ATABA AT-660 AKÜ ŞARJ KONTROLÜ

Başlatan elevit610, 25 Ocak 2016, 01:45:45

elevit610

Akü şarjı için almış olduğum 'ATABA AT-660'' model şarj cihazını kullanıyorum.Cihaz 500ma değerinde 12v ve 6v aküleri şarj etme yeteneğine sahip yavaş şarj ediyor ama sağlam şarj ediyor yani şarj konusunda memnunum tabi zaman meselesini katmazsak.Problemim şu bu model ATABA serisinin en düşük modeli olduğu için bunda otomatik şarj kesme yok.Şajdan çıkarmadığın sürece yanana kadar şarj eder.Bu yüzden akünün şarjı dolduğunda otomatik olarak şarj işlemini sonlandırması için ne yapılabilir bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.
Şimdiden Teşekkürler!....
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=145Q[/img]
[/quote]
Birçok gidenin her biri mutlu ki yerinden,
Birçok seneler geçti dönen yok seferinden!..

seron

Şu aşağıdaki linke bakın:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,3744.0.html

konuyu sabıral okuyup yapan/yapmaya çalışanların yaptığı hataları karşılaştığı sorunları neden sorun oluştuğunu görüp anlayın. devre oldukça stabil deniyor.

Bunun haricinde işinize karışmayayım ama akü-şarj için uygun adaptör değil o. yine de siz bilirsiniz...

elevit610

yanıtın için teşekkürler seron fakat ben bunda 7 amperlik akü şarj ediyorum o yüzden sıkıntı olmuyor zaten alırken sordum da aldım akü şarj cihazı olarak geçiyor görevi bu zaten fakat bu adaptörün şarj işlemi bittiğinde kapanma gibi bir olayı yok bu yüzden buna ne yapılabilir şarj işlemi bittiğinde otomatik şarjı kesmesi için çözüm önerilerinizi bekliyorum.

elevit610

Mr_YAMYAM

Bu gibi tasarımlardaki en önemli elektronik eleman TRİSTÖRLERDİR.
Tristörlerin gate ucuna belli bir gerilim verilirse iletime geçerler ve öylece kalırlar. Tekrardan kesime gitmeleri için source geriliminin kesilmesi gereklidir.
Bir çeşit RÖLE mantığı ile çalışan bu elemanların çok çeşitleri olup benim bildiğim MCR100-6 kodlu elemandır.
Bu elemanın gate ucuna 0.6V tetik gerilimi geldiğinde iletime geçer ve gerekirse bir devreyi açıp kapatabilir. Kapatma işlemini bir küçük röle ile veya transistörle yapabiliriz. Ama en anlaşılır olan röle olacaktır.
YAPILMASI GEREKENLER:
MCR100-6 tristörüne bir röle bağlanır. Bu rölenin kontak uçları normalde kapalı olan uçları (NC) şarj adaptöründen gelen gerilimi aküye irtibatlar veya röle çekerse irtibatı keser.
Amacımız akü geriliminin belli bir seviyeye gelmesi halinde rölenin çekilerek aküye giden uçları açması (irtibatını kesmesi) olduğuna göre, akü uçlarına bir trimpot bağlayarak akünün tam dolu olduğu gerilimi (Yaklaşık 14.4V) tespit ederiz. Tam bu voltajda iken trimpotun orta ucunda 0.6V kalacak şekilde ayarlarız.
Demekki akü gerilimimiz şarj oldukça yükselecektir. 14.4V gibi bir değere çıktığında trimpotun orta bacağında elde etmiş olduğumuz 0.6V luk gerilim tristörü çalıştıracak böylece röle çekerek devredeki aküyü devreden çıkartacaktır.

elevit610

yanıtınız için teşekkürler bunun basit bir şemasını atabilirmisiniz?

serkan_48

Dostum,

Siz oncelikle elinizde varsa bir olcu aleti ile bu adaptoru pirize takip bosta kac volt cikis veriyor olcebilirmisiniz. 14 volt ve uzeri ise bir kesme devresi yapmak gerekecektir.

Ama adaptorunuz 12 yada 13 volt veriyorsa zaten akuyu yenemeyecegi icin o voltajin uzerine cikamayacaktir.

Siz ilk is adaptorunuzun cikis voltajini olcunuz. Buraya yaziniz.

seron

elevit,
o adaptörü biliyorum buralarada ucuz fiyattan satıyorlar. o adaptörün kabloları 7Ah lik bir akü için falza ince. bu nedenle uygun değil.
ikincisi serkanın dediği gibi maksimum gerilimi 12-13voltlarda ise kesici yapmana gerek yok; çünkü bir akü dolu iken 13.5 ila 14V civarındadır ve akü dolunca adaptörün gerilimi ile eşitleneceğinden, istersen 24 saat adaptörde bırak, sorun olmaz; kabloların yangına neden olabilme riski hariç.

sen çıkışı ölçüp yaz, yine bakalım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 01 Şubat 2016, 14:01:03elevit,
o adaptörü biliyorum buralarada ucuz fiyattan satıyorlar. o adaptörün kabloları 7Ah lik bir akü için falza ince. bu nedenle uygun değil.
ikincisi serkanın dediği gibi maksimum gerilimi 12-13voltlarda ise kesici yapmana gerek yok; çünkü bir akü dolu iken 13.5 ila 14V civarındadır ve akü dolunca adaptörün gerilimi ile eşitleneceğinden, istersen 24 saat adaptörde bırak, sorun olmaz; kabloların yangına neden olabilme riski hariç.

@seron 'u burada dövmek lazım :D

seron

Dövmek lazım değil dövmek lazım değil >:(
Daha önce yaptığım testlerde kablolar ısınıyor, yumuşuyordu. hem de aynı kablo idi.
Ben ne demek istediğini biliyorum. o akü ne kadar akım çekiyor ki kablolar yansın; hani antalyada gördüğümüz amplinin ince besleme kablosu olayı. benim orada vurgulamak istediğim şey biraz farklı idi ama arada kaynadı. bir kısa devre ya da kaza durumunda kablolar yanar içi is dolar kutunun.

Burada 7Ah lik bir akü söz konusu. Bu da akünün dış devreye 7A ve daha fazla akım salabilmesi demektir ki, adaptörün içinde bir kısadevre olsa kablolar cayır cayır yanar, risk demektir.

eğer bahsettiğin bu değilse, o başka.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 01 Şubat 2016, 15:20:02Dövmek lazım değil dövmek lazım değil >:(
Daha önce yaptığım testlerde kablolar ısınıyor, yumuşuyordu. hem de aynı kablo idi.
Ben ne demek istediğini biliyorum. o akü ne kadar akım çekiyor ki kablolar yansın; hani antalyada gördüğümüz amplinin ince besleme kablosu olayı. benim orada vurgulamak istediğim şey biraz farklı idi ama arada kaynadı. bir kısa devre ya da kaza durumunda kablolar yanar içi is dolar kutunun.

Burada 7Ah lik bir akü söz konusu. Bu da akünün dış devreye 7A ve daha fazla akım salabilmesi demektir ki, adaptörün içinde bir kısadevre olsa kablolar cayır cayır yanar, risk demektir.

eğer bahsettiğin bu değilse, o başka.
İyi bir köteği hakettin. :D
7A lik akünün standart şarj akımı 700mA dir.
Güvenlik açısından kabloların veya şarj adaptörü içerisinde bir kısa devre ihtimali var mı? Ben buradan görüyorum.
O adaptör tekniklere uygun yapılmışsa 700mA akımı verebilecek güçtedir ve kabloları da görüldüğü kadarıyla bu kadar akımı taşıyabilecek kapasitededir.
2) Şarj adaptörü bu amaç için yapılmışsa içerisinde mutlaka akım limitörü vardır. Denemesi bedava. Şarj esnasında devreye serii bir ampermetre bağlanır ve geçen akım ölçülür. İlk şarj esnasında akım çok fazla çekiliyorsa akım limitör devresi konulmamaıştır. Bir LM317 ile rahatlıkla yapılabilir.
Şarj adaptörünün kablosu aküye bağlı değilken kısa devre edilse bile akım limitörü varsa bu adaptöre veya kabloya herhangi bir zarar vermez. Sadece akım limitörü için kullanılan yarı iletken aşırı güç harcamasından dolayı yanabilir.
Kablolar aküye bağlı iken kısa devre olursa (ki bunun ihtimali çok azdır) o zaman kablolar ve akü zarar görebilir.
Bu kötekten sonra arkadaşımızın sorununa gelelim.
Arkadaşımız bu aleti sorunsuzca kullandığını belirtmiş. Tek istediği şarj tamamlandığında şarj akımının kesilmesi ve aşırı şarja müsaade edilmemesidir.
Yukarda örnek verdiğim üzere arkadaşımız önce tristörler hakkında bilgi toplarsa birkaç elaman kullanarak, hatta bu lemanları adaptörün içerisine yerleştirerek bile şarjın kesilmesini sağlayabilir.
Ancak bu işi yapabilmesi için belli bilgi birikimi ve tecrübesi olması şarttır.

elevit610

Alıntı yapılan: seron - 01 Şubat 2016, 14:01:03elevit,

yanıtın için teşekkürler seron fakat söylediğiniz gibi olmuyor bir ara bıraktım şarja gerilim 16vye kadar yükseldi ve akü asitli olduğu için kaynama sesleri geliyordu yani iş tehlikeli boyutlara ilerliyor bu arada 7 ah bir aküü 10 saate dolduruyor fakat işim gereği her zaman yanında duramıyorum. bu yüzden otomatik dolumu kesmesi için bir devre lazım cevaplarınız için teşekkürler fakat yinede yardımlarınızı bekliyorum..

serkan_48

Çıkış voltajını sormuştuk oneri yapmak için bu bilgi lazım.

elevit610

Alıntı yapılan: serkan_48 - 02 Şubat 2016, 16:58:01Çıkış voltajını sormuştuk oneri yapmak için bu bilgi lazım.
boşta çıkış voltajı 12,20v dolaylarında dalgalanıyor

elevit610

seron

Alıntı yapılan: elevit610 - 02 Şubat 2016, 17:31:14boşta çıkış voltajı 12,20v dolaylarında dalgalanıyor
Hocam verdiğiniz değere göre akünüz de 12V ise devre eklemenize gerek görünmüyor. O adaptör bir tampon şarj kaynağı gibi işliyor. VErdiği gerilim ise "yüzdürme gerilimi" tabir edilen seviyede. Yine de devre isterseniz aşağıya bakın:
6V akü kullanıyorsanız, o zaman size devre önereceğiz demektir. Bu durumda Mr_YAMYAM'ın önerisi ile çözüm bulabilirsiniz.

serkan_48

Akunuzu 12 volt civarinda beslediginizde hicbir sekilde 16 volta cikamaz.

elevit610

Cevaplarınızı okudum fakat aradığım yanıtı bulamadım  bu yüzden resim attım bakın buna göre bir fikir verin! Aküden kaynama sesleri geliyor.

toyer

elevit610

Alıntı yapılan: elevit610 - 03 Şubat 2016, 19:48:04Cevaplarınızı okudum fakat aradığım yanıtı bulamadım  bu yüzden resim attım bakın buna göre bir fikir verin! Aküden kaynama sesleri geliyor.

Bu resimde göründüğü gibi sabit voltajda durmuyor gittikçe yükseliyor. Akü daha fazla zarar görmesin diye şarjı ben kesiyorum.Buna nasıl birşey yapılmalı ki şarj voltajı belli bir seviyeye geldiğinde şarjı kessin.Cevaplarınızı bekliyorum!...

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

toyer

atabayı açın. içinde neler var resimleyin bakalım. şarj aleti bozulmuş çünkü. içinde lm317 mi var nevar bi bakalım.

elevit610

toyer içinde ne var bende merak etmiyorum değil fakat vidalar üçgen şeklinde olduğundan bendede öyle bir tornavida olmadığından açamadım.adnancoskun dediğiniz gibi bir devre nasıl yapabilirim.Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

toyer

lm317 datasheetine bakın direk devre var.

i3uz

Alıntı yapılan: toyer - 03 Şubat 2016, 23:38:04lm317 datasheetine bakın direk devre var.

Evet toyer inde dediği gibi adamlar vermişler.

ama ben kombine şeyleri bozmak istemediğimden çünkü hiçbirşeeyi bir iş için kullanmıyorum. farklı amaçlar içinde kullanıyorum. dolasıyla sana şunu öneririm , madem şarj süresini biliyorsun. bir zaman ayarlı priz al kullan hiç ugraşma.. 11tl

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=42P5[/img]
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Adnancoskun

Atabanın içerisinde şarj kesici devre olduğundan eminmisiniz? sanki basit bir trafo ve çıkışında basit bir doğrultma var,
piyasada şarjlı matkap olarak bilinen matkapların bataryasını şarj etmek için kullanılan şarj cihazları da şarj kesicisi olmayan basit doğrultma devreli,
keşke ATABA yı sökebilseniz de içini görebilsek;

320.comda bol miktarda şarj devres, var, akımı yüksek olmayan LM317 ile tasarlanmışı da var.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Akünüzün değeri 16Voltlara fırlamış; buna aşırı şarj deniyor.
Adaptörünüzün 12V değerlerinde olduğundan emin olun.

siz şimdi akünüzü DERHAL uygun bir lamba ile 12-13Volt seviyelerine inene kadar deşarj edin.
Ben sizin için şarj devresi bulmaya çalışacağım. Ayarlı priz fikri de uygun görünüyor. Beklerseniz biraz araştırayım uygun bir devre bulmaya çalışırım. gün içinde yanıt vereceğim...

seron

Hocam internette devre gani... hangisini vereceğime karar veremedim. esasen daha önce verdiğim devre sizin için uygun idi. hem 6V hem 12V şarj etme ve otomatik kesmesi de mevcuttu sanırsam. yine de bulabildiklerimi vereyim:
http://www.teknomerkez.net/index.php?git=1213
http://forum.donanimhaber.com/m_46649508/tm.htm
http://www.electroschematics.com/6079/automatic-battery-charger/
Şimdilik bunlar. yapabilecekseniz yapın. ama önce o aküyü bir deşarj edin 12V e kadar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın