016, 13:24:02 #43 Son düzenlenme: 29 Şubat 2016, 13:59:00 secretli

Abi boyle bir sikinti buldum ama sebep bumu bilmiyorum.amfiyi  pert etmiste olabilirim dun cunku bir koku geldi belki de dun boyle bisey olmus olabilir

+12v ----->        5.6v

+5v------>          -1.2 v

-12v------- >      -17v cikiyor

serkan_48

Selam.

Doğrusu üzüldüm. Kötü bir durum meydana gelmiş. Kısa devre yapmadan daha bu durum meydana gelmesi ya dikkatinizden kaçırdığınız bir kısa devre oluşturdunuz yada zaten cihazda sorun vardı gün yüzüne çıktı.

Son mesajınızda verdiğiniz değerler besleme hattınamı ait. Voltajlar çok alakasız mantıksız. Ölçü aletinizin ikinci probu her zaman şasedemiydi?

Bu voltajlar besleme hatası var gibi görünüyor. Hangi ildesiniz nerede yaşıyorsunuz ? Yakın isek beraber bakalım derim. Şu sıralaz biraz boş zamanım olabiliyor. Sezon açılmadan son demlerim.

secretli

29 Şubat 2016, 16:19:04 #45 Son düzenlenme: 29 Şubat 2016, 16:21:22 secretli
hocam ben istanbulda oturuyorum . Keske bakabilsek siz istanbulda degilsiniz herhalde. Amfinin pre ve ton kontrol voltaj kismi  burasi sanirim. Prop hep sasedeydi . Diyotun diger iki ucu aslinda 20volt ac veriyor dogrultmadan sonra sikinti var. Ama diyotlarda saglam anlamadim.

secretli

Serkan hocam saseyi baska bi yerden aldim voltajlar dogru cikti. Sikinti yokmus orada

secretli

Saseyi 1 nolu yerden almistim sacmasapan degerler verdi sonra 2 nolu yerden olcunce dogru degerleri verdi. Simdi amfiyi denicem bidaha dc kaciriyomu bakicam

serkan_48

Duman çıktı diyorsun denemelerinde dikkatli ol bazı parçalar yanmış olması lazım. Parçalarda ısınma varmı kontrol etmekte fayda var.

secretli

Serkan hocam suan hersey normal normal derken yine cikislarda 10 volt var yani eski sorun d evam ediyor baska bi sikinti yok kontrol ettim

secretli

29 Şubat 2016, 16:49:36 #50 Son düzenlenme: 29 Şubat 2016, 16:50:34 secretli
Simdi hocam sokmeden sizin dediginiz kondslere birer kablo lehimleyip kisa devre yaptirsam olur mu yoksa illa sokmem mi gerekiyor

Hocam hakkini helal et senide ayri bi ugrastirdim

serkan_48

Sökmende fayda var.

Sökmez isen anfinin preanfi hattını kısa devre yapmış olursun. Buda preanfi kısmındaki yarı iletken elemanı bu entegre yada transistör her ne ise hasarlanmasına neden olabilir. Bahsettiğimiz kondansatörü söküp anfi tarafının girişini kısa devre yapmanız en sağlıklısıdır.

Helal olsun ne demek

secretli

Hocam ne olursaolsun denicem zaten bozuk ne olabilirki en fazla duman cikar

serkan_48

29 Şubat 2016, 17:45:58 #53 Son düzenlenme: 29 Şubat 2016, 18:44:26 serkan_48
bozuk deme o anfinin ölüsü bile para.. :D :D  @Mr_YAMYAM abi onun kutusundan neler yapar neler

serkan_48

secretli

29 Şubat 2016, 19:16:32 #55 Son düzenlenme: 29 Şubat 2016, 19:25:57 secretli

Serkan hocam olmuyo ilk once 1. Entegredeki kondansatorleri soktum sonra 2. Entegredkileri kondansatorleri soktum resimdeki geciktiricinin rolesinin onundeki direncler yaniyo daha kisa devre bile ettirmedim devreden ayirdigim an direncler yaniyor. Yani devre ile alakali soktugum kondansatorlerde dogru eminim.

serkan_48

Ne alaka anlamadim devreyi birazdan inceleyeyim.

Cihazin icinin resmini cekip ekleyebilirmisin?  Soktugun kondansator ve yanan direnclerin resmi?

secretli

secretli

4.7 uf lerin birer ayaklarini sokunce resimdeki direncler yaniyo hatta tekini degistirdim hocam

secretli

01 Mart 2016, 12:56:00 #60 Son düzenlenme: 01 Mart 2016, 12:57:37 secretli

Serkan hocam belirttiğim yerler (tp-c5,  tp-r7) çıkış katının pre ile bağlatı yerleri sanırım. Buralar amfi üzerinde atlamalar ile belirtilmiş. Bu atlamaları söküo kısa devre yapmayı deniyim mi

secretli

01 Mart 2016, 13:01:05 #61 Son düzenlenme: 01 Mart 2016, 13:01:49 secretli
Yada hocam aklıma şöyle bişey geldi kendim bir amfi katı yapsam sinyal girişlerini yukarıda belirttiğim yerlere bağlasam amfinin kendi çıkışlarını söksem. Olur mu.

serkan_48

Alıntı yapılan: secretli - 01 Mart 2016, 12:56:00

Serkan hocam belirttiğim yerler (tp-c5,  tp-r7) çıkış katının pre ile bağlatı yerleri sanırım. Buralar amfi üzerinde atlamalar ile belirtilmiş. Bu atlamaları söküo kısa devre yapmayı deniyim mi

En azından bunu bir denermisiniz sonucu görelim.

secretli

hocam akşam 8 gibi deneyip sonucu sana bildiriceğim.

serkan_48

Eğer sökmeyeceğim derseniz ve sorumluluğu alırsanız şöyle yapın.

Ölçü aletini anfinin çıkışına bağlayın.
Şaseye kısa bir kablo bağlayın diğer ucu elinizde olsun.
Anfiyi çalıştırın ve çıkıştaki dc yi görün.
Şimdi can alıcı nokta elinizdeki bir ucu şaselenmiş kablonun ucunu anfinin kartı üzerinde ilgili ölçü aleti bağlı kanalın ses girişine dokundurup şöyle yarım saniye gibi ilk başta sonra bir saniye gibi çıkıştaki kaçak dc voltajı izleyin. ( Şaselenmiş kablonun dokundurulacağı yer kondansatörün çıkış entegresine bağlı ucu olmalı )

Sonuç ;

Dc voltaj hala devam ediyorsa çıkış katında sorun var.
Dc voltaj kesiliyorsa sorun preanfi kısmında diyebiliriz.

Ancak bu uygulama esnasında preanfi kısmına zarar verme olasılığı vardır.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ayrıca şunu sorayım.

Anfinizde bu çıkış entegresinden 2 tane var değil mi? Bunlardan anladığım kadarıyla 2 tanesi stereo çıkış entegresi sağ ve sol müzik dinlerken aktif oluyor. Ve bu DC kaçırma bu çıkış entegresinde oluyor.

Birde geçen bir mesajınızda bahsettiğiniz sinema moduna aldığınızda devreye giren ikinci çıkış entegresi var ve bu entegre düzgün çalışıyor doğrumudur ?  İki entegre birbirinin aynısımıdır? Aynısı ise entegreleri yer değiştirseniz olmazmı sorunun entegredemi yoksa diğer kısımdamı anlaşılır.

Şu var. STK entegresi ile yer değiştirdiğinizde aynı sorun devam ettiğini söylemiştiniz. STK entegreside sizin pioneer entegre ile aynı görünüyor. Bu durumda sorun sizin çıkış katınızda değilde pre anfi yada o çıkışın üzerindeki kondansatörlerde gibi görünüyor.

Kolay gelsin.

secretli

01 Mart 2016, 20:11:04 #65 Son düzenlenme: 01 Mart 2016, 20:13:33 secretli
Serkan hocam dediğini yapmaya calışırım zaten amfiyi kullanamıyorum bu vaziyette.

Evet 2 tane pac009a entegresinden var iki entegreninin de birer çıkışı stereo modda çalışıyor yani bi entegre stereo için değil ikisininde birer çıkışı stereo. sinema modunda da yine aynı şekilde. Ancak serkan hocam geçen onada baktım ordada dc kaçağı var.yani sinema moduna aldığımda da front ve center kısmında da dc kaçağı var inşallah anlatabildim.

secretli

Ayrıca serkan hocam ben zaten sen bişey yaptırmasan amfiyi hurdaya çıkarıcağım o yüzden sen ne dersen ben yaparım bişey söylerken lütfen rahat ol. Seninle yaptım yaptım yapamadım kaldırırım bi köşeye :-D:-D

secretli

01 Mart 2016, 20:42:51 #67 Son düzenlenme: 01 Mart 2016, 20:45:33 secretli
1.pac009a

2.pac009a

hocam stereo modda işaretlediğim çıkışlar çalışıyor.
sinema modunda 1. entegrenin diğer çıkışı center a gidiyor.
2. entegreninde diğer çıkışı front left front right  diye ikiye ayrılıyor. ama zaten o çıkışları hiç kullanmıyodum hocam. ama dediğim gibi bu çıkışlara da baktım buralarda da dc çıkışı var.

serkan_48

Aşağıya bir resim alıntısı yaptım. 2 konuya değineceğim.

1- Şema dökümanının 12. sayfasında Q401 ve Q402 transistörleri A. MUTE hattı ile tetiklenen iki transistör. Bu transistörler enerjilendiğinde preanfiden gelen ses sinyalini şaseye çekiyor. Bir nevi kısa devre yapıyor gibi. Bu şemaya göre söylediğimiz yatları kısa devee etmemizde bir sorun görünmüyor.

2- Kısa devre yapmadan preanfiden PAC009 anfinin 20 nolu ucuna gelen sinyal ile  yine aynı entegrenin 3 nolu ucuna gelen sinyal yatlarını yerlerinden ayırıp çapraz yer değiştirip kısa bir kablo ile boarda lehimleyin. Yani sağ kanal sesini anfinin sol kısmına sol kanal sesini anfinin sağ kısmına gireceğiz. Yine anfiyi çalıştırın. Sadece ses kanal yerlerini yer değiştirmiş olacağız. Bu şekilde arıza taşınırsa sorun preanfide taşınmaz ise anfi katındadır diyebiliriz.

Önerilerden birini deneyip haber verirmisiniz.

secretli

Serkan hocam bu gece çalışıyorum yarın akşam eve gidicem.  Kanalların yerini değişicem onu anladım. Kısa devreyi kannalların yerini değiştirdikten sonra yanıt 64 deki dediğin gibi mi kısa devre ediyim onu tam anlamadım bi de hocam.merak ettiğim için soruyorum kanalların yerini değişmemizdeki amaç nedir

serkan_48

Çıkış dc kaçırıyor diyorsunuz ya ,

Mesela sağ kanalda dc kaçak var. Sol düzgün çalışıyor.

Biz iki kanalı girişten çapraz yer değiştiricez. Bu işlemi anfinin güç katının girişinden yapmalıyız. Sonuçta ,

Anfi girişinde girişleri yer değiştirdik eğer arıza düzgün çalışan kanala taşınırsa sorunumuz anfide güç katında değil ön preanfi katında.
Ama sorun taşınmaz yine aynı kanalda kalırsa giriş kısmında sorun yok sorun anfinin güç katında demektir.

secretli

01 Mart 2016, 22:30:48 #71 Son düzenlenme: 02 Mart 2016, 00:14:55 secretli
Serkan hocam tüm kanallar da sıkıntı var
 Yani şöyle hocam sinema modunda toplam 5 kanal çalışıyo ve hepsinde dc kaçağı var

olc technics

http://www.ebay.com/itm/PAC009A-Original-New-Pioneer-Integrated-Circuit-/400528064741

Linkteki iki görsele iyi bakınız. Modülün ön yüzünde "stk4151", metal yüzeyinde de "se-4211-bda1" yazıyor.

Tuhaf bir durum ???

serkan_48

02 Mart 2016, 10:49:41 #73 Son düzenlenme: 02 Mart 2016, 10:51:49 serkan_48
Alıntı yapılan: secretli - 01 Mart 2016, 22:30:48Serkan hocam tüm kanallar da sıkıntı var
 Yani şöyle hocam sinema modunda toplam 5 kanal çalışıyo ve hepsinde dc kaçağı var

2 önceki mesajımdaki gibi kısa devre yapın sonuca göre sorun şurada diyebiliriz.başka türlü anlaşılmayacak.

bu yaptığımız işlem anfiyi sukunete çekecek. Bir nevi mute fonksiyonu gibi. Eğer anfi sukunete geçerse yani çıkıştaki dc de 0 volta düşerse anfi kısmınız sağlam demektir.

Ama kısa devre yaptığınız halde sorun düzelmiyorsa tamam anfi kısmında kaçak vardır demektir.

Bu noktadan ileri gidemedik malesef.

secretli

Serkan hocam akşam kısa devre yapıp sonucu bildiricem. Abi ilerleyemedik kısa devre yapamadım valla bayağıda ugraştım ama aksilik oldu. Ama akşam sonucu bildiricem hocam.

Serkan hocam galiba stk serisi hep aynı datasheetleri kullanıyo sadece güçleri farklı. Ama hocam bence 4211 uygun çünkü onu taktım ve çalıştı.

secretli

Serkan hocam kafam basmadı son defa sorayım kısa devreyi sökmeden 1 2 saniye deydirip çekerek yapıyım dimi kondansatörlerin entegre tarafına

serkan_48

02 Mart 2016, 12:10:30 #76 Son düzenlenme: 02 Mart 2016, 12:11:02 serkan_48
evet..

Aynı anda çıkıştaki dc kaçağı ölçü aleti ilede gözlemle ne oluyor.

secretli

Serkan hocam bu sefer başarıcam inşallah gözümü kararttım :-):-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: secretli - 01 Mart 2016, 22:30:48Serkan hocam tüm kanallar da sıkıntı var
Geçerken gördüm :)
Tüm kanallarda DC çıkış olması besleme gerilimlerinin eşit olmamasından kaynaklanır.
Tüm çıkış modülleri kart üzerinden sökülerek tüm voltajlar ölçülmelidir.
Güç modülleri devrede değilken DC gerilimler eşit ise çıkış modüllerinin birisinde KISA DEVRE var demektir.
Güç modülleri devrede değilken DC gerilimler eşit değilse trafoya kadar giden bir test yapılmalıdır.
Kısa devre olmuş bir dekuplaj kondansatörü, içten yanarak açık devre olmuş bir serii direnç. veya akım yollarındaki bir yarı iletken elemanın yanması besleme hatalarına sebebiyet verir.

secretli

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Mart 2016, 13:58:52Geçerken gördüm :)
Tüm kanallarda DC çıkış olması besleme gerilimlerinin eşit olmamasından kaynaklanır.
Güç modülleri devrede değilken DC gerilimler eşit ise çıkış modüllerinin birisinde KISA DEVRE var demektir.
Güç modülleri devrede değilken DC gerilimler eşit değilse trafoya kadar giden bir test yapılmalıdır.
Kısa devre olmuş bir dekuplaj kondansatörü, içten yanarak açık devre olmuş bir serii direnç. veya akım yollarındaki bir yarı iletken elemanın yanması besleme hatalarına sebebiyet verir.

Hocam kısa devre testini yapıp voltaj ölçümlerini yapar sizinle paylaşırım inşallah

serkan_48

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Mart 2016, 13:58:52Geçerken gördüm :)

Abi selam,

Arkadaşımız çıkış modülünü yeni bir stk ile değiştirmiş sonucunda yine aynı dc kaçağı ölçmüştü. Bu durumda ya bu sorun preanfiden geliyor yada anfi devresinin pasif elemanlarından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Yanlışmıyım?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 02 Mart 2016, 14:52:39Abi selam,

Arkadaşımız çıkış modülünü yeni bir stk ile değiştirmiş sonucunda yine aynı dc kaçağı ölçmüştü. Bu durumda ya bu sorun preanfiden geliyor yada anfi devresinin pasif elemanlarından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Yanlışmıyım?
Yanlış değil, ama sorunu çözebilmek için yeterli değil.
Besleme kaynaklarındaki bir dengesizlik (simetrik beslemelerde) çıkışta DC kaçağı demektir.
Tüm çıkışlarda bu dengesizlik olduğuna göre öncelikle besleme devreleri incelenmelidir.

secretli

02 Mart 2016, 21:10:26 #82 Son düzenlenme: 02 Mart 2016, 21:12:24 secretli
 Serkan hocam kisa devreyi yaptim amfi kendini korumaya aliyo o esnada dc kacagi -40 v civari gosteriyor.

secretli

serkan hocam belki işine yarar diye söyleme gereği duydum. bu sıkıntı önce amfi açıldığında 3-5 dakka sürüyor sonra amfi kendini kapatıp açıyordu ve düzeliyodu. yani amfi kendi bu sorunu çözüyodu. Daha sonra kapanıp açılma olayını yapmamaya başladı.

serkan_48

Tam anlayamadim ama yamyam ustamizin yontemi ile ilerleyelim besleme voltajlari ve anakart uzerindekii test point voltajlarini yanindaki degerlerle kontrol ettinizmi hic?  Kontrol etmekte fayda var.

Cikislariniz kisa devre ise evet anfi dc çıkış verir ancak konunun basinda stk entegresi ile degistirdiginizi ve ayni sorunun devam ettigini yazmistiniz. Cikis kisa devre olsa idi stk ile degistirdiginizde sorunun duzelmesi gerekirdi.

Sunu denediniz mi?  Anfinin mute fonksiyonu var. Anfiyi sukunete alir. Yine olcu aletini cikisa takin kacqk voltaji gorun sonra anfinin on tuslarindan yasa kumandadan mute tusuna basin. Bu anfiyi sessiz hale alacak cikislardan voltaj gormemeniz lazim.

Denermisiniz sonuc nedir?

secretli

secretli

Alıntı yapılan: serkan_48 - 02 Mart 2016, 23:05:07Tam anlayamadim ama yamyam ustamizin yontemi ile ilerleyelim besleme voltajlari ve anakart uzerindekii test point voltajlarini yanindaki degerlerle kontrol ettinizmi hic?  Kontrol etmekte fayda var.

Cikislariniz kisa devre ise evet anfi dc çıkış verir ancak konunun basinda stk entegresi ile degistirdiginizi ve ayni sorunun devam ettigini yazmistiniz. Cikis kisa devre olsa idi stk ile degistirdiginizde sorunun duzelmesi gerekirdi.

Sunu denediniz mi?  Anfinin mute fonksiyonu var. Anfiyi sukunete alir. Yine olcu aletini cikisa takin kacqk voltaji gorun sonra anfinin on tuslarindan yasa kumandadan mute tusuna basin. Bu anfiyi sessiz hale alacak cikislardan voltaj gormemeniz lazim.

Denermisiniz sonuc nedir?
Serkan hocam yine kaçak var değişme olmuyor.. 10,05v iken mute de 9,95v oluyor sadece bu

elsover

02 Mart 2016, 23:46:09 #87 Son düzenlenme: 03 Mart 2016, 10:49:39 elsover
Bak şu işaretlediğim componentin iki ucunu kısadevre et... İyi uykular... ;)
Fizik kanunu şöyle der... Çözünürlük ne kadar artarsa,sistemin hata yapma olasılığı azalır..

secretli

02 Mart 2016, 23:50:25 #88 Son düzenlenme: 02 Mart 2016, 23:58:51 secretli
malesef kısa devre ettim ama hiç bir şey değişmedii elsover . sizede hayırlı geceler..

serkan_48

O zaman sizin sorununuz cikis katinda gibi gorunuyor.

secretli

Alıntı yapılan: serkan_48 - 03 Mart 2016, 07:25:07O zaman sizin sorununuz cikis katinda gibi gorunuyor.
Yani serkan hocam nereye bakıcaz ne yapıcaz

serkan_48

03 Mart 2016, 11:23:06 #91 Son düzenlenme: 03 Mart 2016, 11:24:05 serkan_48
Yamyam ustanın dediği gibi PAC009 un besleme voltajlarını çalışırken ölçermisiniz voltajda çökme fark varmı bakalım. Birde voltaj verdiğinizde kondansatorlerin tepesine elle dokunurmusunuz ısınan kondansatör varmı ( aktif çıkış katında çıkış aktif iken )

Gerçi STK taktım yine aynı sorun var dediniz ama kısa devre olmaması lazım belki kapasitorlerde sorun olabilir ölçe ölçe gitmek lazım işin ilginci sinema modunda diğer kanallarda devreye girdiğinde aynı sıkıntı oluyor diyorsunuz şu yanan dirençleride neden yandığını bulmak lazım normalde yanmamaları lazım.

Diğer ustalarımızda yorumlarsa iyi olur.

elsover

03 Mart 2016, 11:53:39 #92 Son düzenlenme: 03 Mart 2016, 11:57:12 elsover
iki entegrenin de ikişer çıkışında da -10volt çıkış varmış...Zaaten çıkışların hepsinden DC korumaya giden 18 k 'lık dirençler normalde çıkışları birleştirip öyle gidiyor korumaya.. Yani çıkışların herhangi birinde kaçak olsa; hepsinde -10 volt görülmesi gerekiyor zaten..

O yanan dirençler çıkışlara paralel direnç -kondansatör RC elemanlarıdır...Yani çıkışa DC kaçınca(40v) (önceki denemelerinizde) ondan yanmıştır...

Hem çıkışta DC -10 volt var diyorsunuz Koruma rölesi kendini kapatıyor mu bu -10v Var iken...
Fizik kanunu şöyle der... Çözünürlük ne kadar artarsa,sistemin hata yapma olasılığı azalır..

secretli

Tamam serkan hocam dediklerini yapıp paylaşırım.evet ben sıfır stk taktım aynı sorun devam etti.
Bide hocam nerelerin voltajlarını ölçeyim o konudada yardımcı olurmusun

secretli

Alıntı yapılan: elsover - 03 Mart 2016, 11:53:39iki entegrenin de ikişer çıkışında da -10volt çıkış varmış...Zaaten çıkışların hepsinden DC korumaya giden 18 k 'lık dirençler normalde çıkışları birleştirip öyle gidiyor korumaya.. Yani çıkışların herhangi birinde kaçak olsa; hepsinde -10 volt görülmesi gerekiyor zaten..

O yanan dirençler çıkışlara paralel direnç -kondansatör RC elemanlarıdır...Yani çıkışa DC kaçınca(40v) (önceki denemelerinizde) ondan yanmıştır...

Hem çıkışta DC -10 volt var diyorsunuz Koruma rölesi kendini kapatıyor mu bu -10v Var iken...
Hayır elsover hocam amfi normal çalıyor kolonlardan uğultu geliyor ve çıkışkar ısınıyor. Ben giriş kondansatöerlerini kısa devre ettiğimde amfi korumaya alıyor

elsover

03 Mart 2016, 12:11:19 #95 Son düzenlenme: 03 Mart 2016, 12:12:27 elsover
Onun için IC403 nolu componentin(ICP-N25) iki ucunu kısa devre et demiştim çünki bu iki bacaklı komponent(akımkoruma elemanı) işlevini yerine getirmiyorsa  center ve surround amfi giriş şaseleri ana şaseden ayrılır ve çıkışa DC voltaj kaçırır hesaplamalarıma göre...

secretli

Alıntı yapılan: elsover - 03 Mart 2016, 12:11:19Onun için IC403 nolu componentin(ICP-N25) iki ucunu kısa devre et demiştim çünki bu iki bacaklı komponent(akımkoruma elemanı) işlevini yerine getirmiyorsa  center ve surround amfi giriş şaseleri ana şaseden ayrılır ve çıkışa DC voltaj kaçırır hesaplamalarıma göre...
Tamam hocam dediğinizi yaptım bir değişiklik olmadı şimdi ne yapmam gerekiyor

elsover

03 Mart 2016, 12:23:27 #97 Son düzenlenme: 03 Mart 2016, 12:25:53 elsover
18 k lık DC korumaya giden 4 adet direncin(R421-R422-R471-R472)(önceki mesajımda şemada kare içine almıştım) birer ayağını sök..Çıkışta hoparlör bağlı olmasın kesinlikle..Bu dirençlerin bir bacağını söktükten sonra ayrı ayrı 4 çıkışı da ölç..(frontL-frontR-center-surround)

secretli

Alıntı yapılan: elsover - 03 Mart 2016, 12:23:2718 k lık DC korumaya giden 4 adet direncin(önceki mesajımda şemada kare içine almıştım) birer ayağını sök..Çıkışta hoparlör bağlı olmasın kesinlikle..Bu dirençlerin bir bacağını söktükten sonra ayrı ayrı 4 çıkışı da ölç..(frontL-frontR-center-surround)
Tamam hocam dediğinizi denicem yarın akşam paylaşırım yardımların için çok sağol

secretli

Alıntı yapılan: elsover - 03 Mart 2016, 12:23:2718 k lık DC korumaya giden 4 adet direncin(R421-R422-R471-R472)(önceki mesajımda şemada kare içine almıştım) birer ayağını sök..Çıkışta hoparlör bağlı olmasın kesinlikle..Bu dirençlerin bir bacağını söktükten sonra ayrı ayrı 4 çıkışı da ölç..(frontL-frontR-center-surround)
Hocam söylediğiniz dirençleri söktüm çıkışların hepsinde yine 10 v dc çıkışı var