Transistörlü devre sorunu?

Başlatan kontiki, 02 Şubat 2016, 00:33:58

kontiki

Arkadaslar oncelikle merak için basladım bu ıse transistoru denerken resımdekı gıbı bır devre yaptım
  1 transıstorun base ucuna akım vermeden ınce bır ısık yayıyor led bu neden?
  2 base e akım baglı degılken elımı yaklastırınca bıraz daha parlak yanmıya baslıyo ınsan vucudunun 50mılıvoltluk enerjısımı bunu tetıklıyo ?
  eğer oyleyse elektronık devrelerde bu dıs etkenlerın cok etkıledıgı ve devrelerın duzgun calısmama durumu dogururmu ve bunu engellemek ıcın yapılan bır sey varmı?
 3 elımın boardın  yakınında ısık bıraz daha fazla ama elım tahta masaya degınce ısık yukselıyo elımı hemen kaldırınca ısık yaklasmada yandıgı kadar yanıyo ( masaya temas etmesın dıye boardı plaxtık bır metaryelın uzerıne koydum dıger hıc bır bağlantısıda masaya degmıyor masa ahsaptan)
    bırı bunları acıklayabılırmı olcem meraktan bulamadım ınternette :)

bc547 transistor
5 volt 2A guc kaynagı

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kontiki - 02 Şubat 2016, 00:33:58Arkadaslar oncelikle merak için basladım bu ıse transistoru denerken resımdekı gıbı bır devre yaptım
  1 transıstorun base ucuna akım vermeden ınce bır ısık yayıyor led bu neden?
  2 base e akım baglı degılken elımı yaklastırınca bıraz daha parlak yanmıya baslıyo ınsan vucudunun 50mılıvoltluk enerjısımı bunu tetıklıyo ?
  eğer oyleyse elektronık devrelerde bu dıs etkenlerın cok etkıledıgı ve devrelerın duzgun calısmama durumu dogururmu ve bunu engellemek ıcın yapılan bır sey varmı?
 3 elımın boardın  yakınında ısık bıraz daha fazla ama elım tahta masaya degınce ısık yukselıyo elımı hemen kaldırınca ısık yaklasmada yandıgı kadar yanıyo ( masaya temas etmesın dıye boardı plaxtık bır metaryelın uzerıne koydum dıger hıc bır bağlantısıda masaya degmıyor masa ahsaptan)

1) Transistör geriimleri fazla ise az da olsa iletime geçebilir. Ayrıca besleme kaynağında RIPPLE denilen gürültüler varsa bunlar da ledin az da olsa yanmasına sebebiyet verebilir.
2) İnsan vücüdü elektromanyetik dalgaları iletir. Havada bulunan yüzlerce elektromanyetik dalgalar insan vücudunda bir elektrik akımına sebep olmaktadır. Bu akımın akım değeri düşük ama gerilim değeri muhtelif etkileşimlere göre daha yüksek olabilir.
Elektronikte bu olay SHIELDING&GROUNDING tekniği ile açıklanmaktadır. Ancak oldukça karmaşık olduğu için mühendislik seviyesinde bilgi ve tecrübe gereklidir.

Boardın altına metal plaka yerleştirip bu plakaya besleme geriliminin toprak ucunu (devreye göre eksi ya da artı olabilir) verirsen etkileşim en az seviyeye gelecektir. Eğer tüm boardı (devreyi) metal bir kutu içerisine yaparsan ve PİL veya AKÜ gibi temiz bir güç kaynağı ile beslersen hiçbir etkileşim olmayacaktır.

http://qtwork.tudelft.nl/~schouten/linkload/grounding.pdf
https://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=en&u=http://www.edn.com/design/test-and-measurement/4407078/Understanding-grounding--shielding--and-guarding-in-high-impedance-applications&prev=search

toyer

kontiki

cok tessekur ederım dostum ılgınıze sagolun

mcan

transistörun beyzine 4 tane 10k bağlı. Beyz çevre akımı hesabı. 5volt- 0.7volt(beyz in diyot hakkı) 4.30/40000=0.0001075 A yapar.
bu beyz akımını beta ile çarpıyorduk galiba böylece Vce gerilimi buluyoruz. onu da 5.00volttan çıkar led üzerine düşen gerilimi bulursun... tabi diğer iki direncı unutma..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın