Ana içeriğe git
Konu: Havlu sarma makinesi (272 Kez okunmuş)

Havlu sarma makinesi

Merhaba  arkadaşlar, kendim yazılım mühendisiyim fakat elektroniğe heveslendim ve ilk projemi sizlerin yardım ve fikirlerinizi alarak başlamak isterim. Yapmak istediğim proje , alışveriş merkezlerinin lavabolarında gördüğümüz elini uzattığınızda size havlu kağıt veren makinanın benzeri (sensör olmasına gerek yok herhangi birşeyle tetiklendiğinde 90 cm uzunluğunda kağıt vermeli)

Böyle bir proje için kullanmam gereken bileşenler  ne olmalı  (servo motor veya step motor gibi..), başlangıç seviyesinde bana yol gösterebilirseniz sevinirim. Bu konu hakkında önerebileceğiniz örnek bir proje varsa  paylaşırsanız sevinirim. İnceleyip , deneyerek öğrenmek istiyorum.
Saygılarımla.

Ynt: Havlu sarma makinesi

Yanıt #1
Benim elime arızalı bir havlu makinesi geçmişti. devre kartındeki ST firmasının 8s003f3p6 mikrodenetleyicisinin programı çökmüştü. elimde bunun programlama cihazı olmadığı için PIC16LF876A ile yeniden devre yaptım. şuanda sorunsuz çalışıyor.
projenin kaynak dosyaları burada:
havlu_makinesi_dosyalar.zip

cihazın mekanik yapısı olduğu için devre şemasını çizerken biraz buna benzetmeye çalıştım ama mekanizmayı tam gösteremedim. yinede yapmak isteyene fikir verebilir.
birde, forumdaki üyelerden biri bunun söküm videosunu vermişti. incelemek istersen faydası olur.
https://www.youtube.com/watch?v=DnGhWKLAwz4
kolay gelsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Ynt: Havlu sarma makinesi

Yanıt #2
Çok teşekkürler dostum hemen inceliyorum. Emeğine sağlık