pcbway

Kare dalga veren dijital sensör sorunu

Başlatan fx_7, 10 Şubat 2016, 17:17:43

fx_7

Merhaba arkadaşlar

Kare dalga vermesi gereken dijital bir debi-ölçer sensörüm var.12V güç kaynağı ile besleyip sinyal kablosunu osiloskoba bağladığımda ekteki gibi bir görüntü alıyorum.Sanki 2 dalga birden veriyor gibi.Ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim.Sensöre ait bilgiler de ektedir.

Adnancoskun

Osiloskopun time ayarını ayarlayarak sinyali görünür hale gelmesini sağlayın bence, zamanı biraz kısın.
Dalga aralığı genişlesin.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

serkan_48

Voltajıda biraz kısmakta fayda var. 50 volt değilde 12 volt gibi..

Adnancoskun

Volt/div 'i de küçülterek dalganın görünür genligini büyütürseniz dalga daha belirgin olur.

fx_7

5v a düşürüp attım şimdi resimleri.birinde daha net görünmesi için zoomladım.Ama ters giden bi şeyler var sanki

Mr_YAMYAM

Önce sensorun besleme kaynağını incelemek lazım.

fx_7

Sensörü 12V adaptörle besliyorum.Sensörden çıkan + ucu adaptörün + ucuna, - ucu da adaptörün - ucuna bağladım.resimde de çok net olmasa da 12v değerini gösteriyor aslında

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: fx_7 - 15 Şubat 2016, 19:47:54Sensörü 12V adaptörle besliyorum.Sensörden çıkan + ucu adaptörün + ucuna, - ucu da adaptörün - ucuna bağladım.resimde de çok net olmasa da 12v değerini gösteriyor aslında
Adaptör SMPS veya basit yapıda ise bu gibi şeyler görünebilir.
Önce saf bir güç kaynağı ile besleyip test almalısın.
Pil veya AKÜ ile test edilmelidir.

Flatron

15 Şubat 2016, 20:35:17 #8 Son düzenlenme: 15 Şubat 2016, 20:36:32 Flatron
@fx_7
Bu scobun probu yokmu?Bu şekilde sinyal çıkışını izleyemezsiniz
Bu sensörün 16 sayfalık manueli var önce onu tam olarak okuyun
O sensörün 1200 USD civarında fiyatı var (ABD de).Yani dikkatli  kullanın
Ayrıca hatırladığım kadarıyla çıkan 4 kablodan  biri kullanılmıyordu

Adnancoskun

15 Şubat 2016, 21:04:30 #9 Son düzenlenme: 16 Şubat 2016, 18:54:40 Adnancoskun
Bu skobu bu şekilde bağlayarak yaptınızsa ölçümleri baştan beri yanlış yapmışsınız Sensörün gnd ucu ile skobun gnd ucu irtibatlanmasi gerekir

Kaldı ki sensörün çıkışı belki de bir pull up yada pull down direnci üzerine bağlanarak ölçüm yapılması gerekir
Operation manual'i iyi okumak gerek,

toyer

problarda 10k 1k 100k gibi ayar yeri olur
siz prob kullanmamıssınız.

ölçeceğiniz yerle prob artı girişi arasına 10k direnç koyup osiloskoptan 10k yı prob secin öyle ölçüm yapın.

fx_7

Açıkçası bu işte biraz yeniyim elektrik bilgim pek yok.Daha önceki sensörüm analog olduğu için onu skoba bağlamadan hemen kart üzerinde kalibrasyonunu yapabildim ama bu dijital olduğundan karta bağlamadan osiloskopta görmek istedim uğraştırdı beni.Kaldı ki bağlantıyı da yanlış yapıyormuşum :)

Sensör manuelinde yükten bahsetmiyor ama şirkete mail attım marka ve modelini 2.2k pull-up resistor kullanın dedi.

Sizin açıklamanızdan yola çıkarsak bağlantı şu şekilde mi olacak?:

Sensörün + ucunu + beslemeye,
Sensörün - ucunu - skop ucuna,
Sensörün sinyal kablosu skoba

toyer

anladıgım sensor artı ucu artı besleeye. eksi ucu eksiye ve skop eksisine.

sensor sinyal kablosu 2.2 ile artı beslemeye baglı olacak.

probunuz yoksa sensor sinyal kablosunu direk skob artıya baglamayın. araya 10k seri direnc koyun oyle skob artı uca baglayın.
skob üzerinde de 10k prob secin.

serkan_48

Ayrıca sensörü beslediğiniz adaptörünüz iyi filtrelimi? Değilse beslemeniz üzerinden gelecek olan parazit dalgalar sizin ölçümlemenizide saptıracak yanlış sinyal izleri göreceksiniz.

Eğer imkanınız var ise sensör beslemenizi pil yada küçük bir akü ile yada iyi filtrelenmiş bir güç kaynağı ile yapmanızı tavsiye ederim.

fx_7

Prob temin ettim.Sensör üreticisinden böyle bir bağlantı yapmam söylendi. Ben DAQa bağlamadan osiloskopta görmek istiyorum.Probun ground ve tiplerini nasıl kullanmam gerekir?

Mr_YAMYAM

Resmi dikkatlice incele ve şaseleme bağlantı noktasını uygula.

fx_7

dekuplaj dediğiniz kondansatör gibi bir şey mi?

olc technics

Alıntı yapılan: fx_7 - 22 Şubat 2016, 20:12:54dekuplaj dediğiniz kondansatör gibi bir şey mi?
Sensörün besleme pinlerinin hemen dibine gelecek şekilde 100nf
 kondansatör bağlanması, sensörün sağlıklı beslenmesi açısından faydalı olacaktır.