Kalemkutu Led Işıklandırması

Başlatan enes32, 09 Şubat 2016, 21:45:10

enes32

Arkadaşlar kalemkutuma led ışıklandırma (döşeme) yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardım istiyorum led'im var 9v pil ile yapacağım daha öncede çok led döşemesi yaptım ancak yardım istediğim konu kalemkutunun fermuarını açınca yanmasını istiyorum kalemkutunun fermuarı akım geçirmiyor sadece o fermuarı açıp kapattığımız şey akım geçiriyor nasıl bir sistem yapmalıyım dayanıklı ve kullanışlı bi şey olmasını istiyorum yardımlarınızı bekliyorum... :o  :o  :o

Yusuf usta

fermuarın kulpuna mıknatıs yapıştır. açılıp mıknatıs yaklaşınca bir cam manyetik röle açılıp kapanması ile lamba direkt yanar. elektronik bir şeye gerek yok başka. ledi dirençle koru tabii, 9 volt için 1k direnç tak mesela.

ikinci şık:
kalem kutusu fermuarı kapanınca birbirine içeriden değecek iki yay veya kablo koy. bir npn tr beyzine eksi gerilim versin. açılınca da eksi gerilim yok olup yerine pull up direnci olarak koyduğun 10 k dirençten pozitif gerilim alıp ledi yaksın.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

enes32

Tmm teşekkür ederim aklına yeni bir fikir geldiğinde yine paylaş

Yusuf usta

Alıntı yapılan: enes32 - 09 Şubat 2016, 23:07:06Tmm teşekkür ederim aklına yeni bir fikir geldiğinde yine paylaş
bana yaşını okul dereceni yaz bilgi seviyeni göz önüne alıp cevap yazayım.

enes32

16 yaşındayım bu tür işlerle uğraşmayı seviyorum genelde basit düzenekler yapıyorum ama hayal gücüm geniştir mesela önceki yaz tatilinde bisikletime 6V araba kornası taktım oda çok basitçeydi 6V 4AH akü ile ve bir de anahtar ile güzel kullanışlı bir şey yapmıştım ama yeniliklere açığım yapacağım kalemkutu led çok basit bir düzenek olmayabilir yapmak için sonuna kadar giderim...

toyer

enes32

Manyetik switch nedir ve nasıl yapacağımı biraz daha açarmısın lütfen kusura bakma vaktini alıyorum ama.

Yusuf usta

şimdi sana ayrıntılı olarak anlatacağım. biraz beklersen bazı resimler oluşturmam gerekiyor. bu iletiyi düzenleyip yine bu ileti içinde anlatacağım.

şimdi önce pil seçimi yapmalısın.
aşağıdaki resimden gördüğün gibi, eğer 2'li pil kutusu kullanırsan bu sana uzun süre yetecek kadar aydınlatma sağlar. ek olarak direnç vs kullanmazsın. ama 9v pili ve resimde gördüğün pil başlığını kullanmayı seçersen bu kez pil voltajı led lambayı bozmasın diye araya direnç koymalısın.
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=RUSW[/img]

diyelim ki 9 volt olan pili seçtin ve direnç kullanacaksın. 1Kilo ohm direnç kullanmalısın. bu direncin üzerindeki renk kodları resimdeki gibi kahverengi siyah ve kırmızı olur.

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=6KED[/img]

direnç üzerinden elektriği verince led lambaya yetecek kadar düşürmüş oluruz. direncin artısı eksisis düzü tersi olmaz. dilediğin gibi bağlayabilirsin.

gelelim reed röleye... reed (rid) röle aşağıdaki resimden de göreceğin gibi cam içine yerleşmiş iki hassas metal kontaktan oluşur. mıknatıs yaklaşınca bu iki çubuk birbirine değer. mıknatıstan uzaklaşınca da uçlar ayrılır ve akım kesilir. mıknatısın nereden tutulunca kontağı kapattığını test edip deneyerek daha rahat görebilirsin.

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=PU4N[/img]

şimdi bu aletleri birbirine nasıl bağlayacağını anlatmaya sıra geldi. Forumdaki diğer abilerinden birisi yazmazsa ben akşam boş vaktimde onu da ayrıca anlatacağım sana.

şimdiden sen internetten röle hakkında bilgiler toplayıp, kendini geliştirebilirsin.

bu arada dirençlerin elektrik düşürdüğünü öğrendin. bir de renk kodlarıyla üzerine bu değerin işlendiğini öğrendin. bu arada bu konuları araştırmak isteyebilirsin.

şimdiden kolay gelsin sana.

enes32

Çok teşekkür ederim uzun uzun anlattığın için ve vakit ayırdığın için dediklerini yapacağım cevabının devamını bekliyorum

Yusuf usta

enes32

Tamamdır çok iyi anladım vakit ayırdığın için teşekkür ederim en kısa sürede malzemeleri alıp hafta sonu yapacağım...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın