pioneer vsx 407 amfim voltaj kaçırıyor.

Başlatan secretli, 11 Şubat 2016, 16:43:09

secretli

arkadaşlar amfimde birden dip ses sorunu oldu baktım voltaj kaçırıyor ve çok fazla ısınıyor. tamirciye götürdüm çıkışlar bozuk dedi güvenemedim yardım ederseniz sevinirim.

kifvet

amfiye ait görüntü şema veya buna benzer herhangi bir veri paylaşırsanız yardımcı olmamız daha kolay olacaktır.

secretli

Çıkışlardan -10 volt alıyorum çıkışı değiştirdim ama yine aynı sorun başka bi yerde ama.bulamadım nereye bakmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

secretli

Adnancoskun

Daha önce de sormuştum, yeniden sorayım
Çıkış entegrelerinin girişini(sinyal girişini) gnd ile kısadevre ettiğinde de çıkışta herhangi bir gerilim var mı?
Çıkıştan kaynaklandığından eminmisiniz?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

secretli

Adnan abi bana sormadin karistiriyosun galiba kisa devre ettim yine 8 volt dc aliyorum cikislardan hic bir degisiklik olmuyor her yerini kurcaladim hic bisey bulamadim neyden kaynaklindigini bilmiyorum

secretli

Abi gittim stk 4211 aldim cikislari degistirdim yine ayni ses cikiyor ama yine dc kacagi var yani cikislardan degil onuda kontrol ettim

serkan_48

Girisleri kısa devre yaptığınızda da çıkışta voltaj varsa sorunu çıkışlarda aramanız gerekiyor.

Yalnız giriş derken anfinin ana girişini değil çıkış entegresinin girişlerini devre kartı üzerinden yapmalısınız. Bu test bu çıkıştaki sorunun ön anfindemi yani pre anfi yada varsa ton kontrol devresi dc kaçırıyor ve güç anfiniz bu voltajı yükseltiyor olabilir.

Devre üzerinden guç katının girişlerini devreden ayırıp şase ile kısa devre ederek bu sorunun ön anfidemi yoksa guç katındamı ayırabilirsiniz.

Kolay gelsin.

secretli

Entegrenin giris sinyalini devreden ayirip kisa devre yapicam ben ana giristen yapmistim iki input ayaginida sokmem mi gerekiyor

serkan_48

Evet dostum entegre tarafında 3 ve 20 nolu bacakları kısa devre yapmalısınız. Devrede tam okuyamıyorum ama girişe seri kondansatorude sokup yapabilirsiniz daha kolay olur.

secretli

Hocam 3. Ve 20. Inputlari sokup kisa devre yaptim cikislarda herhangi dc olcmedim cikislar normale dondu sanirim

serkan_48

Dostum su an telefondayim. Anfinin semasini inceleyemiyorum.

Bu anfinin guc katinin onunde preanfi yada ton kontrol katinda ne kullanilmis?  Entegreli devremi trensistorlu devremi? 

Birde bu dc kacirma olayi her iki kanal yani hem sol hemde sag kanalda dami var? 

Bu bilgilere gore hareket edelim.

Pc ye gecersem semayida incelemeye calisirim.

Kolay gelsin.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: secretli - 28 Şubat 2016, 15:12:30Entegrenin giris sinyalini devreden ayirip kisa devre yapicam ben ana giristen yapmistim iki input ayaginida sokmem mi gerekiyor
:-) :) entegrenin girişinden yapmalısın
Giriş kondansatörleri vardır, entegre tarafindan degil de preampliye giden yerden kısadevre edersin..

secretli

Adnan hocam yaptım dediğini dc kaçırmadı ama çok karışık neresi arızalı bulamadım

secretli

Abi yanlis olcmusum entegrenin inputlarini kisa devre yaptim yine voltaj olctum hemde 20 volt gibi bir deger olctum
Ilk olctugumde inputlari devreden ayirdigim icin geciktirici calismamis . Kusuruma bakmayin acemilik.

serkan_48

Alıntı yapılan: secretli - 28 Şubat 2016, 17:26:26
Cikislar bunlar hocam her iki kanaldada ayni sikinti var.

Dostum yukarıda orjinal çıkışı pioneer PAC009A olarak belirttin ama önceki şu mesajda STK şeması var. Siz çıkış entegresini STK ilemi değiştirdiniz. Ben şemaya bakarak 3. ve 20. pinlerin giriş olduğunu söyledim. Şu an ikilemde kaldım. Çıkış entegreniz hangisidir? Bir yanlışlık yapmayalım. Benzer bir ürün elimde TECHNİCS marka anfi vardı çıkış tek kanal çalışmıyor ve üzerinde yanık dirençler v.s. vardı o zamanlar küçük ve çok acemiydim günlerce uğraştım ama yapamamıştım.

Alıntı yapılan: secretli - 28 Şubat 2016, 15:16:57[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=KXLE[/img]
 Hocam 3. Ve 20. Ayaklari sokup kisadevre edicem dimi

secretli

Serkan abi orjinal çıkışlar resimdeki çıkış pac009 olan onun muadili stk 4211 olduğu için onun şemasını verdim. Ben çıkıştandır diye stk 4211 taktım oda aynı sorunu çıkardı yani muadili olduğu kesin

secretli

Şuan pac009a takılı stk denedim ama kendi orjinal çıkışları takılı şu an

serkan_48

secretli

Serkan abi amfinin şemasından bakarak çıkarıyorum hemde stk 4211 datasheet inden bakıyorum hocam ayak bağlantıları stk ile aynı o kesin

secretli

serkan_48

Pin adedi aynı olabilir şekli benzeyebilir ama entegrelerin içleri farklıdır. Şahsi fikrim PAC009 Pioneere has bir entegre olabilir.

STK stereo bir çıkış entegresi ama anfiniz stereo değil daha fazla kanal var galiba sağ sol orta ve bass gibi şu an şemayı inceliyorum ama çok karışık nettekini şu an pc ye indirdim ama daha inceliyorum. Sizde indirdiyseniz 18. sayfaya bakarmısınız IC601 power anf. entegresi. Sol ve sağ kanalları buradan yükseltiyor. 19 ve 21 nolu pinler giriş gibi ama emin olamıyorum.

secretli

Peki hocam farklı olsa stk 4211 taktığımda çalışırmıydı çünkü ben taktım aynı şekilde çalıştı

secretli

Hocam iki yane pac009 entegresi var ikisininde 1 er kanalı stereo diğer 1 er kanalda center front left ve right diye üçe bölünmüş ama normalde çalışmıyo sinema modunda çalışıyor anlata bildim mi bilemiyorum

serkan_48

Muadil olabilirmi bilemiyorum. Yani entegrenin içi aynı olup pioneer firması kendi marka ve parça kodu basarmı emin değilim.

secretli

secretli

Serkan hocam pac009a datasheet diye arattigimda pac009a(stk 4211) datasheet diye cikiyor yani yaninda parantez icinde stk4211 yaziyor

serkan_48

Verdiğiniz şema ile ilk sayfada hocamızın verdiği şema farklı.

Şemanızı paylaşırmısınız onun üzerinden gidelim bendeki şema vsx 409 muş.

ayrıca datasheet e bakayım

Adnancoskun

C451 ve C452 nin entegre tarafı değil de diğer taraflarını gnd yaparak ölçtün mü?
Bu arada power kısmındaki kondansatörler sağlam değil mi?

serkan_48

Aşağıdaki belirttiğim noktaları GND noktasına kırmızı çizgi ile çizdiğim şekilde kısa devre edip çıkışta DC varmı bakabilirmisiniz.

secretli

Adnan hocam dedigin yerlerden tekrar denicem beslemedeki 6800uf 56v kond. Leri nasil olcerim bilmiyorum ama simetrik 52 volt veriyor .

serkan_48

secretli

Serkan hocam tam isabet dedigin gibi oldu

secretli

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=8IC2[/img]

Abi boyle bir sikinti buldum ama sebep bumu bilmiyorum.amfiyi  pert etmiste olabilirim dun cunku bir koku geldi belki de dun boyle bisey olmus olabilir

+12v ----->        5.6v

+5v------>          -1.2 v

-12v------- >      -17v cikiyor

serkan_48

Selam.

Doğrusu üzüldüm. Kötü bir durum meydana gelmiş. Kısa devre yapmadan daha bu durum meydana gelmesi ya dikkatinizden kaçırdığınız bir kısa devre oluşturdunuz yada zaten cihazda sorun vardı gün yüzüne çıktı.

Son mesajınızda verdiğiniz değerler besleme hattınamı ait. Voltajlar çok alakasız mantıksız. Ölçü aletinizin ikinci probu her zaman şasedemiydi?

Bu voltajlar besleme hatası var gibi görünüyor. Hangi ildesiniz nerede yaşıyorsunuz ? Yakın isek beraber bakalım derim. Şu sıralaz biraz boş zamanım olabiliyor. Sezon açılmadan son demlerim.

secretli

hocam ben istanbulda oturuyorum . Keske bakabilsek siz istanbulda degilsiniz herhalde. Amfinin pre ve ton kontrol voltaj kismi  burasi sanirim. Prop hep sasedeydi . Diyotun diger iki ucu aslinda 20volt ac veriyor dogrultmadan sonra sikinti var. Ama diyotlarda saglam anlamadim.

secretli

Serkan hocam saseyi baska bi yerden aldim voltajlar dogru cikti. Sikinti yokmus orada

secretli

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=1I18[/img]

Saseyi 1 nolu yerden almistim sacmasapan degerler verdi sonra 2 nolu yerden olcunce dogru degerleri verdi. Simdi amfiyi denicem bidaha dc kaciriyomu bakicam

serkan_48

Duman çıktı diyorsun denemelerinde dikkatli ol bazı parçalar yanmış olması lazım. Parçalarda ısınma varmı kontrol etmekte fayda var.

secretli

Serkan hocam suan hersey normal normal derken yine cikislarda 10 volt var yani eski sorun d evam ediyor baska bi sikinti yok kontrol ettim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın