Hurdacı Pazarları Li-on Pil

Başlatan toyer, 03 Şubat 2016, 23:37:20

toyer

Hurdacı pazarlarında bol miktarda laptop bataryaları mevcut. bir sürü almıştım, içindeki pillerden power bank yapmak için.

Sonuç gayet iyi. İçlerinden panasoniğin, sonynin samsung li-on pilleri çıktı genelde aldıklarımın ve bir coğu yüzde 80 kapasitesinde.

ozgurece

Değerli Forum Arkadaşım Benim elimdede şu anda lion pillerden mevcut, Nasıl ve ne şekilde bunları değerlendirebileceğimizi bizimle paylaşırsan Konuyu takip eden tüm Arkadaşlarımız konu hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Teşekkürler.

i3uz

powerbank yapabilirsin. diyeceksin nasıl ? piller 3,7 voltur. 2 sını seri baglayıp yada hepsini seri baglayıp 7805 ile voltajı 5 volta düşürebilirsin. tabi her adım için senaryoları tamamlamak gerek.. hemen aklıma bu şekilde geldi.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

özgürece o bataryaların kontol devreleri sağlam mı acaba? ??? sağlamsa bataryasından daha değerli.

sonra bataryalar arasında voltaj farkı oluştu ise batarya bitik zannedilebiliyor. o bataryalar uygun şarj devresi bulunabiirse çok işe yarayabilir.
powerbank yapılabilir
bataryası bulunamayan bir bilgisayara uydurulur
yedek pil olarak saklanabilir. elindeki bilgisayarın bataryası yarın öbürgün bulunamaz hale geldiğinde kontolör devresi sağlamsa sadece pilleri değiştirirsin, sorunun çözülür.
güneş panellerine bağlarsan (uygun şarj devresiyle) çeşitli amaçlarla kullanırsın.
dahası aklıma gelmiyor.

mesele Li-ion pil edinmek değil:
kontrol devresi lazım.(özgürecenin pillerinde var)
şarj edecek özel devre lazım. (bilgisayarlar ve cep telefonlarının içinde var)

bana Sunny H54z Laptop var, bataryasını bulamıyorum, şayet elinde arızalı marızalı olan varsa edinip içini değiştirmeye razıyım. hurdacılara gitme şansı olan arkadaşlar benim için bakabilir mi? buralada yok.  batarya şu:
http://notebookservis.web.tr/urun/retro-sunny-h54-h54z-a3222-h54-notebook-bataryasi
sıfırı çok pahalıya geliyor.

ozgurece

Evet sağlam Dostum , Her ikiside sağlam , Eğer istersen Burada Tanıdık bir arkadaşın varsa  İzmir'de Elden verebilirim, Yada Onursal Hocama KArgo ile göndereceğm paket var (siparişimi Bekliyorum) o kargo ile ona gönderirim , o sana ulaştırır, sana Hediyem olsun.Bana Lazım değil.Senin ihtiyacını karşılayacaksa ,değerlendireceksen bu çok güzel.

seron

sağolda elimdeki bilgisayarın orjinal bataryası kayboldu. sadece piller işimi görmeyecek. o yüzden battery pack ile beraber lazım. eğer o pilleri yamyam ustaya gönderirsen daha iyi olur. şu anda kullandığı laptopun bataryası ölü. beceriklidir, değiştirip kullanabilir.

seron

@ozgurece al sana gif yaptım:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=8JWF[/img]
seninkinin modası geçti artık boşver onu ;D
al aşağıda da gimple açabileceğin xcf dosyası var gimp kurarsan kafana göre düzenle:

toyer

Alıntı yapılan: seron - 04 Şubat 2016, 13:46:43özgürece o bataryaların kontol devreleri sağlam mı acaba? ??? sağlamsa bataryasından daha değerli.

sonra bataryalar arasında voltaj farkı oluştu ise batarya bitik zannedilebiliyor. o bataryalar uygun şarj devresi bulunabiirse çok işe yarayabilir.
powerbank yapılabilir
bataryası bulunamayan bir bilgisayara uydurulur
yedek pil olarak saklanabilir. elindeki bilgisayarın bataryası yarın öbürgün bulunamaz hale geldiğinde kontolör devresi sağlamsa sadece pilleri değiştirirsin, sorunun çözülür.
güneş panellerine bağlarsan (uygun şarj devresiyle) çeşitli amaçlarla kullanırsın.
dahası aklıma gelmiyor.

mesele Li-ion pil edinmek değil:
kontrol devresi lazım.(özgürecenin pillerinde var)
şarj edecek özel devre lazım. (bilgisayarlar ve cep telefonlarının içinde var)

bana Sunny H54z Laptop var, bataryasını bulamıyorum, şayet elinde arızalı marızalı olan varsa edinip içini değiştirmeye razıyım. hurdacılara gitme şansı olan arkadaşlar benim için bakabilir mi? buralada yok.  batarya şu:
http://notebookservis.web.tr/urun/retro-sunny-h54-h54z-a3222-h54-notebook-bataryasi
sıfırı çok pahalıya geliyor.

aliexpresste veya diğer kaynaklarda çeşitli lion pil şarj devreleri mevcut. maaliyet olarakta gayet uygunlar. kendimiz yapmaya kalksak neredeyse kafa kafaya gelirler.
laptop şarj devreleri dısarıda çalışmıyor sanırım. laptop ile haberleşmesi gerekiyor bildiği kadarıyla dısarıda bu haberleşme nasıl yapılır, ne konuşurlar bilmiyorum.
pilleri puntoları koparmadan 2 şerli olarak üzerinde ki punto metallerle seri veya paralel baglayıp çeşitli amaçlarla kullanılablir.
ben power bank, elektrik gittiğinde evin çeşitli yerlerine power ledli aydınlatma ... devre denemelerinde güç kaynağı olarak, paralel ve seri bağlayarak sağlam bir güneş paneli , rüzgar enerjisi aküsü 
şarjlı matkaplara yenileme, ni-cd leri lionla değiştirme, ölen lionları yenileme vesaire.
fahiş fiyata lion pil almak yerine ucuz yollu bir çözüm. hemde memlekete getirisi var. sağlam seyleri atmadn değerlendirmek.

ozgurece

Alıntı yapılan: seron - 04 Şubat 2016, 15:24:19@ozgurece al sana gif yaptım:

seninkinin modası geçti artık boşver onu ;D
al aşağıda da gimple açabileceğin xcf dosyası var gimp kurarsan kafana göre düzenle:

Teşekkür ederimArkadaşım Sağol Ama ben Dot Matrix olanını Tercih ederim.

seron

Alıntı yapılan: ozgurece - 04 Şubat 2016, 15:52:50Teşekkür ederimArkadaşım Sağol Ama ben Dot Matrix olanını Tercih ederim.
beklersen onu da yaparım... ;)

seron

Bitti. Al bakiyim beğenecen mi?

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=NR4M[/img]
Al .xcf dosyası. Bununla rengi kafana göre yeşil gırmızı mor da yapabilirsin.
GIMP dersleri verilir ;D
NOT: Yamyam abiye gösterme gısganabilir. ;)

ozgurece

seron

O değil de konu neydi nereye geldi. ;D  bu LCD ekranları Li-ion pillerle çalıştırıyoruz çaktırma...
birtane daha ekledim @ozgurece .

ozgurece

İlk yaptığın güzel Ayrıca Renk Tercihinde doğru , Gördüğün üzere Hemen Profilde.. :)

ozgurece

Değerli Forum Arkadaşım Toyer ben Temmuz ayında 80TL ye satın aldığım bu yedek güç kaynağı cihazını kullanıyorum Zenfone 2 yi 1,5 defa şarj ediyor Direkt güneş ışığında kendi şarj oluyor ayrıca adaptörlede şarj oluyor yaklaşık 7 saatte anca doluyor.

toyer

içinde lion mu var lipo mu?
güneş hücresi kaç watt.
içindeki piller ölmüş gözüküyor.

ozgurece

Dostum ben bu çinlilere hiçmi hiç güvenmiyorum ,Elektronik konusunda inan fazla bilgim de yok Ama senin için PowerBank ın içini açıp detaylı resimledim, bu Çinlilerin ne numaralar yaptıklarını sen kuşkusuz hemen anlarsın, Artık ne yapalım parayı çöpe attık. :'(

toyer

1700mAH dan 3 lipo 5100 mAh 20000 değil ama piller biraz sağlam :) . telefonunu 1.5 kere sarj ediyorsa 4500 mAh verebiliyor piller. 4000 diyelim . idare eder.
güneş hücres kaç watt bilemiyorum ama oda düşüktür baya.

çinlilere hiç güven olmuyor :) elinizde çalışan bir şarj devresi lipo pilleriniz ve güneş hücreniz var. maaliyet biraz fazla ama cok kötü değil :)

toyer

bu arada lipoları görmüşken hurdacı pazarlarında sağlam lipo pillerde var :) tabletlerden.

seron

çok da kötü değil? gayet sağlam yapmışlar aslında. o elektronik kartı burada yapamıyorsun, full smd elemanlarla işlemcili mişlemcili gayet iyi bir devre.
pillere gelince üç adet mp4 çalar bataryası ki tanesi 15TL desen 45TL eder.
15 TL de devre, 60TL.
Bir de güeş paneli var ki kıytırık da olsa buralarda el yakıyor 20TL diyelim.

ben yanılıyorumdur her birinden 10TL düşsek,
45-10=35lira
Devre 10liradan aşşaaa olmaz 45 oldu.
güneş paneli ile dışarıdaki plastik pack 15TL. ---> yine 60TL.
e bunun kargosu var gümrüğü var, gayet normal. çok da çürük bir malzeme değil.

zaten bu malzemeler acil durumlar için tasarlanmıştır gündelik kullanım için değil.
özgürecce sen o cihazı topla. bir pencere kenarında bulundur. uzun yola neyin gidersen yanına al. gayet de işini görür.

ozgurece

Teknik Açıklamalarınız için çok teşekkürler, Burada konuyu takip eden Forum Arkadaşlarımızda bilgi sahibi oldular, Bundan sonra özellikle dikkat edeceğimiz konu (Made in China ürünlerinde) kapasite 40000mAh yazıyorsa 40000 / 4 = 10000mAh

seron

yav sen ona ne bakıyon ;D  UCUZ ÇİN ÜRÜNLERİNDE bu kadar üzülmeye gerek yok. zaten ederi kadar para ödenmiş. Haa PAHALI ÇİN ÜRÜNLERİ vardır, onlara sözüm yok. Sahte harddisk muhabbetine döndürmemek şartıyla...
https://www.youtube.com/watch?v=mUAGS26xI5k
Bu arada o avatarı kullanmak zorunda değilsin. sırf darılmayayım diye onu kullanma sen bilirsin.

toyer

malzeme çürük demedim. sadece maaliyeti azcık fazla. onun harici bir sıkıntı yok. 
yalan söylemeleri de var tabi :)

ozgurece

Alıntı yapılan: seron - 04 Şubat 2016, 20:44:08Bu arada o avatarı kullanmak zorunda değilsin. sırf darılmayayım diye onu kullanma sen bilirsin.
Bence gayet güzel bir avatar olmuş Eline sağlık..

stk4221

Alıntı yapılan: toyer - 04 Şubat 2016, 20:29:30bu arada lipoları görmüşken hurdacı pazarlarında sağlam lipo pillerde var :) tabletlerden.

üstadım gezinirken dikkatimi çekti , bende tabletlerde gördüm lipo ları  ama iş görür olanı nasıl secebiliriz  gözle anlayabilrimiyiz şişkin olmaması ve darbe almamış olması yeterli olur mu
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

toyer

valla sağlam olmayan denk gelmedi bana.
genelde tabletler az kullanılıp camı sağı solu kırılıyor. pilleri neredeyse sıfıra yakın oluyor.

seron

Aynen. ama yine de net birşey söylemek zor. Bitik lityum bataryalar genellikle telefonlardan çıkıyor. Tablet ve türevi cihazlarda ise @toyer in dediği gibi ekran patlaması neticesinde pili çıkartılıp değerlendirilebiliyor. Her ne kadar yüksek kapasiteli olmasalar da, kullanılacak projeye göre gayet iş görüyorlar.

Eğer fiyatları ucuz is mesela 10TL/adet şeklinde alabiliyorsan kaçırma topla :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın