Led animasyon devrelerinde parlaklık ayarı yardım.

Başlatan i3uz, 03 Şubat 2016, 12:29:56

i3uz

Arkadaşlar merhaba,,

Led tabela devrelerinde yapılan anımasyonlara baktığımızda 5 kanallı  bir animasyon devresinde ledler bağımsız şekilde yanıyor sönüyor,gidiyor geliyor. ama 16f628a da 1 tane pwm çıkışı olmasına ragmen nasıl oluyorda  diğer ledlerde  kısılıp açılıyor? yanı başka bir komutmu var ledleri kısıp açan? varsa 2 ledle yapılan örnek bi kaynak gösterebilirmisiniz. yada sadece code da olur. şimdiden teşşekürler.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

i3uz

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Benim bilgim yoktur, kusura bakmayın ama tek pwm devresi de olsa şayet, - ya da + hatları ayrı ayrı ise, her birinin akımı ayrı ayrı kontrol edilebilir. yani pwm ortaktır ancak görmediğiniz bir hat üzerinden kontrol edilbiliyordur. ya da ledlere başka bir devre daha bağlanıyordur. açıkçası devreyi tam olarak görmeden bir şey demek mümkün değil.

i3uz

Arkadaşlar aşşağıdaki videoda ilk baslangıctaki showu hangi komut ile yazıyoruz. 2 li örnek veya code yazarsanız sevinirim.

https://vimeo.com/19593318
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

pwm.c

Forumdaki PICilerler nereye kaybuldu bende anlamadım doğrusu. bu gidişatı pek beğenmiyorum.
@i3uz
bunlar yazılımsal yapay pwm ile oluyor. ilgili port çıkışını lojik 1 yapıp belli bir süre bekleme ekliyor sonra lojik 0 a çekip tekrar gecikme süresi veriyor ve bu döngüyü sürekli tekrarlıyor. gecikme sürelerini değiştirerek pwm oluşturmuş oluyorsun. bu yöntem ile istediğin pin çıkışından pwm alabilirsin ama programı sürekli meşgul eder. kanal sayısı arttıkca pwm frekansı düşüyor ve bu da ledlerde titremeye neden oluyor.  bu sorunu önlemek için ya yüksek hızlı osilatör kullanıyorlar yada timer kesmesi ile durum güncelemesi oluşturarak yapılıyor.
picin kendi donanımsal pwm çıkışı ise programı meşgul etmiyor ama bildiğin gibi pwm sayısı kısıtlıdır. senin kullandığın 16f628'de 1 adet, yeni çıkan bazı 16F serisi PIC'lerde 4 yada 6 adet oluyor ama bunlarla ışık gösterisi değilde genelde motor sürmek için yapılmış durumda.
anladığın gibi yapay pwm için PICi tamamen buna adaman gerekiyor. hem pwm çıkarayım hemde başka işler yapayım diyorsan RTOS tarzı işlere girmen gerekir ama bu acemi biri için çok sıkıntılıdır.
birde, harici kullanılan çok kanallı pwm entegreleri var. bununla programı daha az meşgul ederek pwm alabiliyorsun. ayrıca port çoklayıcılar ile çoklu pwm üretenler var ama yapay yöntem olduğu için programı fazlaca meşgul edip yüksek hızlı osilatör gereksimi duyuyorsun.
neyse, yapay pwm ile ilgili konularda örnek bulmak için RGB devrelerini inceleyebilirsin.

kolay gelsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

i3uz

Alıntı yapılan: pwm.c - 04 Şubat 2016, 17:04:18Forumdaki PICilerler nereye kaybuldu bende anlamadım doğrusu. bu gidişatı pek beğenmiyorum.
@i3uz
bunlar yazılımsal yapay pwm ile oluyor. ilgili port çıkışını lojik 1 yapıp belli bir süre bekleme ekliyor sonra lojik 0 a çekip tekrar gecikme süresi veriyor ve bu döngüyü sürekli tekrarlıyor. gecikme sürelerini değiştirerek pwm oluşturmuş oluyorsun. bu yöntem ile istediğin pin çıkışından pwm alabilirsin ama programı sürekli meşgul eder. kanal sayısı arttıkca pwm frekansı düşüyor ve bu da ledlerde titremeye neden oluyor.  bu sorunu önlemek için ya yüksek hızlı osilatör kullanıyorlar yada timer kesmesi ile durum güncelemesi oluşturarak yapılıyor.
picin kendi donanımsal pwm çıkışı ise programı meşgul etmiyor ama bildiğin gibi pwm sayısı kısıtlıdır. senin kullandığın 16f628'de 1 adet, yeni çıkan bazı 16F serisi PIC'lerde 4 yada 6 adet oluyor ama bunlarla ışık gösterisi değilde genelde motor sürmek için yapılmış durumda.
anladığın gibi yapay pwm için PICi tamamen buna adaman gerekiyor. hem pwm çıkarayım hemde başka işler yapayım diyorsan RTOS tarzı işlere girmen gerekir ama bu acemi biri için çok sıkıntılıdır.
birde, harici kullanılan çok kanallı pwm entegreleri var. bununla programı daha az meşgul ederek pwm alabiliyorsun. ayrıca port çoklayıcılar ile çoklu pwm üretenler var ama yapay yöntem olduğu için programı fazlaca meşgul edip yüksek hızlı osilatör gereksimi duyuyorsun.
neyse, yapay pwm ile ilgili konularda örnek bulmak için RGB devrelerini inceleyebilirsin.

kolay gelsin.

Eyvallah dostum.. teşekkürler.  bir tane hazır hex codu vardı. 5 kanallı tabela devresi olarak yapmıştım içinde bu show  vardı. merak ettim bir tane pwm varsa adam bunu hepsine nasıl aktardı diye düşündüm. animasyon devrelerindede hiç göremedim bu kodu.. ilgimi çekti.. saolasınnn rgb olarak 16f628 ile ilgili inceleyim.. bulurum inşşallah..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

toyer

i3uz

Alıntı yapılan: toyer - 04 Şubat 2016, 21:01:17picin herhangi bir bacagından kodla pwm elde edebilirsin.

Mantık kısmı o ama o kodu bulabilmek mesele,, başka sitelerde yazılmış bir program bulsam koyucam buraya..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

pwm.c

Alıntı yapılan: i3uz - 05 Şubat 2016, 08:42:05Mantık kısmı o ama o kodu bulabilmek mesele,, başka sitelerde yazılmış bir program bulsam koyucam buraya..
örnek devre çok ama yazılım bilgin yetersiz ise senin için bir anlam ifade etmez.
neyse, burada 12F683 ve CCS C ile yapılmış RGB örneği var. incele bakalım:
rgbgece.zip

kolay gelsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

i3uz

Teşşekürler arkadaşım.. Yeni bişey tasarlayamıyorum ama olan bişey üzerinde kurcalaya biliyorum. dediğim sistemi 5 yıl önce yaptıgım 16f628 ile yapılan tabelaya hazır hex yükledim.  tıkır tıkır çalıştı. senin yazdığın pwm de güzel çalışınca birden bu soru geldi aklıma .. verdiğin linki bi kurcalayım bakalım aklımı kemiren soruya çözüm olabilecekmi.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın