Havlu sarma makinesi

Başlatan HeyKeL, 28 Ocak 2016, 23:06:56

HeyKeL

Merhaba  arkadaşlar, kendim yazılım mühendisiyim fakat elektroniğe heveslendim ve ilk projemi sizlerin yardım ve fikirlerinizi alarak başlamak isterim. Yapmak istediğim proje , alışveriş merkezlerinin lavabolarında gördüğümüz elini uzattığınızda size havlu kağıt veren makinanın benzeri (sensör olmasına gerek yok herhangi birşeyle tetiklendiğinde 90 cm uzunluğunda kağıt vermeli)

Böyle bir proje için kullanmam gereken bileşenler  ne olmalı  (servo motor veya step motor gibi..), başlangıç seviyesinde bana yol gösterebilirseniz sevinirim. Bu konu hakkında önerebileceğiniz örnek bir proje varsa  paylaşırsanız sevinirim. İnceleyip , deneyerek öğrenmek istiyorum.
Saygılarımla.

pwm.c

Benim elime arızalı bir havlu makinesi geçmişti. devre kartındeki ST firmasının 8s003f3p6 mikrodenetleyicisinin programı çökmüştü. elimde bunun programlama cihazı olmadığı için PIC16LF876A ile yeniden devre yaptım. şuanda sorunsuz çalışıyor.
projenin kaynak dosyaları burada:
havlu_makinesi_dosyalar.zip

cihazın mekanik yapısı olduğu için devre şemasını çizerken biraz buna benzetmeye çalıştım ama mekanizmayı tam gösteremedim. yinede yapmak isteyene fikir verebilir.
birde, forumdaki üyelerden biri bunun söküm videosunu vermişti. incelemek istersen faydası olur.
https://www.youtube.com/watch?v=DnGhWKLAwz4
kolay gelsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

HeyKeL

Çok teşekkürler dostum hemen inceliyorum. Emeğine sağlık

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın